Trzęsienie ziemi na listach wyborczych w Gliwicach. Kilku znanych radnych nie wystartuje

Szykują się duże zmiany w Radzie Miasta. Na listach wyborczych nie znajdziemy kilku znanych radnych z wieloletnim stażem.

To spora niespodzianka również dla samych zainteresowanych, o decyzjach władz klubowych dowiedzieli się w ostatniej chwili.

PLATFORMA ODRZUCIŁA DRAGONA

Na listach Platformy Obywatelskiej zabraknie zasiadającego od trzech kadencji w Ratuszu Dominika Dragona. Cztery lata temu Dragon zdobył 1500 głosów, był to najlepszy wynik wśród radnych PO.

– Borys Budka swoim zachowaniem pokazał, że “Konstytucja”, “demokracja” i “praworządność” to w jego ustach puste frazesy – komentuje decyzję władz PO Dragon.

We wtorek rano ze startu zrezygnował także Kajetan Gornig.
– Nie będę kandydować do Rady Miasta w Gliwicach. Nie mówię, że nie chciałem, chciałem ale w dobrym towarzystwie wśród przyjaciół znanych od lat. Samorząd nie jest źródłem utrzymania dla mnie w związku z tym żadna krzywda mi się nie stanie. Nie jestem na nikogo obrażony i pójdę na wybory i oddam ważny głos, bo to dla nas mieszkańców bardzo ważne wybory. Mam na kogo głosować – napisał w oświadczeniu.

Decyzja zapadła ponad głowami lokalnych działaczy na szczeblu krajowym, ale trudno nie rozpatrywać jej w aspekcie gliwickim. Dragon i Gornig należeli do najaktywniejszych radnych opozycji, często podejmowali trudne tematy i nie bali się krytykować pomysłów prezydenta.

– To naprawdę szok. Trzech „niepokornych” radnych broniących interesów gliwiczan traci możliwość wzięcia udziału w wyborach, podejrzewam, że trzymano to do końca w tajemnicy, by nie mieli alternatywy. Taka to demokracja i samorządność w wykonaniu Koalicji Obywatelskiej i Zygmunta Frankiewicza To duża strata dla Gliwic i przyznaję to jako polityczny konkurent, bo widziałem przez cztery lata ich zaangażowanie – komentuje zamieszanie na Platformie, Bartłomiej Kowalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

PIS BEZ LIDERA

Nie jest spokojnie również na prawicy, choć tu roszady są kontrolowane. Ze startu w wyborach zrezygnował Marek Kopała. Tym samym gliwicki PiS w ciągu trzech lat stracił dwóch głównych liderów ugrupowania. Wcześniej, w 2015 roku do Katowic przeniósł się obejmując urząd wojewody Jarosław Wieczorek. Radę Miasta opuszcza zresztą sam Kowalski, który będzie ubiegał się o mandat radnego sejmiku województwa. Na “jedynkach” PiS znalazły się więc dwa nazwiska debiutantów, którzy do tej pory nie zasiadali w Ratuszu – Adam Michczyński i Łukasz Chmielewski (pierwsze miejsca uzupełniają radni Tomasz Tylutko i Ryszard Buczek).

KOALICJA ODRZUCIŁA JANA PAJĄKA

Jan Pająk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych radnych. Od lat był rekordzistą Rady w liczbie składanych interpelacji. Czynnie angażował się w rozwiązywanie problemów mieszkańców, nie unikał też krytyki działań Magistratu. We wtorek okazało się, że w przyszłej kadencji nie zobaczymy go w Ratuszowych ławach.

– Pozwólcie Państwo, że odniosę się do decyzji Pana Frankiewicza za kilka dni. Muszę ochłonąć, aby nie mieć później problemów – napisał na facebooku.

Przedstawiciele Koalicji dla Gliwic na razie nie skomentowali tej decyzji.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Wkrótce powinniśmy poznać pełny skład kandydatów do Rady Miasta. W wyborach prezydenckich start na razie zapowiedzieli jedynie Zygmunt Frankiewicz i Jarosław Gonciarz (PiS).
Michał Szewczyk

Zobacz też:

Współpraca z prezydentem Gliwic, a nie ciągła kontra. Borys Budka w programie “Gość Dnia”

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
onie
onie

Ja, zagorzały lewak, obserwując to, co Warszawa robi z gliwicką Platformą, mam ochotę zagłosować na PiS, który przedstawił naprawdę dobry program dla Gliwic. Jest to jednak taki ewenement i kontra w stosunku do dotychczasowych działań partii, że ciężko wierzyć w chęć realizacji wszystkich postulatów. No, ale do rzeczy. Dragon i Gornig byli chyba jedynymi w całej radzie, którzy rozumieli co oznacza “nowoczesne miasto”. Pająk zaś nie wchodził w układy, tylko walił we wszystkich, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom. A teraz, co? Frankiewicz dogadał się z Budką i za żonę posła kupił jedyną opozycyjną formację w Radzie Miasta. Rzetelnego w pracy kolegę… Czytaj więcej »

Aldona
Aldona

Szkoda, że program PiS to zlepek różnych innych programów wyborczych – prawie słowo w słowo. Zresztą stało się regułą, że kandydaci obiecają wszystkim wszystko, a po wyborach tracą nagle pamięć, albo rzeczywistość weryfikuje ich obietnice… Gruszki na wierzbie.

ja234
ja234

Pisory nie mają programu.Ich “program” to niszczenie, dojenie kasy, wprowadzanie chaosu.

mic
mic

ty masz program?jak ci wiatr zawieje to tak napiszesz jesteś fałszywy jak całe PO

ja234
ja234

@mic
A po co mi program?fałszywy jestem? aleś walnął gieniu… Bredzisz jak zawsze.Dawaj geniuszu. Pokaż swoją ekhm..inteligencję…

mic
mic

smutny jesteś a jeszcze bezwolny bo za ciebie partia musi podejmować decyzję muszą wskazać na kogo masz głosować bo się gubisz już w decyzjach partyjnych kolegów

gość
gość

na pewno nie przebiją Franka z przyległościami w tej działalności, bez obaw

Cabanka
Cabanka

Mają program, nawet go przeczytałam i uważam, ze jest dobry. Niechby tylko połowę z tego zrealizowali to już jest nieźle.

czyszczenie stajni augiasza
czyszczenie stajni augiasza

pzpr tez miala dobry probram ba
sam towarzysz stalin mial swietny program
a nawet wiele programow

na razie w polsce realizowany jest od 1945 roznymi metodami
program z poprawki do poprawki o ipn

czyszczenie stajni augiasza
czyszczenie stajni augiasza

trzeba sie raczej martwic o pamiec wyborcow ktora jest
krotsza od pamieci owcy

Urko
Urko

Z ciebie jest taki “lewak” jak ze mnie kosmonauta . Porównania użyłem, bo pomimo upływu 2 dni Jarosława Gonciarz nie obiecała mi jeszcze wybudowania kosmodromu. Płacę podatek od nieruchomości w tym mieście i domagam się od kandydata obietnic zbudowania kosmodromu. Skoro obiecuje wszystko i wszystkim , to mnie też może obiecać :-)

Finis
Finis

Poświęcasz bardzo dużo energii na uporczywe prztyczki w kandydata na prezydenta, który w ogóle się nie liczy. W ten przewrotny sposób próbujesz go wylansować i spowodować, żeby jednak zaczął się liczyć? Czy tylko masz jakąś psychozę?

Urko
Urko

Ohhh…. Ja po prostu “dmucham na zimne “:-)

Cabanka
Cabanka

Tylko kosmodromu sobie życzycie towarzyszu?

Peterek
Peterek

Od dziś Budkę będę kojarzył jedynie jako człowieka, który rozwalił resztki frankowej opozycji.

Smuteczek
Smuteczek

Jedyni sensowni radni! Zaczynam czuć się jak na Sycylii. Niewygodnych, niepokornych trzeba usunąć,wymieniając ich na podporządkowanych,niesprawiających kłopotu.Mam nadzieję, że wyborcy właściwie ocenią to,co się dzieje!

wert
wert

Będzie rada miejska ze 100% poparciem dla Frankiewicza. Nie będzie nad nim już żadnej kontroli, nawet takiej iluzorycznej i pozorowanej jak do tej pory.
Sesje radnych będą jeszcze krótsze niż obecnie. Kto jest za? 100% obecnych. Kto przeciw, kto się wstrzymał? Zero głosów. Kolejna uchwała Frankiewicza zaakceptowana. Sesja 30-minutowa i do domu.

Trzcina
Trzcina

To nic innego jak polityczny deal pomiędzy wierchuszką Platformy a Frankiewiczem. Eliminują z szeregów Platformy tych, którzy ośmielali się mieć własne zdanie !

Urko
Urko

Dintojra po gliwicku . Proszę Was wszystkich. Pamiętajcie, oddając swój głos , komu zawdzięczacie podwyżki cen wody , podwyżki i absurdalny sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Pamiętajcie, kto podnosił z dotychczasowych radnych łapki za budową Frankozeum . To wciąż te same, hmmm .. powiedzmy: fizjonomie .

Pucio
Pucio

To na kogo Urko zagłosuje? :)

Urko
Urko

No jak to na kogo??? Na tytana intelektu, “zdolną” organizatorkę , prawdziwą patriotkę , co to uciekła germańskiemu oprawcy prawie spod ołtarza , na łono Matki -Ojczyzny wracając, bohaterkę Mławy i okolic .
Czyli na E. Kogowską , aka “Elżunia”

Valdorf
Valdorf

Dodam , płacenie za parkowanie dla nas mieszkańców a to nie koniec POdwyżek bo moloch hala stoi straty przynosi (obsługa 24h + media itp) zadłużenie niebotyczne tej chorej ambicji Frankiewicza z tym że mamy jako miasto wiele innych zobowiązań zadłużeniowych inwestycji które już dawno zostały skończone nie wspominając o tych które nie cierpią zwłoki taki to z niego biznesmen a mieszkańców Gliwic oskarża o to że są zapatrzeni tylko na czubek własnego nosa a to my tu mieszkamy i to my wiemy co miasto boli i jakie ma potrzeby w końcu kiedyś na taką funkcję został wybrany ale po tylu… Czytaj więcej »

Urko
Urko

Wspominałem już kiedyś, że moim zdaniem cykl publikowania postów powinien wyglądać tak :
1. czytamy artykuł,
2. analizujemy i myślimy,
3. piszemy,
4. korzystamy z używek.
Ty, szanowny kolego, zrealizowałeś tylko pkt 3 i 4. I to w odwrotnej kolejności.

czyszczenie stajni augiasza
czyszczenie stajni augiasza

ty ralizujesz ten nie ujety punkt

moja d najmojsza na stolku u franko

dosc popularne lajdactwo w polsce samorzadowej

VernikS
VernikS

bierz połowę, a za zaoszczędzone środki kup słownik…

?!
?!

Podwyżki wody zawdzięczamy Sejmowi i ustawie powołującej spółkę Wody Polskie.

CHECHECHE
CHECHECHE

oczywista oczywistosc ze w tym sejmie sami kosmici a nie samorzadowi przebierancy

Głos gliwiczan
Głos gliwiczan

No to szybka ankieta przedwyborcza: kto za Gonciarzem z PiS poproszę o zielony przycisk, a kto za Frankiewiczem w układzie z PO i Nowoczesną proszę na czerwono.

czyszczenie stajni augiasza
czyszczenie stajni augiasza

nalezy jak aleksander macedonski
przeciac ten wezel sitwy lichwy i zlodziejstwa
i z pewnoscia nie glosowac na frankowlazow z pis po i jego zelaznej gwardi

zdumiewajace ze w gliwicach zaden uczciwy czlowiek nie chce zostac prezydentem miasta gliwice

jednym slowem sodoma i gomora po 30 latach

Cookie Monster
Cookie Monster

… z punktu mając na uwadze, że krytyka może być – tak musimy ułożyć nasze listy wyborcze by tej krytyki nie było tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych prawda…. rządów
(dla młodszych – to na podstawie Rejsu)

Ssak
Ssak

Trzęsienie ziemi to dopiero będzie jeżeli nie przejdą obecni radni z mafijnej koalicji prezydenta.

Valdorf
Valdorf

Święte słowa ale to tylko słowa czynów potrzeba dla miasta POwstrzymać destrukcji.

Nisia
Nisia

Popieram. Czas na odświeżenie całej Rady. Najlepsi są radni, którzy są na listach w obwodach z którymi niewiele mają wspólnego. Bywają tam przejazdem….. , a o mieszkańcach przypominają sobie dopiero przed wyborami.

Ampuła
Ampuła

Gornig chciałby być radnym wyłącznie w “gronie przyjaciół znanych od lat”. Jedno zdanie, a jak dobitnie zaświadcza, że ten człowiek był pomyłką w tym miejscu. Doskonale więc się stało, że ktoś władny to dostrzegł i umożliwił Gornigowi rozwijanie życia towarzyskiego bez brania za to pieniędzy.

Trzcina
Trzcina

Faktycznie niezręcznie to zabrzmiało. Ale jednak dużą część jego działalności oceniam pozytywnie. Szkoda, że napisał taką głupotę … pewnie pod wpływem emocji …

Ene
Ene

Widać nie musi tylko chce. Pozytywny człowiek

Ene
Ene

A swoją drogą to wiesz co to sarkazm ?

Jan
Jan

Marek Kopała – znam tego pana z poradni. W moim odbiorze bardzo nieprzyjemny człowiek.

?!
?!

Pełna zgoda. Tak jest nie tylko w poradni.

Pucio
Pucio

Gornig zachował się jak człowiek i zrezygnował, a Wygoda na co czeka?

Maria
Maria

Gornig nie zrezygnował tylko go wywalili. Sprytnr oświadczenie umiescil

Ene
Ene

A Ty skąd wiesz?

Ryszard Zpietru
Ryszard Zpietru

Pewnie jeszcze trzeźwieje… prohibicja mu nie w smak

Putrament
Putrament

Ciekawe ile brudów wyjdzie na jaw jak wygra PIS. Tyle lat politykowania w poczuciu totalnej bezkarności. I ten szpital za bezcen kupiony…Może to kara dla rezygnującego niby z własnej woli.

Ssak
Ssak

Możesz mi wyjaśnić który szpital kupiony przez kogo, czyli już jest prywatny? czyżby coś ważnego mi umknęło, wiem tylko o połączeniu Miejskiego z byłym wojskowym.

Putrament
Putrament

“Zaczęła się wyprzedaż szpitali za bezcen – alarmowali niedawno w Sejmie posłowie PiS przed głosowaniem odwołania ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza. I jak jeden mąż podawali za przykład sprzedaż udziałów gminnej spółki, Mysłowickiego Centrum Zdrowia, za… 135 tys. zł (budynek szpitala i teren zostały miejskie). O tym, skąd wzięła się kwota 135 tys. zł i planach nowych właścicieli spółki odnośnie szpitala w Mysłowicach rozmawiamy w studiu Dziennika Zachodniego z Kajetanem Gornigiem, prezesem MCZ i radnym PO w Gliwicach, oraz Urszulą Urbanowicz, p.o. wicedyrektora placówki ds. lecznictwa.” I wiele innych artykułów prasowych

Przemo
Przemo

No tak widzę, że kolega lubi pomawiać bez żadnej wiedzy.
Konkrety, a nie jakieś nawet nie domysły.

Aldona
Aldona

Należy dodać z jedynie słusznych portali, gazet i prawdziwej TVPiS… Tam rzeczywistość jest jakby trochę zakrzywiana

Cabanka
Cabanka

Pani Aldono, ale wówczas informacje POdawała motłochowi TVPO, a nie było żadnej jeszcze TVPiS!

Cabanka
Cabanka

Kajetan g kupił za psie pieniądze (cos około 120 tys. zł) szpital w Mysłowicach. Kilka lat temu była taka afera. Może teraz ktoś bierze sie za to i stąd ta “rezygnacja”.

Putrament
Putrament

Powinno się do tej sprawy powrócić ale na poważnie tak jak w Warszawie obecnie.

Przemo
Przemo

Człowieku co ty bredzisz? Startujesz z listy PiS?

krzysztof
krzysztof

pójdą siedzieć z włodarzem miasta na czele jak się dobiorą do papierów to wyjdą przekręty jak w Warszawie i zacznie się bonanza tylko nie trzeba głosować na nieudaczników od tylu lat ci sami TO PATOLOGIA I NEPOTYZM NA STOLCACH WŁADZY

?!
?!

Podaj jakieś konkrety.

krzysztof
krzysztof

a otwórz oczy niemoto a zobaczysz

?!
?!

Pomóż mi i podaj.

Zosia
Zosia

Tyle lat itylko nazekania czas na zmiany

zez
zez

A co z radnym kłamczuszkiem Patrykiem Chałturą ?

black_horse
black_horse

Widzę że układ jest już tak bezczelny, że poustawali sobie listy tak, aby ich zdaniem wynik wyborów był taki jak sobie ustalili. Żeby rada była spolegliwa a tych którzy mieli jakieś postulaty, robili coś dla mieszkańców wbrew władzy skasowano. Jest to po prostu lekceważenie wyborców. Gdyby takim wynikiem skończyły się wybory, zrobią sobie wszystko co chcą. Jeżeli kochasz to miasto – idź na wybory. Zagłosuj tak, aby w RM była różnorodność. Zagłosuj tak, aby w UM i miejskich spółkach przeprowadzono kontrolę.Jest to też material na przemyślenia w sprawie zmiany ordynacji wyborczej. Np żeby kandydaci niezależni mieli późniejszy termin zgłaszania swoich… Czytaj więcej »

Jarek Lewandowski
Jarek Lewandowski

Panie pośle Budka, jest dla mnie WIELCE zastanawiające dlaczego taki uwsteczniony lider jak Schetynaa czelność decydować NIE TYLKO o tym kto będzie kandydował na prezydenta Gliwic ale również o tym kto może (lub nie) być radnym??? Podobno jest Pan posłem z Gliwic, mieszkańcem Gliwic, a jak na razie to mam wrażenie że wraz z tym co “widzi szklankę do połowy pełną” chcecie i sukcesywnie to robicie, rozpieprzyć gliwickie struktury PO… Czyzbyscie podzielili już między siebie stołki po, wygranych przez Frankiewicza, wyborach czy wasze szkodliwe działanie ma na celu coś więcej??? Jak pan widzi, powyżej zacytowałem słowa Schetyny ze spotkania w… Czytaj więcej »

Peterek
Peterek

Przypomnę, że Budka urodził się w Czeladzi, większość życia mieszkał w Zabrzu. Mały z niego gliwiczanin.

Przemo
Przemo

Przypomnę, że Gonciarz urodził się w Czeladzi, większość życia mieszkał w Czeladzi i Zabrzu(Sośnica :) ). Mały z niego gliwiczanin.

Pamiętliwy
Pamiętliwy

Patryku Hodura ! Pamiętamy. Jeśli nos wychylisz. Jeśli wystartujesz. Za darmo cię poskreślamy

Anty PiSior
Anty PiSior

Nie cierpię PiSu .Ale Frankiewicza i jego klikę koniecznie dorżnąć trzeba. Zagłosuję na Goncierza choć on nie więcierz ani tym bardziej orzeł.

Przemo
Przemo

To chyba nie wiesz kto to Gonciarz i jakie ma przygotowanie

Anty PiSior
Anty PiSior

@Przemo .Przygotowanie Goncierza ? Chrzest,komunia bieżmowanie. Zaledwie matura i praca jako “parzykawka” na kopalni. Dobry był w rabankach komputerowych. Czyta z kartki biegle. Ale jak pisałem kupuję go w ciemno. Wybieram lepsze zło. Frankiewicz i jego klika to Ewerest zła.

Imiu
Imiu

Mamy PO więc teraz czas na Pis, będziemy mieli POPIS władzy.
Jarosław Gonciarz fajnie jakby wygrał, każdy inny i nie z PO będzie tylko lepszy.

Obserwatore Gliwicjano
Obserwatore Gliwicjano

Co tam oni ! Najbardziej mi brak będzie tego Kowalskiego i jego lodowiska na pochyłej płycie rynku gliwickiego. Ważne,że pozostaną .Silna zwarta i gotowa radna Sowa no i Podatnik Olej,Nik. Liczę,że gliwickie “ciemnioki” nie zagłosują na gwarancje kartkowe pisane przez Jaśnioki no i kłamstwa i przestępcze wyborcze (złamanie ciszy wyborczej niedozwolone plakatowanie) machloje “gratis pracującego” Patryka Chodury. O “medialnie wypatroszonym” szpitalniku nawet nie wspomnę.

gość
gość

tacy niepokorni, a żaden nie wytłumaczył pomysłodawcy, że hala Podium to bankrut

bobi
bobi

Dajcie spokoj franek ma tu dozywotnia kadencje, wstyd mi za mieszkancow Gliwic , a golbiki sie ciesza

mic
mic

usunąć frankiewicza z jego zausznikami a miasto nabierze tępa i rozwoju poleci parę osób niekompetentnych ze stanowisk i Gliwice staną się przyjazne mieszkańcom-po wywaleniu tych niemot Gliwice się nie zawalą jak opisuje frankiewicz że obawia się o miasto a łże jak …….

Hans
Hans

Zmowa dla Gliwic = Porozumienie dla Gliwic

Joe
Joe

Winny jest sposób wyborów radnych. Zamiast na partyjne listy ustawiane przez partyjnych baronów w Warszawie chciałbym żeby każda dzielnica/okręg wyborczy wybierała jedną konkretną osobę. Wtedy dajmy na to radny Dragon mógłby wystartować jako kandydat niezależny z os. Kopernika. A ja chociaż uważam PO za samo zło, chętnie zagłosowałbym na niego. Teraz zamiast na konkretne osoby głosujemy na ustalane przez partyjne koterie listy – na listy trafiają najlepsi intryganci i lizusy.

Urko
Urko

Ziewnąłem. Tobie te JOW-y z każdej szafy wypadają . Zacznij to testować przy wyborach na do kółka szachowego albo Związku Wędkarzy Akwariowych . I zgłoś się za jakieś piętnaście lat . Jak dorośniesz.

Sandra
Sandra

Teraz te z można zagłosować na konkretną osobę, Przecież mamy jedno wskazanie.

?!
?!

A kto komu broni głosować na konkretna osobę? Niby jak teraz się głosuje? Przecież każdy głosujący ma jeden głos.

Wyjaśniam
Wyjaśniam

@?! Tak, tylko że ordynacja jest taka, że głosy tych z dołu pracują na tych z góry listy. Tyle lat to trwa a ciągle są nierozumiejący i zdumieni.

Ja
Ja

Jeden z radnych poparcie pozyskiwał w zwykłych barach i przed nimi, zresztą sam wygląd mówi za siebie. Niestety ludzie są tego świadomi i wcale nie trzeba w tych barach bywać.

?!
?!

A który to?