Jak wygląda toaleta za 175 tys. zł po 2 latach od budowy? “Wychodząc miałem ochotę zwymiotować”

W 2017 roku oddano do użytku dwie nowoczesne, publiczne toalety, przy ul. Poniatowskiego i Jana Pawła II. Łączny koszt budowy wyniósł łącznie 350 tys. złotych. Niestety, nie wystarczy sporo wydać na początku…

Już po kilku tygodniach pojawiały się problemy z bieżącym utrzymaniem należytego stanu toalet, ta w centrum była wykorzystywana przez bezdomnych, a w marcu 2017 roku znaleziono w niej zwłoki.

Na początku marca do redakcji wpłynęła wiadomość od zbulwersowanego gliwiczanina, który opisuje stan jednego z sanitariatów.

“Otóż w dniu wczorajszym musiałem skorzystać z publicznej toalety przy ul. Jana Pawła II. Toaleta z zewnątrz wygląda na dobrze utrzymaną. Wydawać by się mogło, że zaledwie 2-letnia toaleta, która podobno jest sprzątana 3 razy dziennie, powinna być w dobrym stanie. Niestety tak nie było.
W rogu toalety stała stara, brudna szczotka do WC. Pod umywalką zdemontowana ścianka, a we wnęce stare, śmierdzące ubrania – prawdopodobnie od jakiegoś bezdomnego. Na szczęście właściciela nie było wewnątrz. W kątach brud.

Mydła w płynie nie było. Taki stan prawdopodobnie utrzymuje się już od dłuższego czasu, bo obok lustra przykręcono pudełko po serku homogenizowanym (tak mi się wydaje). Wewnątrz papierek po mydle w kostce – samego mydła nie było. Zresztą ta pseudomydelniczka była tak brudna, że chyba bym nawet nie skorzystał.

Najgorsze było to, że całe wnętrze śmierdziało moczem. Wychodząc miałem ochotę zwymiotować.

Czy tak powinna wyglądać publiczna toaleta, wybudowana za pieniądze podatników? Mógłbym zrozumieć jej stan, gdyby była darmowa. Ale niestety za takie wrażenia musiałem jeszcze zapłacić. Całe szczęście tylko złotówkę.” – pisze Czytelnik.

Kilka dni później sprawdziliśmy stan toalety. Niestety, pokrywał się dokładnie z opisem Czytelnika. Pod umywalką leżały nawet te same, brudne, śmierdzące szmaty.

Nasze pytania bez odpowiedzi

Na co dzień toaleta miała być odwiedzana przez obsługę techniczną trzy razy – rano, w południe i wieczorem. Skąd więc tak zły stan sanitarny? W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do firmy Remondis (spółki z udziałem Miasta Gliwice), której w 2017 roku powierzono obsługę toalet. Mimo potwierdzenia odbioru wiadomości, do dzisiaj nie doczekaliśmy się żadnej odpowiedzi.
Również MZUK, który administruje sanitariatami, zapytany dwa dni temu, nie przesłał jeszcze informacji zwrotnej.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Vegas Las
Vegas Las

Nie no widać, że ktoś dba o toaletę. Ta mydelniczka z pudełka po margarynie przyśrubowana do ściany… Urocze! Może by tak zrobić z tych zdjęć pocztówki do sprzedaży w Centrum Turystycznym? Dodać napis “Przyszłość jest tu” i można błyszczeć.

heniek
heniek

To nie jest kwestia “przyszłości tu” tylko kultury Polaków jest bliska zeru i z tego słyną w świecie , uczy się Polaków segregacji śmieci podczas gdy spora grupa Polaków nie wie co to śmietnik ..

Krak
Krak

Pokaż mi toaletę, a powiem ci kim jesteś. Panie prezydencie, zobaczyłem i myślę, że jesteś ruski pan.

AndrzejD
AndrzejD

…tak dokładnie jest – w końcu z tamtych stron pochodzi.
…ale z tym “panem” to zdecydowanie przesadziłeś

realista
realista

Sprawa prosta jak drut. Karac wysokimi karami pienieznymi a jesli ktos nie placi kierowac takiego delikwenta do prac spolecznych lub do kamieniolomow..Zadnego litowania sie nad ludzmi,ktorzy nie chca wspolpracowac w spoleczenstwie.

Były gliwiczanin
Były gliwiczanin

Chyba kultury Gliwiczanin

AndrzejD
AndrzejD

…wszyscy się bulwersujecie syfem niesprzątanej toalety rozwalonej o którą powinna dbać spółka miejska.
Nie rozumiem dlaczego tak was to dziwi ?
frankiewicz który odpowiada za całość tego co dzieje się w mieście, od blisko ćwierć wieku codziennie przejeżdża obok żulerskiego skwerku przy syfiastej Lampce Vattenfala w cieniu odrapanych wysmarowanych elewacji, i ten widok go nie razi, a wy chcecie żeby wziął na dywanik szefa MZUK-u i Remondisu żeby zrobili z tym porządek ?
Ta władza ma taki syf i takie poczucie estetyki w genach – oni to wynieśli z domu !
Dlatego nie razi ich przykręcone do ściany pudełko po margarynie robiące za mydelniczkę

zniesmaczona
zniesmaczona

Przecież za ten stan zaniedbań odpowiadają konkretne osoby !! Może czas najwyższy wyciągnąć konsekwencje służbowe ,a nie jak zwykle arogancko traktować mieszkańcöw, ignorując ich uwagi.
Tu nikt za nic nie odpowiada !

Gliwiczanin
Gliwiczanin

nie bo poleci ktos ze znajomych albo rodzina… Tutaj w miescie sukcesu nie wyciaga sie konsekwencji bo można oberwać rykoszetem.

wacwis
wacwis

moze niech sie mieszkancy przestana zachowywac w takowych miejscach jak u siebie w domach i bedzie ok.

AndrzejD
AndrzejD

…jakoś w Katowicach na Rynku też są publiczne toalety – i na dodatek darmowe, a jest tam porządek.
Czyli w Katowicach mieszkańcy i przyjezdni są kulturalni a w Gliwicach chamy bez ogłady ?

Kto pyta ten błądzi
Kto pyta ten błądzi

Problemy z bieżącym utrzymaniem czegokolwiek, to jedna z największych bolączek tego miasta

Bajtek
Bajtek

Pan prezydent zajęty prezesowaniem w Związku Miast Polskich. Na Gliwice i dopilnowanie podległych mu instytucji nie ma już czasu.

heniek
heniek

Co Pan Prezydent ma stać przy każdym chamie który nie potrafi korzystać z toalety , a może policja , bredzisz frustracie !

Pik
Pik

Nie pisz pierdół magistracki tr***, jakoś w knajpach toalety są czyste, a ludzie ci sami korzystają. Jak się nie sprząta to jest syf, a nie sprząta się bo takiego mamy szeryfa, który brudu w mieście nie widzi.

mieszkaniec
mieszkaniec

niech stoi przynajmniej nic nie spie przy

Cóż!!!
Cóż!!!

Musisz być młody albo głupi bo nie potrafisz czytać między słowami. Prezydencik ma zarządzać swoimi żołnierzykami administracyjnymi tak aby opisany przypadki nie miały miejsca. Paniał?

asdf
asdf

A to mamy rozumieć, ze osoby korzystające z toalety przykręciły do ściany mydelniczkę wykonaną z pudełka po margarynie?
No i pracownicy pana prezydenta są tutaj ewidentnymi poszkodowanymi, a nie mieszkańcy, którzy muszą załatwiać potrzeby sanitarne w takich warunkach.

Cóż!!!
Cóż!!!

Nie o to chodzi, tylko o to, że jak się jakąś inwestycje planuje to należy widzieć nie tylko korzyści ale i potencjalne oddziaływania środowiska. A jakie ono jest wszyscy wiemy nie od dzisiaj.

wacwis
wacwis

co za bzdety prezydent sie ma zajmowac sraczem pomysl czleku marny

Pik
Pik

Kto mówi o tym, że prezydent ma sprzątać kibel? Prezydent ma walnąć pięścią stół jak kibla nie sprząta spółka, w której miasto ma udziały. Serio tego nie ogarniasz, czy tylko udajesz upośledzonego?

AndrzejD
AndrzejD

tak – tylko do tego się nadaje

śmierdzi chciwością
śmierdzi chciwością

Musi nadrobić różnicę a nawet więcej co kaczek gdaczek mu zabrał.

Beton
Beton

Wstyd. Niestety wygląd tej toalety wewnątrz obrazuje stan praktycznie całego śródmieścia wraz, a może przede wszystkim z dworcem PKP. Niby miejscami ładnie, wyremontowane, posadzone, wygładzone itd. a po krótkim czasie syf i malaria. Odnowiona za miliony starówka wygląda podobnie, a wystarczy UMIEJĘTNIE o nią zadbać. Miałem wątpliwą przyjemność odwiedzić ostatnio gliwicki dworzec i stwierdzam, że po remoncie za kilkadziesiąt milionów może i jest trochę lepiej, ale całe wrażenie robi wszechobecny w budynku dworca brud. Posadzka jest w takim stanie, że chyba tylko dynamitem dała by się wysprzątać. Zupełnie inną kwestią w świetle planów wybudowania dwóch kolejnych toalet w mieście jest… Czytaj więcej »

pablo
pablo

Co do brudu pełna zgoda, już dawno miałem takie wrażenie, że nowo wyremontowany dworzec będzie niebawem wyglądał jak przed remontem. Po prostu w Polsce nie kultury sprzątania. Syf w centrum, syf na dworcu i w toaletach. Polska norma. Proszę spojrzeć też na zakupione z pieniędzy UE pociągi kolei śląskich. Syf.

śmierdzi wyzyskiem
śmierdzi wyzyskiem

Ważne, że rodziny co poniektórych są zabezpieczone na następne kilka pokoleń za nasze podatki.

Pan_Wałek
Pan_Wałek

ciekaw jestem ile kasują za miesięczne utrzymanie takiej jednej toalety. Gdybyśmy poznali cenę myśle że niejeden by się uśmiał . Za rok przeprowadzi sie przetarg na remont i ktos znowu zarobi z 80 tyś za remont jednej :) to są wszystko króliki i przyjaciele królików

guy fawkes
guy fawkes

Firma Remondis (spółka z udziałem Miasta Gliwice), której w 2017 roku powierzono obsługę toalet i MZUK, który administruje sanitariatami.
2 podmioty do obsługi 1 sracza. To możliwe tylko w naszym mieście. Mozej eszcze urzędasy dojdą do wniosku, że to mało i powołają operatora np. Fundacja Radan.

AndrzejD
AndrzejD

…i koniecznie muszą jeszcze powołać koordynatora obsługi sraczy i PR Managera sraczy

Xx234321
Xx234321

Obraz Gliwic – fasady sukcesu w jednym kiblu… Przyszłość jest tu…

lucek
lucek

Remondis niestety tkwi jeszcze w czasach komuny. To samo dotyczy innych świadczonych przez nich usług tj: odśnieżania, zamiatania ulic i wywozu śmieci. We wszystkich wymienionych płaca regularnie duże kary i co …. i nic. Niestety niektórych nie da się zreformować.

Jam
Jam

No i trzeba jeszcze wiedzieć, że te kary to nie powinny zasilać budżetu miasta tylko być kierowane na osobne konto bo usługi za które płacimy nie zostały wykonane. Taka celowa forma odzysku naszych podatków, które powinny wrócić do nas a nie są podane do publicznej wiadomości to manipulacja, którą powinna zająć się prokuratura.

ImięImię
ImięImię

Toaleta wewnątrz wygląda jak przystanek autobusowy na zewnątrz i wszystko gra – po gliwicku.

Ja.
Ja.

O nie. Na przystankach już jest czyściej.

Marian
Marian

Czyściej? A te budy też są ładne?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Cieszę się ze jednak Pan nie zwymiotował bo przez miesiąc by to tam leżało do momentu aż wróble i gołębie by wydziobały a resztę zmył deszcz. Piach leży do dziś. Gdy wychodzę z dzieckiem to sypie ten cały syf po oczach. GLIWICE PRZYSZŁOŚĆ JEST TU !!!

krzysztof
krzysztof

frankiewicz czy masz jeszcze jakieś obiekcje co do zarządzania przez ciebie miastem , nawet sracza nie potrafią służby – spółki pod twoim przywództwem posprzątać,nie jest ci wstyd ,że miasto nigdy takiego syfu nie miało gdy ciebie nie było u steru władzy,szkodniku-ODEJDŹ

K.b.
K.b.

Ktoś na niego głosował. To do takich ludzi powinno się mieć pretensje. Oraz do tych, którzy wcale nie głosowali. Nie ma co się prosić f. o odejście. On za bardzo te swoje bratki wielbi. Trzeba na niego nie głosować.

Krzysiujemzupe
Krzysiujemzupe

ja głosowałem na niego. A kibel to niby kto rozwalił? pewnie Krzysiu z Józkiem. Śmieszy mnie taki ból dup.y ludzi którzy o wszystkie nieszczęścia świata obwiniają jedną osobę.

Lbj
Lbj

Mnie bardziej śmieszą tacy, którzy zawsze wołają “ból d.py” kiedy ktoś próbuje stwierdzić, że władze tego miasta są za COKOLWIEK odpowiedzialne. Frankiewicz z ekipą są święci i czego się nie dotkną wychodzi znakomicie. Chyba że nie, ale to zawsze wina kogoś innego. A prawda taka że fanatyzm w każdą stronę szkodzi.

krzysztof
krzysztof

dokończ zupkę w spokoju.A kto odpowiada za miasto nawet jak urzędas nie dopilnował rózgi dostaje ten co wie najlepiej,a teraz niech miasto pokaże fakturki za sprzątanie tych przybytków i ile mnie podatnika płacącego podatki w Gliwicach kosztuje właśnie takie zarządzanie przez frankiewicza budżetem miasta.Za fanaberie i urojenia tego osobnika płacą mieszkańcy natomiast urzędnicy dostają premię nie ponosząc żadnej kary za głupie decyzje.Szkodników utrzymują mieszkańcy którzy nie mają wpływu na zarządzanie miastem bo KLIKA URZĘDASÓW TRZYMA SIĘ , ani razu przez lata mieszkańcy nie widzieli rozliczeń za wykonane zadania tylko corocznie podwyżki opłat bo firma musi mieć zysk a UM zatwierdza… Czytaj więcej »

Fuj
Fuj

Enteligencja gliwicka głosowała.

jurek
jurek

Ta toaleta wygląda jak k**** Warszawska z przodu wymalowana a z tyłu śmierdzi

Dziadek
Dziadek

To stwierdzenie z praktyki,czy tylko z teorii?…;)

,,
,,

Z praktyki jako klient czy jako…….. ?

ja234
ja234

Cóż, esencja glajwic w pełnej krasie.Kible są, ale nie ma komu, oczywiście dbać o czystość.Bo po co?
Wiocha pełną gębą.
Glajwice-syfiaste kible są tu.

Imię
Imię

Nawet gdyby kosztowała 5 mln złotych i nikt by o nią nie dbał to wcale nie wyglądałaby lepiej.

asdf
asdf

na radiostacji w toalecie podobny syf….

Perez
Perez

a czego sie spodziewaliscie?

zarazki
zarazki

My zarazki i bakterie serdecznie dziękujemy naszemu prezydentowi ,za rozwój w tak szacownym dla nas miejscu , apelujemy do władz miasta o nie stosowanie środków chemicznych które nas niszczą ,chcemy żyć w symbiozie z mieszkańcami tego brudnego miasta , a odwdzięczymy się wam chorobami i długim niekończącym się leczeniem.Panuj nam dalej w brudzie i smrodzie ku chwale 800-set letniego miasta , za panowania innych włodarzy, nie mieliśmy szans na taki rozwój jak pod twym panowaniem PANUJ NAM WIECZNIE ŁASKAWCO

Gliwiczanin
Gliwiczanin

tak wygląda większość rzeczy w Gliwicach. Frankiewicza ludzie zabrali się za wymianę latarni z Częstochowskiej to stare obok nowych stoją już 1,5 roku bo ktoś zawalił w umowie że stare mają być wyciągnięte, kabel na Jagiellońskiej juz kilka miesięcy leży i nic nie wiadomo. To jest skandal że pociotki za nic nie odpowiadają. Zero winnych. Kible kupują płacą i nikt tego nie kontroluje ? Wieczorek po śmierci dostał medal za zasługi. Pytam się za jakie ?

topclass
topclass

Przecież uczciwi, pełnowartościowi, bogaci mieszkańcy tego miasta nie robią tak obrzydliwych rzeczy jak kupa czy siku, więc po co im w ogóle udostępniać warunki do tego. Odchody tylko dla biedaków :/

ADam
ADam

Trzeba było się nie krępować i rzygnąć sobie, szkoda że nie przed wejściem

Gliwiczanin
Gliwiczanin

przez miesiąc by tego nikt nie sprzątnął :)

Mmm
Mmm

Takie same toalety w innych miastach sa darmowe i bardzo zadbane przez miasto jak i osoby korzystające.Z przykrością musze stwierdzic praktycznie rzadna kobieta w toalecie nie potrafi spłukac papieru toaletowego ,a co dopiero zostawic po sobie porządek …

szczera prawda
szczera prawda

..i Frankiewicz żąda jeszcze za korzystanie z takiej toalety pieniądze. Mam nadzieję, że u niego w domu toaleta jest w lepszym stanie. Rozumiem, że są niektórzy nieodpowiedzialni ludzie, którzy nie potrafią szanować nie swojej własności, ale zarządca czyt. miasto powinno odpowiednio zadbać o takie miejsca, aby poziom z ich korzystania był na XXI wieku.

Ampuła
Ampuła

Tak wyglądają usługi, kiedy brakuje bata konkurencji. Gdyby nieopodal stał drugi WC, z którego zyski czerpałaby inna firma niż Remondis, poziom usług w obu byłby wyższy. Tam, gdzie wnętrze byłoby przytulnie wymoszczone i nasączone zapachami egzotycznymi, a urządzenia wysokiej klasy i zawsze sprawne – tam drzwi nie zamykałyby się pod naporem chętnych. Powstałyby zapisy kolejkowe, dyżury godzinowe, handel wejściówkami w internecie itd. Skoro nie ma konkurencji, Granitowa Świątynia Usług Higieniczno-Toaletowych szybko wraca na pozycje sprymityzowane. Staje się sraczem, w którym musi śmierdzieć z szerokiej palety brązów, a wszystkie urządzenia są niesprawne i zagrażają zdrowiu – także psychicznemu. Wniosek może być… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Nie od dziś wiadomo, że Gliwice to jedne z najbrudniejszych miejsc na Śląsku :(

Imiu
Imiu

Niemiec płakał gdy przyjechał zwiedzać swoje kiedyś miasto, dobrze że się nie zesŁaŁ w sumie nie miał by gdzie.