Tak wygląda bolid z Politechniki Śląskiej. W niedzielę zobaczysz go w akcji

Pierwsze skojarzenie – Batmobil. Jest jednak znacznie mniejszy i przede wszystkim elektryczny.

To duma studentów trzech wydziałów Politechniki Śląskiej, którzy pracowali przy jego budowie. W niedzielę, dzięki internetowej transmisji wideo, każdy będzie mógł kibicować „naszemu” pojazdowi w wyścigu na słynnym torze wyścigowym Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Pojazd o nazwie „Silesian Greenpower” wystartuje w niedzielę, o godz 13.00 na tym samym torze, na którym ścigają się bolidy Formuły 1.

Pod adresem www.sg.polsl.pl udostępniony zostanie obraz z kamery umiejscowionej w bolidzie! Transmisja na żywo całego przebiegu wyścigu zacznie się już w niedzielę 1 maja o godzinie 13.00. Średnia prędkość przejazdu to ok. 50 km/h, ale emocje towarzyszące kibicowaniu nie powinny być mniejsze niż przy Formule 1!

Bolid zostanie jeszcze poddany drobnym zmianom w wyglądzie ? zyska bardziej sportowy charakter m.in. poprzez oznakowanie pojazdu logotypami partnerów oraz sponsorów pojazdu

Bolid zostanie jeszcze poddany drobnym zmianom w wyglądzie ? zostanie nadany mu bardziej sportowy charakter poprzez oznakowanie pojazdu logotypami partnerów oraz sponsorów pojazdu

Podobnie jak poprzednio, w budowę pojazdu zaangażowani byli studenci trzech Wydziałów: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechanicznego Technologicznego. Partnerami projektu są również dwie jednostki Politechniki Śląskiej: Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz REsearch Center for Energy and New Technologies RECENT.
W tym roku zespół, który uda się na zawody do Wielkiej Brytanii liczy 17 studentów.

W ubiegłym roku bolid „Silesian Greenpower” skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej, zdobył prestiżową nagrodę ?The Best Engineered Car? – przyznawaną przez profesjonalną organizację inżynierów mechaników w Wielkiej Brytanii.
Pojazd, który ze sporym sukcesem wystartował w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge w Wielkiej Brytanii zajął 6 miejsce na 34 bolidy zgłoszone do rywalizacji, co okazało się najlepszym wynikiem wśród debiutantów. Pokonane zostały takie zespoły jak: Cambridge University, Jaguar Land Rover, Bentley czy Prodrive.
Zawody, w których biorą udział głównie brytyjskie college, uniwersytety i firmy motoryzacyjne, są organizowane przez stowarzyszenie Greenpower (www.greenpower.co.uk) już od ponad 11 lat. Celem nadrzędnym wyścigu jest promocja rozwiązań służących do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz wsparcie technologii przyjaznych środowisku.

mf