Ulica Piwna w przebudowie, przed nowymi biurowcami usunięto parkan. Ogromne zmiany (foto)

W szybkim tempie postępują prace przy przebudowie ulic Piwnej i Hlubka. Inwestycję rozpoczęto wiosną. Równolegle realizowana jest tam wymiana sieci podziemnych, jak i roboty drogowe. Tuż obok natomiast powstają nowe powierzchnie biurowe.

 
Od początku tego przedsięwzięcia roboty toczyły się na pasie wjazdowym do centrum. Prowadzone są głębokie wykopy, przebudowywana jest sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna. Obecnie nawierzchnię asfaltową wylano na sporym odcinku tej części ulicy Piwnej, a także na całej szerokości ulicy Hlubka, gdzie roboty ziemne już zostały zakończone.

Wykonawca realizujący prace na zlecenie PWiK rozkopał jezdnię w rejonie wiaduktu kolejowego, a także część działki gdzie na ogół parkują samochody (a w przyszłości ZDM planuje tam wybudować parking).

Gdy spojrzeć na ułożone już częściowo krawężniki zauważyć można, że chodnik po stronie numerów nieparzystych ulegnie w przyszłości poszerzeniu. Po drugiej stronie ulicy (wzdłuż biurowców) pobiegnie droga dla rowerów.

Przypomnijmy, że ze względu na roboty drogowe, w tym głębokie wykopy w pasie ruchu w kierunku centrum, możliwość przejazdu ograniczono do pojazdów komunikacji miejskiej oraz mieszkańców położonych tam nieruchomości. Utworzono tymczasowe przejścia dla pieszych, jednak organizacja ruchu dla tych ostatnich zmienia się na bieżąco wraz z postępem robót.

Realizacja tego przedsięwzięcia ma zająć kilkanaście miesięcy. Wykonawcą prac drogowych jest PRUiM, wstępnie koszt tej inwestycji miał wynieść około 9 mln zł, jednak biorąc pod uwagę bieżącą sytuację w kraju (inflacja, drogie paliwa, energia i materiały budowlane), można spodziewać się, że ostatecznie ich koszt będzie wyższy.

Okolica nareszcie się zmienia

Równocześnie z przebudową ulicy Hlubka, firma Radan – właściciel budynku Dyrekcji Huty – prowadzi tam gruntowne prace remontowe. W przyszłości mieścić się tu będą lokale biurowe i usługowe. Zakończenie prac przewidywane jest na IV kwartał 2023 roku.

Tuż obok powstają trzy biurowce należące do DL Invest Group, które mają być gotowe pod koniec tego roku. Niedawno z terenu wokół DL Prime usunięto już szczelne, zasłaniające plac budowy ogrodzenie.

W pierwszej połowie lipca ulica Piwna wyglądała jak na zdjęciach poniżej. Część z tych prac została już zakończona.

Zdjęcie wykonane 6 lipca, obecnie na tym fragmencie ułożona została nawierzchnia

 

Fragment ulicy, na wysokości Starego Browaru, został już wylany asfaltem – utworzono tu jedno z tymczasowych stanowisk przystankowych (nr 31). Również na ulicy Hlubka ułożona została nawierzchnia. Zdjęcie z początku lipca

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Zet
21/07/2022 15:35

My opłacamy remonty i udogodnienia dla dewelopera. Kiedy na świecie robi się odwrotnie, tutaj w najlepsze trwa patologia.

SS3
21/07/2022 19:07
W odpowiedzi na  Zet

Znam lepszy numer spoza Gliwic ale poziom autoerotyzmu podobny: odsunięto przystanek autobusowy od bloków i dojścia na uczelnie by w jego miejscu zrobić pas zjazdowy do dość małej ale drogiej galerii handlowej. Tyle, że tam z czasem nieco ogarnęli i kolejna duża galeria znacznie się dorzuciła do przebudowy układu i przejścia podziemnego. Cóż u nas wyjście z dworca na drugą stronę Tarnogórskiej to SF, Gliwice 50 lat może nie za murzynami ale Katowicami (i Krakowem).

Zetka
22/07/2022 08:51
W odpowiedzi na  SS3

Na przeciw UM też zlikwidowano przystanek (z ławkami i cieniem drzew) żeby go przenieść za skrzyżowanie na chodnik bez wiaty, ławki i cienia. Ku pokrzepieniu kierowców. PATOLOGIA!

Kibic Piasta
22/07/2022 13:47
W odpowiedzi na  Zetka

To jest pokłosie Zygmuntowskiej likwidacji tramwajów… Przystanek został przeniesiony ze względu na blokowanie prawego pasa przez autobusy. Autobus blokował skręt w prawo przy t.z. zielonej strzałce, tramwaj tego nie robił.

Zetka
22/07/2022 16:41
W odpowiedzi na  Kibic Piasta

Bo 2 min dla kierowców to wieczność.

Bonowentura
21/07/2022 16:18

Trochę projekt nieudany, lub nie dokończony.
Zauważyłem na jednym ze zdjęć, zielone duże drzewo pewnie lipa lub klon. Miejmy nadzieję iż do zakończenia prac zniknie. Bo jak by to było? Gliwice centrum i zieleń? Drzewa?
Wyciąć!

SS3
21/07/2022 16:24
W odpowiedzi na  Bonowentura

Nie doceniasz perfidii, jak się zabetonuje albo korzenie uszkodzi to przynajmniej pocierpi przed egzekucją.

Januszek
23/07/2022 19:49
W odpowiedzi na  Bonowentura

To drzewo nie zostało przewidziane do wycinki.

Ostatnio edytowany 21 dni temu przez Januszek
black_horse
21/07/2022 21:58

Niech zgadnę: pod pieczołowicie rozkopaną nawierzchnią ulicy Piwnej nie ułożono ani jednego metra sieci ciepłowniczej. Za dwa lata za to PEC Gliwice będzie chciał przyłączać mieszkańców. Temat znany z autopsji. Z drugiej strony jak czytam o wymianie infrastruktury podziemnej, to oni tam chyba w tak długim czasie całe kopalnie wymieniają.

123456
22/07/2022 10:41
W odpowiedzi na  black_horse

Powiem tak. Był przetarg w PECu. Projekt został wykonany, oddany, zatwierdzony. Ostatecznie deweloper i tak zdecydował się na użycie pomp ciepła. Przynajmniej taką ostatnią informację miałem.
Jeśli chodzi o podłączenie innych budynków to jest jeszcze opcja, żeby się podłączyć przy ul.Jagielońskiej.

SS3
22/07/2022 21:37
W odpowiedzi na  123456

Ale pompy ciepła też można zasilać siecią CO.

Maciej
21/07/2022 16:12

Szedłem wczoraj przez Piwną i Plac Piastów. Gdzie jest nadzór budowlany? Przecież tam w ogóle nie ma oznakowań dla pieszych!!! Wolna amerykanka, dziki wschód! Wstyd, ktoś sobie krzywdę zrobi, dojdzie do tragedii i będą tłumaczenia.

SS3
21/07/2022 16:21
W odpowiedzi na  Maciej

PRUiM i oznaczenia!? Ty tak serio?

keks
21/07/2022 23:09
W odpowiedzi na  Maciej

I co, nie poradziłeś sobie bez oznaczeń?

Cea0
23/07/2022 19:44
W odpowiedzi na  Maciej

Na piwnej jest wydzielony ciąg dla pieszych, natomiast plac piastów to tragedia. Tam prace realizuje Eurovia.

Michał
21/07/2022 15:23

Czy Redakcja portalu 24Gliwice byłaby uprzejma uzyskać wiarygodną i ostateczną informację czy, a jeśli tak, to w którym miejscu i po której stronie ulicy będzie parking dla samochodów na odcinku ulicy Piwnej od Placu Piastów do ulicy Hlubka. Dla przypomnienia informuję, że przed remontem ulicy Piwnej był płatny parking na chodniku przy ulicy Piwnej, po prawej strony idąc od Placu Piastów. Jest to istotna informacja dla mieszkańców tej ulicy i właścicieli oraz pracowników firm i sklepów.


RED: Te informacje publikowaliśmy w grudniu. W artykule są też linki do schematów układu drogowego i parkingów: https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/przebudowa-ulic-piwnej-i-hlubka-spore-zmiany-w-organizacji-ruchu-15-miesiecy-na-zakonczenie-prac/

Michał
21/07/2022 17:12
W odpowiedzi na  Michał

Dziękuję.

asdf
23/07/2022 19:44

„Realizacja tego przedsięwzięcia ma zająć kilkanaście miesięcy.”
Jak to kilkanaście miesięcy? Wcześniej była informacja, że potrwa to do I kwartału 2023. Teraz nagle kilkanaście miesięcy, czyli połowa 2023 albo nawet jesień 2023. Czy w Gliwicach nie potrafią niczego zrobić terminowo?
Jakże się cieszymy, że Gliwickie centrum będzie zakorkowane jeszcze rok. Przebudowa Piwnej kilkanaście miesięcy, budowa centrum przesiadkowego i przebudowa pl. Piastów do lata 2023, po prostu cudownie.

Juliusz Cezar
23/07/2022 19:48
W odpowiedzi na  asdf

Gruntowna przebudowa ulic w centrum miasta to nie jest prosta sprawa. Wiele sieci, i zapewne wiele niezinwentaryzowanych sieci, które nie były ujęte w mapie do celów projektowych.
Jak na centrum miasta, prace na piwnej idą w bardzo szybkiem tempie biorąc pod uwagę, że rozpoczęły się w kwietniu. Gorzej wygląda plac piastów i teren przed dworcem PKP.

VVitold
25/07/2022 08:56

Szkoda tylko, że inwestycja jest realizowana tradycyjnie „po gliwicko” czyli w sposób nieprzemyślany i nieprzyjazny dla mieszkańców. Najpierw wydamy miliony a potem się zobacz- najwyżej po upływie okresu gwarancyjnego wydamy kolejne miliony na kolejne przebudowy, przeróbki i „racjonalizacje”. Wszak spółka „Prujem” musi się z czegoś utrzymywać…

Gabi
25/07/2022 19:33

Ja w ogóle nie rozumiem tego remontu Placu Piastów. Po co jest wydawane tyle pieniędzy na takiego bubla!
Dlaczego nie zaprojektowano przejść podziemnych? Tak jak jest w Krakowie na dużym skrzyżowaniu ulic Lubicz z Pawią. Piesi nie blokują ruchu kołowego są bezpieczni a pod ziemią infrastruktura kioski, sklepiki, toalety itp

Obserwując
25/07/2022 11:54

Widać na zdjęciach jak zacofaną wioseczką są glajwice.Nie zmienią tego nawet te „biurowce”

Andypendy
26/07/2022 13:25

Ta cała przebudowa pl piastow to porażka kpina i żenada widać brak doświadczenia kierowników pracujących tam firm, ogrom prac przerósł ich już dawno jak nie odrożnią placu Piastów na wrzesień to miasto stanie w korku calkowicie

ochra
27/07/2022 10:39

A mógł tam powstać piękny park dla rodzin z dziećmi i seniorów a nie kolejna betoniarnia z biurowcami.

Urko
22/07/2022 06:09

Ahhhhh !!!!! I oto są !!!! Wyłoniły się zza przysłowiowego. ordynarnego „za płota”. Nonkonfomistycze , niespotykane nigdzie indziej kształty budowli wspinających się ku niebiosom , niczym pierwsze zigguraty starożytnego Sumeru, są jak wyzwanie rzucone w twarz muzie Uranii . Innowacyjnie estetyczne bryły tych cudów architektury, są dowodem , iż ludzka wyobraźnia nie nie zna granic ! Nie zna !!! Wsparta żądzą ich autorów tworzenia przestrzeni innej niż wszystkie dotychczas znane, dała nam i całej ludzkości te wspaniałe dzieła nawet nie architektury ale Sztuki. Łamiąc wszelkie możliwe dotychczas znane kanony estetyki , konstrukcji i formacji przestrzennej , autorzy, niczym Demiurdzy tym… Czytaj więcej »

Patrycja