Ulica Marii Konopnickiej już bez drzew. Nowe nasadzenia mają pojawić się jeszcze w tym roku

Trwa jesienne porządkowanie drzewostanu w mieście, na zlecenie ZDM zrealizowana została wycinka w kolejnym miejscu. Będą jednak także nowe nasadzenia.

 
W ostatnim czasie drzewa usunięto przy ul. Konopnickiej. Wiemy, jakim gatunkiem zostaną zastąpione.

Dbałość o drzewa to jedno, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników dróg często determinuje decyzję, o usuwaniu roślin, które zamierają lub posiadają liczne wypróchnienia, tym samym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia. Z taką sytuacją mamy do czynienia na ul. Konopnickiej, gdzie w najbliższych dniach usuniętych musi zostać 12 klonów. W zamian, na przełomie listopada i grudnia br. nasadzonych zostanie 17 platanów – zapowiadała w poniedziałek rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Jadwiga Jagiełło-Stiborska. W czwartek prace związane z wycinką były już na ukończeniu.


Nowe drzewa w mieście

Na szczęście drogowcy nie tylko wycinają drzewa, ale również je sadzą. W miniony wtorek, wzdłuż ul. Młodzieżowej pojawiło się 27 klonów. Sadzonki zabezpieczane są palikami, aby ustabilizować je i pomóc w zachowaniu prawidłowego wzrostu. Oprócz tego 44 drzewa, także klony, znajdą swoje miejsce przy ul. Franciszkańskiej.

W przyszłym tygodniu klony mają pojawić się również przy ul. Jasińskiego, gdzie przewidziano miejsce dla 6 sztuk tego gatunku.

Z kolei w rejonie ul. Podlesie/DK88 pojawiło się 80 topoli, w okolicy ul. Św. Wojciecha ponad 80 grabów. Prowadzone są także nasadzenia zastępcze przy ul. Traktorzystów, gdzie wycinkę przeprowadzono w październiku. Jeszcze w tym roku pas drogowy tej ulicy zdobić będzie 60 grabów. Kolejnych 40 nasadzonych zostanie wiosną przyszłego roku.

(żms)/ZDM Gliwice
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

30 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
silverariel
18/11/2021 13:06

Nie wierzę w żadne słowo UM……DOTYCZĄCE DRZEW

Mieszkaniec Gliwice
18/11/2021 20:24

Neumanna że Śpiewokiem trzeba wypieprzyć z UM. Jeszcze nasza siwa marionetka dostała podwyżkę i będzie zarabiać ok 20tyś! Za co?!

danuta
18/11/2021 21:35

no to zrobmy cos z nimi

סן אסבר
18/11/2021 12:23

Klony wymnione na platany. W innych lokalizacjach sadzi się klony, które kiedy zostaną wymienione na platany?
Liście opadają z drzew odsłaniając liczne jemioły. Kiedy zmożona akcja pielęgnacji i dbania o istniejący drzewostan?

Agentka
18/11/2021 15:01

Kolejny sukces w dziedzinie “GLIWICKIE DRWALSTWO POSPOLITE”… ja już nie dożyję aby zobaczyć dojrzałych drzew z ptakiem tam gniazdującym… zresztą wielu z Was też….

Last edited 9 dni temu by Agentka
Filip z Konopii
18/11/2021 11:53

Nie ma co. Gliwice coraz piękniejsze :-(

sv
19/11/2021 10:57

rozumiem, ze drzewa były chore i mogą stanowić zagrożenie. nie dzieje sie to jednak nagle, mozna co roku lub dwa wycinac po kilka drzew i wsadzac nowe, zeby nie bylo takiego efektu jak jest teraz. Oczywiscie latwiej wykosic cala ulice za jednym razem, ale chyba nie tak powinno byc. Co do protestow od mieszkancow, to u mnie w okolicy byla podobna sytuacja z usunieciem drzew, nikt nie jest o niczym informowany, wracasz z pracy drzew nie ma i koniec tematu.

Ania
19/11/2021 18:16
Reply to  sv

Dokładnie, a na Konopnickiej jedno złamało się 3 lata temu i nic nie nasadzili

Inne jeszcze wcześniej to ślad zastąpili kostką.

Kolejne stało suche przez 3 lata, a potem przycięte do pnia

Gdyby robili to systematycznie to te trzy drzew już dobre parę lat by rosły

Jan
20/11/2021 19:54
Reply to  sv

A na Korfantego zielone wycięci, a suche zostawili….

Cezary Pilnin
18/11/2021 18:41

No to teraz pora na Park Chopina…

Oburzonyo
18/11/2021 19:53

Co za kretyństwo, trzeba nie mieć rozumu żeby robić takie rzeczy.Nie ma żadnych wypruchnień!!!!!!Ale wybraliście towarzyszy do rządzenia miastem.Trzeba było pogonić to cwaniackie towarzystwo,a nie dawać im koryto.

crazy-horse
18/11/2021 20:02
Reply to  Oburzonyo

Ja nawet nie wiem, po co on tyle tych drzew wycina. Opycha drewno na lewo?

danuta
18/11/2021 21:49
Reply to  crazy-horse

a ja myslalam ze ta wladza jest niesmiertelna,ale wyglada na to ,ze przygotowuja sobie zdrowe drzewo na trumny,a do trumien zabiora wszystko co sie zmiesci

Zielony
19/11/2021 14:45
Reply to  crazy-horse

Proponuję wycinać z głową . Może najpierw kilka, sadzić w to miejsce nowe, poczekać aż urosną choć trochę i dopiero wycinać następna partię, a nie ogolacać całe rejony ulic i nie tylko
Urzędnicy zacznijcie myślec

tb
19/11/2021 16:40
Reply to  Oburzonyo

Nie ma wypróchnień?! Przyjrzyj się drzewu na zdjęciu. Ono jest puste w środku.

Ania
19/11/2021 18:12
Reply to  Oburzonyo

Mieszkam przy Konopnickiej. Owszem wypruchnienia były ale były od wielu lat. To stare drzewa były.

Owszem czasem się coś ulamywalo ale to miniaturowe klony kuliste i raczej jakoś gigantycznie nie zagrażały.

Szczególnie że na wiosnę je bardzo mocno podcięto już wcześniej.

Co lepsze te były zielone i nie chorowały (poza jednym)

Na Barlickiego takie same tylko w dużej mierze uschnięte jak stały tak stoją.

Część sucha zupełnie od paru lat…i one nawet nie przycięte.

Tamte nikomu nie zagrażają?

Ad
18/11/2021 21:45

To nie były nawet drzewa tylko DRZEWKA. Po co to było wycinać? Taka ładna ulica… była.

helcia
20/11/2021 07:10

Znowu wycinają. Nic innego nie robią TYLKO WYCINAJĄ. A gliwiczanie dalej ICH wybierają

japkojad
19/11/2021 05:35

Poczekajcie, jak za chwilę zaczną wycinkę w wilczych dołach.

Aga
19/11/2021 07:17

Chore zarządzanie, na tym śmierdzącym zasmogowanym Śląsku każde drzewo ma znaczenie, dlaczego mieszkańcy tej ulicy nie protestowali? Bezmyślność i głupota to mało powiedziane

Batalion Parasol
19/11/2021 15:04
Reply to  Aga

Bo Adam Neumann preferuje wycinkę z zaskoczenia, by ludzie nie mogli zaprotestować. Pewnie jego zastępca Śpiewok też w tym macza palce.

Ania
19/11/2021 18:13
Reply to  Aga

Bo mieszkańcy dowiedzieli się w dniu wycinki, a dokładniej dzień przed wieczorem.

Plus na tej ulicy są raptem 4-5 domow

tatalizator
18/11/2021 20:49

sezon na drewno kominkowe się zaczyna. planowana jest wycinka wiekszosci drzew nasadzenia beda zastepcze tak jak na korfantego i strzody w 2222 ale to juz nie problem tej władzy

gustaff
23/11/2021 15:50

Czy to nie przypadkiem klony zostały wycięte? W innych miejscach wycinki robią żeby sadzić właśnie klony… Myślę że lepiej będą się prezentować zamiast drzew kompozycje z betonu i stylowo powyginanych rur z nierdzewki – nie będą stanowić zagrożenia dla mieszkańców i nareszcie Gliwice staną się prawdziwie europejskim miastem nauki i technologii

Neptunder
21/11/2021 21:25

Lepiej klony niz platany a jeszcze lepiej gdyby sadzono lipy . Pamietam czasy gdy z lasow w okolicy Brzezinki przzylatywaly na Sowinskiego ,Kozlowska Mieszka jednego i inne ulice , dziecioly czy gile , mimo chloru z POChu . POCh to byla zaraza , wiatry z Zachodu i Polnocy zaczadzily cala dzielnice a komuna na ulicy Radiowej wykorzystala budynek szpitala na tzw. szpital plucny zwanym “gruzlikiem” . Chyba nie wielu wyszlo z owego szpitala o wlasnych nogach . Pamietam , ze przyjmowano tam wietnamczykow z WRLD ,nie mogli sie porozumiec , ale na schodach prosili o papierosy .Niezwykle uprzejmi i nienachalni… Czytaj więcej »

Marcin
22/11/2021 20:57

“– Dbałość o drzewa to jedno, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników dróg często determinuje decyzję, o usuwaniu roślin, które zamierają lub posiadają liczne wypróchnienia (…) – zapowiadała w poniedziałek rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Jadwiga Jagiełło-Stiborska”

Czy ja dobrze zrozumiałem? Pani Stiborska twierdzi, że w ramach dbałości o drzewa są one WYCINANE? Dla dobra drzew się je wycina zamiast leczyć i pielęgnować? Czy tam już naprawdę aż tak bardzo ODJECHALI w tym ZDM?

gosc
24/11/2021 22:48

oni gdzieś te drewno opychają skoro nie ścinają drzew uschniętych i robią te akcje regularnie w większych ilościach w miejscach ni przypiął ni wypioł

Gyuhgf
19/11/2021 10:07

Nie sadźcie więcej klonów ludzie!

Cliper
18/11/2021 23:27

Teraz zrobiło się ładnie i przejrzyście a właścicielom pobliskich posesji zniknął problem sprzątania opadłych liści na nie swoim chodniku

Ania
19/11/2021 18:16
Reply to  Cliper

To były klony kuliste…nie miały niewiadomo ile liści.

Nie za wiele odpada ;-)