Tworzenie stref w pokoju – jak zorganizować przestrzeń, aby była wielofunkcyjna?

Współczesne mieszkania zachwycają atrakcyjnymi i funkcjonalnymi aranżacjami, które nie tylko cieszą oczy pięknym designem, ale też gwarantują wysoki komfort użytkowania. Przestrzenie wielofunkcyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, bo nie wszyscy posiadamy mieszkania o dużych metrażach, więc musimy tak zaaranżować nasze pomieszczenia, aby pełniły kilka funkcji jednocześnie.

 

Jak podzielić pokój na dwie strefy, by atrakcyjnie wyglądał i zapewniał wysoki komfort użytkowania?

Pomieszczenia, w których meble, kolory i dodatki doskonale się uzupełniają, tworząc spójną całość, zawsze zwracają uwagę. Coraz więcej osób, aranżując swoje przestrzenie mieszkalne, oczekuje od nich, by nie tylko pięknie się prezentowały, kusząc modnym designem, ale i zapewniały wygodę podczas codziennego użytkowania.

Jeśli chcemy, by nasz salon był wygodnym pomieszczeniem do wypoczynku i jednocześnie funkcjonalną jadalnią, ale nie wiemy, jak podzielić pokój na dwie strefy, aby zgrabnie wyglądał, możemy użyć mebli, kolorów, dywanów czy oświetlenia do wydzielenia potrzebnych nam stref.

Salon jest jednym z tych pomieszczeń, w którym spędzamy najwięcej czasu i często ta przestrzeń przeznaczona jest także na jadalnię czy kącik do pracy. Umiejętna aranżacja takiego wnętrza sprawi, że nie będzie ciasne i przytłaczające, a każdy z domowników będzie czuł się w nim bardzo komfortowo. Jeśli chcemy wyodrębnić w salonie zgrabny kącik do spożywania posiłków z rodziną, oddzielmy stół od części wypoczynkowej ścianką z lamelami, innym rodzajem oświetlenia, ścianką meblową czy dywanem. Dzięki takim elementom wyznaczymy obszar, wokół którego umieścimy meble, wytyczając granice. To sprawi, że wnętrze stanie się funkcjonalne, a nie przypadkowo urządzone, a kącik jadalniany zgrabnie wpasuje się w stylizację salonu.

Tworzenie stref w pokoju bez konieczności stawiania ścian działowych

Brak wystarczającej przestrzeni czy też posiadanie zbyt malej ilości pokojów, które mają duży metraż sprawiają, że poszukujemy sposobów dostosowania tych pomieszczeń do naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli posiadamy dwa przestronne pokoje, a chcemy mieć sypialnię, salon, jadalnię i kącik do pracy, musimy tak je zaaranżować, aby należycie spełniały swoje funkcje. Tworząc strefy w pokojach, nie tylko skutecznie dzielimy takie pomieszczenia, ale i sprawiamy, że stają się funkcjonalne, klimatyczne i przyjemne w odbiorze. Ważne tylko, aby powstałe strefy idealnie ze sobą współgramy, tworząc jedną i spójną całość.

W dużym salonie, z powodzeniem można wydzielić przytulny kącik do pracy lub wygodną część jadalnianą dla rodziny. Pomalowanie ściany w innym kolorze, ozdobienie jej ciekawą, kontrastową tapetą czy umieszczenie dodatkowego oświetlenia to idealne sposoby na wyodrębnienie atrakcyjnej i funkcjonalnej strefy w salonie. Urządzając takie strefy, możemy bawić się kolorami, dodatkami i meblami. Wystarczy tylko pamiętać o płynności i harmonii między nimi, bo przecież te dwie strefy wciąż jednak tworzą jedno pomieszczenie.

Sposób, w jaki podzielimy jeden pokój na dwie strefy, zależy tylko od naszej wyobraźni i potrzeb. Nie trzeba wcale gruntownych zmian, by cieszyć się nowo powstałą jadalnią lub też przyjemnym miejscem do pracy. Odpowiednie ustawienie kanapy, regału czy komody nada pomieszczeniu zupełnie innego przeznaczenia, a dzięki dywanom, kolorom ścian i oświetleniu, zyskamy dwie funkcjonalne i atrakcyjne strefy, tworzącą jedną harmonijną całość.

materiał partnera