Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej powinno być już gotowe na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku. To pierwszy etap realizacji południowej obwodnicy miasta, która połączy węzeł autostradowy Gliwice Sośnica z ul. Bojkowską.

Budowa „turbiny” powstającej za skrzyżowaniem z ul. Płażyńskiego nie powoduje większych utrudnień w ruchu, bo prace są prowadzone kilkanaście metrów na zachód od istniejącej jezdni. Zarys nowego rozwiązania drogowego jest od dłuższego czasu widoczny, a drogowcy ułożyli już kilka warstw nawierzchni dojazdów do ronda.

– Rondo turbinowe ma mieć 2 pasy. Wybór odpowiedniego toru jazdy, jeszcze przed wjazdem na rondo, ma ułatwiać przewidziane w projekcie oznakowanie poziome

– przypomina Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

REKLAMA

Rondo będzie jednym z elementów południowej obwodnicy miasta.

Wraz z jego budową zaplanowano również m.in. przebudowę 200-metrowego fragmentu ul. Bojkowskiej.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków budżetu miasta. Realizuje je wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic. Szacowany koszt budowy to ok. 6 mln zł.

– Przed nami drugi etap realizacji południowej obwodnicy miasta, przewidziany w aktualnej Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019–2020 – zwraca uwagę Anna Gilner. W drugim etapie założono budowę nowej drogi o długości ok. 700 metrów, łączącej ul. Bojkowską z ul. Okrężną, i przebudowę południowej części ul. Okrężnej na odcinku około 500 metrów.

W przyszłości cała obwodnica południowa ma przebiegać na długości blisko 4 km.

Obecnie trwają przygotowania do budowy odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic (od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego).

Właśnie otwarto oferty w przetargu na roboty budowlane. Propozycje złożyło 5 firm. Najtańsza z nich opiewa na ponad 82 mln zł, a najdroższa – na ponad 102 mln zł. Zwycięzcę przetargu poznamy, jak przewiduje Wydział Zamówień Publicznych UM w Gliwicach, najwcześniej w lipcu.

– Przewidziany do budowy odcinek drogi prowadzony jest po gruntach, które na dzień dzisiejszy są polami uprawnymi, w kierunku południowo-wschodnim – opisuje przebieg odcinka zachodniej obwodnicy miasta dyrektor ZDM. Poza trasą główną przewidziano drogi serwisowo-gospodarcze, ciągi pieszo-rowerowe oraz skrzyżowania z istniejącymi i projektowanymi drogami poprzecznymi. Tzw. drogi serwisowe posłużą przede wszystkim do obsługi przyległych pól, ale będą z nich mogli korzystać także rowerzyści.

Przypomnijmy, że obwodnica zachodnia ma mieć jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będą skrzyżowania z ul. Daszyńskiego i Rybnicką, gdzie liczba jezdni zwiększy się do dwóch. Dzięki temu przepustowość na skrzyżowaniach będzie lepsza. Na skrzyżowaniach z drogami poprzecznymi kierowcy będą mieli do dyspozycji dodatkowe lewoskręty. Droga będzie oświetlona i wyposażona w urządzenia ITS (np. tablice zmiennej treści) oraz stację meteorologiczną. W celu ochrony korytarza ekologicznego (dolina potoku Doa) zaprojektowano zaś estakadę składającą się z dwóch przęseł o rozpiętości 32 metrów.

Inwestycja będzie realizowana dzięki wsparciu z unijnych funduszy. Dofinansowanie na poziomie 85% uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego). (msi)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione

4 kilometry
Budowane 4 kadencje

Blee

Bo winni są mieszkańcy, że prezydent nie może

Jan

Tak, mieszkańcy są winni, że nie pozwalają Imperatorowi robić co mu się podoba. Władca Gliwic chciałby mieć władzę absolutną, a mieszkańcy są tylko przeszkodą. Podobnie jak prawo, które go tylko ogranicza…
Czasem mam wrażenie, że dla niego zarządzanie miastem to jak gra w SimCity.

Grzegorz

Problemem jest ze garstka mieszkańców w imię własnch interesów paraliżuje wolę przewarzającej większości pozostałych mieszkańców.

ja234

No, żeby gawiedź się cieszyła, że “coś się dzieje, coś budują”.Tak co poniektórzy rozumieją “rozwój”.
Nie ma się co dziwić, że zygmunt ma wygraną w kieszeni.Chyba, że pisior wygra.

Ewa

A pisior nie zablokuje mu kolejnej kadencji?

Gliwiczanin

Wykonawcą jest pruim więc na pewno znajdzie się jakaś przeszkoda i termin przesunie się o co najmniej pół roku

rrolch

a guliki tradycyjnie będą pozapadane – to ich specjalny znak rozpoznawczy

Jan

Guliki pozapadają się po kilku przejazdach TIR-ów. No i tradycyjnie, jak to w Polsce – guliki będą rozmieszczone co 100 metrów w jezdni.

Luigi

Tylko zróbcie te rondo turbinowe odpowiednio szerokie żeby ciężarówki nie musiały po krawężnikach jezdzic tak jak to ma miejsce na rondach na końcu DTŚ.

Blee

Też masz zachcianki. Bo sądząc po zdjęciu, to już za późno. Nawet 2 Dacie Logan nie zmieszczą się obok siebie

Ewa

Czyli vnp. Gdzie?? Gdzie vjest nowe takie rondo???

HA HA HA

Wybory blisko pora rzucić jakimś gó***m na sciernisko. Więc pytam na okoliczność ronda. Co z rondem podwójnym w miejscu gdzie go za mało na rondo jedno. Pytanie bolączka ? Ależ skąd. Pytam o pajaczka

Konkretnie

Znasz powiedzenie “nie ruszaj g***a póki nie śmierdzi”?

Tylko dlaczego jest teraz tak strasznie niebezpiecznie jak człowiek chce dojść do pracy do Tenneco…ludzie mają fruwać? Obudzą sie wszyscy jak dojdzie do tragedii na drodze? Czy policja to widziała?

Jan

Z doświadczenia wiem, że policja jak widzi problem, to i tak niewiele może zrobić, bo nie ma do tego podstaw.
W zeszłym roku pisałem do policji w sprawie organizacji ruchu na jednym ze skrzyżowań. Policja odpisała, że problem jest im znany i pisali do ZDM w tej sprawie. A ZDM odpowiedział, że nie widzą potrzeby zmian, że wszystko jest w porządku. Policja nie może w takiej sytuacji nic więcej zrobić, bo nie ma odpowiednich przepisów, które by na to pozwalały.

Dojna Kżemowa

Fantastycznie. Zmieści się długi elektryczny niskopodłogowy autobus co 15 minut?

popieram mieszkańców powinni blokować do skutku

ja234

Zrobią byle jak. Glajwiccy kierowcy nie ogarną ronda, umieją tylko pędzić na łeb na szyję po prostej.

Ampuła

To siarczysty policzek w półdupek Terrowerystów Radzieckich. Rowerzysty mają pedałować drogą serwisową, razem z ciągnącymi w pola traktorami, kombajnami i cysternami z opryskiem?! To niewyobrażalne, żeby kasta galowo obciągniętych termoodzieżą terrowerystów mogła współżyć drogowo z furmanami w beretach, operatorami roztrząsaczy obornika w gumofilcach i kombajnistami w siatkowych podkoszulkach.

Cyklistka

Życie kretyna, co krok obijanego i kopanego przez nieuniknione zmiany cywilizacyjne, którego jedyną radością i sensem egzystencji jest zielone pastwisko, po którym goni za pęcherzem 22 mądrzejszych od niego przygłupów, którzy potęgują jego depresję chociaż zarabiają w miesiąc tyle ile on przez rok lub dwa, musi być żółciopędne. Ale żeby z tej frustracji i nędzy intelektualnej zrobić sobie drugi “sens życia”, trzeba być ***** potężnej wagi. Byłby to atut, gdyby nie to, że kobiety nie lubią ****.

Ampuła

Starczy wzmianka o współżyciu z furmanem czy kombajnistą i z damki bucha żarem chuci opryskliwej. Omijać takie nawet nie łukiem, ale obwodnicą.

Pol

Ampuła, starczy to ty masz uwiąd i widać, że nie znalazłeś lepszego sposobu na własne kompleksy niż pozowanie na wsiowego filozofa w internetach.

Gleiwitzer49

ho, ho – zaczyna być wesoło. Czyżby oprócz “Ampuły” w Gliwicach jeszcze jedno zacne pióro się pojawiło ?. Daj Panie Boże w tym potoku pierdów bezmięsnych i stęknięć gastrycznych.

Ampuła

Dobra rada: żonglując nickami własnymi i klaunując cudze, nie zaistniejesz nawet w cyrku pcheł. Trzymaj się jednego i masz identyfikację dużo silniejszą, niż to “jarzysz” dyndające na końcu. Nick “Jarzysz?” byłby zresztą całkiem dobry. Pytajnikiem oryginalny, znaczny od czoła, retorycznie zadziorny. Nie dał ci pambuk wystarczającej krzepy na umyśle, żebyś sam do tego doszedł, to korzystaj z dobrych rad.

Jasia Pawulka Druga

Najwyższy czas na rondo im. Tadeusza Mazowieckiego. A halę za pieniądze biednych gliwiczan powinni nazwać imieniem Jacka Kuronia.

jeszcze mało mamy betonu tylko beton gdzie piękne zielone Gliwice

Lepiej jeździć po drodze utwardzonej piachem, bo to takie naturalne

piasek

Ampułka, moją konstruktywną spowiedź do ciebie MOD w połowie zablokował, czyli dochodzi tutaj jeszcze inwigilacja, a to jest karalne. Posiadam skan tego żałosnego wydarzenia, którym zainteresuje kogo trza. Mogę ci wysłać tego skan-a,tylko podaj adres mailowy:)))

Moderator

Prosimy nie podlizywać się panu Ampule!!!

Dym

Byle nie z***ali z wyśrodkowaniem ronda jak na portowejto bedie ok