Szobiszowice: zabytkowy dworek wystawiono na sprzedaż. W ciągu 4 lat jego cena spadła o połowę

Miasto wystawiło nieruchomość przy ulicy Dworskiej 10D na sprzedaż za 1,28 mln złotych brutto. Zabytkowy dworek wraz z przyległym terenem, od lat stoją niezagospodarowane.

W wykazie gruntów przeznaczonych do zbycia w biuletynie informacji publicznej gliwickiego magistratu znalazła się zabudowana działka w dzielnicy Szobiszowice. Położoną tam budowlę, wpisaną do rejestru zabytków, scharakteryzowano jako dawny dwór z XVIII wieku o cechach późnobarokowych, murowany z kamienia łamanego, tynkowany.

Pierwszą część bryły budynku, zlokalizowaną w części północno-zachodniej obecnego budynku, wybudowano w XVII w. Już w XVIII w. dwór musiał ulec gruntownej przebudowie. Prawdopodobnie w tym okresie dobudowano prawą stronę obiektu wraz z obecnym wejściem. Za taką interpretacją przemawia odkryty uskok fundamentów elewacji tylnej budynku, który potwierdza hipotezę związaną z rozbudową, a także zróżnicowanie rodzajów stropów występujących nad parterem oraz różnicę poziomu posadzek w części wschodniej i zachodniej – czytamy w opisie nieruchomości zawartym w ogłoszeniu o przetargu z 2015 roku.


Według źródeł internetowych jest to dawna siedziba jednej z linii rodu von Welczków – stanowi najprawdopodobniej pozostałość po tzw. Zamku Szobiszowickim.

Właściciele mieli opuścić go około 1820 roku, przeprowadzając się do siedziby w Łabędach. W kolejnych latach służył jako mieszkanie dla urzędników zajmujących się majątkiem rodziny, później zaadaptowano pierwsze piętro na spichlerz. W latach 60. XX wieku budynek został przekazany do Skarbu Państwa, a w latach 90. nabyło go miasto. Jego pomieszczenia przeznaczono na mieszkania komunalne – ostatni mieszkańcy wyprowadzili się stamtąd w 2011 roku. Na przełomie lat 2011-2012 przeprowadzono w nim remont zabezpieczający pod specjalistycznym nadzorem archeologicznym, konserwatorskim i budowlanym.

Działka ma powierzchnię 1,0432 ha, a sam budynek łącznie na wszystkich kondygnacjach 486 m2. W 2015 roku, w I przetargu miasto chciało zbyć prawo własności tej nieruchomości za ponad 2,4 mln złotych. W kolejnych nieudanych podejściach kwoty te były obniżane – w 2016 w rokowaniach cena wywoławcza wynosiła 1,7 mln złotych.

Następną próbę sprzedaży podjęto w czerwcu 2018 roku – nikt jednak nie był zainteresowany wydatkiem rzędu 2,1 mln złotych.

Teraz kwota oczekiwana przez miasto wynosi 1 mln 278 tys. złotych brutto, jednak po zakończeniu przetargu zostanie ona obniżona o 50% ze względu na to, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl, MSI