Systemy sterowania w automatyce przemysłowej

Nie sposób podważyć tego, że procesy przemysłowe charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania. Składa się na to konieczność nieustannego ich nadzorowania w celu błyskawicznej reakcji na potencjalne zagrożenia oraz dbanie o jakość końcowego wyrobu.

W dzisiejszych czasach jednak nie ma potrzeby, aby robił to ludzki pracownik. Przyczyniła się do tego automatyka przemysłowa i jej systemy sterowania.

To, na jakim poziomie obecnie funkcjonuje przemysł, potrafi wzbudzić autentyczny podziw. Pozwala on na tworzenie przez pracodawców produktów, które zadowolą nieustannie zmienne zapotrzebowania rynkowe (pod względem ilości i jakości). Nie byłoby to jednak możliwe bez odpowiedniego oprogramowania sterującego maszynami.

Sterowniki PLC

Są one przeznaczone dla urządzeń, których głównym zadaniem jest nadzorowanie wybranych maszyn i linii technologicznych. Elementem wyróżniającym programowalne sterowniki logiczne jest ich cykliczny obieg pamięci programu. Przebiega on następująco: wpierw dochodzi do autodiagnostyki, a następnie odczytywane są wejścia. Wówczas wykonywany jest program i wdrażanie zadań komunikacyjnych. Na samym końcu ustawiane są wyjścia.

Systemy sterowania Fanuc

Przy tym, w razie konieczności, istnieje możliwość zwiększenia liczby obsługiwanej maszynerii dzięki wyspom I/O (układ wejścia-wyjścia). Dodatkowo sterowniki te posiadają swój podtyp nazywany ESD (od Emergency Shut-Down). W przypadku sytuacji wystąpienia awarii  jego rolą jest bezawaryjne zastopowanie danego urządzenia czy procesu.

Systemy SCADA

SCADA jest systemem informatycznym, który nadzoruje odbywanie się procesu technologicznego/produkcyjnego. Do jego głównych zadań należy gromadzenie aktualnych pomiarów, wizualizowanie ich, sterowanie ogólnym procesem, a w razie konieczności alarmowanie w momencie awarii. Ponadto stale archiwizuje on dane. System ten jest nadrzędny względem sterowników PLC. Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że osoby go operujące mają możliwość wcześniejszego ustalenia parametrów danego procesu, ale mogą również wprowadzić go ręcznie w trakcie.

System sterowania rozproszonego

Distributed Control System, w skrócie DCS, jest systemem odpowiedzialnym za sterowanie i wizualizowanie procesu przemysłowego. Jako jedyny z wymienionych oprogramowań posiada wspólną bazę danych dla sterowania oraz wizualizacji. Fundamentem tego systemu są trzy warstwy: operatorska, procesowa i I/O, posiadająca moduły wejścia oraz wyjścia.

Podsumowanie

Automatyka przemysłowa stworzyła warunki do stworzenia pracy miarowej i powtarzalnej, a maszyneria ze swoimi sterownikami dołożyła do tego łatwość w obsłudze, poczucie bezpieczeństwa oraz gwarancję jakości.

(materiał partnera)