W Gliwicach stanęły dwa totemy informacyjne. To na razie pilotaż, urządzeń może być więcej

Na skwerach Doncaster i nad DTŚ stanęły elektroniczne totemy informacyjne. To nowoczesne odpowiedniki słupów ogłoszeniowych, z których mamy dowiadywać się o wydarzeniach z życia miasta. Niemałym kosztem, bo za dwa totemy miasto zapłaciło 78 tysięcy złotych.

 
To jednak nie jest końcowa suma inwestycji. Na razie obejmuje jedynie zakup urządzeń i koszty zajęcia pasa drogowego. Nie rozliczono jeszcze np. kosztów licencji. Przedsięwzięcie realizuje Śląska Sieć Metropolitalna, miejska spółka, którą na ten cel dokapitalizowano do kwoty 114 500 złotych.

– Totemy to projekt pilotażowy, którego celem jest prezentacja w atrakcyjny i przyciągający uwagę sposób informacji o tym co dzieje się w Gliwicach

– uzasadnia zakup totemów Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.


– Od dłuższego czasu docierają do nas głosy mieszkańców, którzy skarżą się na brak informacji o wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych w mieście. W czasach, w których duża część komunikacji odbywa się za pośrednictwem mediów elektronicznych i społecznościach, algorytmy tych drugich sprawiają, że dostęp do miejskich informacji może być utrudniony – dodaje rzecznik prezydenta.

Pilotaż tego rozwiązania ma dać urzędnikom odpowiedź, czy taka forma przekazu trafia do odbiorców. Najpierw na totemach pojawią się materiały informacyjne miasta, w przyszłości urządzenia mają zostać wyposażone w dodatkowe funkcje. Totemy posiadają ekrany dotykowe oraz gniazda ładowania urządzeń, takich jak smarfony czy tablety. Korzystanie z tych funkcjonalności ma zostać udostępnione w kolejnym etapie.

Jeśli taka forma komunikacji spodoba się mieszkańcom, projekt będzie kontynuowany, a w Gliwicach elektronicznych totemów pojawi się więcej.

Urzędnicy zapewniają, że taki scenariusz nie oznacza rezygnacji z tradycyjnych słupów ogłoszeniowych, które stoją w wielu punktach miasta. Różnią się formą, są bardziej dyskretne i nie podładujemy za ich pomocą smartfonów. Za to są zdecydowanie tańsze. Rynkowe ceny słupów ogłoszeniowych o podobnym rozmiarze, jak w Gliwicach kształtują się na poziomie 3500-4500 złotych. Jeden totem odpowiada więc prawie dziewięciu “starym” słupom.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gyuhgf

Hej UM, mamy rok 2021, ludzie korzystają ze smartfonów, nikt nie będzie miział palcem po kolejnym parkometrze, który po pół roku i tak się zepsuje

AndrzejD

” Od dłuższego czasu docierają do nas głosy mieszkańców, którzy skarżą się na brak informacji o wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych w mieście”
…no bo Gliwice to prowincjonalna dziura na obrzeżu aglomeracji w której to (dziurze) nic godnego uwagi się nie dzieje.

mieszkanka Gliwic

W obliczu wielu potrzeb w mieście, nie sądzę żeby stawianie tego typu “informatorów “było ważną koniecznością. Uważam, że w Gliwicach jest wystarczająca liczba mediów, za pośrednictwem których można mieszkańcöw o wszystkim informować na bieżąco. Zbędny spory wydatek, a i oszczędzenie wystarczająco zaśmieconej przestrzeni publicznej.

Zygfryd de Löwe

“Niemałym kosztem, bo za dwa totemy miasto zapłaciło 78 tysięcy złotych.”
Nie miasto, a my, mieszkańcy drogi autorze. Chyba, że Ty nie jesteś mieszkańcem?

Ja jak zwykle jestem ciekawy kto znowu uwłaszczył się kosztem mieszkańców… znaczy miasta. ;)
Czy to firma na W, a może na K, czy też na P, albo moja ulubiona, krad… zarabiająca na MIASTU Gliwice miliony od lat firma na R?

666

Tak to gładko przepływa nasza kasa z jednego pełnego rachunku bankowego na inny. Natomiast nam się wmawia, że czegoś potrzebujemy, a konsultacje Panie Oryszczak BYŁY? a jeżeli to kiedy, może w nocy?

666

Prewencja skróciła i poucinała mój powyższy komentarz pewnie dla mojego dobra, ha.

Tadeusz

Bzdet niebosiężny. ŚSM powinna już dawno być rozwiązana a zarząd powinien siedzieć.

wykop

“Totemy” serio? Czy ktoś z was ma pojęcie co to jest Totem?! ….nadaje się do śmiechu warte!

ziomek

Gdybyś tylko wiedział, że jeden wyraz może mieć wiele znaczeń.

Aga

@ziomek
Dostajesz minusy bo Ci minusujący uważają,że wyraz nie może mieć wielu znaczeń

wykop

@ziomek, przeczytaj jeszcze raz mój komentarz! Nie, dalej nie kapujesz? Hmmm, to może inaczej, dlaczego nie można by nazwać tego np. “NAGROBEK”? Kształt ma ten sam czy nie?!

666

Mają immunitet a siedzieć będą w willi w Portugalii. W odpowiednim czasie i tam ich znajdziemy.

gumy fawkes

Kolejny element w krajobrazie który go popsuje. Nikt nie panuje nad chaosem reklamowym. Setki billboardó, tablic, banerów. Często w pasie drogowym, na płotach, latarniach. Włodarzom nie zależy aby pójść śladem innych miast i uchwalić zasady umieszczania nośników reklamowych w przestrzeni publicznej.

rovit

@gumy fawkes – gdyby kochali to miasto, to by im zależało ale oni mają to w dopie. Przykładem są także ohydne budy na rynku, których nie widziałem na żadnym starym mieście w Polsce

Totentamten

No i bardzo dobrze. Urządzenia będą informowały, gdzie stoją inne informatory, na których wyświetlana będzie mapa z lokalizacją pozostałych.

Tymon

Nie wiem co biorą w tym UM, ale proponuje brać połowę….albo podzielić się z nami adresem dilera. Totem informacyjny…. ciekawe co będzie następne??

Obserwując

Potem postawią totemy teleportujące….a nie,to nie w glajwicach,oni coś tam beblają o nowoczesności,rozwoju i innych bzdetach.

gliwicjus

Zamiast stawiać kolejne kretyńskie kloce potrzebne tylko tym którzy je stawiają a potem serwisują/włączają/wyłączają/nadzorują, połowę tej wydatkowanej kwoty przeznaczyłbym na nagrodę za złapanie ściennych mazaczy, tych od pisania “moher”, “288”, “PR”, “PG” i tym podobnych.

Adaś

I 288kk

Obserwator

Jak zwykle zatrzymano się wpół drogi. Owe elektro-kloce powinny jeszcze mieć funkcję umożliwiającą nagrywanie słowno-muzycznych laurek przez szczęśliwych mieszkańców ku czci i chwale zarządzających tym kuriozalnym grodem.
“Miś” to pikuś przy tym wszystkim.

mietek powroźny

A kiedy program pilotażowy nad posadzonymi drzewami, żeby nie usychały. A kiedy program pilotażowy sadzenia kolejnych drzew, bo ciągle w mieście ubywa….

gliwicjus

W miejscu każdego wyciętego drzewa postawi się totem, na którym będzie wyświetlany wizerunek drzewa.

Stanowoczy

niebawem to będzie do naprawy bo bo jakimś piątku czy sobocie ktoś da z kopa w ten ekran lub tam poprostu napluje i nie będzie komu tego wymyć czy naprawić.

wnerwiony

Zamiast ładować kasę w taki badziew, zróbcie prostą aplikację informacyjną na telefony, która jest szybka, mała i działają jej powiadomienia. W ten sposób dotrzecie z wydarzeniami do prawie każdego zainteresowanego mieszkańca, bo większość ma teraz smartfony.

Adaś

Dokładnie,kto siedzi w tych urzędach że tego nie wie…na myśl przychodzi tylko jedno określenie na litere”z”

Gliwiczanin

Postawienie “totemu” za kilkanaście tysięcy złotych nie świadczy o innowacyjności miasta! Szpeci krajobraz. Czy takiej roli nie mogłyby odgrywać już istniejące parkomaty? Inna sprawą jest to, że stoją słupy informacyjne. Dlaczego nikt o nie nie zadba, doda podświetlenia?

Ostatni Sprawiedliwy

@Gliwiczanin. Kilkudziesięciu.

Gipsowy Krasnal

Zastanawiam się tylko dlaczego taki śmietnik architektoniczny instaluje się w tych nielicznych ładniejszych skrawkach miasta?

xants

Co się dziwicie. Miastem rządzi emeryt, który myśli, że jak się postawi “świecący ekran” to będzie efekt wow :) Dziadek znikaj ty już lepiej z tej przestrzeni jak poprzednik i przestań pajacować za nasze pieniądze robiąc z miasta jakieś świetlikowe Eldorado. Kto nie ma dostępu do tego co się dzieje? Chyba jedynie zacny Pan Prezydent nie wie co się dzieje?! To jemu pod domem to zainstalować!

Ostatni Sprawiedliwy

@xants. Taki światowy trend, w U.S.A. mają prezydenta z oddziału geriatrycznego, który prowadzi kraj w przepaść. My w Gliwicach mamy swojego.

Ad

Następne będą rzutniki 3D, będą wyświetlać drzewa, które wycięli…

Obserwując

Hologramy drzew,ale by się domorośli techniczni glajwiccy zaślinili….pomarzyć sobie mogą…hehehehehe

treya50

Dlaczego nie elektroniczne tablice informacyjne tylko totemy ? totemy to mieli indianie lub harcerze na obozach, chyba że coś się zmieniło w języku polskim !!!

Górnik

Festiwal dofinansowywania ŚSM trwa w najlepsze. Ekipa z Zabrza wspomagana przez gliwickich klakierów ratuje ten dziwny twór. Edukacja, kultura, itp. …. Te i inne wydziały/jednostki miejskie dostały jasny sygnał: wszystkie ręce na pokład! Ratunek dla ŠSM!!!! Ciąg dalszy nastąpi…! Kum kum, rade rade rade. Kum kum… Źabek rozlega się chór….

Dziadek_2

Żabki, żabki….a…..te z Zabrza. Alles klar!

Frank

A niby co ma się dziać dobrego w Gliwicach, wkrótce totemy będą zasprejowane przez kiboli.

krzych

w telefonie klik i ne trzeba “totemow”za ciezką kase , wy wiecie w ogole co to totem????.

John

Ładnie, pięknie, tylko te tokeny powinny mieć zasilanie z paneli solarnych. A jakoś nie widzę nad nim daszku z takiego panelu.

res

“Totemu” damy zarobić :) A jak więcej światełek.. Ma być kolorowo jak na odpuście! A to, że ktoś się na tym wzbogaci? Oj tam. Oni tyż kradli!

Pika

Brakuje jeszcze do kompletu wielkiej kupy z flagą Gliwic i wizerunkami zidiociałych pomysłodawców tego czegoś. Tzw. totemy odpowiadają mentalności wiejskiego głupka.

Wkur..ona

Aaa… To już wiem, dlaczego z 240 godzin Opieki Wytchnieniowej dla mojego syna niepełnosprawnego w stopniu znacznym opłaconej przez rząd, Gliwice przyznało mi 66 godzin. Różnica “zarobiona” w ten sposób pójdzie na nikomu niepotrzebne słupy ogłoszeniowe… Problem w tym, że założę sprawę w sądzie i za kilka lat ją wygram, po czym miasto wypłaci mi odszkodowanie, oczywiście z kasy podatników, czyli nas wszystkich. Oczywiście obecnych władz miasta to nie interesuje, bo zanim sądy sprawę rozpatrzą, to rządzić miastem już będzie kolejny poplecznik pana F. Pan N. ma to więc w d…