W autobusie duszno, ale nie można otwierać okien. ZTM: “Kierowca może być w kropce”

fot. 24gliwice.pl/zdj. poglądowe

Autobusy komunikacji miejskiej wyposażone są w klimatyzację, dlatego – gdy jest ona włączona – nie powinno się otwierać okien. Co zrobić gdy – mimo jej działania – wewnątrz pojazdu panuje duchota?

Na dalekie od komfortu warunki zwróciła uwagę Czytelniczka 24gliwice.pl, opisując w wiadomości do redakcji poniedziałkową podróż linią nr 197 relacji Łabędy-Sośnica.

– Dziś koło godziny 14:29 jechałam z pracy linia 197 o nr bocznym 245 w kierunku Sośnicy i co??? I to, że jadąc tą linią około 5 minut myślałam, że się zagotuję. 24 stopnie na zewnątrz, a w autobusie 35 stopni, cały załadowaniu ludźmi, okna zablokowane, bo przecież Klima ma być, no niestety klimatyzacja chyba wirtualna – pisze w wiadomości Czytelniczka.


Ja się pytam co to będzie latem , jak już teraz jadąc w tak nagrzanym autobusie można udaru dostać 😠😠😠 Kłaniam się ZTM oraz BRAWO dla kierowcy

– dodaje pasażerka komunikacji miejskiej.

O wyjaśnienie tej sytuacji zwróciliśmy się do Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Trzeba przyznać, że ZTM zareagował na tą sprawę błyskawicznie, niezwłocznie też przesłał nam odpowiedź.

Pasażerowie mogą sugerować kierowcy podwyższenie lub obniżenie temperatury – w zależności od własnych preferencji. W takim przypadku prowadzący autobus, o ile pozwalają mu na to możliwości techniczne, stara się osiągnąć optymalną dla wszystkich temperaturę w pojeździe, czyli włącza ogrzewanie lub klimatyzację. W kwestii okien – reguła stanowi, że można je otwierać wtedy, kiedy wyłączona jest klimatyzacja – mówi nam Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

– Abstrahując od powyższego, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, zainteresowaliśmy się daną sprawą. Ustaliliśmy, że w autobusie, o którym pisze pasażerka, jest sprawna klimatyzacja. Musimy zapoznać się jeszcze z oceną tej sytuacji przewoźnika oraz jego kierowcy – dodaje Wawrzaszek.

Rzecznik ZTM zwraca przy okazji uwagę, że pasażerowie komunikacji miejskiej mogą też mieć różne preferencje odnośnie temperatury w pojazdach.

– Niestety zdarza się, że upodobania w zakresie wysokości temperatury podczas jednego kursu bywają różne u podróżujących. Bywa, że kierowca poproszony przez jednego pasażera o włączenie klimatyzacji, po chwili przez innego podróżnego proszony jest o jej wyłączenie. Kierowca wówczas jest w kropce – podkreśla Wawrzaszek.

(żms)
fot. ŁG/24gliwice.pl (zdj. poglądowe)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
SG4604

Identyczną sytuację miałem wczoraj w autobusie. Około godziny 13:00, duszno, parno, gorąco – w autobusie nie było nawet włączonej wentylacji, a co mówić o klimatyzacji. Pani kierowca zadowolony z siebie, uchylony lufcik, a okna w autobusie – zablokowane na stałe, bez możliwości otwarcia. Na zwróconą uwagę usłyszałem, że “przecież nie jest gorąco”.
I koniec.
Jak widać premia za oszczędną jazdę robi swoje. Klimatyzacja żre sporo paliwa, więc jak za starych dobrych czasów, oszczędzamy dla siebie, a bydło niech się gotuje.
KZK GOP wiecznie żywy.

Bronuś

A co ma zrobić kierowca, jak są okna zablokowane? Wybić je? Jechałem ostatnio autobusem 259, i klimatyzacja działała. Malkontenci zawsze się zdarzają, a to za zimno, a to za ciepło.

aku

Do Bronuś: A wentylacji nie można było włączyċ? Pódź dziecię, ja cię uczyċ każę!

T_o_m_1983

Kolego widac ze nie masz pojęcia o tym co piszesz. Radze zatrudnic sie jako kierowca i potem komentowac. To prawda ze jeden pasazer chce by bylo cieplej zas po chwili inny rzuca wrecz obelgami ze jest zbyt cieplo.

Perez

Ilekroc jechalem w lecie autobusem….zawsze byla duchota. Kierowcy chyba nie wiedza jak sie ja wlacza

inka

czasami mam wrażenie że kierowcy cieszą się, że pasażerowie się gotują hm w psychologii to się jakoś nazywa bez obrazy

KK

To się nazywa, zaniedbanie obowiązków, albo głupota, albo brak świadomości, albo obojętność, albo skłonności psychopatyczne, może to być również organizm wyniszczony toksynami, których w żywności nie brakuje co w efekcie uszkadza mózg. Przyczyn takiego zachowania może być bardzo wiele nie zawsze bezpośrednio zależnych od kierowcy.

Bronuś.

Z czego ma się taki kierowca cieszyć? W końcu sam w tej duchocie siedzi. Nie ma, możliwości włączenia klimatyzacji tylko dla kierowcy.

Jakiś Inny

Ma nawiew i może otworzyc sobie okno. Pasażerowie nie maja takich udogodnień.

Ja

To się zatrudnij i uchyl sobie okno a nawiewy wieja cieplym mimo ze nie ma ustawionego na grzanie po 2 godz jesteś mokry ale kierowca ma się dobrze. Dobrze się ma jak mu trują dupe włącz pan klime odppowiadanie na głupie pytania dlaczego nie włączy pan klimy bo NIE MA W TYCH STARYCH Zlomach

Patataj

A nie jest czasem tak, ze kierowcy maja premie za oszczędność paliwa i w efekcie wolą klimatyzacji nie (nad)używać?

SG4604

No mają, oczywiście. A klima jest ogromnym pożeraczem paliwa

Ja

Jestem kierowca i w dupie mam premie jeśli mam być za kółkiem mokry jak szczur.

Jakiś Inny

Kuźwa w kropce? Jakoś w Warszawskim ZTMie takich kropek nie ma. Jest klima – ma byc włączona na 21st i kropka. Nie ma mowy o tym, żeby jakikolwiek pasażer rozmawiał z kierowcą na temat klimy. Podobno kierowcy nie moga sprzedawać biletów bo muszą się skupić na bezpieczeństwie pasażeerów (uwielbiam ten argument) a ktoś ma z nimi dyskutować na temat klimy? Ja nie mam pojęcia jak to jest, że czasy się zmieniaja a beton w KZK zmienia tylko nazwy.

Imiu

klima jest u kierowcy…Dobrze że już nie palą papierosów, choć z 15 lat już nie wożę się tymi dyliżansami przez niską cenę oraz bardzo dobrą sieć połączeń. -podkreśliłby Wawrzaszek, Pan rzecznik.

SG4604

To jest dyskusja na odrębny wątek. Ostatnio często muszę się przemieszczać po Katowicach: z centrum na południe. Póki jadę tramwajem (do pętli w Brynowie) – jest ok. Przesiadka na autobus wygląda tak, że tramwaj (wg rozkładu) dojeżdża trzy minuty przed odjazdem autobusu. Wczoraj tylko udało mi się przesiąść: autobus był 20 minut spóźniony.

Fiku Miku

Nie wiesz że taka “synchronizacja” jest po to żeby odciążyć autobusy?

MariannaA

Sprzed paru lat. Zdarzyło mi się jechać bodaj 677 w kierunku Czechowic (w każdym razie autobusem jechali plażowicze). Razem ze mną do krótkiego autobusu wsiadła grupa tzw. Erasmusów – studentów z Hiszpanii, Chin, Niemiec, Francji, Mołdawii. Wyjaśnili mi, że jadą “na Czechowice”. W autobusie był ukrop. Ludzie zaczęli wołać “Panie kierowco, klima”. To samo zaczęli wołać obcokrajowcy. Bez agresji, z jajem nawet. Gościu stanął w końcu koło Bartłomieja i nie chciał jechać dalej. O co chodzi, pytam. Odpowiedział, że są przecież okna otwarte (JELCZ), a temperatura jest za niska na włączenie klimy. Po dobrych 5 min. “strajku włoskiego” ruszył. Wielu… Czytaj więcej »

janusz

Co zrobić? Może kupić wreszcie własny samochód i jeździć jak człowiek a nie dziad!

pasazer

tak… i jeszcze bardziej korkujmy przeladowane autami drogi. Juz teraz ich jezdzi wiecej niz w miastach zachodnioeuropejskich. Nie tedy droga -(oczywiscie kto chce niech jezdzi) -trzeba wymagac uslugi na poziomie wlaśnie dlatego zebysmy nie czuli sie jak dziady!. Za co ludzie płacą?!

Alex

Zdrowy rozsądek nakazuje stosowanie klimatyzacji z przewietrzaniem (wentylacja) jednocześnie – po to by nie dusić się w sorbecie mieszaniny “aromatów” i drobnoustrojów. To chyba nie przekracza możliwości technicznych naszych hipernowoczesnych autobusów i możliwości kognitywnych kierujących. Autobus to nie wojskowa komora do szkoleń w atmosferze skażonej.

Cliper

Nie jeżdżę autobusami bo ludzie nie dbają o higienę i śmierdzi
Wolę szybkie,bezpieczne poruszanie się na rowerze

Ja

Brawo Ty. Też jestem tego zdania brak higieny i smród, który trzeba wdychac.

Kate

Istnieje coś takiego jak przepisy, które mówią jasno jaka powinna być temperatura w pojeździe. Ogólnie pojazd ma być czysty i mieć sprawną klimatyzację! skoro jest zepsuta to kierujacy pojazdem musi te mini okienka otworzyć. Głupotą są te mini okna albo ich brak. Kiedy klima sie psuje to masakra zero powietrza w takim autobusie. Co później na naszym zdrowiu się odbija – skutek przegrzania organizmu. Tak samo nie rozumiem kierowców, którzy nie pomagają osobie niepełnosprawnej na wózku łaskę robią, że rampę otworzą. Tak jak rozmawianie przez telefon podczas jazdy -zagraża to bezpieczeństwu! Autobusy są w środku i na zewnątrz brudne! Bilety… Czytaj więcej »

Zawiedziony

Jakoś w marketach nikt nie ma uwag co do temperatury ,wszystkim jest miło może to jednak panowie kierowcy nauczą się jak obsługiwać odpowiednio klimatyzację ,21 stopni czyli tmp.pokojowa i po sprawie nikt nie narzeka ,źródło tych problemów tkwi w mentalności i sknerstwie więc nie ma co liczyć na poprawę.

silverariel

Kierowca autobusu powinien być w autobusie a nie w kropce:) Pozdrawiam Gliwiczan, którzy za chwilę zasiądą do pracy przed komputerami.

HOP i jedziesz

My też mamy dość duchoty w autobusach :)

Magdalena

Moi drodzy, aby otworzyć w autobusach okno wystarczy mieć przy sobie np. starą klamkę lub klucz tzw. firkant. Ja zawsze mam te przyrządy w torebce i w przypadku konieczności używam. Chętnie użyczam ich również współpasażerom. Podróżuję codziennie autobusami linii nr 840 lub 870, a jak wiadomo (a może niektórzy jeszcze o tym nie wiedzą) do Katowic w pierwszej kolejności wyjeżdżają pojazdy PKM Gliwice bez klimatyzacji. Luksus klimy przeznaczony jest dla gliwiczan.

Ja

Pkm nie posiada tylu autobusów z klima i to raczej prędko się nie zmieni.

aga

Jade teraz , 14.32 880 z katowic na bykowine, klima nie włączona, chociaż autobus wyposazony(po co w ogóle takie kupować??), w autobusie chbya z 50 stopni. Moze czas na pozwy zbiorowe, za darmo nie jade. Serio Panowie z zarządu, moze juz czas

47

Czy ktoś musi stracić przytomność, mieć udar czy zawał żeby DEBILE KIEROWCY włączali klimatyzację???????????????????

Ja

Mała część autobusów z Gliwic ma klime

Szef

Kierowca powinien siedzieć na miejscu pasażera – a nie w komfortowej kabinie niczym król albo prezes partii odseparowany od powietrza, którym oddychają pasażerowie!

fred

Niby przesiedliśmy się ze złego KZK GOPu do (równie złego – jak się okazało) ZTMu. Barwy się zmieniły, jednakże umysł decydentów, podwykonawców oraz szeregowych pracowników pozostał ten sam. A później larum: że smog, że przekroczone normy zanieczyszczeń, że korki, że dróg za mało i za wąskie…
Czy tak trudno zrozumieć, że z przyczyn niedogodności spowodowanych przez źle funkcjonujący (i nie tani) zbiorkom powstają coraz to nowi “auteczkowcy” w swoich wspaniałych “auteczkach”, których to ciągle przybywa.

Emil

Po pierwsze :
czy ktoś się spodziewał że jeśli zmienią nazwę to zmieni się na lepsze w komunikacji autobusowej?
po drugie:
Zawsze , ale to zawsze komuś nie będzie odpowiadała temperatura w autobusie ,
młodzież otwiera okna , babcie zamykają :D

ja234

Powinna być możliwość otwierania okien, niezależnie od klimatyzacji.Da się to zrobić, trzeba tylko CHCIEĆ.Poza tym, klimatyzacja tylko chłodzi, ale nie zapewnia nawiewu i cyrkulacji powietrza.
Sugeruje przesiąść się na rower/hulajnogę, ewentualnie pieszo.(12:19)

Szef

To pewnie był kierowca z peło przekonany, że wiezie pisaków, albo odwrotnie.

(_x_)

@Szef. Patrząc się na wyniki wyborów w Gliwicach, to bardziej niż klima przydał by się kubeł zimnej wody.

Jurant

Do pani czytelniczki…. Zawsze mozna zamowic taksowke tam i klima i cieplo.