Teren wokół Willi Neumanna miał być parkiem dla wszystkich. Zamiast tego jest wysoki płot i domofon

Zabytkowa Willa Neumanna, czyli obecna siedziba gliwickich “Wodociągów” walczy w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Problem w tym, że mimo pierwotnych zapowiedzi, “publiczny” charakter nieruchomości ogrodzonej okazałym płotem jest co najmniej dyskusyjny.

Modernizacja budynku przy ul. Rybnickiej 27 zakończyła się późną jesienią 2015 roku. Na gruntowną metamorfozę obiektu wydano 7 mln złotych, a do jego wnętrz wprowadził się właściciel – gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Nim do tego doszło, plan efektownej rewitalizacji budynku budził kontrowersje. Zaniedbana nieruchomość dzięki PWIK dostawała szansę na nowe życie, ale kosztem sowitego sięgnięcia do miejskiego portfela. Oprócz pieniędzy potrzebnych na samą modernizację, najpierw “Wodociągi” wyłożyły w 2010 roku 5,5 mln złotych na zakup willi od Politechniki Śląskiej. Ten dość kosztowny wydatek łagodzić miał przyszły charakter terenu wokół willi.

– Miasto przekazało ten teren PWiK z zadaniem przywrócenia go społeczeństwu. Zanim ponad 15 tys. m2 zadrzewionych gruntów wokół willi podzielono na zamknięte enklawy, służyły one jako ogólnodostępny park z placem zabaw

– mówił w 2014 roku na łamach “Miejskiego Serwisu Informacyjnego” Tomasz Brągiel, ówczesny dyrektor operacyjny PWiK. – Odtworzenie pierwotnej funkcji jest jedną z możliwości. Ale jesteśmy również otwarci na inne, bardziej śmiałe sugestie – podkreślał.

Od rewitalizacji minęły już prawie dwa lata. Próżno jednak szukać tu parku czy placu zabaw.

– W roku 2017 spółka nie planuje działań związanych z rewitalizacją terenu wokół budynku na ul. Rybnickiej 27 – informuje Barbara Boenisz-Wasyliszyn z Działu Strategii Medialnych i PR PWiK Sp. z o.o.

Przedstawiciele PWiK zapewniają jednak, że plany udostępnienia parku mieszkańcom są nadal aktualne.
– Realizacja jest powiązana m.in. z rewitalizacją pobliskiej nieruchomości należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rybnickiej 29. Remont parku, a potem narażenie go na zniszczenia przez prace budowlane w sąsiedztwie nie byłoby dobrym pomysłem – przekonuje Boenisz-Wasyliszyn.

PWiK zapewnia, że choć teren zamykany jest po godzinach pracy urzędników, każdy może przyjść, zadzwonić, a po uprzednim wpuszczeniu przez ochroniarzy… wejść i obejrzeć budynek z bliska. Na politykę “otwartych drzwi” w mniej skomplikowanym wydaniu musimy poczekać. Spółka na razie nie jest w stanie określić kiedy dokładnie park zostanie udostępniony mieszkańcom.

Przypomnijmy, inwestycja, która Willi Neumanna dała nowe, “białe” oblicze składa się z dwóch etapów. W następnym kroku, według pierwotnych planów ma powstać szklana dobudówka. Projektowana część ma mieć eliptyczny kształt stanowiący dopełnienie historycznej formy willi. Obie części budynku będą pełnić funkcje biurowe. Autorem projektu przebudowy jest pracownia architektoniczna Zalewski Architecture Group.

Michał Szewczyk

Na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim można głosować tutaj.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
JaJko
JaJko

Wszak to budynek urzędowy – nie godzi się aby szary obywatel z potomstwem zakłócał pracę wielmożnych urzędników. No bo jak to tak? Nie będą mogli skupić się na zarządzaniu halą i znowu będzie trzeba przekładać otwarcie ilub “wielkie” wydarzenia. ;)
Sam budynek jest świetnie wyremontowany, jeśli przymknąć oko na szpecące już w tej chwili kafelki na schodach. Sam płot bądź co bądź również oryginalny.

Joachim
Joachim

Płot może i oryginalny, tylko nijak się ma do stylu architektonicznego willi. To w sumie jednak dość typowy zgrzyt – charakterystyczny dla współczesnych Gliwic – miasta z Wydziałem Architektury.

Rozum
Rozum

Dlaczego redakcja w ostatniej linijce tekstu pisze ,że możemy głosować tutaj…..naciskając na czerwony tekst ? Raczej powinno się napisać NIE WOLNO GŁOSOWAĆ ! Gdyż nie jest to przestrzeń publiczna a PRYWATNY FOLWARK

Grzegorz
Grzegorz

Bredzisz, bredzisz ,bredzisz!!!

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49

kategorycznie nie wolno głosować. PWiK po prostu zawłaszczyło zarówno obiekt jak i otoczenie. Trudno będzie w tym miejscu nawet zieleniec zrobić ze względu na prymitywne wycinki drzew oraz wybetonowanie działki. Jest to typowy przykład gliwickiego dziadostwa.

Martyna Gorlin Wasyłenko

E tam, przecież to nie nasze miasto…my tylko jesteśmy sponsorami budowlanymi dla prezydenta…

jan
jan

Płacić za jego budowlane zachcianki! Tu hala, tam willa, co sobie zażyczy, to musi mieć

kaz
kaz

Zamiast odrestaurować budynek zrobiono za ciężkie, publiczne pieniądze kiczowaty Pałac Królewny Śnieżki ogrodzony i zamknięty. Można podziwiać z daleka. To mógłby być ładny teren rekreacyjny ale nie mam żadnych złudzeń odkąd parenaście lat temu postawiono stacje benzynową na skrzyżowaniu obok

Analityk
Analityk

Rację masz.Tylko nieco budynki ich kolejność pomyliłeś.Ten obok stacji benzynowej to budynek dawnej Stacji Młodego Technika.Kolejnym oddalonym dobrych 250m od stacji jest budynek o którym dyskutujemy.

kaz
kaz

dobrze wiem jaka tam jest koleność. Teren MDK jest bardzo mały, a skoro obie działki należą do miasta to spokojnie można by zrobić tam wspólną przestrzeń. Najlepiej gdyby nie zaczynała się stacją benzynową, która zresztą nigdy nie powinna powstać w tym miejscu gdzie jest.

gmG
gmG

” informuje Barbara Boenisz-Wasyliszyn z Działu Strategii Medialnych i PR PWiK Sp. z o.o.” O Boże ale działu się dorobili. T wodociągi nie są już od wody ? No tak ale jak woda czysta to jej nie widać… fajna fucha.

A co
A co

Oczywiście ,że fajna fucha .Zwłaszcza ,że chodzi o monopolistę na rynku, który takich działań nie potrzebuje..Kiedyś już pisałem o tych niepotrzebnych stanowiskach dla kolesi i koleżanek i,kochanków i kochanek w kontekście stanowiska promotora tej firmy.Ciekaw jestem ile w tej firmie jest tego typu parzykawek czy Józków polejwódek.Gwarantuję ,że w firmie prywatnej oglądali by płot od strony ulicy.Nic więcej.

Grzegorz
Grzegorz

Nawet nie wiesz człowieku ile pracy trzeba włożyć w odpowiednie funkcjonowanie przedsiębiorstwa w sferze publicznej i medialnej.No ale co cię to obchodzi. Tobie zależy na hejcie i niczym więcej. Jestem ciekaw jak wygląda twoje podwórko ,twój dom????

HA HA HA
HA HA HA

@ Grzegorz Jak wygląda mój dom ,moje podwórko odpowie ci po powrocie z urlopu mój rzecznik ds.kontaktów i strategii medialnych .Dawniej zwana żoną.

Benek
Benek

Hmmm… Odkąd żyję na tym łez padole to do zadań PWiK jako spółki komunalnej należało dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków. Jako osoba zainteresowana tymi usługami naprawdę nie wymagam jakiejś specjalnej strategi medialnej – tym bardziej jeśli te działania PR i medialne przekładały by się na cenę tych usług… Tym bardziej że konkurencji na rynku brak – więc czemu służą takie strategie? Jakieś przykłady? Jak przedstawić podwyżki cen odbiorcom? Oni i tak zapłacą – bo nie mają wyjścia – człowiek nie wielbłąd pić musi…

Epul
Epul

Są monopolistą.jestes na nich skazany ty, ja, on, ono.Podwyzki cen uzasadniają wyświechtanym tekstem ,którym np. w ubiegłym roku posłużono się w Warszawie lub Pcimiu.A strategia rozwoju ? Wiekszych bredni nie słyszałem ? Strategie rozwoju (raczej inwestycji) O tym decydują sami ? Wody na Saharę i tak nie sprzedadzą.Do Warszawy czy Pcimia zresztą też .

Marcin Grycz

Czy kogoś to dziwi?

Urko
Urko

Gliwice ….

Szymon Gębka

Jakoś mnie to nie dziwi… :/

Aleksander Politowski

Mnie dziwi i to bardzo chciałem kiedyś kilka zdjęć zrobić tego budynku ale nie pozwolono mi i przegoniono . Więc moje pytanie brzmi jak mamy promować miasto i zabytki ?

Rozum
Rozum

Promować nie musisz.Ale po twoich doświadczeniach w plebiscycie na PRZESTRZEŃ PUBLICZNA zagłosować masz obowiązek.Ba.Jesteś im to winien.

Alex Naumann

PWiK zapewnia, że choć teren zamykany jest po godzinach pracy urzędników, każdy może przyjść, zadzwonić, a po uprzednim wpuszczeniu przez ochroniarzy… wejść i obejrzeć budynek z bliska” :) :) :) :)

Aleksander Politowski

Alex Naumann Mnie oprowadzono do wyjścia nie pozwolono fotografować . Ale spróbuje jeszcze raz . Rozumiem że można fotografować też ?

AndrzejD
AndrzejD

Oczywiście że można fotografować do woli ! A jak ochroniarze będą coś pyszczyć, to natychmiast wezwać policję. To nie jest obiekt prywatny, tylko publiczny, wyremontowany za nasze pieniądze !
Biurwy miejskie zapomniały chyba kto finansuje ich wynagrodzenia.

ja234
ja234

Aleksander, trzeba było najpierw zapytać ochroniarza/kogokolwiek o zgodę.A potem robić zdjęcia.

Adam Łakomy
Adam Łakomy

A niby dlaczego ma kogoś pytać?? TO jest obiekt wojskowy? Jakim prawem są ograniczane swobody obywatelskie?

ja234
ja234

Dlatego, że tak wypada.Kwestia dobrego wychowania.I dlatego, że lepiej jest najpierw zapytać.
Swobody obywatelskie masz ograniczane przez pisiorów.

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Zamykanie przestrzeni publicznej nie jest ani dobrym wychowaniem ani dobrą praktyką. Dla mnie to żaden argument

ja234
ja234

No, ale wiesz, ja tego nie napisałem po to by Ciebie czy kogokolwiek przekonywać do moich argumentów.
Jest mi obojętne czy mój argument do Ciebie trafia czy nie.

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Co dalej nie oznacza, że argument dobrego wychowania jest z czapki wzięty.

jan
jan

Zapytac mozna jak ktos chce fotografować prywatny budynek. Wtedy to wynika z zasad dobrego wychowania i uszanowania prawa własności. Obiekt publiczny, zwlaszcza urzędowy mozesz fotografować nie pytając nikogo

A co
A co

Proponuje tam przenieść ze stacji Gliwice Trynek pamietający komunę znak zakazu fotografowania.Nie żartuję obserwując co się ostatnio u nas dzieje.Tumaniowe ogólnonarodowe pierdykniecie.To ma wzięcie !

AndrzejD
AndrzejD

Obiekt można fotografować do woli bez pytania kogokolwiek o zgodę ! A jak ochroniarze będą coś pyszczyć, to natychmiast wezwać policję. To nie jest obiekt prywatny, tylko publiczny, wyremontowany za nasze pieniądze !
Biurwy miejskie zapomniały chyba kto finansuje ich wynagrodzenia.

Jacek_P
Jacek_P

Spółka miejska, więc poniekąd mieszkańców…

Bartek Michalak

Niech podadzą podstawę prawną do zakazu. Nie podadzą, bo nie ma.

Marlena Worożyńska-Czabanka

Nic zaskakującego.zawsze tak jest najpierw pierd.. że bedzie dla wszystkich i bla bla bla byle kasę ściągnąć a potem.kurtyna i zonk

Patrycjusz Brzeziński

Dobrze ze chociaż drzew nie wycięli…

A co
A co

Wycięli i to sporo.

Grzegorz Grabowski

nie pozwolicie ekooszołomy

jan
jan

Betonowe oszołomy są wycinką zachwycone

Benek
Benek

Kiedy widzę tę biel to zawsze przychodzi mi na myśl skecz Jasia Fasoli malującego swój pokój…

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Ja tylko dodam ile nas kosztowała ta rewitalizacja:

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pańskie pytanie w sprawie koszty rewitalizacji budynku wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Rybnickiej 29 w Gliwicach, informuję, że kosztorys inwestorski opiewał na kwotę 7.772.292,43 zł.
Całkowity koszt rewitalizacji budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wyniesie 7.724.639,32 zł
Termin realizacji upływa 10/08/2017 r.

refleksja
refleksja

@Adam Łakomy – “Całkowity koszt rewitalizacji budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wyniesie 7.724.639,32 zł” – Kurczę to i tak niewiele, kino Amok kosztowało 9,500.000 zł, co prawda płyty spadały widzom na głowę, ale to się nie liczy, bo to było “po”;-)

Barbara Ziajka

Mnie nie zdziwi jak za kilka lat, za przysłowiową złotówkę kupi to jakiś dygnitarz

ja234
ja234

Nooooo, naprawdę ktokolwiek mógłby przypuszczać, że glajwice na wstecznym udostępnią teren wokół dla mieszkańców…za dobrze by było.
Publiczne znaczy urzędasów.Kolejne publiczne miliony wywalone, tym razem na budynek dla wodnych ciągów. Swoją drogą, ciekawe skąd mieli swoje pieniądze skoro w założeniu nie mają mieć zysków.
Na szpitale żałują kasy, ledwo ledwo zipie ortopedia… ale dla piasta-amatorów poooooszłoooooo 7 mln, na halę porażkę poooooooszłoooooo 500 mln.
Rzeczywiście… “rozwój” i sukces” jest… w wywalaniu kasy na pierdy…
Glajwice jak zawsze tyłem do przodu i na wstecznym.

Kacper Heine

Może i lepiej? Przynajmniej nie ma bazgrołów na murach wykonanych sprayami, żule nie zaśmiecają terenu itd. Najgorsze jest to, że po każdym remoncie fasady jakiegokolwiek budynku nieogrodzonego w tym mieście, to znajdzie się jakiś kretyn z puszką farby pod ciśnieniem i maźnie hwdp, acab czy jakieś inne gówno.

Anna Salbert

Ja się tylko zastanawiam czemu nic z tym się nie robi. Po co nam monitoring po co ta straż miejska? Czemu nikt z tym radykalnie nie walczy. To paskudzenie murów dotyczy zarówno posesji miejskich jak i prywatnych i wszyscy są bezsilni.

Kacper Heine

Pani Anno racja. Np zamontowaliśmy nowe drzwi garażowe i 2 dni były fabrycznie brązowe. Potem się pojawił bazgroł. A SM? Czasami mi się wydaje, że boją się podejść do takiego elementu a umią gonić spokojnych obywateli co źle parkują lub grzecznie piwko sączą na ławce (nie mówię tu o takich co robią bajzel wokół siebie, drą ryja czy chleją do upadłego). Idą zawsze w kierunku tych wypłacalnych.

Kacper Heine

Pani Kamila Dąbrowska często można usłyszeć “proszę przyjechać na komendę i złożyć zeznanie/donos” tak było w przypadku gdy znajomemu kradli auto na naszych oczach… Smutne to

Kamila Dąbrowska

A szkoda gadać..

Kacper Heine

A może lepiej. Niech będą świadomi co o tym sądzimy ;-) może się ruszą

Kamila Dąbrowska

Tiaaaa

Adam Łakomy
Adam Łakomy

A ja się nie zgadzam żeby za moje pieniądze coś robić i żeby mógł sobie zza płotu pooglądać. Od tego jest monitoring i policja ze strażą miejską żeby zabezpieczać i łapać.

Grzegorz Grabowski

Kamila Dąbrowska jak słyszałaś, że malują? Jakiś kompresor mieli?

Tomasz Mihal

Grzegorz Grabowski Wiesz co to jest powiedzenie potoczne,zwyczajowe???Ktoś cię wynajął tutaj do robienia fermentu czy ty tak sam z siebie jesteś tak sfrustrowany i zahukany,bo szef w pracy i potem jeszcze żona dzieci i gdzieś się trzeba wyładować i tak realizować???Najpierw trochę wiedzy,obycia,analiz,a potem się wypowiadaj,bo mi już dzisiaj raz podpadłeś,chyba,że tak ci kradną na sklepach których pracujesz jako ochroniarz i krew cię zalewa i trzeba komuś dosrać???A może czujesz już taką władze nad ludźmi,że pozwalasz sobie często na takie głupie docinki????Chcesz to zacznij ze mną polemizować zobaczymy kto na tym lepiej wyjdzie???

Tomasz Mihal
Czytając wszystkie wpisy uważam,sprawa jest chyba bardziej złożona…ale zaczynając od początku…pewnie powiedziano tak,że będzie to wszystko udostępnione dla ludzi tak dla świętego spokoju,albo zmieniono zdanie w trakcie po jakichś przemyśleniach,właśnie,że ktoś to zniszczy itp,albo po prostu zarząd wodociągów zachował się egoistycznie…ale to nie o to chyba tutaj chodzi…gdyby miasto było lepiej zarządzane i lepiej dbało się o ludzi,pracę dla nich,potrzeby,ale te faktyczne,a nie wykreowane i wydumane,pozorne,a myślenie,działania i całą logistykę i dużą część budżetu kierowało na właściwe funkcjonowanie wszystkiego,a nie tylko na to,by było dobrze niewielkiej grupie decydentów i interesów…wtedy byłby lepszy monitoring,dobrze i rzetelnie obsługiwany…właściwe,sprawne i w odpowiedniej liczebności… Czytaj więcej »
Kacper Heine

U nas ludzie nie umią dbać o wspólne dobro. Kiedyś montowałem wiaty przystankowe. Szyby wstawialiśmy po zmontowaniu wszystkich 20 wiat w Gliwicach. Na jednej dzielnicy podpalono przystanek w nocy po postawieniu wiaty – ławki stopione i stelarz do wymiany. Komuś się nudziło… Będziemy dbać to będzie więcej inwestycji bo pieniądze miasto musi wydać. Tyle ile mniej wyda w danym roku, to tyle mniej będzie miało w budżecie na kolejny rok. Będziemy dbać, to takie skwery jak ten z głównego tematu będą otwarte dla społeczeństwa.

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Idąc tym tokiem rozumowania nie ma sensu aby robić cokolwiek bo ktoś może zniszczyć. I takie mówienie, że u nas nie potrafią. Wszędzie tak jest. nie tylko “u nas”

jan
jan

Nie po to karmi się Piasta wielomilionowymi dotacjami, zeby potem walczyć z kibolami drużyny. Zwlaszcza ze ci kobole to czolowy elektorat prezydenta. W zamian za te dotacje pójdą za prezydentem w ogień

Tomasz Mihal
Kacper Heine A to co piszesz to też swoją drogą,że ludzie nie dbają,opcji różnych zachowań jest wiele,ale jak ludzie/społeczeństwo jest szczęśliwe,jest symbioza,godne życie i wystarcza od przysłowiowego pierwszego do pierwszego,a władze nie robią żadnych anomalii i dbają naprawdę o mieszkańców ich potrzeby itp to i patologi i frustracji jest mniej,a co za tym idzie i wandalizmu i wtedy takie pieniądze można wydawać na różne inne rzeczy,by wpuszczać pieniąc do obrotu miejskiego i krajowego,a nie robi się jak teraz,że wyprowadzane jest (niby legalnie) setki mln i miliardów złotych,a wszystko kuleje,a włodarze miast zajmują się tym,by dobrze było tylko nielicznym grupą interesu… Czytaj więcej »
Kamila Dąbrowska

Grzegorz Grabowski 23:30. Cisza. Otwarte okno. Blok 15m od twojego. Chyba trzeba być głuchym, żeby nie usłyszeć psikania sprayem i mieszania gdzie w puszce jest kulka. Chyba, że nie wiesz co to za odgłos to polecam sprawdzić.

Alex Naumann

“Przedstawiciele PWiK zapewniają jednak, że plany udostępnienia parku mieszkańcom są nadal aktualne.” :) :) :) – ” A gdyby tu bylo przedszkole w przyszlosci ” ;) ;) ;)

Analityk
Analityk

Na udostępnioną przez redakcję prezentacje kandydatów konkursu kliknąć należy ! Kliknąć trzeba.Chociażby po to aby porównać wspaniałych kandydatów z wyszydzanego,degradowanego Zabrza.Zabrza i niektórych innych sląskich miast.Tam jest przestrzeń publiczna tam jest sukces.A u nas ? Gdy sukcesu nie ma,pozostaje jak zawsze propagandowa ściema.Głosowanie na gliwickich kandydatów uważam za tożsame z popieraniem ratuszowych bufonooszustów

obserwator
obserwator

Ciekawe kto wpadł na pomysł wykonania ogrodzenia ze stali nierdzewnej ?
ciekawostka – różnica w cenie: stal nierdzewna – 15 zł/kg , stal czarna 3 zł/kg + wykonanie ze stali nierdzewnej dużo trudniejsze co oznacza droższe niż ze stali czarnej.

John
John

Przecież to wyznawcy powiedzenia-jak kraść…to miliony!…jak kochać… to królewnę!…wystarczy?

Rysiek
Rysiek

Frankiewicz jak zwykle szkodzi mieszkańca. Oby nadszedł czas, by w końcu wszedł z tego stanowiska.

Janusz Waiss

A co z terenem obok? (pomiędzy willą a starym MDK ? Jest tam aktualnie prowadzona jakaś wycinka drzew??

Kajetan Gornig

To nie dobrze jeśli władza samorządowa szasta pieniędzmi za wodę.

Grażyna
Grażyna

A może jednak otworzyć tam państwowe przedszkole, albo dom kultury jak dawniej?

Grażyna
Grażyna

ZUPEŁNIE TEGO NIE MOGĘ POJĄĆ

Ania
Ania

Nie raz mamy okazje oglądać pomalowane przez margines społeczny budynki, gdyby teren był ogólnodostępny od razu znalazłby się jakiś wierny kibic przelewający swoje uczucia na elewację…

Adam Łakomy
Adam Łakomy

Od kiedy działa odpowiedzialność zbiorowa? I od kiedy dla chuliganów płot to przeszkoda