Święto Wolności i Solidarności w Gliwicach. Historyczny quiz, projekcja “Człowieka z żelaza”

W najbliższy weekend rozpoczną się gliwickie obchody Święta Wolności i Solidarności. W programie m.in. warsztaty artystyczne, projekcja filmu „Człowiek z żelaza” oraz interaktywny quiz historyczny.

1 i 2 czerwca w parku Chopina zaplanowano mnóstwo atrakcji nawiązujących do 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Będą warsztaty teatralne i artystyczne, a 2 czerwca o godzinie 20:00 rozpocznie się plenerowa projekcja kultowego filmu Andrzeja Wajdy – „Człowiek z żelaza”. Zostanie także zaprezentowana wystawa plakatów wyborczych z 1989 roku.

2 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się interaktywny quiz historyczny. Zostanie przeprowadzony w nowoczesnej formule quizspotter, która umożliwia obserwowanie pytań oraz rankingu uczestników na dużym ekranie, przy udziale zgromadzonej w miejscu imprezy publiczności. Uczestnicy będą odpowiadać na pytania indywidualnie, przy użyciu tabletu. Na najlepszych czekają nagrody.

W quizie samodzielnie mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoby niepełnoletnie, powyżej 13. roku życia, mogą wziąć udział w quizie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona – w zabawie może wziąć udział 50 osób. Zapisy prowadzone będą w miejscu imprezy, 2 czerwca od godz. 13:00, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy regulamin quizu jest dostępny tu:Regulamin quizu historycznego

4 czerwca, 30 lat po tym, jak Polacy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wybrali swoich przedstawicieli, o godzinie 12:00 na Rynku odśpiewany zostanie hymn państwowy. Z okazji ważnej rocznicy uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poczęstują gliwiczan pysznymi pierogami. Będzie ich można spotkać w pobliżu szkolnego baru sałatkowego U króla Stasia przy ul. Dolnych Wałów 35. Pierogów będzie dokładnie 1 989.

Muzeum w Gliwicach uruchomiło nowy portal internetowy www.opozycja.muzeum.gliwice.pl.

Strona jest poświęcona gliwickiej opozycji – znajdują się tam relacje uczestników oporu społecznego, fotografie i dokumenty. Publikowane treści są konsultowane z Oddziałowym Biurem Badań Historycznych IPN w Katowicach i Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Uruchomieniu portalu towarzyszy plenerowa wystawa „Już zachodzi czerwone słoneczko”, którą w czerwcu będzie można oglądać na Rynku. Planowane są także spotkania edukacyjne w muzeum. Szczegóły są dostępne na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

(żms)/MSI
fot. pxb

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kanalia52
kanalia52

Jakiej wolności? Pod PiS dzielcami?

SG4604
SG4604

To jest tzw. wolność neokomunistyczna. Tak jak za Jaruzelskiego tylko z przedrostkiem “neo”. Dzieci w szkole JUŻ się uczą, że kluczową postacią dla obalenia komunizmu w Polsce był Lech Kaczyński – polecam dokładną lekturę nowych podręczników historii – klasa ósma.

LOL
LOL

Radni i Zarząd Miasta mają dla was prezent na to wielkie święto wolności i samorządności. Jak się już nacieszycie cukierkami i ruskimi pierogami, to wróćcie do artykułu “60% bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego? (Aktualizacja: radni przeciwni)” i jeszcze raz uważnie porównajcie deklaracje radnych KO z wynikiem głosowania. Polecam też uwadze wymianę uprzejmości radnej Kuczyńskiej-Budki z internautami w komentarzach.

kancelaria
kancelaria

W przypadku tej radnej doskonale pasuje przysłowie “krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje”. Lepiej nie mogła się zaorać.

SG4604
SG4604

Żadnych bonifikat! Niby z jakiego powodu znowu mam darować komuś swoje ciężko zarobione pieniądze? Co to za bolszewia? Motłochowi niby się wszystko należy za darmo, bo jest motłochem? Chcesz mieć mieszkanie – płać!

Josef
Josef

Jedno z najważniejszych wydarzeń dla mojego pokolenia. Konsekwencje (pozytywne) dla pokoleń dzieci naszych dzieci.
Hymn i pierogi………

SG4604
SG4604

No ale przecież Fussvolk udowodnił parę dni temu w głosowaniu, że tylko to się dla niego liczy. Patriotyzm w postaci podśpiewywania hymnu po schlaniu się jabolem za pińceplus i ruskie pierogi, które naturalnie pisowskiemu motłochowi kojarzą się z Rosją, no bo kto by tam kiedyś słyszał, co to jest Ruś i czyja ona kiedyś była….

Imiu
Imiu

“4 czerwca, 30 lat po tym, jak Polacy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wybrali swoich przedstawicieli” z góry wszystko było ustawione i tak pozostało.

SG4604
SG4604

Trzeba było ruszyć wtedy d*pę i coś zrobić a nie trząść się ze strachu pod stołem u mamusi w kuchni jak ten wrzeszczący mikroorangutan z taboreciku.

Maksym Gorki
Maksym Gorki

No to zaraz zacznie się Glajwicki jazgot ukrytych pod nickiem miernot…

gość
gość

leć Maksym świętuj z ziomalami przekręt stulecia