Ta aplikacja pozwoli sprawdzić m.in. natężenie ruchu czy aktualną pozycję miejskiego autobusu

Zarząd Dróg Miejskich udostępnił aplikację na smartfony, w której można sprawdzić m.in. natężenie ruchu samochodowego, istniejące utrudnienia drogowe, pogodę, a nawet to, gdzie znajduje się autobus wybranej linii.

Gliwicki ITS, czyli inteligentny system sterowania ruchem, pozwala płynniej i szybciej poruszać się po mieście, a w razie potrzeby sprawniej znaleźć miejsce parkingowe. To nie wszystkie zalety systemu – umożliwia on także m.in. na zaplanowanie najkorzystniejszej trasy przez miasto na ekranie własnego komputera lub smartfona, za pomocą aplikacji ITS Gliwice.

Inteligentny system sterowania ruchem działa w oparciu o dane pozyskiwane z szeregu czujników i urządzeń zainstalowanych w rejonie wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, głównych ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych, a także w autobusach komunikacji miejskiej. Dzięki temu jest w stanie ocenić bieżącą sytuację na drogach i automatycznie zmieniać ustawienia działających w systemie urządzeń, np. sygnalizacji świetlnej czy tablic informacyjnych.

ZDM uruchomił bezpłatną aplikację ITS Gliwice, z której można korzystać na komputerach oraz urządzeniach mobilnych.

Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej its.gliwice.eu, użytkownicy urządzeń mobilnych z system Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie również udostępniona wersja na iOS.

Na interaktywnej mapie znajdziemy m.in. informacje o natężeniu ruchu i dostępności miejsc postojowych w danym rejonie, utrudnieniach na drogach, a nawet dane pogodowe. Dodatkowo, dzięki obrazowi z kamer można zobaczyć, jak wygląda aktualna sytuacja na danym odcinku drogi. Możemy sprawdzić jak szybko uda nam się dojechać w wybrane miejsce i dobrać optymalny wariant trasy.

Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonalność prezentująca aktualną pozycję autobusów komunikacji miejskiej.

Dzięki niej, czekając na przystanku lub zmierzając w jego kierunku, można z dużą dokładnością określić, gdzie aktualnie znajduje się autobus interesującej nas linii i oszacować czas pozostały do jego przyjazdu.

Projekt jest realizowany w ramach zadania „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap II”. Całkowity koszt projektu wynosi 29,4 mln zł. 85% kosztów kwalifikowanych udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Antyorganista sprzętowy
Antyorganista sprzętowy

A później są wypadki. Jak tu walczyć z pieszymi i kierowcami łażącymi z nosami wlepionymi w ekraniki komórek.

885
885

Już za moment aplikacja bez której życie ludzkie nie ma w ogóle sensu. Nowa apka powiadomi cię o składzie stolca kierowcy autobusu. Coś fantastycznego!

asdf
asdf

To zupełnie tak jak z samochodami. Niektórzy już nie potrafią sobie wyobrazić życia bez samochodem. Czasem do tego do stopnia, że odległość 500 metrów (w dwie strony) muszą przejechać autem. Są ludzie, którzy o auto dbają bardziej niż o własne dzieci.

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

Gliwice jednak żyją naprawdę w innej czasoprzestrzeni. Taka aplikacja, bardzo dobra i spranie działająca, na androida oczywiście, jest od dawna. Podejrzewam, że nawet nie jedna. Poza tym ta, o której mówię, obsługuje cały GOP, Warszawę, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź i nie pamiętam co jeszcze. I bardzo sprawnie działa, bo to juz wielokrotnie testowałem

Żoliborska Kanalia
Żoliborska Kanalia

PS: Masakrycznie niedopracowana. Wciskam linie 32 i pokazują mi się trzy ikony autobusu. Ale żeby wiedzieć, W KTÓRĄ STRONĘ te autobusy jadą to muszę poczekać aż się ruszą, uprzednio utrwaliwszy w mózgu poprzednie ich położenie. Poza tym aplikacja pokazuje tylko jedną linię jednocześnie. A jak potrzebuję dojechać z pl Piastów na Kopernika to co – mam sobie po kolei klikać, który autobus jest najbliżej?
Czas tras dojazdów samochodem- tylko od punktów narzuconych przez aplikację. Jak jestem gdzie indziej – twój problem.

Ech…nie chce mi się już więcej tego sprawdzać. Dwa na pięć – nie więcej

Będziecie świetnymi wasalami.
Będziecie świetnymi wasalami.

Nie przejmuj się, te aplikacje to taki lep na głupie muchy i nie są tworzone dla naszej wygody czy oszczędności czasu tylko dla naszej inwigilacji. Czyli NWO w natarciu.

Gruntowy przymrozek
Gruntowy przymrozek

Zapomniałeś dodać wtręt o szczepionkach
lub chemitrailsach

hi, hi.
hi, hi.

Ktoś cię dobrze skrzywdził, że widzisz wszystko na odwrót, może właśnie ta chemia w szczepionkach i chemtrails. A może, Ty prowokator jesteś dla kasy?

Joe
Joe

Niewinna naiwności! – Ta aplikacja nie jest tworzona po to by kogokolwiek śledzić – bo mało kto będzie jej używał. Powstała po to by przewalić budżet – 29.4 mln PLN. Po jakimś czasie stwierdzi się, że się nie sprawdza i trzeba zrobić nową – tak samo jak w przypadku karty ŚKUP.

hi, hi
hi, hi

Wszystkie opcje są możliwe, a ofiary na wagę złota bo służby muszą mieć robotę. Rodo też jest tak potrzebne jak koniowi piąta noga. Najbardziej niepojęte jest to, że tak ochoczo z każdej strony tolerujemy złodziejstwo.

Zabrski
Zabrski

Ściągnij sobie mobilempk z google play. Tam masz wszystko szczegółowo opisane łącznie z mapą i pozycją autobusu z gpsa

Radek
Radek

Po wejściu na stronę okazało się, że na większości monitorowanych ulic natężenie ruchu jest średnie (kolor pomarańczowy) albo duże (kolor czerwony). A jest dopiero godzina 12. Strach pomyśleć co będzie w godzinach szczytu i w okresie pozaświątecznym – gdy dzieciaki wrócą do szkoły, studenci na Politechnikę, gdy ludzie wrócą z urlopów itd.

Las
Las

Gliwice są nonstop oblężone przez auta. Teraz o godz. 8 w Wielki Piątek natężenie ruchu jest nadal średnie. W szczycie wszystkie ulice na mapce mają kolor czerwony. Szkoda że nikt z tym nic nie robi np. stawiając na alternatywne środki transportu.

Vegas
Vegas

Czyli jakie alternatywne środki? Każde, bez wyjątku miasto jest oblężone samochodami. Tm się różni od wsi. Im większe – tym bardziej. Przestańcie już smęcić o tych samochodach, bo to tak jakbyście marudzili, że przeszkadzają wam komary, mrówki i pająki w lesie. Albo zapach obornika na wsi.

asdf
asdf

W takiej Kopenhadze transport samochodowy to zaledwie 20% całego ruchu. 50% to transport rowerowy, 20% komunikacja miejska, a 10% mieszkańców porusza się pieszo.
No ale Kopenhaga to wiocha. Gdyby to było miasto, to transport samochodowy stanowiłby tam 95%. Nie to co aglomeracja gliwicka, znana na cały świat, gdzie nawet 500 metrów do sklepu trzeba podjechać autem.
W Gliwicach zawsze “nie da się” inaczej. Na 1000 mieszkańców przypada 700 samochodów, a urzędnicy z rozbrajającą szczerością odpowiadają, że nie zamierzają ułatwiać ludziom dojazdów do pracy autobusem.

Vegas
Vegas

Jak na pl. Inwalidów tymi schodkami będę schodził do metra a nie do kibla to pogadamy. Jak komunikacja miejska będzie oparta na Solaris TRAMINO a nie Solaris URBINO to możecie na mnie liczyć. Póki co przestańcie mi narzucać wasze ekociulskie normy moralne i przyjmijcie wreszcie do wiadomości, że nie mam zamiaru, jak zresztą 90% mieszkańców, jeździć do pracy rowerem po mieście, po którym nie da się jeździć rowerem.
Rowerem jeżdżę po lesie, gdy niebo nie przecieka a z reaktora “wiszącego” na nim do Ziemi dociera przynajmniej 85% jego mocy.

asdf
asdf

Pozostaje mi jedynie podziękować, że tylko potwierdziłeś to, co napisałem. Na swój sposób, z lekko agresją, ale jednak przyznałeś mi rację – chociaż pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Zabrski
Zabrski

Polecam aplikacje mobilempk ze sklepu google play. Darmowa apka i fachowa jak od fachowca. Położenie autobusu też jest z gpsa oraz czas opóźnień

....
....

Czy ktos staral sie odpalic na androidzie? Bo niby sie ladnie zainstalowalo ale nie dziala gdyby ktos mial chwile poprosze o odp.

Alex
Alex

Wstaje nawet na leciwym 4.1, ale jeśli chodzi o interfejs to nie ma znaczących różnic pomiędzy wersją przeglądarkową a aplikacją na telefon, tak więc w razie problemów można spokojnie otworzyć na telefonie w chrome i przetestować.

elemele
elemele

działa identycznie jak w przeglądarce (android 9)

HAL
HAL

Kiedy w europejskich miastach likwiduje się miejsca parkingowe i drastycznie ogranicza ruch samochodowy w centrach, Gliwice jako ariergarda zmian cywilizacyjnych, ładują miliardy w upłynnianie ruchu i najprzeróżniejsze udogodnienia dla kierowców. Kiedy w Holandii buduje się coraz więcej parkingów dla rowerów, w Gliwicach nie można poprawnie zbudować choćby 100 m drogi rowerowej… Brawo Frankiewicz! Za twoim przewodem jedziemy w przeciwnym kierunku niż cywilizowany Świat. Pora zmienić hasło propagandowe na: “Gliwice – przeszłość jest tu”.

AndrzejD
AndrzejD

Dokładanie tak jest. Ta ekipa która od ponad ćwierć wieku kurczowo trzyma się stołków w magistracie, to zacofane leśne dziady z mentalnością z lat 80-tych ub. wieku – z frankiewiczem na czele.
Oni nie rozumieją współczesnego nowoczesnego świata. Im się wydaje że jak się nastawia na mieście różnych świecidełek i kamerek, to miasto automatycznie stanie się nowoczesne.

HAL
HAL

Jak słyszysz Morawieckiego, który w amerykańskiej telewizji mówi, że Polska staje się Doliną Krzemową UE, to jaki drugi wesołek przychodzi ci na myśl? Mnie, Frankiewicz, z kawałem o gliwickiej Dolinie Krzemowej. Mogą występować w duecie i opowiadać skecze o gliwickiej i polskiej potędze kreatywnej, przemilczając, że i Gliwice i Polska wiele lat temu wybrały drogę podstrefy montażowej jako formę gospodarki. A przy żałośnie nikskich nakładach na system edukacji i badania naukowe, tzw. “wysokie technologie” są obecne wyłącznie w sferze propagandy, która rzeczywiście jest na wysokim poziomie ogłupiania. No, ale Polacy, to jedyny naród, którego połowa żyje na emigracji i na… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Więc właśnie.Morawiecki propagandę sieje wszędzie i zawsze, ciemny lud pisiowski to łyka, choć pewnie niewiele z tego rozumie. Inna sprawa co mają na myśli pisiory kiedy mówią o innowacji?być może mają na myśli węgiel,cofnięcie kraju do lat 70-tych by “było jak dawniej”.Może przez innowacyjność rozumieją rozwalenie systemu edukacji, sądownictwa, służby zdrowia, przewalanie kasy na różne inne poronione pomysły.Nie mają kasy na naukę, szkolnictwo wyższe…Mają propagandę skutecznie ogłupiająca ludzi, bełkoczą w tych swoich mediach non-stop.Najgorsze jest to, że polacy są podatni na nią.Wywalone miliardy zostały na pińćet, na 13tkę dla staruchów,na madka plus.. No, ale oczywiście suweren to wszystko łyka, przekupiony… Czytaj więcej »

Staruch
Staruch

I ty zostaniesz STARUCHEM kiedyś. Tę trzynastkę plus to chętnie bym wsadził w doopę pomysłodawcy! Jak zresztą i pozostałe durnoty, łącznie z 500+ na dziecko. Tylko nieroby-dziecioroby się cieszą. W ciągu roku zabiera na podatki olbrzymie pieniądze, a z łaski rzuca ochłap w postaci drobnych dla STARUCHÓW. Wielkie halo o 1100 złotych minus podatek (haha) co daje 880 zł.

Nawet na utrzymanie auteczka nie wystarczy. Staruchowi.

janusz
janusz

Mam dla ciebie propozycję: to wyprowadź się do Holandii. Tutaj nikt nam nie będzie robił z Polski ani Gliwice Europy!

lolowski
lolowski

Ale dlaczego ma się wyprowadzać, bo Ty tak chcesz? A coś mądrego masz do powiedzenia, czy jak zwykle nic, od dzieciństwa nic mądrego nie wypowiedziałeś. Co za smutek

AndrzejD
AndrzejD

…jasne, janusz – boso, z gołą doopą, ale w ostrogach

Bogna
Bogna

“Hal” święta racja. Smuci degradacja Gliwic w którym gospodarowanie może sprawdziłoby się w jakieś fabryce ale na pewno nie w mieście.

Leon
Leon

W kwestii parkowania i przywilejów dla kierowców z Polakami nie wygrasz. Tak samo nie da się z nimi wygrać w kwestii ogrzewania domów byle czym. Na Berbeckiego, czyli ścisłe centrum, stoi wielka kamienica podłączona do miejskiego c.o. Ale jedno mieszkanie jest ciągle ogrzewane piecem węglowym. To jedno mieszkanie puszcza w niebo trujący dym przez pół roku wprost na balkony stojącego obok wieżowca. Takie rzeczy dzieją się w mieście wysokich technologii Frankiewicza.

(_x_)
(_x_)

@Leon – Co robi wieżowiec w otoczeniu zabudowy 4 piętrowej. Możesz nam to wytłumaczyć? Przytoczona przez Ciebie kamienica spełnia wszystkie wymogi norm budowlanych, włącznie z wysokością komina.
Tysiące trujących samochodów przejeżdżających niedaleko w tunelu już Tobie nie przeszkadza, nie ma zagrożenia tylko dlatego, że go nie widzisz czy dlatego, że nie opadnie na Twój balkon kawałek sadzy?
(przy wlocie i wylocie z tunelu będzie nagromadzenie spalin, tunel raczej nie posiada systemu filtracji, chyba ze się mylę to mnie popraw).

Krzyś
Krzyś

Jaki masz problem? Chcesz wyburzyć wieżowiec, czy zasypać DTŚ? Bierz się do roboty a nie pitol!

Greta Thunberg
Greta Thunberg

“Nasz dom rozpada się na kawałki, czas ucieka, a nie robimy praktycznie nic, by temu zapobiec”

Alex
Alex

Po szybkim teście nie można powiedzieć, że ta aplikacja wyróżnia się czymś szczególnym na tle dziesiątek jej podobnych, a raczej jest w fazie “alfa” . Gdyby udostępniono API, pewnie kilku zapaleńców zmontowałoby coś bardziej funkcjonalnego. Na razie interfejs web i aplikacja działają, ale nie wychodzą stopniem zaawansowania poza zaliczenie laborki na PŚ “na trzy z plusem” (plus za pomysł zrealizowania interfejsu).

elemele
elemele

Zauważam, że niektórzy komentujący muszą się wypowiedzieć koniecznie nawet jeśli nie mają zielonego pojęcia o przedmiocie artykułu. Daje to poczucie – oby fałszywe – że na tym portalu przebywają jedynie debile i pieniacze.

janusz
janusz

Do której grupy siebie zaliczysz – debili, czy pieniaczy? Bo twój komentarz z “przedmiotem artykułu” ma tyle wspólnego, co wartość twojego poczucia.

Roman
Roman

Czy 24gliwice muszą tylkp pisać o pozytywnych krzeach jakie dokonuje się w naszym mieście. Gdzie wasz obiektywizm?

I tylko tyla.
I tylko tyla.

Muszą pisać tak aby nie zostali zlikwidowani jak tramwaje.

mózgromana
mózgromana

Roman po raz pierwszy na 24gliwice? Bo żeby puścić takiego bąka pod adresem jedynego niezależnego portalu mającego odwagę krytykować gliwicki beton, .trzeba być mocno oderwanym. Również dobrze mógłby Roman naszczekać na TVN, że pozytywnie nadaje o Kaczyńskim.