Trygve Seim & Frode Haltli na festiwalu PalmJazz. Koncert zaplanowano na sobotę

Trwa festiwal PalmJazz, w ramach którego w sobotę (9.10) o godzinie 19:00 w Centrum Kultury Jazovia wystąpią Trygve Seim & Frode Haltli.

 
Trygve Seim – jeden z najbardziej znanych norweskich artystów jazzowych ostatnich dwóch dekad urodził się w Oslo w 1971 roku. Zanim rozpoczął karierę muzyka, kształcił się w konserwatorium w Trondheim z saksofonem jako głównym instrumentem. Potem dosyć szybko dostrzegł go legendarny producent Manfred Eicher, co zaowocowało debiutanckim wydawnictwem dla słynnej wytwórni ECM.

“Different Rivers” ukazało się w 2001 roku i zapoczątkowało serię kolejnych albumów artysty dla cenionego monachijskiego labelu. Niektóre z nich nagrywał pod swoim imieniem i nazwiskiem, ale na wielu występuje też jako sideman.

Ze zrozumiałych względów szczególnym zainteresowaniem wśród polskich słuchaczy cieszy się album “Forever Young” norweskiego gitarzysty Jacoba Younga. Trygve Seim zagrał na nim razem z naszym triem: Marcinem Wasilewskim, Michałem Miśkiewiczem i Sławomirem Kurkiewiczem.


Łącznie artysta ma już na koncie ponad 20 płyt w prestiżowej niemieckiej wytwórni i prowadzi kilka zespołów, w tym m.in. Trygve Seim Ensemble, Trygve Seim Quartet oraz duety z akordeonistą Frodem Haltlim i pianistą Andreasem Utnem. Często bywa porównywany z gigantem światowego saksofonu, Janem Garbarkiem. Zawdzięcza to swojemu stylowi gry, który zbudowany jest na nostalgicznych, powolnych i melancholijnych partiach saksofonu. W tych charakterystycznych, niezwykle przestrzennych frazach możemy rozpoznać również fascynację muzyką Wschodu.

Trygve Seim zastąpił także wspomnianego Jana Garbarka w zespole Manu Katché. Należy przypuszczać, że francuski perkusista i wokalista dostrzegł w nim kogoś, kto godnie zastąpi mistrza w łączeniu liryzmu ze zmysłem do kreowania ładnych melodii i wszystko wskazuje na to, że dokonał dobrego wyboru.

Frode Haltli (ur. 1975, Norwegia) zaczął grać na akordeonie w wieku siedmiu lat. Jako dziecko grał muzykę tradycyjną, ale wkrótce zaczął poszerzać język wypowiedzi artystycznej na inne ciekawe formy.

Prezentując dorobek takich autorów, jak Pietr Fiala, Per Nørgård czy Arne Nordheim, a także muzykę klasyczną, szybko rozwinął wyjątkowe umiejętności instrumentalne. We wczesnych latach swojej kariery wygrał wiele krajowych konkursów, podnosząc zainteresowanie i uznanie dla akordeonu do niespotykanej dotąd skali. Haltli studiował w Norweskiej Państwowej Akademii Muzycznej, a następnie w Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze, które ukończył w 2000 roku. Koncerty w całej Europie, a także w kilku innych częściach świata, w tym w USA, Kanadzie i Azji, przyczyniły się do dalszego wzrostu jego popularności. Kierując swoją karierę w stronę poszukiwania nowej muzyki, związał się z podobnie myślącymi artystami głównie w Europie.

Jego debiutancka płyta „Looking on Darkness” ukazała się w 2002 roku w prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM. Została ona bardzo dobrze przyjęta, a Haltli związał się z legendarną wytwórnią na dłużej. Bardzo ważnym współpracownikiem akordeonisty jest norweski saksofonista Trygve Seim, szczególnie od momentu, gdy dołączył do dużego zespołu Seima w 2000 roku i przyczynił się do powstania płyt „The Source and Different Cikadas” (2002) i „Sangam” (ECM 2004).

Od czasu wydania ich duetowego albumu „Yeraz” (ECM 2008) często koncertują razem w takim właśnie formacie, ale także z kwartetem Seima i w innych konfiguracjach.

Frode Haltli opracował kilka transkulturowych projektów muzycznych, m.in. w Indiach, Chinach, Japonii, Korei Północnej czy Egipcie. Grał również muzykę zakorzenioną w norweskiej tradycji ludowej, zwłaszcza z grupą RUSK, w której pracował z wokalistką Unni Løvlid i skrzypkiem Vegarem Vårdalem. Haltli prowadził kursy mistrzowskie na uczelniach muzycznych w Kopenhadze, Oslo, Grazu, Lucernie, Łodzi i na wielu festiwalach. W latach 2011-2017 prowadził klasę akordeonu w Norweskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Oslo.

Bilety na koncert w cenie 35 zł można nabyć tutaj.
(żms)
fot. scr. youtube.com