To największa niesportowa impreza w naszym regionie promująca ruch rowerowy. Śląskie Święto Rowerzysty

Spod rzeźby „Pelikany” w Parku Śląskim, przez ulice Chorzowa, Bytomia i Zabrza na gliwicki Rynek – to plan przejazdu kolumny śląskich rowerzystów, który odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca. Na miejsce startu można dotrzeć z Gliwic wraz z innymi użytkownikami jednośladów.

 

Śląskie Święto Rowerzysty to największa niesportowa impreza w naszym regionie, której celem jest promowanie ruchu rowerowego jako doskonałego środka transportu, a także integracja środowiska cyklistów.

Dla niektórych użytkowników jednośladu jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy decydują się na jazdę ulicą, gdyż z obawy o własne bezpieczeństwo wybierają na co dzień nielegalną jazdę chodnikiem, bo system tras rowerowych wciąż nie jest spójny w górnośląskich miastach.

W Polsce rower wciąż głównie kojarzony jest ze sportem. Tymczasem światowe i europejskie miasta o najwyższej jakości życia mieszkańców to te, które mocno postawiły na transport rowerowy. Chcemy popularyzować ideę miasta dla ludzi, w którym można wygodnie i szybko się przemieszczać, hałas nie przekracza dopuszczalnych norm, można aktywnie wypocząć oddychając czystym powietrzem, a dzieci mogą samodzielnie i bezpiecznie dostać się do szkoły. Właśnie dlatego promujemy rower jako istotny element ekologicznego i zrównoważonego transportu – mówią organizatorzy.

Liczba użytkowników rowerów na Górnym Śląsku stale rośnie, a Święto Rowerzysty to doskonała okazja, by zamanifestować obecność na drogach, upomnieć się o swoje prawa i zwrócić uwagę władz miast oraz innych użytkowników ruchu drogowego na potrzeby rowerzystów i sprawy bezpieczeństwa

– dodają. Śląskie Święto Rowerzysty jest wspólną inicjatywą kilku organizacji rowerowych z konurbacji górnośląskiej, a pierwsza edycja miała miejsce w 2018 roku.

Uwaga kierowcy: w związku z imprezą mogą występować chwilowe utrudnienia w ruchu na trasie przejazdu. Na teren Gliwic przewidywane są w godzinach 14:15-14:50. Kolumna rowerzystów wjedzie do naszego miasta z zabrzańskiej ul. Wolności (na skrzyżowaniu z ul. Chorzowską) i dalej będzie przemieszczała się ulicami: Knurowską, Reymonta, Sikorskiego, Kujawską, Panewnicką, Akademicką, Strzody, Wyszyńskiego, Zwycięstwa – do gliwickiego Rynku.

Można wspólnie dojechać z Gliwic na miejsce startu w Chorzowie

Stowarzyszenie Rowerowe Gliwice zamieściło w swoich mediach społecznościowych informację na temat możliwości wspólnego dojazdu rowerem do Parku Śląskiego. Wyjazd zaplanowano o godzinie 9:00 z placu Krakowskiego w Gliwicach. Trasa pobiegnie „ścieżkami rowerowymi” bez asysty policji.

Planowane czasy odjazdów ŚŚR:

• 11.00: Park Śląski – Pelikany,
• 12.20: Bytom – Park Miejski,
• 13.55: Zabrze – plac Wolności.

Utrudnienia dla kierowców na terenie poszczególnych miast przewidywane są w godzinach:

• Chorzów: 11.00-11.45,
• Bytom: 11:45-12:55,
• Zabrze: 12:55-14:15,
• Gliwice: 14:15-14:50.

Cała trasa przejazdu znajduje się pod linkiem oraz poniżej.

Udział w wydarzeniu wiąże się z akceptacją regulaminu – jest dostępny TU. Z kolei wydarzenie w serwisie facebook.com znajdziecie tutaj.

(żms)/mat. organizatora

3 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze