Szykuje się protest przeciw testom 5G w Gliwicach. „Będziemy smażeni przez mikrofale jak parówki”

Kilka dni temu informowaliśmy o testach technologii 5G w Gliwicach. Część mieszkańców obawia się negatywnego wpływu, jaki instalacja gęstej sieci nadajników może mieć na ich zdrowie i życie.

Nowa technologia wywołuje sporo kontrowersji, nie inaczej jest w Gliwicach, gdzie już zapowiedziano uliczny protest przeciw testom.

Akcja protestacyjna rozpocznie się w sobotę 29 września, o godzinie 15:00 na nowym skwerze nad DTŚ. W planie jest przemarsz ulicą Zwycięstwa od ul. Dubois pod Urząd Miejski, następnie na plac Piłsudskiego, Rynek i plac Mickiewicza, gdzie protest ma się zakończyć.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Jak twierdzą osoby, które organizują to wydarzenie, mikrofale generowane w technologii 5G mogą prowadzić do powstawania nowotworów, w tym raka piersi oraz białaczki.[/perfectpullquote]

„Eksperci nie mają wątpliwości – 5G może negatywnie wpłynąć na zdrowie ludzi. Stąd apel o opóźnienie jej wprowadzenia i weryfikacji zagrożeń przez niezależnych badaczy. Ponieważ w Polsce w ogóle nie prowadzi się debaty na temat zagrożeń związanych z 5G, wygląda na to, że jak zwykle o wszystkim będą decydowały wyłącznie globalne koncerny (w tym wypadku telekomunikacyjne). Zarobią koncerny i zarobi rząd sprzedając licencje na system (czyli system zarobi na systemie). Natomiast my – bez pytania o zgodę – będziemy smażeni przez mikrofale jak parówki w mikrofalówce.”

– czytamy w opisie wydarzenia w serwisie facebook.com.

Nieco ostrożniejszy w ocenie technologii 5G jest prof. dr hab. inż. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, którego poprosiliśmy o komentarz.

– Brakuje jednoznacznych badań wskazujących na bezpośrednie zagrożenie pola elektromagnetycznego związanego z 5G dla zdrowia człowieka i zwierząt. Podobnie alarmujące uwagi pojawiły się podczas wprowadzania technologii 4G, okazuje się że częste i wielogodzinne rozmowy przez telefon nie spowodowały istotnie zauważalnego wzrostu zachorować na nowotwory mózgu. W przypadku 5G zalecałbym ostrożność przesuwamy się na skali częstotliwości do wartości bardziej niebezpiecznych, ale nie wiemy jak bardzo. Moim zdaniem nie da się zatrzymać rozwoju szybkich sieci mobilnych, to tak jak z samochodami wiemy że są bardziej niebezpieczne od komunikacji publicznej, ale wygodniejsze i korzystamy z nich chętniej. Nie spodziewam się, że technologia 5G spowoduje dramatyczny wzrost zachorowań na nowotwory, będzie miała jednak wpływ na nasz organizm. Jaki, o tym trudno dziś jednoznacznie mówić

– podsumowuje prof. Marek Gzik.

Przypomnijmy, 5G to kolejna generacja technologii mobilnej. Oferuje prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do 100 Gb/s oraz opóźnienia sięgające maksymalnie kilku milisekund. Technologia charakteryzuje się odpornością na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci. 5G umożliwi powstanie także tzw. Internetu rzeczy, a od tego już tylko krok do tworzenia inteligentnych miast, gdzie wszystko jest ze sobą połączone.

Orange i Huawei chcą przeprowadzić w Gliwicach testy przygotowujące do wdrożenia 5G. Orange Polska planuje uruchomienie pierwszych komercyjnych punktów dostępu 5G już w 2020 roku.

(żms)
fot. Mat. Prasowe Orange Polska

Poniżej materiał wideo przygotowany przez organizatorów protestu