To zachowanie często irytuje stojących w korkach kierowców. Policja wyjaśnia – jest legalne

Czy motocyklista może wyprzedzić sznur pojazdów stojących w korku? To zachowanie często irytuje kierujących samochodami. Warto jednak przypomnieć, że jest ono (pod pewnymi warunkami) legalne.

 
Gliwicka policja udostępnia na swojej stronie anonimową skrzynkę e-mailową „Powiadom nas”. Trafiło tam kolejne już pytanie Internauty…

– Witam! Mam pytanie odnośnie ruchu drogowego, czy jako motocyklista mogę wyprzedzić korek środkiem podjeżdżając na sam przód, oczywiście bezpiecznie, nie uszkadzając samochodów osobowych, czy też innych uczestników ruchu i czy mogę wyprzedzać na drodze dwukierunkowej środkiem pasa cały korek? – pyta anonimowo obywatel.


Ponieważ zainteresowany nie zostawił do siebie żadnego kontaktu, policja odpowiada mu za pośrednictwem strony internetowej.

Motocyklista przeciskający się między stojącymi w korku autami, omijający w ten sposób zator. Takie zachowanie bulwersuje niektórych kierowców, którzy twierdzą, że jest ono niezgodne z prawem. Wyjaśniamy – przepisy nie zabraniają motocyklistom omijania samochodów. Muszą oni tylko pamiętać o zachowaniu prawidłowego odstępu oraz, w trakcie manewru, nie mogą najeżdżać na linię ciągłą. Jeśli podczas omijania pojazdów dojdzie do przerysowania stojących samochodów, motocyklista zostanie uznany winnym kolizji – informuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej policji.

Przypominamy, że anonimowa skrzynka “Powiadom nas” nie służy do zgłaszania pilnych interwencji, a osoby zadające za jej pośrednictwem pytania powinny zostawić do siebie jakiś kontakt – w przeciwnym razie policja nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi w inny sposób, niż za pośrednictwem komunikatu.

(żms)/KMP Gliwice
fot. px

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ad

Wielu irytuje, ale tylko z jednego powodu: “dlaczego TEN ma mnie wyprzedzić i nie czekać w korku skoro JA muszę”. To takie typowo polskie, dlaczego sąsiad/znajomy/współpracownik/(wstaw dowolne) ma mieć lepiej niż ja…

Asia

Z reguły robią to na podwójnej ciągłej! A później słynne hasło Motocykle są wszędzie! Może lepiej szanujmy się wzajemnie!

Obserwując

No to uważajcie na pieszych na przejściach, a nie pędzicie jak szaleni.Kobiety jeżdżą podobnie jak faceci.

Kasper

To może trzeba założyć kask przy 25 stopniach i postać na słońcu wystarczy 10 min.

Obserwując

Problemem jest ego glajwickich i nie tylko kierowców.Podobnie,kierowcy dostają histerii na widok roweru śmigającego pomiędzy puszkami na skrzyżowaniu,potem śmig na chodnik i jadę dalej a ałteczka dalej trują środowisko i innych.

wiesław

Bzdurne pytania. Na drodze jeśli policja nie pilnuje ten może więcej kto szybszy albo większy. Kiedyś jak nie było jeszcze kamer na skrzyżowaniach to nie zwracałem uwagi kto ma pierwszeństwo. Jeździłem wtedy Kamazem.

Cliper

Tekst pt.patrz w lusterka, motocykle są wszedzie jest tak samo idiotycznie jak i zajeżdżanie ma skrzyżowaniu przez motocyklistów

Peter

Motocyklista jest w kasku, zwykle w kurtce skórzanej i spodniach. Przy 25 stopniach Celsjusza nie włączy sobie klimy stojąc w korku, tak jak wujek Heniek, który akurat stoi w tym samym korku Skodą na niemieckich blachach. Dlatego motocyklista ma prawo omijać korki i jechać do przodu.

Ad

Motocyklista może tak robić, jeśli nie łamie przepisów a nie dlatego, że mu gorąco!

Beton

A jeszcze musi wdychać spaliny z ekologicznych 20 letnich pojazdów stojących w korku. Jeśli robi to rozsądnie, niech śmiga. Ja staram się takiemu jeszcze zrobić miejsce.

gmG

A kto będzie szukał misia który zarysował samochód lub urwał lusterko (to mi się zdarzyło) Pan Słomski? Ja jestem zablokowany w korku a mis pojechał. Czy to znaczy jak jest korek i ja się zmieszczę samochodem na chodniku to też mogę? Czy jest inny kodeks dla motocyklistów ? Proszę Pana Słomskiego o informację bo też jeżdżę motocyklem.

Łowca kombinatorków

Czego nie zrozumiałeś w stwierdzeniu “Muszą oni tylko pamiętać o zachowaniu prawidłowego odstępu oraz, w trakcie manewru, nie mogą najeżdżać na linię ciągłą.”
Masz gdzieś wzmiankę o jeżdżeniu chodnikiem?

Sd

Nie możesz, bo motocyklista jedzie po jezdni która jak nazwa wskazuje służy do jazdy, a chodnik jak nazwa wskazuje służy do chodzenia.

Urko

“…czy jako motocyklista mogę wyprzedzić korek środkiem podjeżdżając na sam przód…”
Oczywiście , że Pan możesz. . Tak jak ja, stojąc w korku, mogę uchylić odrobinę drzwi w samochodzie.

lustereczko powiedz przecie ..

Akurat tego nie możesz bez upewnienia się, że nie spowodujesz zagrożenia. Niestety, albo stety jeżeli wysiadając ktoś urywa ci drzwi w aucie to winny jesteś ty.

Urko

A napisałem gdzieś , ze będę wysiadać ? Ja je po prostu otworzę . Zaraz po stanięciu w korku .

Bogdan

Szkoda mi Ciebie panie urko

Yamahama

A ja ci je zamknę

ADAMEK

I wyrzucę słomę z WOZU !!!! – typowy *****.

Radek

Haha, typowy, złośliwy cebularz. Sam musi czekać, więc inni też mają czekać razem z nim