Ujęto wandala, który wymalował sprayem co najmniej kilkadziesiąt elewacji w centrum Gliwic

Ta sprawa wyjątkowo bulwersowała mieszkańców Gliwic. W ciągu krótkiego czasu, na elewacjach co najmniej kilkudziesięciu budynków w centrum, ktoś wymazał czarnym sprayem napisy z różnymi nazwiskami oraz policyjnym numerem 997.

Gliwickim śledczym, dzięki m.in. zapisom z monitoringu udało się ustalić autora tych ściennych bazgrołów. Okazał się nim sprawiający problemy wychowawcze 15-latek. Jego sprawą w najbliższych dniach zajmie się sąd dla nieletnich.

Wydział ds. Nieletnich Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach zakończył właśnie postępowanie, w którym zbierano zawiadomienia i wnioski o ściganie od właścicieli oraz zarządców nieruchomości zniszczonych przez nieletniego wandala.

Młody sprawca, pytany o motywy swojego działania, czyli wypisywania różnych nazwisk w zestawieniu z numerem alarmowym, nie był w stanie wytłumaczyć, co nim kierowało. Nie potrafił też racjonalnie wyjaśnić, skąd takie a nie inne nazwiska w jego „dziełach”.

W tym krótkim komunikacie nie sposób wymienić wszystkich uszkodzonych przez 15-latka elewacji. Wymieniamy więc niektóre:
– ul. Pod Murami: wartość strat to 800 zł, napis brzmi ,,Bej… konfident”*,
– ul. Marzanki: napis o treści ,,Re… 997”, straty w wysokości 2 tys. zł,
– ul. Dworcowa: uszkodzenie elewacji marketu, napisy ,,W. Jan… 997” i „J. Sit… 997”, straty to 600 zł.

Łącznie do sądu skierowano przeciwko nieletniemu gliwiczaninowi aż 22 zarzuty. Spowodowane przez chłopaka straty sięgają co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Jak się okazuje, zniszczeń elewacji było znacznie więcej, jednak nie wszyscy pokrzywdzeni byli zainteresowani złożeniem wniosku o ściganie. O dalszych losach sprawcy oraz odszkodowaniach zdecyduje już sąd. (KMP Gliwice/24gliwice)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Pyrrus
Pyrrus

Nieletni Piastoholik, fanatyk Piasta. Celowo wybrany przez starszych kiboli zatrzymanych po zadymie na stadionie, żeby sąd nie mógł mu bardzo zaszkodzić. Nazwiska malowane na elewacjach są im znane z przesłuchań albo od policjantów kiboli. Tacy niestety też są. Koszty napraw i innych roszczeń powinno ponieść Stowarzyszenie Kibiców Piasta. Ale tak się nie stanie, bo w Polsce prawdziwych winnych ochrania niewydolne prawo. W efekcie małolat zdolny do bijatyk i dewastacji będzie potraktowany jak bezbronne i niczego nieświadome niemowlę.

szukająca dziury w całym
szukająca dziury w całym

Moje zdanie jest takie same………przysłowiowy nóż w kieszeni się sam otwiera!!!

realista
realista

To sa skutki “demokracji”.Policja nic nie moze zrobic bo to, bo tamto ,rozne pierdoly prawne.
Powinno sie takich debili walnac pala w leb i kierowac do kamieniolomow ,gdzie odpracowali by kare i splacili dlug pieniezny.

Podatnik
Podatnik

Chciałbym żeby inspektor rzecznik Słomski wyjaśnił, dlaczego policja ujęła tylko jednego wandala i tak późno? Od czasu słynnych zatrzymań kiboli w różnych częściach miasta (w tym w centrum) masowo pojawiają się tego typu bazgroły pisane ewidentnie różnymi rękami. Nie chciałbym mieć pewności, że ten małoletni zatrzymany jest kozłem ofiarnym, kiedy pozostali są celowo chronieni. A takie podejrzenie teraz mam. Zatem pytam: ilu sprawców policja podejrzewa i kiedy zostaną zatrzymani? Bardzo reklamowany monitoring kosztuje nas 30 mln+ (+, bo koszt co roku rośnie) a wyniki łapania przestępców są gorsze niż w PRL-u, kiedy takich zabawek nie było.

Anna
Anna

Proszę tu sama policja wyjaśnia jak jest rzeczywistość.”Chcemy wielkiej reformy policji”. Funkcjonariusze tłumaczą, dlaczego protestują. Przeczytaj ze zrozumieniem i wszystko będzie jasne. Miłej lektury. “…Jest kłamstwo, wielkie kłamstwo, statystyka i statystyka policyjna. Kłamią wszyscy (przełożeni wyższego szczebla) i od zawsze w tym samym celu: pan minister, z założenia (?) nie zna się na Policji (ilu ministrów MSWiA w wolnej Polsce się znało, ukończyło studia prawnicze, Wyższą Szkołę Administracji…?), ma dostać wyniki, które poda w mediach i ogłosi kolejny sukces: wykrywalność, która z roku na rok rośnie, ilość policjantów na ulicy, która z roku na rok rośnie (mimo, że policjantów ubywa!),… Czytaj więcej »

Optyk
Optyk

@Anna. Jeszcze tylko wytłumacz jak to się stało, że w wyłapywaniu bandytów po słynnym meczu policja miała takie wspaniałe rezultaty, a w znalezieniu wandali pod kamerami już nie ma? Bo sytuacja policjantów wtedy i teraz niczym się nie różni. Powiedz to wprost: wtedy była presja prezydenta Frankiewicza, bo Gliwice “zaistniały” w mediach. O gliwickich wandalach krajowe media milczą, to można temat olać? Na to wyszło.

Banksy
Banksy

Słomskiego się nie czepiaj. Słomski to bohater. Nasz ci on Słomski. Kiedyś sam w pojedynkę graficiarza złapał. O czym nieskromnie wspomniał na tym portalu.

Byk
Byk

Przepraszam ale skąd wniosek ze ma to związek z Kibicami Piasta? są to tylko nazwiska zero napisów klubowych a typowi społeczniacy odrazu wydają wyrok chodź nic nie wiedzą na ten temat. Pozdrawiam

gliwicjus
gliwicjus

Jasne, witamy bohatera To Nie My To Oni.

KASA MISIU
KASA MISIU

Dziwnym zbiegiem okoliczności ani jedna gliwicka redakcja nie zadaje pytania, skąd wzięła się zgraja piastoholików, jakby się bały prawdy. A przecież jakby pogrzebać w niedalekiej historii, to się okaże, że ojcem opatrznościowym tej dziczy jest wieloletni wiceprezydent Piotr Wieczorek. To on od wielu, wielu lat starał się o to, żeby beznadziejny i uwalany korupcjami klub Piast dostał miejski stadion i aby klub był na utrzymaniu podatników, których większość nie interesuje ani stadion ani klub. Wyjątkiem jest kasa, którą miasto a więc podatnicy wywalają na Piasta. Kto z was zarabia miesięcznie 9 tys EURO jak najsłabszy zawodnik Piasta? Kto głosował na… Czytaj więcej »

AMF
AMF

Ale czego Ty oczekujesz? Cudu!? Przecież w polskokatolskich mediach ani w polskojęzycznych (dwie strony jednego medalu w sumie) nikt nie zająknie się, czy w porządku jest to, że szmaciarzom którzy powinni rowy kopać funduje się spa w kurorcie coby piękniej przegrali, dla rodzinki również, gdy inni zdobywający medale muszą nieraz biedować i nie mają co liczyć na choćby połowę takiej sławy?? No ale nakręconą medialnie orgią szaleństwa z przypadkowego zwycięstwa można przykryć wszystko…

makaron
makaron

Wysłać gnoja na przymusowe roboty, np. do odmulania Kłodnicy. Chociaż znajdą się “obrońcy” że to niehumanitarne.

Wymiot
Wymiot

Humanitarne to coś może być w stosunku do ludzi, czasem zwierząt.
Ale on jest robalem, to o jakim humanizmie jest mowa.
Jemu należy na żywca połamać nóżki i rączki i oddać rodzicom wraz z rachunkiem za leczenie.
Może się nauczy choć wątpię.

eol
eol

Od źródła aż do ujścia.

Wróbel gliwicki
Wróbel gliwicki

I co mu zrobią ? Co się bandycie , bo dla mnie to bandyta ,co sie stanie. ANO NIC ZUPEŁNIE NIC . Proponuję utworzenie MŁODZIEZOWEGO OBOZU PRACY PRZYMUSOWEJ

Silesian
Silesian

Durnota kiboli piasta sięga dna…

Zonk
Zonk

Do ciebie im daleko

Gliwi-
Gliwi-

ta małoletnia szmata nie chroni niczyich nazwisk. Jak sie te je.. y szczyl nazywa – poznajmy nazwisko inteligentnej matki i inteligentnego inaczej patola którzy wychowali kolejnego śmiecia ?

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Czy nasze wybitne piastoci..liki jeszcze protestują obrażone na klub GKS Piast?

:(
:(

“…jednak nie wszyscy pokrzywdzeni byli zainteresowani złożeniem wniosku o ściganie:
To jest jeszcze gorsze od tego niszczenia

Joe
Joe

A składałeś kiedyś wniosek na policji o cokolwiek?

Ssak
Ssak

Za wandalizm to powinno się karać od 13 roku życia i niech nikt nie mówi, że w tym wieku i przypadku młodzież nie wie że źle postępuje.

pałkownik
pałkownik

Tylko pałowanie , tak ku zdrowotności , no bo grzywna nie wchodzi w rachubę ze względu na wiek .

Rozum
Rozum

***** Drogi Panie. Nie bicie a ośmieszanie ich boli. Ubrać gnoja w różową piżamę i gnać do roboty przy rabatkach pod macierzystą szkołą i osiedlu.

Aga
Aga

Powinien sam spłacić dług jak osiągnie pełnoletność, teraz to pewnie niewiele mu zrobią, a tak gdyby miał długi na “starcie” w dorosłość może następnym razem przemyślał by swoje działanie, albo chociaż inni się zastanowią zanim zniszczą cudze mienie.

Joe
Joe

O ludzie!! Ampuła?!

eol
eol

Perkoza 9 też gnida pomalowała któryś raz z kolei.

BEKA
BEKA

Sukces! Policja po miesiącach intensywnej pracy operacyjnej i podglądom z monitoringu miejskiego ujęła nastoletniego leszcza, który chociaż za wolno biega, to śmieje się ze starszymi kibolami, którzy go wyposażyli w dane osobowe i farby. Prawie dorosły obszczymur patologią jest od dawna, finansowo niezdolny do zadośćuczynienia i nic poza “bandyckim szacunkiem” mu nie grozi. Kibole świętują. Policja udaje, że ma sukces, a straż miejska jak zwykle okazuje się bezużyteczna.

seba87
seba87

Znając życie i tak nikt nie zapłaci… Może rodzice z 500+ ale to w zasadzie nie ich pieniądze…

Krzysiek
Krzysiek

Jeśli rodzice dostają 500+, to po wybryku nieletniego, świadczenie powinno być cofnięte.

gliwicjus
gliwicjus

Brawo policja! Szkoda tylko, że nie zapłaci ten który zlecił ten wandalizm.

ja234
ja234

Ja tu widzę bezstresowe wychowywanie bachora.
Rodzicom karę wlepić w wysokości 50 tys plus koszty pokrycia strat.
Pewnie jakiś wolno chowany dzieciak, żeby się czasem jakąś dyscypliną nie stresował….no, ale dzieciak jest poniekąd odbiciem swoich rodziców…efekty widać…

AMF
AMF

Dlaczego zostawić auteczko? Taki głąb napewno nie będzie przepisów przestrzegał.

Podsądny
Podsądny

Co chcecie od artysty. Przecież on nie ma gdzie pokazać swojego talentu malarskiego.
Powinien dostać w nagrodę stypendium od ministra kultury.
Miasto powinno mu zafundować wyjazd na wymianę uczniowską do Francji, żeby mógł pozwiedzać Luwr i rozwijać talent.
Rodzice zaś powinni dostać kwiaty i bombonierki, za tak doskonale wychowanie dzieciaka.

Grg
Grg

Jeszcze powinni złapać debili którzy malują 288 i PR, zastanawia mnie ich bezkarność w tak monitorowanym mieście

gliwicjus
gliwicjus

I półgłówków od pisania HUGO. Monitoring za ciężkie miliony a kilku debili potrafi w jedną noc zaświnić pół miasta. Wystarczy się przejść po Rybnickiej…

Gliwiczanka
Gliwiczanka

a GDZIE był monitoring??? Ten człowiek miał wiele czasu by przejść prawie całe miasto i zniszczyć elewacje. Powinien być wyłapany w trakcie “działalności twórczej” !!!!!

ta z sikornika
ta z sikornika

to tak jak w wieku 15 lat ma się iloraz inteligencji na poziomie bobaska !!! zero szarych komorek

Michal
Michal

Mam nadzieje ze nie bedzie wyroku w zawieszeniu oraz przedewszystkim….ze bedzie musial zaplacic za renowacje zniszczonych miejsc ZE SWOJEJ KASY, inaczej nigdy sie nie nauczy.

Zed
Zed

Chętnie pokryje te straty. W zamian za to chcę by te napisy wytatuowano sprawcy w widocznych miejscach na jego ciele. Tatuaże też opłacę.

Hans
Hans

Jak ktos jest kapusta to powinni mu ryja obić, a nie wpisywać na niewinnych murach.

Imiu
Imiu

“Spowodowane przez chłopaka straty sięgają co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.” – wiadomo wandal i z samym powietrzem w głowie, pewnie miał przeciąg i go poniosło XD a poważnie to chciałbym móc to wszystko odnowić w podanej przez policje czy innych arbitrów kwocie…Obłowiłbym się tymi ich kosztami :-)
Dobrze że nie zostawił jakiegoś ślaczka / szlaczka na Cyrk Arenie, wtedy by musiał od nowa budować za ponad 500 000 000,00 PLN Netto cały obiekt + jeszcze inne prace by się znalazły do odnowienia XD

XTC
XTC

Piwniczaku, wyjdź z krypty, kup farby, wałki, pędzle i pomaluj. Obłowisz się.

Imiu
Imiu

fajnie się masz że malowałbyś takie coś pędzlem lub wałkiem, może lepiej weź sam mazaki jak już będziesz coś malować w domu…tylko nie maż po stole!

Wesoły Jin
Wesoły Jin

Mała puszka farby elewacyjnej z próbą doróbki pod kolor to spokojnie z 200 zł. Robocizna kolejne. A przy dużych malunkach spokojnie z 2000 zł. To wszystko razy 22 lub więcej.

malarz
malarz

Niezupełnie tak łatwo i tanio. Nie malujesz placka zakrywającego bazgroły, tylko całą powierzchnię. Tak to się robi profesjonalnie. A jak amatorsko, to efekt nie różni się wiele od bazgrołów.

Imiu
Imiu

wiem na czym rzecz polega i domyślam się że nie wyliczyli kosztów za malowanie łat tj. ma to miejsce np. na wiaduktach/mostach. Tylko że oni policzyli koszty jakby całe te budynki musiał ktoś pomalować, wyolbrzymiam bo i oni wyolbrzymiają podając koszty z DeUpy..
Wiadomo młokos zrobił po swojemu ale jakby to kogoś z nas zwykłych ludzi spotkało to na pewno całej ściany sąd by się nie domagał odmalować a najpewniej i tak sprawa spełźnie na niczym. Odczułem już taki 5 metrowy malunek na mojej ścianie domu i prawo stało po stronie Gliwickiej patologi

Rozum
Rozum

Zapytam zwyczajnie SKĄD MIAŁ SMARK PIENIĄDZE NA FARBĘ ??? Mamusia dała ?

Imiu
Imiu

sprej kosztuje 10-15zł a jak zajumał komuś to miał za darmo.

gliwicjus
gliwicjus

Skąd? Od bohaterów To Nie My To Oni. Razem z karteczką ze spisem nazwisk.

izaak
izaak

Gliwice to tak paskudnie brzydkie miasto że nawet jakieś bazgroły na murach Gliwic nie pogorszą.