Święto Policji w Arenie Gliwice. Minęło 100 lat od utworzenia tej formacji na terenie RP

fot. 24GLIWICE/ŁG

Arena Gliwice była w piątek chyba najbezpieczniejszym miejscem w Gliwicach. To właśnie tutaj świętowano 100-lecie istnienia polskiej policji.

Za datę utworzenia policji na terenie Polski przyjmuje się 24 lipca 1919 roku. Wówczas Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, w mocy której powołano te służby mundurowe. Co roku w lipcu w jednostkach na terenie całego kraju obchodzona jest rocznica tego wydarzenia.

REKLAMA

Z okazji święta w gliwickim garnizonie policji odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz stanowiska. Policjantom i pracownikom policji przekazane zostały także wyróżnienia w postaci medali i odznak.

Obok wyróżnionych funkcjonariuszy w obchodach wzięli udział komendanci tutejszych jednostek wojskowych, wojskowej komendy uzupełnień, straży miejskiej i straży pożarnej. W Arenie Gliwice obecni byli również przedstawiciele samorządu, m.in. prezydent Zygmunt Frankiewicz, a także prezydenci, burmistrzowie i sołtysi gmin na terenie powiatu.

Każdy z włodarzy jednostek samorządowych przekazał nagrody pieniężne dla policjantów, którzy najbardziej wyróżnili się zaangażowaniem w pełnienie obowiązków służbowych.

Oprócz gratyfikacji finansowych przekazanych personalnie, policja w Gliwicach jest regularnie wspierana przez miasto, jednak zakres i sposób wykorzystania tej pomocy ustalają samorządowcy.

– Mamy swoje wymagania, to nie jest takie przekazywanie po prostu pieniędzy, tylko finansujemy na przykład dodatkowe służby. Sami wpływamy na to gdzie te służby są najbardziej potrzebne. Wspieramy w zakupach inwestycyjnych, w wyposażaniu komisariatów i komendy – mówi Zygmunt Frankiewicz.

Poziom zaufania do policji jest wysoki – według badania CBOS znajduje się na poziomie 79 % i jest najwyższy wśród instytucji państwowych. Dane CBOS pokazują też, że mieszkańcy czują się bezpiecznie.

– Z naszych statystyk wynika, że dużo bezpieczniej jest w powiecie gliwickim, ale to rzecz naturalna, bo Gliwice to jest duże miasto, a każde duże miasto generuje dość sporą przestępczość. Najczęściej jest to przestępczość pospolita, są to drobne kradzieże, włamania, rozboje, zniszczenie mienia. To są takie typowe przestępstwa dla dużych miast, oczywiście, którym staramy się przeciwdziałać – mówi mł. insp. Marek Nowakowski, komendant Policji w Gliwicach.

(żms), Śląska Policja

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Lukas

Polska Policja najbardziej doceniona przez społeczeństwo grupa zawodowa.

Fan

O, hala zarabia. To ile zarobiła na akademii ku czci policji?

ja234

Niestety, dzięki “dojnej zmianie” policja straciła zaufanie wśród obywateli.
Ekscesy są niepotrzebne policji.
Pozdrawiam policjantów i policję,następnych 100 lat życzę.(1631)

kop

Przyłączam się do życzeń i przy okazji proponuję obok godziny wpisywać datę. Tak będzie bezpieczniej…

fran

ile dostał Kulson za nienaganną służbę i sk..wienie się?

Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Nie masz co nakładać wazeliny, ORMO zlikwidowane, wysokich emerytur nie przywrócą a tym samym nie dostaniesz kieszonkowego. Nagrody i awanse za akcję “Widelec”?

krzysztof

pies kapelan ten to się potrafi ustawić

Antosh

Fetowane 100-lecie obejmuje czas wojny, czyli także granatową policję na usługach III Rzeszy? Coś tu zgrzyta.

''

Nie coś a tylko twoja wypowiedź, przedwojenni policjanci byli powoływani do służby w granatowej policji pod karą śmierci, a około 1/3 z nich działała w AK na szkodę Niemców.

Fan

Potrzebujesz dużo oleju do nasmarowania swoich zębatek, chyba że twoja “argumentacja” ma podważyć pisowskie roszczenia wobec Niemiec. Przedwojenni policjanci… Gratulacje. A co z 2/3 którzy nie działali na szkodę?

Antosh

Czyli granatowa policja w 2/3 liczebności była posłuszna III Rzeszy, a ty twierdzisz, że to fajnie i ciągłość struktury została zachowana. To ciekawe, bo granatowi byli podczas okupacji znienawidzeni przez ludność na równi z Niemcami. Kłopot jest też z latami 1944-1990 kiedy to była milicja obywatelska na usługach niesuwerennego państwa i cieszyła się szacunkiem podobnym jak granatowi w czasie wojny. A teraz polskie państwo i policja jest dumna z okupacyjnego epizodu współpracy z hitlerowcami i służby dla zbrodniczego systemu w PRL i radośnie świętuje równe 100-cie istnienia.

fran

i w ramach tego szacunku obcięli im emerytury

:)

Z TVPiS się nie dowiesz, ale już im te emerytury po cichu przywracają, bo sądy orzekają na rzecz policjantów. A ty płacisz odszkodowania. :)

kanalia52

Kazał bym ich przedmuchać na alkotestach po imprezie.

Rufus

No to śmiało….

mieszkaniec grodu

frankiewicz popatrz raz prosto zawsze łepek obrócony w inną stronę tak tylko KŁAMCA ROBI , a tłusta glaca się świeci jak żarówka 60 w

RamPamPam

Będzie w czasie święta zorganizowany “bieg na 4 łapy” ?

Imiu

połowa z nich kuleje więc biegi nie są wskazane ale papiery na to posiadają, pieczątki wstawiali też kulawi ludzie.

GOŚĆ

To trzeba było wybudować tak wielkie gmaszysko dla garstki obdarowanych blaszkami i kasą?

Imiu

Policja jest potrzeba ale przynajmniej połowa z nich to leserzy, LEWE zwolnienia lekarskiej dały temu pokaz ich podejścia do służby bo pracą tego nie można nazwać.

Imiu

Połowa i tak na L4 lewych wiec co tu świetować? No chyba że Msze Uzdrawiającą przeprowadzić to wtedy Warto zaryzykować takie zgromadzenie.

krzysztof

TWU na psa urok