Święto Wolności i Solidarności w Gliwicach. Historyczny quiz, projekcja “Człowieka z żelaza”

W najbliższy weekend rozpoczną się gliwickie obchody Święta Wolności i Solidarności. W programie m.in. warsztaty artystyczne, projekcja filmu „Człowiek z żelaza” oraz interaktywny quiz historyczny.

1 i 2 czerwca w parku Chopina zaplanowano mnóstwo atrakcji nawiązujących do 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Będą warsztaty teatralne i artystyczne, a 2 czerwca o godzinie 20:00 rozpocznie się plenerowa projekcja kultowego filmu Andrzeja Wajdy – „Człowiek z żelaza”. Zostanie także zaprezentowana wystawa plakatów wyborczych z 1989 roku.

2 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się interaktywny quiz historyczny. Zostanie przeprowadzony w nowoczesnej formule quizspotter, która umożliwia obserwowanie pytań oraz rankingu uczestników na dużym ekranie, przy udziale zgromadzonej w miejscu imprezy publiczności. Uczestnicy będą odpowiadać na pytania indywidualnie, przy użyciu tabletu. Na najlepszych czekają nagrody.

W quizie samodzielnie mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoby niepełnoletnie, powyżej 13. roku życia, mogą wziąć udział w quizie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona – w zabawie może wziąć udział 50 osób. Zapisy prowadzone będą w miejscu imprezy, 2 czerwca od godz. 13:00, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy regulamin quizu jest dostępny tu:Regulamin quizu historycznego

4 czerwca, 30 lat po tym, jak Polacy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wybrali swoich przedstawicieli, o godzinie 12:00 na Rynku odśpiewany zostanie hymn państwowy. Z okazji ważnej rocznicy uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poczęstują gliwiczan pysznymi pierogami. Będzie ich można spotkać w pobliżu szkolnego baru sałatkowego U króla Stasia przy ul. Dolnych Wałów 35. Pierogów będzie dokładnie 1 989.

Muzeum w Gliwicach uruchomiło nowy portal internetowy www.opozycja.muzeum.gliwice.pl.

Strona jest poświęcona gliwickiej opozycji – znajdują się tam relacje uczestników oporu społecznego, fotografie i dokumenty. Publikowane treści są konsultowane z Oddziałowym Biurem Badań Historycznych IPN w Katowicach i Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Uruchomieniu portalu towarzyszy plenerowa wystawa „Już zachodzi czerwone słoneczko”, którą w czerwcu będzie można oglądać na Rynku. Planowane są także spotkania edukacyjne w muzeum. Szczegóły są dostępne na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

(żms)/MSI
fot. pxb

11
Komentarze

avatar
3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kanalia52
kanalia52

Jakiej wolności? Pod PiS dzielcami?

SG4604
SG4604

To jest tzw. wolność neokomunistyczna. Tak jak za Jaruzelskiego tylko z przedrostkiem “neo”. Dzieci w szkole JUŻ się uczą, że kluczową postacią dla obalenia komunizmu w Polsce był Lech Kaczyński – polecam dokładną lekturę nowych podręczników historii – klasa ósma.

LOL
LOL

Radni i Zarząd Miasta mają dla was prezent na to wielkie święto wolności i samorządności. Jak się już nacieszycie cukierkami i ruskimi pierogami, to wróćcie do artykułu “60% bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego? (Aktualizacja: radni przeciwni)” i jeszcze raz uważnie porównajcie deklaracje radnych KO z wynikiem głosowania. Polecam też uwadze wymianę uprzejmości radnej Kuczyńskiej-Budki z internautami w komentarzach.

kancelaria
kancelaria

W przypadku tej radnej doskonale pasuje przysłowie “krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje”. Lepiej nie mogła się zaorać.

SG4604
SG4604

Żadnych bonifikat! Niby z jakiego powodu znowu mam darować komuś swoje ciężko zarobione pieniądze? Co to za bolszewia? Motłochowi niby się wszystko należy za darmo, bo jest motłochem? Chcesz mieć mieszkanie – płać!

Josef
Josef

Jedno z najważniejszych wydarzeń dla mojego pokolenia. Konsekwencje (pozytywne) dla pokoleń dzieci naszych dzieci.
Hymn i pierogi………

SG4604
SG4604

No ale przecież Fussvolk udowodnił parę dni temu w głosowaniu, że tylko to się dla niego liczy. Patriotyzm w postaci podśpiewywania hymnu po schlaniu się jabolem za pińceplus i ruskie pierogi, które naturalnie pisowskiemu motłochowi kojarzą się z Rosją, no bo kto by tam kiedyś słyszał, co to jest Ruś i czyja ona kiedyś była….

Imiu
Imiu

“4 czerwca, 30 lat po tym, jak Polacy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wybrali swoich przedstawicieli” z góry wszystko było ustawione i tak pozostało.

SG4604
SG4604

Trzeba było ruszyć wtedy d*pę i coś zrobić a nie trząść się ze strachu pod stołem u mamusi w kuchni jak ten wrzeszczący mikroorangutan z taboreciku.

Maksym Gorki
Maksym Gorki

No to zaraz zacznie się Glajwicki jazgot ukrytych pod nickiem miernot…

gość
gość

leć Maksym świętuj z ziomalami przekręt stulecia