Trudne warunki na gliwickich drogach. Z ciągłymi opadami walczy ok. 20 pługopiaskarek

W poniedziałek wcześnie rano marznące opady deszczu zmieniły się nieoczekiwanie w obfitą śnieżycę. Ulice błyskawicznie zostały zasypane grubą warstwą białego puchu. Na wielu z nich zaczęły tworzyć się zatory.

W grupie “Gdzie w Gliwicach suszą?” w mediach społecznościowych kierowcy od rana ostrzegają o trudnych warunkach jazdy. Na DK 88, na wysokości zjazdu na autostradę A1 doszło do zdarzenia drogowego, które powoduje utrudnienia w obu kierunkach.

Korki zaczęły tworzyć się także na DK 78. Niełatwo mają również kierujący podróżujący po DTŚ.

Autobusy kursują z opóźnieniem. Na terenie obsługiwanym przez Zarząd Transportu Metropolitalnego odwołanych zostało kilka kursów, nastąpiły zmiany tras, z obsługi wyłączono niektóre przystanki. W Bytomiu wykoleił się tramwaj. Aktualnych informacji na temat problemów w komunikacji publicznej warto szukać na stronie ZTM – ALERT.


Jak się okazuje, służby drogowe zatrudnione w ramach “akcji zima” pracują na bieżąco.

Wykonawcy nie zaspali, ponieważ od wczorajszego, pierwszego opadu, wszyscy pracują w terenie. Przy tak dużym opadzie śniegu, potem marznącego deszczu i teraz ponownie śniegu, bezustannie (z przerwami na zjazd do bazy, aby uzupełnić materiał) w mieście pracuje około dwudziestu pługopiaskarek, które płużą i posypują ulice. Doba uruchomionej akcji zima to koszt ok. 220 tysięcy – informuje Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/żms

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Antyadrian

Piaskarki w mieście nie widziałem żadnej. A poza tym guzik mnie interesuje ile kosztuje doba pracy pługopiaskarki!! Kiedy wreszcie zrozumiecie, że gmina nie jest podmiotem komercyjnym mającym za cel osiąganie zysku, tylko podmiotem prawa publicznego, powołanym wyłącznie w celu zaspokajania potrzeb lokalnej wspólnoty jej mieszkańców. To jest chora doktryna Zygmunta, która jak widać ma się nadal dobrze w tym mieście, że gmina ma być nastawiona przede wszystkim na zysk. Nie i jeszcze raz nie. Albo zlikwidujcie też szkoły i przedszkola , bo generują koszty. Co to w ogóle za argument, ile kosztuje dobra pracy piaskarki ??? Po co nam to… Czytaj więcej »

marxd

chyba pługosolarki walą tego że w kwietniu będzie fruwał jako solanka odżywcza
czad łykać i jechać w lipcu nad morze na sinice

Beton

Pani Jadzia po raz kolejny w obronie tzw. pseudo dobrego imienia ZDM-u kompromituje swoje własne nazwisko i swój wizerunek. Niestety zarówno wczoraj ( niedziela ) i dzisiaj rano główne drogi w mieście wyglądały tak samo, czyli tak jakby żaden pług, nie mówiąc o solarce po nich nie przejechał od poprzednich opadów śniegu, co ładnie widać na zdjęciach zamieszczonych w artykule. Te ulice są nie odśnieżone i nie posypane, a jedynie rozjeżdżone przez samochody.

Janek

Bierze się urlop lub L4 i ma się wszystko w nosie

Kubek

Trzeba dostrzec plusy. Dziś jest pierwszy dzień w roku, kiedy kierowcy jeżdżą z dopuszczalną prędkością, a nie jak bezmózgi na wyścigach.

joszi23

A ja widziałem jak po centrum jeżdżą małe odśnieżarki. Tylko tyle,że one nie zbierają śniegu tylko przesuwają na obok, bliżej zabudowań. według mnie powinno się wywozić nagromadzony śnieg.

Śmiechu warte

W drodze do pracy jedynych “walczących” ze “śnieżycą”, to widziałem właścicieli posesji. którzy niezwłocznie zabrali się za odśnieżanie ponieważ boją się mandatów.
F-ma odpowiedzialna za odśnieżanie mandatów nie dostaje. Ani jedna ulica w mieście nie była odśnieżona, więc proszę tu nie ściemniać o jakiś 20 pługopiaskarkach i apokaliptycznych opadach “śniegu, potem marznącego deszczu i teraz ponownie śniegu.”

mandat

Nie wiem jak długo żyjesz na tym świecie ale i tak już powinieneś wiedzieć, że odśnieżanie zaczyna się kiedy śnieg przestanie padać.

Jan

He he, Mandat, a jak pada 3 dni?!!!

mandat

He he Pytaj tych co podpisują umowy.

Lukasz

Ja jadąc do pracy widziałem trzy pługi więc przestań mamlać i weź się do roboty.

Potraficie tylko narzekać… Łopata w dłoń i odśnieżaj chodnik.

przestań buraczyć

W Kanadzie w zimie każdy wozi w bagażniku: piasek, łopatę i maty antypoślizgowe.

Śmiechu warte

… i syrop klonowy.
Czy kanadyjskie zwyczaje mają jakiś wpływ na niewywiązywanie się z tego za co odśnieżacze biorą pieniądze?

przestań buraczyć

A za co odśnieżacze biorą pieniądze ? Przeczytałeś umowę ?

Śmiechu warte

Za co biorą to widzę. A czy powinni brać za niewykonanie pracy, właśnie jest przedmiotem dyskusji.

przestań buraczyć

A do kiedy mają czas na wykonanie pracy ? Wykonają pracę to wezmą pieniądze, nie wiesz co jest przedmiotem dyskusji ?

Śmiechu warte

Mają utrzymywać drogi w należytym stanie niezagrażającym bezpieczeństwu. Wystartowali do przetargu. Wygrali go. Podjęli się zadania. Czego w tym nie rozumiesz? Tym bardziej, że to nie były jeszcze żadne wielkie opady.

przestań buraczyć

A ten stan należyty drogi to gdzie jest zapisany i co to oznacza ?

Śmiechu warte

Niech zgadnę. Jesteś pracownikiem biura obsługi klienta. Takie typowe pierdololo gimbazjalne

przestań buraczyć

Niech zgadnę, nie pracujesz nigdzie.

Fene

To co się dziś rano działo to koszmar. Ulice nie odśnieżone. Już nie mówię o ulicach na Ligocie, bo wiem że tę dzielnice włodarze dawno skreślili z mapy, ale żeby Pszczyńska nie odśnieżona? Nowy Świat, Kościuszki, Zygmunta Starego, Mikołowska? Po chodnikach nie sposób się poruszać. Nie odśnieża nikt. Nikt się mandatów nie bo nikt ich nikt nie wystawia. Trochę zimy, a miasto w czarnej … eh, białej dupie. A my płacimy podatki za taki syf…

ustawienia brzegowe

Co to automatycznego moderatora śnieg zasypał ? Brzydkiego słowa nie wykrył ?

sprzedawca samochodów

No to się zbłaźniłeś całkowicie, niby taką wypasioną furę kupiłeś a jednak w standardzie wyposażenia, pługa wirnikowego pod zderzakiem nie masz zamontowanego.

Jarosław

Co o oni *****? Trochę śniegu popadało i żadnego pługa śnieżnego nie było na drodze. Wszystko to był świeży śnieg rozjechany przez auta.
O chodnikach nawet nie wspomnę bo to tragedia była.

Lipa

Śnieg nie pada od dwóch dni a drogi wciąż białe.

Coś tu nie gra

Na Ziemowita, dwa dni po opadach, jest problem żeby dwa pojazdy się wyminęły. Takie to odśnieżanie.

Coś tu nie gra

3 dni po opadach a Ziemowita bez zmian. Gdzie te 20 pługopiaskarek?

Tymon

Ten marznący deszcz mógł być pewnego rodzaju zaskoczeniem…ale śnieżyca to raczej nie (od tygodnia trąbili że idzie załamanie pogody).
Mając na uwadze poprzednie zimy, to w tym roku to mamy śnieżny Armagedon i jak spadnie 20 cm śniegu to nie bata żeby wszystko było ładnie odśnieżone, może popołudniowy szczyt załapie się na troszkę czarnych ulic.
A teraz pytanie ile nieroztropnych kierowców wyjechało dziś na letnich bądź łysych zimowych oponach… ?

Śmiechu warte

Ja nawet powietrze w oponach zmieniłem na nizinno-zimowe. A ilu nieroztropnych kierowców cały czas jeździ na powietrzu jesiennym albo ba! nawet letnim. A już całkiem nieodpowiedzialna jest jazda u nas na powietrzu górskim albo morskim. Dopompuje taki sobie opony nad morzem, potem wraca na śląsk, a o zmianie powietrza w ogumieniu nie pamięta. I tak właśnie dochodzi do wypadków.

moc w rządowym BMW

A ja mam opony tak stare jak w limuzynie prezydenta co wylądowała na poboczu autostrady.

black_horse

Ulicę w mieście – dramat, chodniki – dramat. Przejścia dla pieszych – dramat. Gliwice – przyszłość jest tu.

Obserwujący

No,glajwickie urzędasy bajdurzą o przyszłości, różnych “świetlanych” projektach a nie umieją ogarnąć całkiem przyziemnej rzeczy jaką jest odśnieżanie.Po prostu ich to przerasta,nie opanowali nawet utrzymanie czystości w wioseczce.Potrafią za to wszędzie powstawiać tanią elektronikę.

Łukasz

Szanowna Pani Rzeczniczko, zgodnie z informacjami na Waszej stronie https://zdm.gliwice.pl/zdm/akcja-zima główne drogi powinny być czarne do JEDNEJ GODZINY po ustaniu opadu. A na pewno nie były. Więc proszę nie ściemniać, w tym roku Gliwice są utrzymane tragicznie.

Malaga

Zaśnieżone ulice są bez większego znaczenia. Większym problemem są nieodśnieżane chodniki i przejścia dla pieszych.

Prawda

wez lopate i odsniezaj

Malaga

A ty załóż chomąto z pługiem i biegaj po ulicach.

lejce

Załóżcie obydwoje chomąta i wypijcie jakiegoś energetyka bo holowanie pługa to ciężka sprawa.

Obserwujący

Wszyscy sobie zamontujecie pługi do auteczek kochanych.Przynajmniej zrobicie coś dobrego dla siebie i o zgrozo dla innych.

polonizacja

Po takim szalonym ataku śnieżnej zimy przedłuży leczniczy się pobyt Krystyny P. w hotelu a warunki są tam naprawdę trudne bo hotel spalony.

płatek śniegu

Ale ochroniarze stają na wysokości zadania.

Blofeld

Przed chwilą na mojej ulicy pojawił się mały pług ze znanej firmy. Chłopaki posiedzieli kilka minut w kabinie, rozpoznali sytuację i pewnie stwierdzili, że za dużo śniegu, bo z dumnie sterczącą łychą odjechali w białą dal.

gmG

Byłem przekonany że przetarg dotyczył odśnieżania czyli usuwania śniegu (nie przegarniania) z chodników i jezdni, tu się dowiaduję że to o walkę chodzi. Rzecznik ZDM-u powinien być w stopni co najmniej majora.

Krzysztof

20 kto w to uwierzy? Gdy bym nie zrobił ponad 100 km po Gliwicach to może. Widziałem 2 sztuki. Od 9 przestało padać więc przy 20 sztukach do 15-tej śnieg widziany mógł by być jedynie na drogach osiedlowych.
13:00 każda ulica sam piach śnieżny, a nie sory dworcowa na 3 pasy lewy do Dunikowskiego w miarę czysty. Brawo Wy

POmyśl

Kłopoty z zaśnieżonymi ulicami są w całym kraju, ale gliwickich Januszy nic nie przekona, że jak spadnie obfity śnieg, to nie da się natychmiast doprowadzić ulic do stanu sprzed opadów.

głuPiSek

W Warszawie to samo, wszędzie śniegowe zaspy, Jarek chodnika przed swoim domem na Żoliborzu też nie odśnieżył i solą nie posypał. Co będzie jeżeli ktoś się pośliźnie i złamie nogę ?

Katak

Widziałem jak MZUK odśnieża 20 metrów chodnika przy fontannie, ale przejście dla pieszych to już nie ich kompetencja.

gość

Odśnieżanie płatnych miejsc postojowych. Szkoda, że tego nie widzicie. Facet z metalową szuflą nabiera śnieg i zasuwa z nim między samochody, aby złożyć na pryzmie pod murem. Grudy śniegu zsypują się pod samochód. Kto to wymyślił?
Ba, jest godzina 21:21 i ten huk łopaty. Za każdym razem jak zapierniczy w wystającą kostkę( a może samochód?) aż w plecach mi coś drga.

Aaron Blummenfeld

Kiedyś się sypało solą i było git a teraz ekologię,wody gruntowe,zniszczone lakierki krawaciaży itp. ciekaw jestem ile by wodzie rozbitych samochodów i połamanych nóg w imię tej ekologii.

Ps

Jestem ciekaw ile mandatów za nie odśnieżone chodniki nałożyły nasze Asy ze SM? I nie chodzi mi o gnębienie pojedynczych staruszków którzy nie mają siły biegać z łopatami – chodzi o wynajęte firmy które biorą za to kasę ,a co robią to doskonale widać na chodnikach

kanalia52

Około 20, tzn. ile? 18,5 a może 19,1 ?

precyzyjnie

To zakres od około 17,0 do około 23,0, w liczbach całkowitych.

Obserwujący

Autko zostawia się pod domem w taką pogodę a nie odśnieża by przejechać np.5 km do pracki.
Zostawcie autka pod chałupami.

suport

Zostawiłeś rowerek pod domem, czy założyłeś mu łańcuchy ?

Obserwujący

No jak zwykle w glajwicach na wstecznym.”Odśnieżone” drogi tak,że pełno śniegu na nich leży,jak zwykle byle jak i na odwal się odśnieżają drogi.Nie wspominając o chodnikach zasypanych co najmniej 20 cm śniegu.Jak na wsi na wstecznym.