„Tu mieszkał w latach 1949-1968”. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Na kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28, gdzie przez osiemnaście lat mieszkał Tadeusz Różewicz, w piątek odsłonięto tablicę pamiątkową autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha.

Tablica została przygotowana w 2013 roku na uroczystości zorganizowane przez dyrekcję Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Gliwicach. Od tamtej pory znajdowała się w auli popularnej „piątki”. Poeta niechętnie odnosił się do upamiętniania go w ten sposób jeszcze za życia. Do pomysłu umieszczenia tablicy na kamienicy przy ul. Zygmunta Starego wrócono wiosną tego roku. Inicjatywę podjęły równolegle dwa podmioty: katowicki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz dyrekcja ZSO nr 11. Na początku września komisje Rady Miasta pozytywnie zaopiniowały wniosek.

Na realizację czeka jeszcze jeden zaproponowany pomysł. Imieniem Różewicza nazwana ma zostać alejka wzdłuż Ostropki (ul. Słowackiego). Ze względu na uregulowania geodezyjne, jeszcze we wrześniu Magistrat informował, że nastąpi to później niż odsłonięcie tablicy.


Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 roku w Radomsku. W 1944 roku wydał, wraz z bratem Januszem, Echa Leśne, a dwa lata później zbiór satyrycznej prozy i poezji pt. W łyżce wody. Jednak za jego debiut uznaje się dopiero tom Niepokój (1947). W 2000 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom poetycki Matka odchodzi. W 1968 roku, połowie lat 70. i na początku lat 80. Tadeusz Różewicz był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla, jednak nagrodę w tamtym czasie otrzymał Czesław Miłosz. Był jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jego książki przełożono na 49 języków. Przez lata był związany z Gliwicami, mieszkał tu i tworzył w latach 1949-1968. W 1995 roku został Honorowym Obywatelem Gliwic. Zmarł w 2014 roku, w wieku 93 lat.
(msz)