Tak wygląda rower miejski w Gliwicach. Jest bardzo prosty i wandaloodporny

Za tydzień pojawią się we wszystkich 10 stacjach rowerowych, a nam już dzisiaj udało się “przyłapać” ekipę testującą jeden z rowerów.

Ustawiono już wszystkie 10 stacji rowerowych wraz z obsługującymi je panelami, brakuje jeszcze tylko rowerów, które w ilości 100 pojawią się pod koniec marca.

Jak widać na zdjęciach, rowery nie odbiegają od tego co niektórzy mogą znać z innych miast.
Na kierownicy zamontowano wygodny kosz do przewożenia drobnego bagażu, a na osłonie tylnego koła pojawił się napis “Gliwicki Rower Publiczny”. To, jak się okazuje nie jest wersja ostateczna, napisy zostaną zmienione na “Gliwicki Rower Miejski”.

Przypomnijmy, pierwsze 15 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne. Jazda do 60 minut będzie kosztowała złotówkę, a za kolejną godzinę zapłacimy 2 zł, za 3 – 3 zł, a za 4 i każdą następną rozpoczętą trzeba będzie wnieść opłatę w wysokości 4 zł. Opłata inicjalna (podczas rejestracji w systemie) będzie wynosiła 10 zł.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
rrolch
rrolch

Kwestię wandaloodporności rozstrzygnie praktyka – praktyka to zawsze cios zadany teorii.

ja234
ja234

„Miejski Rower Publiczny” a mnie aż zgrzyta byczy błąd logiczny jaki jest popełniony w tej nazwie.Powinno być albo Rower miejski albo gliwicki rower miejski…
Jeszcze powinien być napis przyszłość była tu…

No ,ale jak to to w glajwicach mieście zwijanego sukcesu tyłem do przodu i na wstecznym nawet nazwa musi być na wstecznym.

Anonim
Anonim

Dodaj jeszcze ze to wina pisiorow, bo twa wypowieedz jest niekompletna…powiesz ale, co? A wszystko!

Kamil Gregorczuk

Albo go rozpier*** albo zapier***xD ciekawe tylko kiedy…;p

Angelina Górka

Zupełnie jakby w innych miastach Polski nie było takich rowerów. Wszędzie rozpieprzają i kradną różne rzeczy a jakoś nie słychać, żeby miasta wycofywały się z rowerów miejskich. Już prędzej dorzucają kolejne. To tak jakby nie odnawiać budynków, bo jakiś % z nich zostanie szybko pomazany sprejami.

Noexcuses
Noexcuses

Wypowiedź inteligenta na poziomie kapcia lub deski klozetowej, nic tylko pogratulować.

Noexcuses
Noexcuses

Dotyczy Kamila

Masztalski
Masztalski

Ukraińcy na forum śląskiego miasta niech piszą po śląsku, literacką polszczyzną, po niemiecku, lub angielsku, ale nie w swoim wulgarnym i prymitywnym slangu.

Gliwiczanin33
Gliwiczanin33

Nie ma czegoś takiego jak “język śląski”, to po prostu okaleczona (i przy tym właśnie wulgarna) wersja polszczyzny używana przez najbardziej prymitywne warstwy społeczne.
A miasto, dumne ze swych piastowskich korzeni, jest przede wszystkim polskie, jak cały zresztą Górny Śląsk.

Krzysztof
Krzysztof

Wypowiedź na poziomie człowieka, który nawet podstawówki nie skończył. Gliwice powstały w okresie rozbicia dzielnicowego i jako lenno podlegało władcy Czech, to że władali nimi piastowie śląscy, nie oznacza, że były polskie… taka ciekawostka, śląscy książęta, a m.in. władcy Gliwic pod Grunwaldem walczyli po stronie Krzyżaków.
Od otrzymania praw miejskich Gliwice praktycznie parę lat były polskie, przeważnie byly czeskie, pruskie, austryjackie, a nawet 1921r francuskie :) polskie są dopiero od 1945 roku.

Wracając do tematu, uboga jest Twoja wiedza, skoro twierdzisz, że śląski to wulgarna wersja polskiego. Polecam poezjè po śląsku.

Mist
Mist

Śląska gwara to prymitywnie okaleczony polski z niemieckimi naleciałościami i dokładnie jak napisał Gliwiczanin – “używana przez najbardziej prymitywne warstwy społeczne”.

cyklista
cyklista

Raczej ” DEBILOODPORNE ” to bardziej adekwatna forma.

One ma GPS wiec CIE znajda wszedzie :)

Krzysztof Kasza

Wandaloodporny dla co niektórych oznacza- No to popatrz!

Rozum
Rozum

Nie ma rzeczy wandaloodpornych

ja234
ja234

Więc właśnie, jak bardzo jest odporny na zniszczenie pokaże praktyka. Ciekawe ile osób będzie korzystało…ewentualnie jakieś panienki “Gwiazdy” jeżdżące z wystudiowaną obojętnością…

KierowcaRóżowegoBMW
KierowcaRóżowegoBMW

… dokładnie i jeszcze tyłem do przodu na zaciągniętych hamulcu ręcznym ;) Pozdrawiam

Anonim
Anonim

+ za Nazwę ;-)

Wandaloodporny ? Wystarczy np.go płasko położyć i nogą zgnieść szprychy.Wandaloodporny.Dobre

Sylwia Nowak

Fajny jest. Ale nie rozumiem tej ceny, dlaczego rośnie z każdą godziną?

Jacek Konieczny

Bo to nie ma być na całodniowe wycieczki, wtedy trudno byłoby o rower na stacji.

Jerzy Kozioł

Żebyś się nie zmęczyła

Sylwia Nowak

A po co?

Żeby przejechać 2km od stacji do stacji?

Gliwicka Rada Rowerowa

Tak, żeby podjechać, załatwić sprawę i wrócić.

Damian Białas

Zalatwic sprawe w naszych magistratach to na 24h musialbym go wynajac

Pozdro
Pozdro

Dobre

K
K

Nie, rower odstawiasz pod urzędem, a potem bierzesz ponownie i znów odstawiasz. Takie trudne?;-)

Mic
Mic

Nazwa straszna: Miejski Rower Publiczny, jakoś przyzwyczaiłem się do Gliwicki Rower Miejski

"Biały rower" grupy Korba
"Biały rower" grupy Korba

A gdzie na rowerze hasło GLIWICE PRZYSZŁOSĆ JEST TU

black_horse
black_horse

I facjata pewnego znanego w mieście człowieka ? A, ok. Przed wyborami sie pojawi.

ers
ers

A jak wyglądają ścieżki rowerowe? Bo nie widziałem jeszcze.

ja234
ja234

Ścieżki nie wyglądają bo ich NIE MA. Ponoć mają być…kiedyś…może…

ZIbi
ZIbi

Jak operator hali Bankrut naszego Franka.

Tomasz Mihal
Do tego jest typową damką i nikt nie pomyślał,by połową tych rowerów były takie bardziej dla facetów,a nie tylko dla mimoz i młodzieży…może niedługo wprowadzą prawo,że faceci będą mieli przymusowo chodzić w sukienkach,stringach i rajtuzach…zero przemyśleń i dobrej logistyki,by coś było dobre dla większości,a nie po to by tylko było…to zakrawa na dyskryminację i egoizm…wydali kasę i teraz mają to gdzieś…i do tego ta kolorystyka rowerów…nie mam nic przeciwko kolorom z naszego herbu czy Piasta,ale leprze kolorystyki widziałem i srebrny,czarny,biały z dodatkami,byłby lepszy…teraz już wszyscy lecą do sklepów,by szukać rzeczy w tej kolorystyce na rower,albo przeszukują szafy,a tak każdy ubiór… Czytaj więcej »
Marcin Sojka

Co ty p*** we wszystkich miastach są to A’la damki że względu na ich praktyczność to ma służyć i kobietom i mężczyznom, a nie tylko jednym albo drugim zresztą to jest rower miejski, a nie wyścigowy.

Alicja Smolnik

Dokładnie. Koniec z opresją prawdziwych mężczyzn! Kolor roweru miejskiego musi pasować do koloru ubrania!

Iwona Maszczyńska

Jak ktoś uważa że od jazdy na takim rowerze ubędzie mu męskości, to chyba ma problem :->

Alex
Alex

Jak ktoś uważa że od jazdy na takim rowerze ubędzie mu męskości, to chyba ma problem :->

Niektóre źródła twierdzą, że to może być niezdrowe dla prostaty (przez nieodpowiednie siodełko) :)

Marx
Marx

a to bedą siodełka? myślałem że to wersja dla zakonnic… ;)

Bartek Szapski

Proponowałbym najpierw zajrzeć do słownika i nauczyć się pisać składnie oraz bez błędów ortograficznych, bo aż oczy szczypią. Po drugie w każdym mieście te rowery wyglądają tak samo. Może powinni jeszcze szosówki zamontować? Te rowery mają przede wszystkim służyć do sprawnego przemieszczania się po mieście, ale polak oczywiście musi się przypierdolić, że mu kolor nie pasuje. Dac coś ludziom dla ich wygody to jeszcze narzekanie będzie. Nie podoba się? To proponuję nie korzystać.

Maria Krystyna Jankowska

To jest genderowski rower :)

Alicja Zbróg

Iwona Maszczyńska żebyś się nie zdziwiła, już był taki co niemal mu ubyło męskości ;)
http://wawalove.pl/Zlamana-rama-w-rowerze-miejskim-uszkodzila-rowerzyscie-pracie-a16459

(przprszm, musiałam :D )

Tomasz Mihal

Alicja Zbróg “umyło męskości” :-) :D :-))))?

Alicja Zbróg

Tomasz Mihal odśwież bo napisałeś komentarz jak już dawno literówka była poprawiona :P
(też się ubawiłam bo pięknie wyszło)

Jerzy Kozioł

Będziesz sobie musiał paznokcie pomalować pod kolor roweru żeby nim jeżdzić !!! Walniesz ładne tipsy i już rama, a raczej jej brak Ci nie będzie przeszkadzała

Basia Malec

W Londynie wszyscy jeździmy na takich i nikomu niczego nie ubywa ;)

Tomasz Mihal

Bartek Szapski Do kogo była ta uwaga na temat składni i ortograf???Bo bo jak do mnie to masz pecha i mała wiedzę,bo tą są krótkie czy dłuższe myśli i do tego sprawdzane przez specjalny program do korygowania błędów,który mam w laptopie-trafiłeś jak kulą w płot-do tego proponuje wybrać się na studia z polonistyki,albo zapoznać się z różnymi formami przekazu,a nie standardowe nie są niedopuszczalne…kombinuj dalej jak chcesz mnie deprecjonować i “cwaniakować” …proponuję dodatkowo popracować nad podwyższaniem swojego IQ,a odechce się pisania takich bzdur… :-)

Tomasz Mihal

To była specjalna prowokacja z mojej strony,bo nie lubię tego cwaniactwa,które stosują nasi włodarze,Generalissimus Don Franko oraz jego zwolennicy i chciałem dać innym do myślenia i jak się podchodzi do mieszkańców i pracuje nad różnymi projektami,ale widzę odniosło to taki skutek,że wszystkim się spodobał ten rower i jego możliwości…tu było dużo sarkazmu i ironii między wierszami (i trochę złośliwości,ale z humorem),a na tym czymś nie mam zamiaru jeździć,bo za stary jestem na bycie Gender i nie chodzę w spódnicach,rajtuzach i leginsach :-) :D :-)))))

Natalka Wójcik

buahahaha

Tomasz Mihal

Ciekawi mnie czy to cudo ma regulację siodełka czy to też jest uniwersalne i tylko osoby o wzroście około 160 cm mogą wygodnie na tym jeździć :-) ?A jak jest to co będzie jak ktoś sobie zacznie kolekcjonować te siodełka-ludzie będą kupowali sobie swoje prywatne czy będzie jazda bez :-) ;) :D

Tomasz Mihal

Jerzy Kozioł to była ukryta ironia,nie załapałeś-nie dałem specjalnie uśmiechów i innych emotikon,by zobaczyć czy ktoś załapie bez tego i jest kilka ofiar tego eksperymentu :-) :D ;)

Tomasz Mihal

Marcin Sojka To się nazywa nadinterpretacja,bo ja nic nie wspomniałem o rowerach wyścigowych tylko o równości,trochę inny profil dla facetów i np połowa rowerów takich ,albo np 2-3 sztuki,a pozostałe 7-8 uniseks,bo kobiet i młodzieży jest więcej…polecam lepsze zrozumienie tego co ktoś ma na myśli,a nie pisanie bzdur i to co ślina na język przyniesie…czasem warto przemyśleć sobie coś zanim to napiszesz… :-)

Tomasz Mihal

Alicja Zbróg Jeżeli to prawda co jest w tym linku to dobrze świadczy o jakości takich rowerów :-) …jak się komuś połamało ciało jamiste i gąbczaste to musiało trafić na specjalistę,albo jakiś wybryk natury :-) :D

Damian Białas

A jakim pan jezdzi na codzien lub jezeli ni to jaki by pan zakupil?

Tomasz Mihal
Damian Białas -Zależy w jakim przedziale cenowym-kiedyś jeździłem Drakarem Cross na licencji Meridy (nie całe 2.000 tyś z dodatkami męski) tak po mieście i czasem po za nim,hamulce tarczowe,24-y przerzutki Shimano,przedni amortyzator,oświetlenie i dość ciężki około 16-u kilo,dobry na zjazdy i stabilny…tak do 2.000 tyś jak się dobrze poszuka można znaleźć coś odpowiedniego i nie jest za duża szkoda jak ukradną,zniszczą czy się zaliczy jakiś wypadek i uszkodzenia…niestety mi ukradli dwa lata temu,a teraz mam problemy z kolanem i tak nie mogę jeździć (mam chyba gdzieś na profilu jego fotkę (zielono czarny rower) …A czemu pytasz,chcesz się nabijać i udowadniać,że… Czytaj więcej »
Tomasz Mihal

Znalazłem fotkę…to mój były gruchot :-(

DobraRada
DobraRada

Panie Tomasz Mihal, kup Pan sobie lepiej rower wg swojego gustu i nie biedol

Arletta Dorota Szymczak

Zamów sobie w różowym kolorze :)))

Tomasz Mihal

Nie ma już w takim kolorze :-( …:-) I będzie mi nie do twarzy,bo nie mam różowo-czerwonej “cery” na skórze tworzo-czaszki jak niektórzy mają od przepicia :-) :D

Tomasz Mihal

Arletta Dorota Szymczak Nie ma już w takim kolorze :-( …:-) I będzie mi nie do twarzy,bo nie mam różowo-czerwonej “cery” na skórze tworzo-czaszki jak niektórzy mają od przepicia :-) :D

Gliwicka Rada Rowerowa
Alex
Alex

a nam już dzisiaj udało się „przyłapać” ekipę testującą jeden z rowerów

Jak jeździli po chodniku a nie po ścieżce ;P

Aleksandra Milena Dra-Kos

Mnie się podoba pomysł i rower, ale niestety dróg rowerowych jak na lekarstwo. Wstyd, zeby takie duze miasto nie miało porządnych dróg rowerowych.

Gliwicka Rada Rowerowa

Dlatego mamy nadzieję, że wzrost liczby rowerzystów na drogach sprawi, że władze postanowią prężniej rozwijać infrastrukturę rowerową.

DobraRada
DobraRada

Oby tak się stało jak pisze “Gliwicka Rada Rowerowa”. Masa krytyczna z przerwami odbywa się w G-cach od dobrych 5 lat i czy kogoś w UM to ruszyło?

Aleksandra Milena Dra-Kos

Tez liczę na to, ze za parę lat bedzie się mozna poczućna rowerze jak Holandii, Belgii albo Niemczech. Tam jazda rowerem po mieście to nie tylko przyjemność, ale tez bezpieczenstwo (rowerzysta jest jak świeta krowa ;) )

Marx
Marx

święte krowy są złe. Wszyscy uczestnicy ruchu są równorzędni.

Grzegorz Meglin

Wandaloodporny? Chyba Was poniosło.

Piotr Gorawski

I ma bogate wyposazenie.

asd
asd

Ekipa testująca rower pokręciła się w kółko na ciągu pieszo-rowerowym. Bali się jechać dalej trasą wybudowaną z wybrzuszonej kostki betonowej? Bali się zjechać na jezdnię i przetestować rower w warunkach rzeczywistych? Ekipa mogła spróbować przejazdu od stacji na pl. Piłsudskiego do stacji na pl. Krakowskim. Dlaczego tego nie zrobili? Strach obleciał na myśl o jeździe obok rozpędzonych aut?

Kondzio86
Kondzio86
Czyli jak wsiąde na taki rower to kurczyć mi się zacznie czy piersi dostanę???a tak na serio to jeśli chodzi o wandalizm to niestety zależy on tylko od podejścia ludzi i tu liczę, że powoli “dorastamy” jako społeczeństwo.Z mojej strony pewnie z samej ciekawości spróbuję kiedyś taki trip ogarnąć ale przyznam, że ogólnie leniwy jestem i jeśli muszę nawet jechać do centrum coś zalatwić to i tak auto wezmę a teraz odkąd się płaci to dużo łatwiej o miejsce dlatego też jadę autem bez oporów.Wracając do samego pomysłu bardzo fajny i popieram natomiast jeśli chodzi o drogi rowerowe to rzeczywiście… Czytaj więcej »
dym
dym

a co jak na jednej stacji np. koło UM wszystkie stanowiska będą zajęte, a będę musiał iść do UM to gdzie mam rower zostawić? obok? albo wrócę z przejażdżki do najbliższej stacji koło domu i nie będzie wolnego miejsca to będę od stacji do stacji jeździł w poszukiwaniu wolnego miejsca?
Jest jakieś gotowe rozwiązanie?

asd
asd

W innych miastach rowery są wyposażone również w linki z zamkiem szyfrowym. Gdy brakuje miejsca przypinamy rower do innego roweru używając takiego zapięcia, zmieniamy cyferki (żeby nikt nie ukradł roweru) i na terminalu stacji “odbijamy” zwrot. Pewnie tak będzie w Gliwicach. (Linki z zamkiem szyfrowym używa się również, aby przypiąć roweru do stojaka rowerowego np. przed sklepem, gdy będziemy chcieli zrobić zakupy.)

Z drugiej strony doświadczenie pokazuje, że im częściej rowery są wypożyczane, tym rzadziej się zdarzają sytuacje, że brakuje roweru albo miejsca. Po prostu rotacja jest tak duża, że nie ma z tym problemu.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Właśnie tak będzie.

Gliwicka Rada Rowerowa

Powodzenia ze sprawdzaniem siły na tych rowerach – one naprawdę są wandaloodporne :-)

Maciej Kowal

No taaa, lampy z pancernego szkla, szprychy z tytanu… :) zwyczajna bujda marketingowa. :)

Anonim
Anonim

…dobrze, że chociaż nazwa jest w miarę normalna, mogłaby być krótsza ale nie jest źle i lepsze to niż “City by bike” ;-)

Gliwicka Rada Rowerowa

Nie można zakładać, że wszystko zostanie rozwalone – tak naprawdę trzeba by każdą wystawioną na użytek publiczny rzecz specjalnie chronić – będzie dobrze :-). Jak ktoś będzie miał za dużo siły, to niech się przejedzie :-)

Anonim
Anonim

“Jak ktoś będzie miał za dużo siły, to niech się przejedzie :-)” – dokładnie, heble są ciężkie i dziwnie sie na nich jeździ ;-)

Valdorf
Valdorf

Życzę cyklistom dużo szczęścia po pokonywaniu centrum miasta, sezon otwarty więc uważajcie na kosiarki przyspieszające niejednokrotnie 3,5 s/100 km/h

Damian Białas

Pomysl bardzo super