W Gliwicach mecz podwyższonego ryzyka. “W poprzednich latach otrzymywaliśmy więcej wejściówek”

3 marca o 20:30 Piast Gliwice podejmie u siebie Górnika Zabrze. Chociaż do meczu pozostało jeszcze kilka dni, emocje kibiców gości już zostały rozgrzane informacją o małej liczbie biletów, które dla nich przeznaczono.

Pomimo, że sektor gości stadionu miejskiego przy ul. Okrzei 20 pomieści więcej osób, fani zespołu z Zabrza otrzymają jedynie 496 wejściówek.

Zgodnie z przepisami PZPN, jesteśmy zobligowani do przekazania kibicom gości puli biletów, która stanowi niemniej niż 5 procent pojemności stadionu

– mówi Maciej Smolewski, rzecznik prasowy Piasta Gliwice dla katowickiego Sportu.

Kibice Górnika nie są zadowoleni z tego faktu. – W poprzednich latach otrzymywaliśmy znacznie więcej wejściówek, a liczba naszych fanów sięgała około tysiąca osób. Nie mieliśmy problemów w rozmowach z panem Zdzisławem Kręciną czy poprzednimi prezesami Piasta. Szkoda, że teraz postanowiono inaczej – przyznaje Dawid Florek koordynator ds. współpracy z kibicami Górnika Zabrze (SLO). – W dodatku KKN Górnik Zabrze, czyli Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych Górnika nie dostało osobnej puli wejściówek na derby, choć tak dzieje się na wszystkich stadionach. Musimy z owej skromnej puli wydzielić wejściówki dla KKN – żali się Florek.

Jakie były powody tej decyzji? – Po raz pierwszy w historii Stadionu Miejskiego w Gliwicach – ze względów bezpieczeństwa – jesteśmy zmuszeni odmówić przyznania dodatkowej puli biletów dla kibiców niepełnosprawnych. Zadbamy jednak o jak najlepsze przyjęcie i obsługę niepełnosprawnych kibiców na sektorze gości. Do pomocy w tej kwestii wyznaczony jest koordynator ds. obsługi kibiców niepełnosprawnych – wyjaśnia Smolewski.

Starcia derbowe zawsze wzbudzają wiele emocji u kibiców, jednak te spotkanie będzie miało charakter wyjątkowy ze względu na zajścia, jakie miały miejsce podczas meczu Piasta Gliwice na Arenie Zabrze 1 października ubiegłego roku.

Wówczas w trakcie spotkania doszło do prowokacji zdarzających się już wcześniej, przed meczem, w niektórych dzielnicach Gliwic. Na trybunie zajmowanej przez fanów Górnika spalono flagę Niebiesko-Czerwonych. Atmosfera przed, w trakcie i po derbach była napięta. Wobec kibiców użyto m.in. gazu łzawiącego.

Kibice Piasta Gliwice, prowokowani przez sympatyków Górnika Zabrze, w którymś momencie zaczęli demolować stadion, m.in. wyrywano siedziska krzeseł. W kierunku trybuny zajmowanej zabrzan rzucano race, nie zważając na fakt, iż znajduje się tam wiele kobiet i dzieci.

Arena Zabrze pomeczowe straty oszacowała ostatecznie na kwotę 19 tysięcy złotych netto. Oba kluby zostały ukarane przez komisję ligi za zachowanie kibiców: gliwicki karą 30 tys. zł, zabrzański 10 tys. zł.

Mecz podwyższonego ryzyka

Nie od dzisiaj wiadomo, że piłkarska rywalizacja między Piastem Gliwice a Górnikiem Zabrze podgrzewa atmosferę wśród kibiców obu drużyn, co wywołuje spięcia, dlatego aby nie doszło do niepożądanych zdarzeń podczas spotkania policja będzie musiała zastosować szczególne środki.

Zabezpieczenie analogicznego meczu w Zabrzu w październiku ubiegłego roku kosztowało 120 tysięcy złotych, a zaangażowanych było przeszło 400 policjantów, m.in. z Zabrza, Gliwic, Rudy Śląskiej, katowickich Oddziałów Prewencji i KWP Katowice i innych. Jak zapewnia nadkomisarz Marek Słomski, i tym razem siły oraz środki policji będą adekwatne i wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa przed, podczas i po imprezie.

(żms)/katowickisport.pl
fot. arch. Piast Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Kibic
Kibic

Panowie nie gotujcie się zostwcie to do rozstrzygnięcia na boisku wasze gadki i przepychanki nic nie wniosą .Aprpo artykułu to w zabrzu na poprzednim meczu też była przeznaczona pula minimalna w postaci 5% pojemności , więc nie wiem o co te pretensje.

Ad
Ad

O procenty chodzi! 5% na stadionie Górnika, to 1000% kibiców Piasta, a 5% w Tesco-blaszaku, to raptem garstka kibiców Wielkiego Górnika!

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Gównik jedyne co ma wielkie to długi

Ad
Ad

Aaa cześć, dawno nie rozmawialiśmy. Czy kompleksik małego wacka choć trochę się zmniejszył?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Nie wiem czy ci się zmniejszył czy nie sam sobie odpowiedz na to pytanie

Ad
Ad

Znowu mój ulubiony poszukiwacz rozumu ze swoim małym przyjacielem, jak się bawi Gliwiczanin swoim gliwiczusiem? :)

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Spytaj się swojej kobiety

Wiktor
Wiktor

Dinozaury tez były wielkie….

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Gównik coś znaczył jak kopalnie ładowały w niego kasę a że przestały to od 30 lat nie osiąga nic

Lolek
Lolek

Tylko, że w Zabrzu stadion pomimo 3 trybun ma pojemność 24 563. Co przy puli 5% biletów daje 1228 miejsc. Stadion Piasta ma pojemność 10 037 co daje 501 miejsc. Tu trzeba nadmienić, że kibiców Piasta w porywach jest 6-7 tysięcy na meczu, więc nie rozumiem czemu by nie przeznaczyć większej puli biletów da gości.

Ampuła
Ampuła

Zła decyzja. Bezsensownie tłumaczona tym, co się stało kiedyś i potrzebą prewencji. Sektor “gości” powinien zawsze gościć tylu przyjezdnych, ilu chce być na meczu, płacąc za bilety. Nagromadzone emocje najlepiej rozładuje widowisko na murawie. Choćby częściowo. Kibolce niewpuszczeni na stadion zmieniają się w stada neandertali z maczugami, szukających zastępczego upustu dla tych emocji. Tyle o teorii. Prawdopodobnie jednak policja jest w potrzasku. Z jednej strony muszą zabezpieczyć mecze podwyższonego ryzyka takimi siłami, żeby “nic się nie stało”, a z drugiej mają świadomość, że jak już “coś zacznie się dziać”, to wszelkie policyjne interwencje wobec agresywnych kibolców będą na cenzurowanym. Środowisko… Czytaj więcej »

Pesymista.
Pesymista.

Ja się ewakuuję, nie chcę aby po moim samochodzie przeszła dzicz.

Urko
Urko

@Ampuła. Przy całej mojej sympatii , uważam , że mecze Ekstraklasy noszące status podwyższonego ryzyka , powinny być organizowane w Duszanbe , Kinszasie albo Adis -Abebie. Szanse na bójki kibiców na – i przed meczem – żadne . Po meczu zawodnicy obu drużyn – powinni dostawać solidarnie bęcki od miejscowych . Za poziom gry

Obserwator
Obserwator

A ja mam lepszą propozycję. Po co policja na meczach, lepiej wpuścić tylu chętnych ilu będzie,a obok stadionu poustawiać karawany. Większy pożytek,mniej pieniędzy wydanych z naszych podatków, a patrząc przyszłościowo – po którymś tam meczu “podwyższonego ryzyka” tego ryzyka by już nie było i zaczęliby na mecz chodzić normalni kibice z rodzinami.

Piknik
Piknik

Złodziejom którzy podstępem ukradli flagi Piasta i palili w czasie derbów nie dałbym ani jednego biletu. Nie chcemy zabrskich zlodzieii na stadionie Piasta.

KSG
KSG

trzeba było przyjąć propozycję odzysksnia flag, a nie teraz skomleć i wyzywać id złodziei.

Piknik
Piknik

Okraść kogoś a potem mu proponować ustawkę tylko ejostwo tak potrafi

kibic
kibic

strach was wówczas obleciał kuraki i teraz usiłujecie ratować twarz, której i tak nie macie:))

PauloStan
PauloStan

A jak tam po meczu w Londynie

Mieszczuch
Mieszczuch

kto tu mówi o ustawce? przekazanie flag i mieczy jak w Krzyżakach miało sie odbyć, a wy już że agresja, bijatyka, ubliżanie itp…ehh

PauloStan
PauloStan

997 tak na imię mam

KSG
KSG

Frajerem być trzeba żeby do czegoś takiego dopuścić…

IRECKI
IRECKI

Dla dziczy z Zabrza stanowcze NIE

Gliwiczanin
Gliwiczanin

dzicz to jest w Gliwicach i nosi barwy śmiesznego piasta!

Gość
Gość

Nie napinaj dsie bo Ci żyłka strzeli

Gość
Gość

Czyli mówisz o sobie wnioskując z twojego niku.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

zajmij się nauką miejscowy obszczymurku..

Tomasz
Tomasz

Ty masz z Gliwicami tyle wspólnego co ja z Hongkongiem

0tZhA
0tZhA

Skoro zainteresowanie derbami tak wielkie (jak utrzymują przedstawiciele klubów kibica), to czemu drużyny nie zagrają na “Śląskim”. Pomieści więcej publiczności i łatwiej zorganizować ochronę.
Rozumiem, że wszystko rozbija się zwykłe sianie propagandy, albo o brak pieniędzy.

Ampuła
Ampuła

Stadion Ślaski jest dobry na spotkania niewidomych. Na razie trwają żałosne próby zrobienia z tego obiektu “mekki lekkoatletycznej” i areny towarzyskich meczów reprezentacji piłkarskiej. Stadiony są dla WIDZÓW. Stadion Śląski jest dużą pralką pieniędzy. Widzowie są przy tym wręcz zbędni.

AAA+
AAA+

wiesz jaki to byłby obciach i kompleksy dla kibiców Piasta Gliwice? na Śląskim jest chyba z 50 tys. miejsc, a oni w Gliwicach nie potrafią nazbierać 5 tys.

łabędy
łabędy

Tyle napinki i po co? żabole strzelający z sektora rodzinnego z rakietnic , pochowani wśród dzieci, w kominiarkach tyle teraz szczekają? myślicie że nikt tego nie widział? jesteście tacy czyści, przecież ta cała wasza torcipa to gang chuligański, dostaliście tyle biletów ile jest wymagane, i tyle, a na sektorach piastowskich jak już będziecie to mordy w kubeł bo będzie awanti, lepiej siedźcie cicho, TYLKO PIAST.

OpolskaKSG
OpolskaKSG

Opolska melduje się obowiązkowo na sektorze Wielkiego Górnika.

Noname
Noname

Dziwna decyzja z tak mała pulą biletów dla KSG. Piast ma od zawsze problem z frekwencją więc pełny sektor gości zmobilizował by kibiców Piasta i może był by komplet na meczu. i dodatkowo 500 biletów to kasa dla klubu żyjącego z miejskich podatków.

gliwiczanin
gliwiczanin

ruska patologia w ogóle nie powinna być wpuszczana do cywilowanego miasta

mieszkaniec
mieszkaniec

patologia to jest w centrum Gliwic, co widać na elewacjach i w zaszczanych bramach…

kanalia52
kanalia52

Jedną serią z kałacha w 1-szy rządek i pytanie do 2-go rządku, czy są jakieś uwagi?

Fachura
Fachura

Kolejność wydarzeń w Zabrzu była inna.Wszystko nie zaczęło sie od spalenia flagi i prowokowania Torcidy, jak jest w artykule, tylko od rzucania środkami pirotechnicznymi kibiców Piasta w sektory dla rodzin. Kibice Górnika w odwecie spalili flagi, co wywołało demolkę sektora gości. Także winny jest zupełnie inny :)
A jeśli chodzi o to, ze w Zabrzu kibice Piasta tez dostali ustawowe 5% – Było to ok. 1200 biletów a kibiców piasta było mniej niż 1000. Po prostu nie było potrzeby dawać więcej biletów :)

Gliwiczanin
Gliwiczanin

kibice piasta to czysta kpina, więc cała Polska się z nich śmieje i ubaw ma przy tym po pachy…w necie napinka i wizja hegemonii w mieście, a w rzeczywistości smutne gimnazjalne korniszonki.

Fachura
Fachura

Nie chodzi tu o kibiców, tylko rzetelność dziennikarską :)

Niebieski
Niebieski

Kogo ostatnio pochowaliscie bo jakoś cicho

Piknik
Piknik

Ja siedziałem w sektorze rodzinnym i ani jedna raca tam nie doleciała

gliwiczanin
gliwiczanin

typowo ruskie myślenie….Pajacu skoro dowidzieliśmy się , że dostanemy TYLKO 1150 biletów, utalono , iż rozprowadzimy je Tylko wsród dorosłych mężczyzn, bez kobiet i dzieci. Tępy rusek penie powie, a ile by ta pojechao dodatkowo kobiet i dzieci, ja bym dodał młodzieńców 16-18l tera czytać rusy- otóż wielu meżczyzn nie pojechło bo bo bez swej kobiety woleli to obejrzeć w domu, są i tacy,,,,,,,

kibic
kibic

napisz wprost, że kibiców nie macie, a nie jakieś durne wywody na 5 linijek..

gliwiczanin
gliwiczanin

przypomn ci rusie , że w Warszawie byo nas ponad 1300, a Warszawa ciemniaku leży trochę dalej od Zabrza….

kibic
kibic

kiedy to było kuro!!? przypominam, że w tym sezonie było was w Warszawie 25-28 osób, więc nie opowiadaj głupot. W Gliwicach nie macie kim stadionu zapełnić ale na siłę wciskacie wszystkim, że kibiców piast całą ma masę…
Prawda was ogromnie boli, bo po mobilizacji TORCIDY jest ich więcej niż was razem wziętych.

kibic z Gliwic
kibic z Gliwic

około 500 miejsc jest przeznaczonych dla przyjezdnych z Zabrza w sektorze dla gości lecz gliwiccy kibice Górnika zasiądą również na trybunach między kibicami Piasta i liczbowo będzie ich zdecydowanie więcej.

PG
PG

Tak sobie możesz pomarzyć zawsze to samo jak to was będzie dużo na naszych trybunach a potem siedzą cichutko i tylko żeby nikt nie rozpoznał i jak ten szczur śpięr……..do domku byle szybko nie jarajcie się bo jest juz nudne jacy to z was chojracy

Przechodzień
Przechodzień

Decyzja bardzo zła.Zamiast jedynie stadionowego darcia ryja gwarantująca rozróbę.Może o to włodarzom pIASTA chodzi ? Uzasadniam.Nie mają a takiej siły bandyci stadionowi z pIASTA aby w dowolnej liczbie ruszyć na 1000 kibiców Górnika.Co innego w 9 na jednego (przy 500 kibicach przyjezdnych) Będzie się działo.Tego jestem pewien.

tomasz
tomasz

A czy ten kto ppisał ten artykuł był w Zabrzu na meczu .. sądzę że nie bo by widział tę zdziczla cholote piasta Gliwice to bydło

ja234
ja234

No, mecz podwyższonego ryzyka…piast będzie miał kolejną okazję żeby przegrać. I oczywiście przegrają.
I pomyśleć, że tyle policji zabezpiecza żeby tłumy “kibiców” się nie pozabijali…żałosne…

Antypiast
Antypiast

496 miejsc to jak na zorganizowaną grupę kibiców KSG mało ale to i tak więcej niż liczy “młyn” miejscowego klubiku.

Labedy
Labedy

W końcu przyjadą tylko z wioski zwanej zabrzem ta pula powinna wystarczyć jak na tą wioche bez dworcu i rynku i ze zlodziejskimi bandytami

Ad
Ad

Tak czy siak, Górnik będzie się czuł jak u siebie, tylko tym razem większość kibiców Górnika będzie siedziała w sektorach Piasta a w kieszeni będą mieli dowód osobisty wydany przez Prez. M. Gliwice :)

Ampuła
Ampuła

Od lat dokarmiacie się mrzonkami tego typu, że “wykupicie, zdominujecie, zalejecie trybuny, będziecie u siebie”” przy Okrzei.
A potem grzeczna trusia jedna czy druga siedzi półdupkiem drżącym na krzesełku gorącym, barwy Górnika ma w slipach dumnie rozpięte i trzyma kciuki w kieszeniach. Morda w kubeł i siedźcie do woli. Nikt was za kołnierz nie wyleje ani nie opluje po plecach, bo na Okrzei nie Bytom czy Chorzów, gdzie na trybunach piknikowych siedzą patologie z wariackimi papierami z dziada pradziada.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

ciekawe kto kryje się pod tym nickiem Ampuła ale pewnie jak zwykle zakompleksiony, odechniety przez społeczeństwo nieudacznik hejterek z którym nikt się nie liczy co??

Tomek
Tomek

Fajnie hejterku ale dobrze wiemy, że nie bardzo rozumiesz o czym piszesz i po co. Pisz sobie zatem nadal swoje głupoty i ciesz się jeśli ktoś na nie odpisze, bo tylko to karmi takich przygłupów jak ty i niczym obnażający się w windzie zboczeniec, podnieca wyciągnięciem kogoś w bezmyślny dialog.

Labedy
Labedy

Chciałbym cię tam zobaczyć zabolku ale cię nie zobaczę dlaczego bo będziesz jak szczur siedział cichutko inkognito tacy z was frajerzy ale my będziemy wylawiac takich cwaniaków

Kibic
Kibic

tak tak szczurku…wyłowić to sobie możesz majty z kosza na brudną bieliznę.

GLIWICE
GLIWICE

ty kibic będziesz pierwszy no chyba że się zesrrrrr……. i zostaniesz w domku przy mamusi i w ciepełku będziesz paczył jak patola zabrza w pierrrrrr…… dostaje nara frajerku

GLIWICE
GLIWICE

chyba sobie możesz tylko pomarzyć

Zenio
Zenio

Ale pióra będą latać w kurniku …. Sialalalala

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Podobno po meczu mają serwować żabie udka

ZENIO
ZENIO

Lepsze to niż stara ale darmowa kiełbacha ;)

Łabędy
Łabędy

chyba krupnioki na krykiecie arena

Łabędy
Łabędy

takkkkk