Tour de Pologne przejedzie przez peryferyjną dzielnicę Gliwic. Potężny potencjał promocyjny został utracony

Sikorskiego, Knurowska, Rolników i Bojkowska – te ulice 1 sierpnia zostaną wyłączone z ruchu. Pomimo, że po trzech z nich przejadą kolarze, miasto twierdzi, że peleton przemknie obok Gliwic i nie wyszczególnia trasy przejazdu.

Tradycyjnie jeden z etapów Tour de Pologne zaczyna się w Zawierciu. W tym roku będzie podobnie. Maraton w ramach 4 etapu TdP liczy 238 kilometrów. Kolarze wystartują na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, żeby drogami Zachodniej Małopolski wrócić na teren województwa śląskiego.

Niedługo po starcie punkty będzie można zdobyć w Olkuszu (zarówno na premii lotnej, jak i górskiej), a tzw. premia specjalna ulokowana została w Knurowie. Zanim jednak peleton do niej dotrze, powalczy jeszcze na lotnych finiszach w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Na koniec kolarzy czekać będzie ściganie ulicami Zabrza – z metą przy stadionie.

Aby zapewnić kolarzom bezpieczną jazdę, w całym regionie wyłączane będą z ruchu odcinki ulic sąsiadujących z trasą TdP. W Gliwicach takie utrudnienia pojawią się w dwóch miejscach.

Gliwicka część trasy będzie przebiegała od granicy z Knurowem, ulicami Knurowską, Rolników i Bojkowską, do granicy z Gierałtowicami. Nastąpi tam całkowite wyłączenie z ruchu na czas wyścigu.

Na granicy z Zabrzem wzdłuż ul. Sikorskiego wystąpią utrudnienia polegające na braku możliwości przejazdu ulicą Sikorskiego w kierunku Zabrza – zostanie wyznaczony objazd do Zabrza ulicą Reymonta. Ul. Sikorskiego na czas wyścigu pozostanie ulicą ślepą.

Trasa Tour de Pologne mogła przebiegać bliżej centrum Gliwic. Prowadzone były rozmowy na ten temat między miastem a organizatorem – firmą Lang Team. Jednak ostatecznie odstąpiono od zamiaru organizacji przejazdu TdP przez miasto. Zdecydowano się tylko na tak krótki odcinek. Przyczyną rezygnacji miały być powody finansowe. Nie udało się ustalić, jakiego rzędu kwoty padały w negocjacjach, jednak wiadomo, że Katowice w ubiegłym roku przekazały organizatorom 500 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ:
Start z ulicy Perseusza, pętla wokół Radiostacji i powrót na osiedle Kopernika. Łącznie 10 km biegu

Gliwice zaoszczędziły funduszy, jednak przy okazji nie wykorzystały potencjału promocyjnego, jaki niesie za sobą przejazd TdP prez miasta.

Gdyby trasa prowadziła przez ulicę Kujawską obok nowo wybudowanej hali Gliwice, dzięki transmisji wyścigu w telewizji obiekt zobaczyłaby cała Polska.

To, czego nie potrafiły wykorzystać Gliwice, zobaczymy w Zabrzu, gdzie meta 4 etapu znajdzie się przy Stadionie Arena. – Jest to nowy element promocji wizerunku miasta, które kojarzy się przecież nie tylko z nowoczesną medycyną i rozwojem turystyki poprzemysłowej, ale także właśnie ze sportem – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Stąd też cel, by obok przeżywania sportowych emocji, upowszechniać w skali regionu i kraju atrakcyjne tereny inwestycyjne strefy ekonomicznej oraz obiekty warte odwiedzenia, jak kopalnia Guido czy kompleks Sztolnia Królowa Luiza z Parkiem 12C i Bajtel Grubą – dodaje prezydent.

Więcej na temat przejazdu Tour de Pologne przez Gliwice, pisaliśmy w artykule z marca.

Miasto informując o utrudnieniach związanych z przejazdem kolarzy w artykule pod tytułem “Tour przemknie obok Gliwic” twierdziło, że TdP ominie Gliwice, ignorując fakt, że ulice Knurowską, Rolników i Bojkowską mieszczą się w jego granicach administracyjnych. W tekście autor nie zawarł informacji o przebiegu gliwickiego odcinka.

Przebieg trasy od granicy Knurowa do Granicy Zabrza

Knurów: skręt w lewo z ulicy Kosmonautów w ulicę 1 Maja w kierunku na Gliwice
Gliwice: wjazd na ulicę Knurowską
Gliwice: skręt w prawo w ulicę Rolników w Gliwicach – Bojkowie
Gliwice: skręt w prawo w ulicę Bojkowską
Gierałtowice: wjazd w ulicę Korfantego w Gierałtowicach
Gierałtowice: skręt w lewo w ulicę Gierałtowicką na Przyszowice DW 921
Przyszowice: prosto przez skrzyżowanie z drogą DK 44
Zabrze: wjazd przez ulicę Legnicką na ulicę Makoszowską i kierunek Zabrze, gdzie będzie meta etapu.

fot. Sz. Gruchalski/arch. TdP

Żaneta Mrozek-Siewierska
/mat. pras. UM

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rozum
Rozum

Nasi z miasta ……………analizują trasę.Przygladają się sytuacji.Zbierają dokumentację

ja234
ja234

Oni nie analizują trasy. Oni mają ją gdzieś.No, ale gdyby trasa wiodła obok hali porażka…wtedy staliby na rzęsach z radości.

Marx
Marx

lepiej na hale ktora tu zostanie na lata, niz na 20 minut transmisji w jakiejs regionalnej telewizji, na ktorej i tak w 90% bedzie widac kolarzy i kibicow a nie otaczajace miasto. Takie placenie za wyscig to czysta glupota – lepiej to przeznaczyc np na kilka stypendiow dla zdolnych, bedzie wieksza korzysc

Eeeeh
Eeeeh

i przygotowują się do poszukiwania metody będącej podstawą po przyszłego rozwiązania problemu

GłupiaBaba
GłupiaBaba

Podobno miało to kosztować pół melona (tyle ponoć trzeba byłoby przekazać wyścigowi), do tego niewygoda dla mieszkańców, koszty wyłączenia ulic, itd. Moim zdaniem dobrze, że miasto w to nie weszło. Dobrze byłoby też, gdy nie budowano hali, no ale próżno marzyć o tym.

vox
vox

Panewnicka, Kujawska i Akademicka w okolicy hali Bankrut i tak są wyłączone,więc jaka to uciążliwość?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Rozum: Napiszę więcej: Urzędnicy dopiero dowiedzieli się że pracują w Gliwicach. Po raz pierwszy mają w ręku mapę Gliwic ….

AntyFrankiewicz
AntyFrankiewicz

Pojadą przez najbardziej zaniedbane dzielnice Gliwic, czyli Bojków, Ligote Zabrska i Sosnice. Promocja miasta będzie naprawdę na wysokim poziomie.

Tito
Tito

A które dzielnice są zadbane?

gość
gość

Frankowice.

guy fawkes
guy fawkes

Nie pojadą przez Sosnicę ani Ligotę Zabrską. Nie wprowadzaj w błąd.

elo
elo

W Gliwicach nie ma zadbanych dzielnic. Wszystko nawet jak odnowione to od razu upaprane koszmarnymi hieroglifami przez graficiarzy promujących lokalne kluby sportowe. W efekcie wszystko przypomina smutne brudne slumsy. Ale zasada jest prosta – jak sobie dbacie, tak sobie mieszkacie.

Analityk
Analityk

W sumie koło mojego suchego tyłka mi to zwisa czy wyścig przez Gliwice pojedzie czy nie.Gdybym był prezydentem tego miasta zadbałbym o to aby przejechał.Przejechał pod halą Bankrut.Samej hali przed generowaniem deficytu przejazd pod nią kolarzy nie osłoni.Lecz w jakimś stopniu ją wypromuje.Przedstawi urbi et orbi.Czy będzie lepsza ku temu okazja ? Nie sądzę

A co
A co

500 tysięcy Katowice zapłaciły.To prawda.Lecz zapłaciły tyle nie za samą końcówkę etapu lub śmigniecie kolarzy przez miasto.Katowice wyłożyły taka kasę za prawie godzinna promocję w czasie transmisji z kryterium ulicznego.To bardzo tanio.

x. Adam
x. Adam

I po ptokach
No ale 0,5 mln pójdzie na nowoczesną halę, bo “te dodatkowe koszty to nic w porównaniu ze skalą inwestycji”, jak mówił fleja językowa rzecznik UM. Wiecie, rozumiecie…

Rozum
Rozum

Ile 0,5 mln czy 0,5 mld ?

x. Adam
x. Adam

…kolejne 0,5 mln (a wtedy gadał o dodatkowym dofinansowaniu hali o drobne 8 mln)

Bartek Michalak

Taaak… Trasa prowadząca przez Bojkow, dziurawy jak Berlin.

mark
mark

dziurawy to jest twoj mózg

Karlik
Karlik

Wlasnie drogowcy pozostawili 1000-ą łate na Bojkowie,pomalowali pasy tyle ze co dziura w drodze to im maszyną do malowania zarzucało i pasy zamiast proste wyglądają jak SZLACZEK :)))) Czyste JAJA !!! Panie Frankiewicz podatki od domów i gruntów brac to dobrze – a w zamian nic ! Brak chodników i dziura na dziurze piekna promocja Miasta. chyba bedac dzielnicą Knurowa byłoby NAM lepiej.

gliwicjus
gliwicjus

Wyścig musiałby się nazywać piast, żeby miasto się zainteresowało.

Maria Pałczyńska

No toż to nasz grajdołek gliwicki !!!!!

Józef Dziuba

Trzeba było puścić wyścig korytarzami upadających gliwickich szpitali

ja234
ja234

Miasto…często bzdury serwuje.
Wiadomo, że urzędasy mają wszystko gdzieś więc trudno oczekiwać żeby wyszczególnili trasę.Tym samym potwierdzają wioskowy charakter glajwic na wstecznym.

AntyKOD
AntyKOD

Kase trzeba miec dla swoich a nie promocje

Jan
Jan

Frankiewicz- mamy plan B.

internauta Wojtek
internauta Wojtek

Nie chcemy wytaczać armat

Chór wujów
Chór wujów

To dziwne, że Franek nie chciał. Świetnie byłoby zobaczyć Gliwice w TV z okazji takiej imprezy

JaJko
JaJko

Proponuję przejazd super nowoczesną na miarę XXI wieku drogą rowerową na Alei przyjaźni. Zobaczymy jak kolaże poradzą sobie ze schodami…

Grzegorz Olszewski

Pochwal sie swoja arena w knurowie ;)

Damian Langner

Nie buduje. Rozpierdzielili (choć teraz w sumie jest czysto tam) i stoi w miejscu. :)

Anna Szwengiel-Budzyńska

ja tylko myślę jaki nowy podatek będzie:
od ziewania na ulicy
od krzywego przyklejenia naklejki parkingowej
od oddychania powietrzem urzędu

Elżbieta Momocka

Wlasnie sie buduje ;)

Damian Langner

O Boże. Chyba jestem ślepy xD

Zbyszek Gresik

Wokół hali jest pastwisko.

kop
kop

Bojków – dzielnica do której miasto nie chce się przyznać, bo na oficjalnej stronie miasta można przeczytać “Tour pomknie obok Gliwic” Ciekawe dlaczego?

Teofil
Teofil

!A to dlatego porysowali na rolników całą drogę sprayami, będą łatać. Brawo Franek.

addons
addons

WJADĄ NA AMFITEATR W ZABRZU I ZŁAPIE ICH PRZECIĄG, BO TAM JEDNEJ TRYBUNY NIE MA, ZABRAKŁO KASY. MOŻE POKAŻĄ HISTORYCZNĄ CZĘŚĆ TRYBUNY IM A HITLERA, NA KTÓREJ ROZBIÓRKĘ ZABRAKŁO FUNDUSZY.

W.K.G
W.K.G

Żeby ci poprawić humor to ci powiem że w krótce ruszy budowa czwartej trybuny stadionu który jest jak się okazuje zbyt mały w obecnej formie.

Cliper
Cliper

Na kilka godzin Zabrze zamieni się w kolorowy żaboland,dzieci dostaną baloniki, chorągiewki,MOPS zorganizuje piknik z zupką z wkładką same plusy! teraz mieszkańcy zobaczą wreszcie zobaczą w jakim zapizdzialym getcie mieszkają

rr
rr

He he Bojków zapomniana dzielnica przez prezydenta Frankiewicza, ale spoko już tam łatają dziury w asfalcie tak na szybko, no jakoś musi to wyglądać by nie było wstydu, szkoda że tak późno no w sumie hala ważniejsza.