Tutaj nowych nasadzeń się nie spodziewaliście. ZDM zapowiada je już w przyszłym tygodniu

Przy ulicy Dworcowej pojawią się… drzewa. ZDM zapowiada nasadzenia na pasie zieleni w rejonie nowego biurowca i starówki. Tam gdzie dziś rośnie jedynie trawa, od przyszłego tygodnia zaczną pojawiać się drzewa, krzewy, byliny i trawy ozdobne.

 
Na niewielkiej przestrzeni, w pasie zieleni, między ul. Matejki a ul. Basztową, nasadzone zostaną wiśnie piłkowane, jałowiec sabiński i rudbekia błyszcząca. Całości dopełnią trawy ozdobne – miskanty – informuje Jadwiga Stiborska, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

W sumie, nasadzonych zostanie 1500 nowych roślin. Prace przygotowawcze rozpoczną się w najbliższych dniach, a planowo powinny zakończyć się z początkiem czerwca

– dodaje Stiborska. O sprawie poinformowała też strona Zielone Gliwice w mediach społecznościowych.


– Zieleniec przy Dworcowej. Nowe drzewa, byliny i trawy przy ul. Dworcowej. To projekt opracowany wspólnie z Rada Dzielnicy Śródmieście w Gliwicach w ramach budżetu obywatelskiego – czytamy we wpisie. Załączona do niego wizualizacja nie odzwierciedla jednak zaplanowanego urządzenia miejskiego zieleńca.

Teren w całości będzie zagospodarowany zielenią, a ustawione obecnie słupki zostaną usunięte

– precyzuje Jadwiga Stiborska.

Miejsce pod zagospodarowanie zielenią zostało wskazane przez pracowników ZDM – jako jedno z dwóch, we współpracy z przewodniczącą Rady Zarządu Dzielnicy Śródmieście. Akurat ta lokalizacja została zaproponowana, ponieważ już wcześniej pracownicy referatu zieleni w ZDM, byli żywo zainteresowani odświeżeniem i wprowadzeniem roślin w tym miejscu. Autorami rozwiązań projektowych (ilość, rodzaj nasadzeń etc. ) są pracownicy referatu zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach – dodaje rzeczniczka ZDM.

(żms)/ZDM w Gliwicach
fot. scr. Google Maps/Zielone Gliwice (FB)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
gliwicjus

Super, tylko po co te fragmenty wyłożone kostka brukową? To jest jakiś przepis, że do każdej inwestycji musi być obowiązkowo parytet wykorzystania kostki brukowej? Bez betonu już nic się nie da?

I jeszcze jedno – czy ktoś pamięta, że w tym miejscu pod ziemią płynie skanalizowany potok Ostropka? Lepiej byłoby chyba nie kopać zbyt głęboko.

manek

To będziemy mieli miasto kwitnącej wiśni. A przy miskantach to równocześnie postawić kamery bo będą przyciągać chętnych na odrąbanie kawałka. Bo każdy “miłośnik” zieleni wie, że kradzione lepiej rośnie niż kupione a działkowcy to liczna grupa.

silverariel

To co ta kostka brukowa? To taki chodnik na niby…..przejście prowadzące wprost pod koła…? A czemu nie klony?

sHIT

A ten bruk na trawniku to po co? ZDM niech sprawdzi jak zorganizował miejsca parkingowe bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Dziwne, że sm i policja nie reagują.

impl

Super by było, gdyby przy okazji wymienili latarnie

Led is dead

Mało ci zaciemnienia?

Jolka

Jeśli drzewa mają wymusić zniszczenie trawnika i wyłożenie go kostka brukowa to lepiej niech zostanie aktualny stan. Można to zobaczyć na wizualizacji artykułu.

jaktan

Czy drzewa zostaną posadzone tradycyjnie, po gliwicku, czyli w betonowych donicach?

tradycjonalista

Po gliwicku z jednej strony zabetonowane betonowym chodnikiem a z drugiej zalane asfaltem jezdni i zostawiony tylko maleńki 1metr x 1metr otwór w gliwickiej betonozie i przedzielone betonowym krawężnikiem tak jak to jest od zawsze Gliwicach i w każdym innym mieście.

Polak

Pomysł bardzo dobry, wykonanie po gliwicku, czyli do niczego…
Kostka brukowa z betonem nie do przyjęcia.
Takie pytanie, ile miejsc parkingowych zniknie w związku z tym projektem? Bo znając plany urzędników to na pewno nie zostanie tak jak jest, bo jest za dobrze.

Barbara

Jak posadzą to niech nie zapomną podlewać jak bratki przy ul.Kujawskiej przy arenie 3/4 już kwiatków padło.

Obserwując

No niesamowite,nasadzili zieleń w ramach budżetu obywatelskiego…pewnie odbiją sobie urzędasy wycięciem drzew w innym miejscu.

jaktan

Wycinka była wcześniej, a to będzie w ramach nasadzeń zastępczych.
Wystarczy się przejść po mieście, zobaczyć ile już wycięto w różnych miejscach. Auteczkowcy mogą tego nie widzieć, ale Ty powinieneś to zaobserwować jako pieszy.