Rusza przebudowa dróg po południowej stronie dworca PKP. Na początek wycięte zostaną drzewa

Ruszają pierwsze prace przy przebudowie dróg po południowej stronie dworca PKP w Gliwicach, które związane są z budową Centrum Przesiadkowego. Na początek realizowane będą roboty przygotowawcze – “pod topór” pójdą zdrowe drzewa rosnące w rejonie inwestycji.

Później wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu polegające na zamknięciu ulic Okopowej i Na Piasku.

Wygląda na to, że ten widok odchodzi do przeszłości.

Przebudowa układu drogowego dla realizowanego Centrum Przesiadkowego po południowej stronie dworca kolejowego, za którą odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich, obejmuje ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, fragment ul. Zwycięstwa, plac przed dworcem PKP, ul. Okopową i Na Piasku.


Zmiany obejmą także Plac Piastów, odcinek ulic: Jagiellońskiej, Piwnej oraz remont ciągu pieszo-rowerowego w ciągu ul. Gen. Leona Berbeckiego na odcinku od Alei Przyjaźni do ul. A. Fredry. Zmiany i utrudnienia w ruchu potrwają przez najbliższe dwa lata.

Jak informuje ZDM, w czwartek, wykonawca rozpoczyna etap prac przygotowawczych do budowy, związanych z usunięciem drzew znajdujących się przed dworcem PKP i na placu Piastów.

Po zakończeniu budowy, w ramach realizacji inwestycji nasadzonych zostanie blisko 150 drzew, wśród nich m.in. platan klonolistny, tulinapanowiec amerykański czy głóg pośredni.

(żms)/ZDM w Gliwicach

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zorro

Może Neumann i spółka przestaną czarować i w tydzień kompleksowo wytną wszystko co ma korę i liście w mieście? Wtedy będą zadowoleni.

Piotr

Wszyscy byliby wtedy zadowoleni

@@@@@ @@@

Dlaczego to tak jest, że ile razy coś się w Gliwicach dzieje pozytywnego, na wielką skalę, ponadczasowego to zawsze pojawi się ktoś kto będzie trolił tu na forum i negował wszystko. Nawet wycięcie starych paskudnych chwastów przerośniętych pod nową inwestycję, musi się zawsze skończyć takim komentarzem jak wyżej.

Dealer

“…pozytywnego, na wielką skalę, ponadczasowego” ??
Odstaw to świństwo, albo przynajmniej bierz połowę. Dzieje się rzecz … normalna. Miasto po kilkudziesięciu latach drapania się w głowę wy&rało wreszcie odrobinę czegoś, co w innych miastach jest normalnością.

The Tiger@

Zasada malkontentów – zawsze się znajdzie dobry powód by spróbować innych pociągnąć na dół.

Mal Kontent

W sensie ściągnąć na ziemię

The Tiger@

W sensie do jaskini. Kto nie buja w obłokach – przynajmniej od czasu do czasu – niczego nowego nie osiągnie.

obłok

Im się wyżej buja tym bardzie można pie……ć o ziemię i tak zazwyczaj bywa.

The Tiger@

Tych najwyżej bujających i tak się nie dosięgnie, a tych kontrolowanie bujających niestety tak – i to jest problemem społeczeństwa, bo hamuje rozwój.

obłok

Jednym z najwyżej bujających był Nikola Tesla i dosięgło go.

The Tiger@

Ale zapisał się do podręczników – nie tylko historii. I coś wynalazł.

obłok

Ale nawet to nie zapobiegło temu, że umarł w nędzy i zapomnieniu.

The Tiger@

To jest wtórne, ale jednocześnie daje lekcję, że jednak trzeba robić kompromisy by być częścią systemu.

Batalion Parasol

@The Tiger – tak, jasne, ciągnięcie w dół, bo to taki fajny pomysł, zabierać ludziom w śródmieściu tlen i cień oraz walić wszędzie beton, bo urzędnik z projektantem tak sobie wymyślili. Mam nadzieję, że w końcu będziesz musiał przebywać dłużej na swojej wymarzonej wyspie ciepła, albo na niej zamieszkasz, latem skwar, zimą smog, a cały rok hałas i spaliny z auteczek. Świetny pomysł, aby inni zdychali z gorąca albo smogu, bo pan Tiger chce sobie popykać autkiem i popatrzeć na wieżowce, a drzew to za bardzo nie lubi, on, osobiście.

The Tiger@

@Batalion Parasol: Nie przeczytałeś uważnie mojej wypowiedzi i nie zrozumiałeś jej. Stworzyłeś sobie za to błędny opis mnie i na tej podstawie wnioskujesz. Naukowo to karygodne. I nie tylko naukowo. Ja krytykuje malkontenctwo, ponieważ właśnie ono powoduje, że uzasadniona krytyka jest ignorowana.

paranoja

A uzasadnioną krytykę to wolno krytykować i wykazywać je słabe punkty czy nie za bardzo ?

The Tiger@

Wolno – ale również uZasadnioną krytyka i z celem osiągnięcia kompromisu.

Kolik

Korę to może by znalazł, ale liście? O tej porze roku?

Optymista

Zorro malkontent rozpacza , nie będzie gdzie konia “zaparkować “

Obserwujący

No przecież oni tak przyrośli do swoich kochanych autekuniek kochanych,że na samą myśl o braku parkingu dostają histerii,panikują i mówią “nie,nie pojadę tam bo tam nie mogę zaparkować”.Dla nich miejsce do którego nie mogą dojechać nie istnieje.

BiKo

No w końcu mają pretekst do wycinki. W normalnych krajach projektowanie zaczyna się od zasobu zieleni istniejącego. Projekt tak się wykonuje by zasób ten nie ucierpiał. Ale tu nie chodzi o Centrum Przesiadkowe – im drożej i gorzej tym lepiej – znacie to z Misia.

Obserwujący

No oczywiście,bez wycinania drzew żadna budowa w glajwicach nie może się obyć.
Porażka.
A potem zdziwienie,że powietrze jest zanieczyszczone,że pył,że brud,że choroby płuc.
Porażka te glajwice na wstecznym.

Łowca malkontentów

Czytam i nie wierzę. Jak przebudować CAŁY TEREN przed dworcem nie wycinając tych drzew? Ono są częścią CAŁEGO TERENU. Mam nadzieje, że naprowadziłem Cię na odpowiedź.

Ech sokoły

Wyciągając je z ziemi i wkładając do ziemi w innym miejscu. Na YT sobie zobacz jak prosta to operacja.

Julia

Tak, zlikwidujcie drzewa i róbcie wszędzie beton przy takiej anty ekologii większość gliwiczan nie dożyję emerytury i już dzieci będą chorować na raka i inne bezpłodności.

Kolik

Proponuję zbużyć wszystko i zasądzić las. A ludzie niech mieszkają na drzewach lub w norach.

Janda

Zbużyć to znaczy wywieźć za rzekę Bug?

flisak

To znaczy spławić Buka Bugiem i niech nad nim czuwa Bóg.

Nieprawda

Niektórzy to biorą wszystko w ciemno, jakby z tych drzew dopiero zeszli i nie mogli się nadziwić tym wszystkim “cudom” cywilizacji.

Bug

Zasądzić las, ciekawa myśl…..

Łowca malkontentów

Julcia, artykuł prasowy, jak i każdy inny składa się z tytułu i treści. Treść jest ważna. Czytaj do końca.

Gliwiczanin

nie rozumiem toku myślenia tych ludzi… takie remonty/ modernizacje można robić z pozostawieniem większości drzewostanu, wystarczy inaczej zrobić projekt, a to na pewno się da.

tert

Oczywiście, że się da i przykłady wielu polskich miast to pokazują. Przesadzanie drzewa to żaden problem, są firmy, które się w tym specjalizują. I wbrew pozorom cena jest całkiem rozsądna.
Trzeba tylko zmienić to zasciankowe myślenie, że miasto to wyłącznie beton i asfaltu, a jakąkolwiek zieleń trzeba usuwać przy każdej okazji.

4WD

Gliwicki urzędnik jest prosty i jego myślenie jest proste
– “pielęgnacja = piła”
– “remont = piła”
– “szkodniki = piła”
– “choroba = piła”
– “budowa = dużo pił”

AWD

pielęgnacja = roślinność wodę piła
remont = zaprawa murarska wodę piła
szkodnik = larwa soki drzewa piła
choroba = chora lekarstwo piła
budowa = murarz ciężko pracował, zmęczył się, odwodnił się i dużo pił

Henryk

Świetna wiadomość, że kilka starych kikutów drzew, niebezpiecznych i szpecących okolice usuniemy znowu.

światowid

A dlaczego stare zdjęcia z miasta tak się nam podobają? – bo nie ma na nich drzew i widać piękno elewacji dworca

Urko

Stare zdjęcia podobają nam się dlatego, że Gliwice były kiedyś pięknym, zielonym . przemyślanym miastem Ale tak naprawdę głównie dlatego, że nie ma na nich ciebie .

Kolik

I zapomniałeś dodać że mieszkało w Gliwicach dwie trzecie mieszkańców mniej niż obecnie. Samochodów było około 10% obecnego stanu.

Nieprawda

1973 – tyle mieszkańców ile obecnie. Od 1969 (170 tys.) zaludnienie ciągle rosło by w 1988r. osiągnąć apogeum 223 tys. Od 1993 ilość mieszkańców ciągle spada i obecnie jest jak w roku 1973. Samochody były wtedy duże, głośne i powolne. Zimy mroźne i śnieżne. Miasto rozświetlały wszechobecne neony, jak na tętniącej życiem Zwycięstwa, nad prawie każdym kinem np. “Jutrzenka”, niektóre efektowe pokaźnych rozmiarów “Parys”, “Gracja”. Z tramwajów zwisały kiście z ludzi. Podświetlane znaki drogowe tworzyły klimat, Empik był w obecnym budynku UM (wejście po schodkach róg skweru od Wyszyńskiego) – obecnie wydawanie dowodów osobistych. Na całym Pl. Piłsudskiego był ogromny… Czytaj więcej »

najprawdziwsza prawda

Miasto miało parszywą duszę komunizmu.

Nieprawda

Teraz ma parszywą duszę szowinizmu.
PS.
W Polsce nie było komunizmu. Jak już to socjalizm.

najprawdziwsza prawda

A czy teraz zgodnie z duchem szowinizmu są mordowane inne nacje jak to robił towarzysz Stalin ? Socjalizm to jest teraz i na dodatek z ludzką twarzą czego nie udało się osiągnąć w czasach komunizmu.

Łowca malkontentów

Ot co.

Łowca malkontentów

Gliwice są zielonym miastem. Słyszę to od każdej osoby która odwiedza nasze miasto po raz pierwszy. Proponuje wyprowadzić się na 5 lat do Bytomia, potem wrócić. Wtedy posłucham opinii.

Informacja Turystyczna

Z Bytomiem to dowaliłeś. Poza ruinami akurat pełno zieleni luźnej i zwartej. Owszem nie wszystko tak urządzone jak leżący w samym centrum miasta (!) olbrzymi park Kachla.

KiL

gdzie można zobaczyć projekt dróg? Chętnie dodam sugestie, aby znowu nie było jak z DTŚ i innymi.
Serio, może więcej osób musi na takie rzeczy popatrzeć

Luwr

Czekam już na manifestujących ekologow

światowid

A słyszeliście o tym ze zieloni z parlamentu europejskiego chcą zakazać budowy domów jednorodzinnych , a te jzż postawione wszystkie zburzyć bo są nieefektywne ekologicznie i wprowadzają chaos

nowy ład

To się nazywa obłęd Eurokołchozu.

światowid

Podobno zielony Nurek w Brukseli chce zakazu sprzedaży mleka, mięsa i jaj bo są to produkty powstałe z powodu cierpień zwierząt

nowy ład

Dlatego Eurokołchoz zatwierdził jako żywność przyszłości dla Eurokołchoźników larwy mącznika ale przecież to również zwierzęta, tylko że to nie ma żadnego znaczenia w Euroabsurdzie.

Łowca malkontentów

Czytam niektóre komentarze i ręce mi opadają. Jak Wy sobie wyobrażacie jakąkolwiek budowę bez przygotowania terenu? No jak?!

Ot co

Ręce ci opadają, bo nie wiesz, że drzewa się przesadza.

Obserwujący

Widzisz,w rozwiniętym kraju/mieście miasto określiłoby warunki uwzględniające przesadzenie drzew/wkomponowanie ich w inwestycję BEZ wycinania,ale urzędasy oczywiście nie zrobili tego gdyż “po co” poza tym “nie da się”.I efekty są.
W zacofanych glajwicach na wstecznym urzędasy,radni mają mentalność z lat 60, ,trzeba wyciąć wszystko w pień a następnie zabetonować.Gdyż beton,w ich pojęciu, to rozwój, do tego beton ładnie wygląda,nowocześnie,a przecież urzędasy ciągle bełkoczą o rozwoju o przyszłości i temu podobnych banialukach.
I dlatego jest jak jest.Wsiowo,byle jak,dennie,obrzydliwie,paskudnie,ohydnie,brudno, nijako.

Marcin

A te nasadzenia zastępcze to będą w tym samym miejscu czy gdzieś na peryferiach miasta, obok autostrady itd.?

treya50

O nie będą to porządne drzewa tylko jakieś wiśnie ozdobne, czy coś ….

światowid

100 lat temu drogowcy sadzili tylko czereśnie i szpaki mogły pojeść

światowid

Powinny być nasadzone obok autostrady bo zmniejszą zasięg tlenków azotu emitowanych przez pojazdy .Dodatkowym uzasadnieniem jest fakt, iż drogi dojazdowe do pól obok A4 to miejsce rekreacji dla gliwickim rowerzystów,rolkarzy , wrotkarzy, saneczkarzy ,biegaczy spacerowiczów itd itp młodych z przerośnietym IQ

rekreacja

I nie tylko, kiedyś z zarośli poligonu wyskoczył goły zboczeniec i przestraszył pewną dziewczynę na rolkach.

Ambroży Kleks

Posadzą 150 drzewek, z czego po roku ostanie się 15, ale wtedy już nikt tego nie będzie weryfikował.

po gliwicku

Te 135 drzewek gliwiczanie wykopią i ukradną.

Łowca malkontentów

“Nasadzenia zastępcze” to takie, które nasadza się w zastępstwie. W zastępstwie, czyli zamiast.
Czytać ze zrozumieniem to bardzo cenna umiejętność.

tert

Żadne przepisy nie zobowiązują do wykonywania nasadzeń zastępczych w tym samym miejscu. Z czego urzędnicy chętnie korzystają, zlecając je w różnych innych częściach miasta, włącznie z lasem komunalnym.
Czytanie ze zrozumieniem jest równie ważne jak znajomość prawa. A opieranie się tylko na semantyce słów prowadzi do błędnych wniosków.

Taktoja

Na tym samym, tzw kulka na kiju.