Tour de Pologne przejedzie przez peryferyjną dzielnicę Gliwic. Potężny potencjał promocyjny został utracony

Sikorskiego, Knurowska, Rolników i Bojkowska – te ulice 1 sierpnia zostaną wyłączone z ruchu. Pomimo, że po trzech z nich przejadą kolarze, miasto twierdzi, że peleton przemknie obok Gliwic i nie wyszczególnia trasy przejazdu.

Tradycyjnie jeden z etapów Tour de Pologne zaczyna się w Zawierciu. W tym roku będzie podobnie. Maraton w ramach 4 etapu TdP liczy 238 kilometrów. Kolarze wystartują na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, żeby drogami Zachodniej Małopolski wrócić na teren województwa śląskiego.

Niedługo po starcie punkty będzie można zdobyć w Olkuszu (zarówno na premii lotnej, jak i górskiej), a tzw. premia specjalna ulokowana została w Knurowie. Zanim jednak peleton do niej dotrze, powalczy jeszcze na lotnych finiszach w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Na koniec kolarzy czekać będzie ściganie ulicami Zabrza – z metą przy stadionie.


Aby zapewnić kolarzom bezpieczną jazdę, w całym regionie wyłączane będą z ruchu odcinki ulic sąsiadujących z trasą TdP. W Gliwicach takie utrudnienia pojawią się w dwóch miejscach.
[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Gliwicka część trasy będzie przebiegała od granicy z Knurowem, ulicami Knurowską, Rolników i Bojkowską, do granicy z Gierałtowicami. Nastąpi tam całkowite wyłączenie z ruchu na czas wyścigu.[/perfectpullquote]

Na granicy z Zabrzem wzdłuż ul. Sikorskiego wystąpią utrudnienia polegające na braku możliwości przejazdu ulicą Sikorskiego w kierunku Zabrza – zostanie wyznaczony objazd do Zabrza ulicą Reymonta. Ul. Sikorskiego na czas wyścigu pozostanie ulicą ślepą.

Trasa Tour de Pologne mogła przebiegać bliżej centrum Gliwic. Prowadzone były rozmowy na ten temat między miastem a organizatorem – firmą Lang Team. Jednak ostatecznie odstąpiono od zamiaru organizacji przejazdu TdP przez miasto. Zdecydowano się tylko na tak krótki odcinek. Przyczyną rezygnacji miały być powody finansowe. Nie udało się ustalić, jakiego rzędu kwoty padały w negocjacjach, jednak wiadomo, że Katowice w ubiegłym roku przekazały organizatorom 500 tysięcy złotych.

Gliwice zaoszczędziły funduszy, jednak przy okazji nie wykorzystały potencjału promocyjnego, jaki niesie za sobą przejazd TdP prez miasta.

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””] Gdyby trasa prowadziła przez ulicę Kujawską obok nowo wybudowanej hali Gliwice, dzięki transmisji wyścigu w telewizji obiekt zobaczyłaby cała Polska.[/perfectpullquote]

To, czego nie potrafiły wykorzystać Gliwice, zobaczymy w Zabrzu, gdzie meta 4 etapu znajdzie się przy Stadionie Arena. – Jest to nowy element promocji wizerunku miasta, które kojarzy się przecież nie tylko z nowoczesną medycyną i rozwojem turystyki poprzemysłowej, ale także właśnie ze sportem – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Stąd też cel, by obok przeżywania sportowych emocji, upowszechniać w skali regionu i kraju atrakcyjne tereny inwestycyjne strefy ekonomicznej oraz obiekty warte odwiedzenia, jak kopalnia Guido czy kompleks Sztolnia Królowa Luiza z Parkiem 12C i Bajtel Grubą – dodaje prezydent.

Więcej na temat przejazdu Tour de Pologne przez Gliwice, pisaliśmy w artykule z marca.

Miasto informując o utrudnieniach związanych z przejazdem kolarzy w artykule pod tytułem „Tour przemknie obok Gliwic” twierdziło, że TdP ominie Gliwice, ignorując fakt, że ulice Knurowską, Rolników i Bojkowską mieszczą się w jego granicach administracyjnych. W tekście autor nie zawarł informacji o przebiegu gliwickiego odcinka.

Przebieg trasy od granicy Knurowa do Granicy Zabrza

Knurów: skręt w lewo z ulicy Kosmonautów w ulicę 1 Maja w kierunku na Gliwice
Gliwice: wjazd na ulicę Knurowską
Gliwice: skręt w prawo w ulicę Rolników w Gliwicach – Bojkowie
Gliwice: skręt w prawo w ulicę Bojkowską
Gierałtowice: wjazd w ulicę Korfantego w Gierałtowicach
Gierałtowice: skręt w lewo w ulicę Gierałtowicką na Przyszowice DW 921
Przyszowice: prosto przez skrzyżowanie z drogą DK 44
Zabrze: wjazd przez ulicę Legnicką na ulicę Makoszowską i kierunek Zabrze, gdzie będzie meta etapu.

fot. Sz. Gruchalski/arch. TdP

Żaneta Mrozek-Siewierska
/mat. pras. UM