Tadeusz Kościuszko 1746-1817. Zaraz, zaraz, coś tu nie gra. I nie chodzi o datę


Dość niespodziewany kształt przybrał pomnik Tadeusza Kościuszki stojący przed jednym z biurowców w Gliwicach. Niedźwiedź na postumencie w niczym nie przypomina słynnego generała i bohatera wojennego. Co się stało?

Na sprawę zwrócił uwagę jeden z Czytelników. “Takiej groteski nie było jeszcze nigdy w Gliwicach” – pisze.

Do niedawna na postumencie stał zupełnie inny odlew.

Cofnijmy się o dwa lata. W 2018 roku, na terenie prywatnym przed jednym z biurowców przy ul. Kościuszki pojawił się pomnik z postacią przypominającą generała. Właściciel, Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych zastrzegły wtedy, że pomnik został wyeksponowany tymczasowo, jest bowiem przeznaczony na sprzedaż. Był to trzeci odlew wykonany na podstawie modeli, których przygotowanie w 2008 roku, na zlecenie Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki, GZUT S.A. powierzył artystom Annie i Wojciechowi Siek z Krakowa.


Skąd niedźwiedź na postumencie?
Wyjaśnienie jest banalne. Kilka dni temu usunięto pomnik generała (być może w końcu znaleziono nabywcę), a zastąpiono go niedźwiedziem. Zapomniano jednak o tabliczce. Efekt jest nieco zabawny, ale przez niektórych może też być odbierany jako obraźliwy wobec słynnego bohatera. Dlatego warto, żeby właściciel pomnika jak najszybciej tabliczkę usunął lub przynajmniej zasłonił.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko

“Niedźwiedź na postumencie w niczym nie przypomina słynnego generała i bohatera wojennego.”

Z przodu może i nie . Ale tak lekko z boku … przy odrobinie wyobraźni …:-)
A właściciel faktycznie powinien zmienić wywieszkę . Wystarczyłoby wywiesić kartkę z napisem “Wojtek” i już Ostatni Sprawiedliwy miałby, gdzie wieńce składać ….

Laszlo_egesz

Ktoś pomylił pomniki, to jest niedźwiedź Wojtek z armii Andersa.

tubylec

Ten wirus to paskudne draństwo , na ludzi działa wysoką gorączką ,kaszlem i niewydolnością płuc, a na pomniki jeszcze bardziej , wizerunek człowieka zmienia w niedźwiedzia, co to będzie dalej

Bzik

Myślę, że Tadzik by się nie obraził… Gdyby mnie spomnikowali jako pakernego miśka to chodziłbym dumny i blady. Tadek Niedźwiedź to zawsze przecież lepsze niż Tadek Norek…

Misio

Jak wygram w totka chętnie wylicytuję misia. Podoba mi się. :)

Małgola

A gdzie te biurowce na Kościuszki?

Chłodne Oko

Czy my przypadkiem nie mamy większych problemów obecnie ?????

Rozum

Koronawirus rozpełz się wszędzie. Nawet na tym portalu wypełnia już 90% treści, ale i tak jak pojawi się coś, co nie dotyczy kornawirusa od razu pojawia się maruda, której jeszcze mało. Wincyj, wincyj, wincyj koronawirusa.

treya50

Humor jest nam potrzebny własnie teraz. Żyjemy w stresie i strachu przed chorobą. Uśmiech przynosi ulgę !

Obserwujący

Glajwice-wsteczny jest tu.

ADAMEK

Wsteczny to ty masz rozum.