Trudniej samochodem, łatwiej rowerem. Na gliwickiej starówce w końcu pojawi się kontraruch

Zmiany na gliwickiej starówce, wynikające z wprowadzenia Strefy Ograniczonej Dostępności, dotyczyć będą zarówno kierowców, jak i rowerzystów. Tym pierwszym istotnie zmniejszone zostaną możliwości wjazdu i parkowania, drugim zaś dana zostanie opcja jazdy “pod prąd”.

 
Wraz z ograniczeniem ruchu na kolejnych ulicach w centrum, wprowadzony zostaje kontraruch dla rowerzystów.

To oznacza, że amatorzy dwóch kółek, od 9 sierpnia, kiedy obowiązywać będzie już Strefa Ograniczonej Dostępności na Starym Mieście, będą poruszać się po tym terenie bez ograniczeń, w obu kierunkach. Dotąd jazda na rowerze mogła odbywać się tylko i wyłącznie zgodnie z wyznaczonymi kierunkami ruchu – informuje Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.


Warto przypomnieć, że rowerzyści co najmniej od kilku lat apelowali do władz miasta o wprowadzenie możliwości jazdy rowerem w obydwu kierunkach na jednokierunkowych uliczkach starówki. Postulat taki zgłaszała Gliwicka Rada Rowerowa. Wówczas bez efektu, ale jak się okazuje, kropla drąży skałę. Okazją do zmiany stało się dopiero “wyrzucenie” części samochodów z niektórych uliczek starówki.

Drogowcy apelują do właścicieli dwóch kółek o zachowanie odpowiedniej prędkości i zwrócenie uwagi na pieszych i innych, niechronionych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po starówce.

Strefa Ograniczonej Dostępności od 9 sierpnia

Przypominamy, że od poniedziałku, 9 sierpnia, na zamknięte ulice będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami. Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu obejmować będzie Rynek oraz następujące ulice:

  • Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
  • Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
  • Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
  • Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
  • Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
  • Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
  • Szkolną,
  • Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
  • Krótką,
  • Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.

Do strefy będą mogli wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, które będą wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu. Więcej na ten temat można przeczytać tu: To prawdziwa rewolucja na starówce. Identyfikatory i nowe uliczki zamknięte dla samochodów.

(żms/emef)/ZDM Gliwice, UM Gliwice

17 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Sffre
02/08/2021 13:54

W końcu zmiany na lepsze! Krok ku zachodnim standardom i 21 wiek!

gliwicjus
02/08/2021 20:11
Reply to  Sffre

XXI wiek.

Eee tam
02/08/2021 20:44
Reply to  gliwicjus

XX wiek. XXI w Gliwicach będzie w XXII

Cliper
02/08/2021 16:49

To co na zachodzie Europy jest standardem i nas też staje się faktem.Teraz jeszcze musimy nauczyć się tolerancji i wzajemnego poszanowania

Sebastian
02/08/2021 16:54
Reply to  Cliper

To szybki kurs pod Paryżem. Z tolerancji na zachodzie

mietek powroźny
02/08/2021 14:43

Nareszcie ukłon w stronę cyklistów.

benton
02/08/2021 12:49

Za bajtla nie było czegoś takiego jak jednokierunkowa, jeździło się rowerem gdzie i jak się tylko chciało!

Śmiech przez łzy
02/08/2021 13:47
Reply to  benton

Za bajtla na parkingach przed blokami na Gwardii Ludowej grało się w piłkę uważając na 6 zaparkowanych tam samochodów.

Jo
03/08/2021 10:15
Reply to  benton

I dalej tak jest. Wprowadzenie kontraruchu to usankcjonowanie stanu faktycznego. Który rowerzysta jeździł po starówce zgodnie z kierunkiem ruchu? ;)

Why Duck
02/08/2021 13:35

Ciekawym gdzie parkowac beda mieszkancy… Wiem, wiem. Obiecany parking wielopoziomowy przy J.P. II. Problem w tym, ze obecnie, w godzinach wieczornych, zostaje tam kilka wolnych miejsc. Czy szanowny ZDM pokusil sie o symulacje, ile pojadow maja mieszkancy zamykanych ulic? I jaka jest ilosc miejsc parkingowych w poblizu? Bo efekt bedzie taki, ze samochody beda parkowane na najblizszych ulicach przy Starowce. A tam juz teraz jest problem z parkowaniem… Oczywiscie wszyscy mieszkancy musza placic abonament za swoje samochody. Taki bonusik za luksus mieszkania w scislym centrum Gliwic. W tym roku za drugie auto jedynie 300,- zl. Spoko. Jak kogos stac na… Czytaj więcej »

Jan
02/08/2021 15:08
Reply to  Why Duck

Chłopie popatrz się na inne miasta, gdzie centrum od dawna wolne jest od samochodów (np. Rybnik, Zabrze, Chorzów, Katowice, Sosnowiec…) A w Gliwicach zawsze problem….

Żorż Ponimirski
02/08/2021 15:15
Reply to  Jan

Czy Ty rozumiesz co czytasz? Chodzi o to, żeby zmiany wprowadzać z głową, a te zmiany, idące w dobrym kierunku są robione bez sensu i tyle. Przeczytaj jeszcze raz co pisz Why Duck i może zrozumiesz.

Jan
03/08/2021 11:45

Hm, chyba Ty nie rozumiesz, najlepiej, żeby autami obstawiać wszystkie ulice, skwery, płace, trawniki, chodniki.. Gliwice przyjazne kierowcom, ale nie innym. Taka filozofia była za FRANKA. Chociaż Nowy coś chce zmienić…. Za FRANKA nawet zabytkowe fundamenty bramy Bytomskiej zasypane, żeby auta mogły tam jeżdzic…

Żorż Ponimirski
03/08/2021 20:00
Reply to  Jan

Szczerze, to już brak mi sił do takich ludzi. Dobrze kombinujesz, ale jednak na końcu coś nie łapiesz. Jeszcze raz przeczytaj. Ty razem ze zrozumieniem.

gliwicjus
02/08/2021 20:10
Reply to  Why Duck

Wątpliwy ten luksus, co noc do rana darcie ryjków “imprezowiczów” i umpa umpa kołyszące do snu.

przedszkolak rowerzysta
03/08/2021 14:16

W niedzielę podszedłem pod nowe oznakowanie i zadałem sobie trud przeczytania tekstu pod znakiem B1 zatwierdzonym przez Prezydenta Miasta. Przeczytałem go kilka razy by go zrozumieć, bo jadąc samochodem przeczytać tyle tekstu nie jest nikt w stanie. Towarzysząca mi osoba starała się mi pomóc wyjaśnić wątpliwości. W końcu stwierdziliśmy jedno,ani to po polsku, ani nie można pojąć sensu tekstu , składnia językowa daleka od gramatyki, jakieś skróty myślowe urzędników zrozumiałe tylko przez nich samych ,jednym słowem maturę z polskiego musieli zdawać systemem testu wypełniając krzyżyki. Jedyna pociecha w tym, że tekst zaczynał się “Nie dotyczy” a nie jak w innych… Czytaj więcej »

reOrganista
05/08/2021 09:22

A teraz obejrzyj, jak sformatowałeś tekst (interpunkcja). Składnia straszna. Mocno to niegramatyczne. Rozumiem, piszesz w emocjach. Ale wytykasz innym to samo, co można wytknąć Tobie. Twoja przedszkolna polonistka dostałaby palpitacji czytając twój komentarz…