Sukces strony społecznej. „Każdy, kto uczestniczył w konsultacjach, przyczynił się do uratowania 2 ha lasu”

Wygląda na to, że w planie urządzenia lasów Nadleśnictwa Brynek na lata 2022-2031 uwzględnione zostały uwagi wniesione przez stronę społeczną. – Udało się uratować przed „zagospodarowaniem” 515 hektarów terenów leśnych – podkreślają mieszkańcy zaangażowani w sprawę.

 

Pod koniec ubiegłego roku wyłożono do konsultacji projekt Planu Urządzenia Lasu (PUL) w Nadleśnictwie Brynek na lata 2022-2031. Według jego założeń, jak alarmowali społecznicy, w nadchodzącym 10-letnim okresie liczba etatów rębnych miała się zwiększyć się o 63%.

Mieszkańcy miejscowości położonych na terenie nadleśnictwa mogli wnosić do niego swoje zastrzeżenia. Dotyczyło to m.in. Gliwic, Zabrza, Tarnowskich Gór i Bytomia.

Szczególną mobilizacją wykazali się zabrzanie i gliwiczanie (wśród nich także poseł Olichwer i posłanka Nowicka). Choć czasu było niewiele, bo termin konsultacji wyznaczono między 22 grudnia, a 11 stycznia, złożyli łącznie 254 wnioski. Początkowo wyglądało na to, że uwagi mieszkańców nie zostaną uwzględnione, bo w korespondencji zwrotnej Nadleśnictwo przysłowiowo „czepiało się słówek”, wskazując na przykład, że któryś z wnioskodawców napisał „wycinka” zamiast użyć fachowych terminów. Jednak ostatecznie okazało się, że ilość drewna, jaką planowano pozyskać, zmniejszyła się o sporą wartość.


Projekt planu PUL, wystawiony do konsultacji społecznych, zakładał etat rębny w ilości 467.945 m3, a PUL skorygowany, po uwzględnieniu uwag strony społecznej, zakłada etat rębny w ilości 341.634 m3. Oznacza to, że strona społeczna doprowadziła do zmniejszenia etatu rębnego o aż 126.311 m3 (126 tys. m3) – czytamy na stronie nadlesnictwobrynek.pl, dedykowanej sprawie planu urządzenia lasu.

Zakładając, że przeciętna zasobność drzewostanów dla Nadleśnictwa Brynek wynosi 245 m3 z 1ha (tu autorzy wpisu podają źródło – KLIK) możemy przyjąć, że razem uratowaliśmy 515 ha lasu!!!

– informują osoby zaangażowane w problematykę PUL.

Wiemy również, że w konsultacjach społecznych PUL dla Nadleśnictwa Brynek, złożono 254 wnioski, co oznacza, że każda osoba, która wzięła udział w konsultacjach, przyczyniła się do uratowania około 2 ha lasu – podkreśla strona społeczna.

Osoby stojące za sprawą, wśród nich Magdalena Gościniak z Zabrza, Adrian Król z Tworogu i Sławomir Bryła z Lublińca, dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w trakcie konsultacji społecznych.

To dzięki WAM, udało się doprowadzić do wielkiego sukcesu. Dziękujemy również Leśnikom, którzy naprawdę poważnie potraktowali głos społeczny. Nasz przykład pokazuje, że prawdziwy i konstruktywny dialog społeczny z Lasami Państwowymi jest możliwy – zaznaczają społecznicy.

(żms)
fot. px