Trwa akcja NURD. Policja zwraca uwagę na zachowanie kierujących wobec pieszych i rowerzystów

Od godziny 6:00 w poniedziałek (15 kwietnia) trwają działania policji w związku z akcją „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, które obejmują obszar miasta Gliwice i całego powiatu. Zakończą się o godzinie 22:00.

W swojej pracy funkcjonariusze wykorzystają m.in. sprzęt monitorujaco-nagrywający. Operacja ma za zadanie zwrócić uwagę kierujących na pieszych użytkowników dróg.

W szczególnym zainteresowaniu stróżów prawa znajdą się kierowcy dokonujący przewinień wobec pieszych i kierujących jednośladami.

Statystyki wciąż wskazują, że najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, powstałych z winy kierujących, jest nieudzielenie pierwszeństwa.

Policja przypomina:

– pieszy ma pierwszeństwo na oznakowanym przejściu dopiero w momencie gdy się na nim znajduje. Jego wejście na przejście powinno być poprzedzone upewnieniem się, że nie spowoduje to zagrożenia dla niego oraz innych.

– pieszy poruszając się poza terenem zabudowanym w okresie od zmierzchu do świtu zobligowany jest do posiadania odblasków, ponadto w momencie gdy droga nie posiada chodnika powinien poruszać się poboczem po lewej stronie jezdni.

(żms)/KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zielony Listek
Zielony Listek

Ciekawe, czy doczekam akcji policji kiedy zajmie się baranami wchodzącymi przed same samochody nawet nie spoglądając co wokół nich się dzieje.

Ogarek
Ogarek

A gdzie tak jest na autostradzie czy w granicach miasta, terenie zabudowanym gdzie każdy zdrowy umysłowo wie, że to nie znaki ani przepisy gwarantują bezpieczeństwo jakiekolwiek tylko własny rozsądek, samokontrola, ….,…,…..itp

Imiu
Imiu

zdarzają się i tacy co wtedy obracają głowę w drugą stronę i dumnie idą przed siebie albo zwalniają (co jest karalne) ale do tego trzeba nagrań. Gadanie/używanie telefonu podczas przechodzenia też jest karalne.

AndrzejD
AndrzejD

…do tego mających uszy zakorkowane słuchawkami a wzrok wbity w ekranik smartfona.
Przejedziesz takiego kretona a pójdziesz siedzieć jak za człowieka

Ogarek
Ogarek

Coraz więcej skrótów różnych instytucji i innych przybywa z dnia na dzień. Skróćmy maksymalnie polski język, zaoszczędzimy na papierze, można będzie więcej drzew i ziemi sprzedać za “odpowiednią” walutę, i betonować kraj do woli.

Urko
Urko

Brawo Policja. Grunt to wynaleźć ładną nazwę z wpadającym w ucho skrótem. Po czym ogłosić , że akcja trwa od-do a następnie ogłosić “sukces” w postaci liczby pouczeń i mandatów. Wybaczcie panowie policjanci, ale dla mnie to zwykłe “festyniarstwo” jest

dfdf
dfdf

Kiedy akcja: Wjeżdżasz na czerwonym jesteś potencjalnym mordercą???? Łużycka / Wrocławska dzisiaj autobus o mało nie staranował punto. Oczywiście wjechał na czerwonym. Skrzyżowanie Strzody i Dworcowej – autobus wjeżdża na czerwonym i tak sobie blokuje całkowicie przejazd. I tak codziennie…

miki
miki

czy to akcja Nurd czy nie inna, lepiej yanosika używać. Za wczasu da znać gdzie ich mozna spotkac

tele
tele

Weźcie się w końcu za rowerzystow. Najwięcej wypadków jest właścnie powodowanych przez rowerzystów – potrącenia pieszych, wymuszenia pierwszeństwa, jazda pod prad i wiele wymieniać

Peterek
Peterek

Statystyki jednak mówiąc co innego.

Imiu
Imiu

1. Pieszy ma pierwszeństwo zaraz gdy postawi jedną choć nogę na jezdni/przejściu i nie chodzi tu o białą linię/pas. 2. Kierujący pojazdem zawsze winien ze zwiększoną uwagą zbliżać się do przejścia, które często są ŹLE widoczne, oznakowane. Przykładów w Gliwicach nie brakuje. 3. Przejazd rowerowy przez kierowców jest zwykle olewany i też oznakowany jest źle nie raz. Wiadomo, ludzie autami, motorami i większymi sprzętami jeżdżą za szybko ale są i takie pały co jeżdżą wolno lub się wloką i też nie patrzą na innych, przykładów na pasach w Gliwicach mamy też dużo a Policja w Gliwicach tłumaczy to nie raz… Czytaj więcej »

Chciejstwo nad prawem
Chciejstwo nad prawem

“1. Pieszy ma pierwszeństwo zaraz gdy postawi jedną choć nogę na jezdni/przejściu…”
Ale gdy postawi tę nogę gdy nadjeżdża samochód to mówimy o wtargnięciu/wymuszeniu pierwszeństwa i zostaje (powinien być) ukarany.

Imiu
Imiu

no tak bo napisałem że jak sprintem wbiega się na pasy to jest wygodniej dla kierowców XD
Ale odniesienie do rowerzystów na przejazdach dla nich wyznaczonych też Ci pewnie powie że to oni muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Czytać trzeba ze zrozumieniem a nie z bagażem złego nastawienia bo inaczej igła może zaboleć samym słowem.

Chciejstwo ponad prawem
Chciejstwo ponad prawem

Nie na każdym przejeździe rowerzysta ma pierwszeństwo. Ma je, o ile znaki nie stanowią inaczej, przed pojazdami skręcającymi w drogę, z którą przecina się przejazd dla rowerów. W innym przypadku cyklistę obowiązuje ta sama zasada co pieszego ZATRZYMAĆ SIĘ, UPEWNIĆ, GDY COŚ JEDZIE – CZEKAĆ. art. 27 ustawy — prawo o ruchu drogowym 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. 1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla… Czytaj więcej »

Imiu
Imiu

czytaj ze zrozumieniem “do rowerzystów na przejazdach dla nich wyznaczonych też Ci pewnie powie że to oni muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom.” ale brnij dalej w swoje niezmienne ,ograniczone wywody.

Nie pogrążaj się
Nie pogrążaj się

@imiu
Pisz zrozumiale to może da się coś zrozumieć. Jeśli przejazd dla nich wyznaczony (o innych nie słyszałem) przecina prostą drogę (nie na skrzyżowaniu), to tak, rowerzysta ma ustąpić tak jak pieszy ma ustępować pierwszeństwa samochodom jadącym po jezdni i tak jak samochód ma ustępować pieszym, gdy chce wjechać na chodnik.

Chciejstwo nad prawem
Chciejstwo nad prawem

“W innych “lepszych” krajach znaleźli na to prawo i rozwiązania dlatego tam jest o wiele mniej takich wypadków.”
Kolejne zdaje mi się/chciałbym żeby tak było vs brutalna prawda. Podaj konkretne statystyki i badania a nie socjotechniczne wyssane z palca frazesy.

Imiu
Imiu

Francja. Tam ochrona pieszego przechodzącego przez jezdnię na przejściu dla pieszych rozpoczyna się już w momencie zbliżania się do jezdni – nawet jeżeli zamiar przejścia przez jezdnię nie jest widoczny. Jeśli z lenistwa nic nie sprawdzasz to wyników tech chyba nie warto ci podawać bo możesz ich z łaski swojej nie przeczytać.

Chciejstwo ponad prawem
Chciejstwo ponad prawem

Jednak poproszę o te wyniki. Obiecuję, że przeczytam

Imiu
Imiu

tak samo je przeczytasz i wysnujesz wnioski jak w komentarzu z brakiem pierwszeństwa dla rowerzysty.

Chciejstwo ponad prawem
Chciejstwo ponad prawem

Potwierdzone, wiarygodne statystyki i badania proszę. Nalegam.

black_horse
black_horse

To co w innych krajach jest dobre, w krajach które kulturę ruchu drogowego mają na kilka poziomów wyższym, to nie znaczy ze będzie to miało przełożenie na Polskę. W Polsce im więcej praw da się pieszym, tym więcej szkody to im przyniesie. Już teraz widać pieszych zakapturzonych, wchodzących na jezdnię bez upewnienia sie czy można zrobić to bezpiecznie, na czerwonym świetle, wpatrzonych w smartfon. A fizyka jest nieubłagana. Przeciętne auto osobowe waży minuimum 1000 kg.

Imiu
Imiu

Masz rację ale wystarczy zrobić rozeznanie w temacie (nie po Gliwicku) i spróbować małymi kroczkami rozwiązać to co wydaje się nierozwiązywalne w PL. Wystarczą chęci oraz trochę zrozumienia w PL a nie że się nie da, że tu to się nie przyjmie, bo tu je Polska i ma być po “polsku” XD

PoRD do szkół !!!
PoRD do szkół !!!

@imiu. W Polsce jest to rozwiązane wręcz doskonale. W skrócie – Na swoim terenie masz pierwszeństwo. Na nie swoim terenie, nie masz pierwszeństwa Prościej chyba się nie da. Ale wam jest mało. Nienawidzicie wszystkiego i wszystkich. Nienawidzicie tego, że ktoś jedzie a wy idziecie, że wy musicie się zatrzymać a inny nie musi, nienawidzicie tego, że ma o promil lepiej niż wy. Tak was to mierzi, że z chorą satysfakcją zmuszacie mnie do ostrego hamowania i ponownego rozpędzania, do emisji pyłu ze ścieranych klocków, hałasu i spalin podczas gdybyś jeden z drugim poczekał dosłownie 1,5 sekundy (tak jak masz obowiązek)… Czytaj więcej »

ja234
ja234

Bardzo dobrze.Niech się porządnie zabiorą za pędzących jak świry auteczkowców.Jedzie taki, na pasach się nie zatrzyma.”Śpieszy się” jeden z drugim.Nie przepuszczają pieszych.Panienki są niewiele lepsze od facetów a właściwie jeszcze gorsze.Jedzie gwiazda i ma w głębokim poważaniu wszystko co się dzieje na drodze.Ona aż i tylko jedzie.
Wlepiać mandaty i zabierać prawo jazdy oraz auteczko.(13:31)

Zbigniew
Zbigniew

…a zabrane “auteczko” pewnie dać tobie w prezencie.