W minionym roku w Gliwicach urodziło się więcej dzieci niż rok wcześniej. Efekt 500+?

W 2017 roku w naszym mieście przyszło na świat 2322 dzieci (o 149 więcej niż w rok wcześniej) – 1125 chłopców oraz 1197 dziewczynek, zarówno Polaków, jak i obcokrajowców.

Gliwiczanie, podobnie jak przed rokiem najchętniej dla swoich pociech wybierali imiona tradycyjne.

Ponownie najwięcej urodzonych chłopców dostało imię Jakub (48). Wśród imion dla dziewczynek znów najpopularniejsza była Hanna (to imię otrzymały 44 maluchy).

W pierwszej piątce imion męskich znalazły się również: Szymon (44 ), Wojciech i Filip (tymi imionami obdarzono ex aequo 40 szkrabów), Jan (36) oraz Michał i Franciszek (po 28). W gronie dziewczynek, poza Hanną, królowały imiona popularne w kraju od kilku lat, takie jak Zuzanna (43), Maja (40), Julia (37), Alicja (37), Zofia (36).

W zestawieniu nie zabrakło również imion rzadkich czy obco brzmiących. Noemi, Michelle, Ines, Aron, Majkel, Jonathan, Kayla, Zlata, Selena, Ryan, Roni czy Assad to tylko niektóre z oryginalnych imion wybranych w zeszłym roku przez rodziców z Gliwic.
(mat.pras.msi)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
500 fus
500 fus

Sprawa jest banalnie prosta. W okres “produktywny” wchodzi wyż demograficzny końca lat 80tych.Ja w tym cudu nad Wisłą nie dostrzegam.

ziomek
ziomek

ta, a roznica i tak ociera sie o jakis blad statystyczny

Baltazar Gąbka
Baltazar Gąbka

7% to nie jest błąd statystyczny…

Ad
Ad

Tylko ten procent trzeba umieć sobie policzyć, a 90% społeczeństwa to matematyczne głąby…

ziomek
ziomek

BITE ME

W 2003 r. odnotowano 1531 noworodków, w 2004 r. – 1508, w 2005 r. – 1535, w 2006 r. – 1669, w 2007 r. – 1758, w 2008 r. – 1880, w 2009 r. – 1950, w 2010 r. – 2008, a w minionym roku – 1811.
2011 1811 (?) https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/portret-demograficzny-gliwiczan
2012 1842 (+31) https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/portret-demograficzny-gliwiczan
2013 2182 (+340) https://www.24gliwice.pl/wiadomosci/troche-nas-ubylo-sluby-zgony-narodziny-i-rozwody-garsc-statystyk-o-gliwiczanach/
2015 1581 (?) https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/ilu-nas-jest-jacy-jestesmy
2016 2173 (+592)
2017 2322 (+149)

Ad
Ad

Bzdura! Od 30 lat jest nas niezmiennie ok. 38mln, naprawdę myślisz, że wszyscy czekali na ukończenie trzydziestki żeby zabrać się za robienie dzieci?!
Może jesteś zwolennikiem przyjęcia rzeszy uchodźców, podniesienia wieku emerytalnego, wysłania dzieciaków wcześniej do szkoły, sprzedaży lasów państwowych lub innych “ciekawych” pomysłów poprzedniej ekipy rządzącej, ale przyznaj uczciwie, że obecny stan urodzeń jest zasługą tego, co w kwestii wsparcia rodzin zrobił PiS !

Lolek
Lolek

Świadomy rodzic nie będzie klepał dzieci bo mu socjali dali, zresztą 500 zł to raczej marna zachęta dla uczciwych ludzi. Może dla niewielkiej grupy patologicznych rodzin to majątek, ale w takich rodzinach zawsze było kupa dzieci. Niestety takie zasiłkowe rodziny, produkują kolejne pokolenia “zasiłkowiczów”. Za nic na świecie nie zdecydowałbym się na dziecko jeśli nie było by mnie stać je utrzymać.

Mietek
Mietek

“Święta” prawda

Jerzy Kozioł

Iluż tutaj malkontentów. A gdzie byliście jak poprzedni rząd też nie dawał na szkoły przedszkola itp a mimo to 500 plus też nie dawał. Wówczas Was nie bylo słychać. Nie bylo Was słychać jak się mówiło o biedzie dotykającej dziec.o dzieciach glodnych w szkolach. Wówczas cicho sza bo…..

Ampuła
Ampuła

To kiedyś głodne dzieci są już teraz syte, bo otrzymują po 500+ czy może jednak ich spragnieni rodziciele gaszą pragnienie comiesięcznym przelewem od państwa?

wątroba
wątroba

“gaszą pragnienie” ? Ty zapewne “gasisz pragnienie” żółcią, która zalewa Twój organizm

Małgorzata Nazarkiewicz

To pan nie był wówczas zainteresowany i nie słyszał

Jerzy Kozioł

Szanowna Pani ale ja dzisiaj nie wyję jak świnia do koryta, ot taka różnica

Anna Kurzaj

Ja wychowałam trójkę i nikt mi nie nic nie dawał a mąż tylko pracował. dałam sobie radę i od państwa nie chciałam. Nie powiem, że pewnie byłoby mi łatwiej jakbym miała więcej gotówki ale mnie wychowano, że żyje się z tego co się zarobi a nie na krechę. Powinni dać inne ulgi od podatku. Pracujesz masz dzieci to masz mniejsze podatki. Rozdawnictwo jeszcze nikogo nic dobrego nie nauczyło.

Ad
Ad
“Ja wychowałam trójkę i nikt mi nie nic nie dawał a mąż tylko pracował. dałam sobie radę i od państwa nie chciałam.” Zapomniałaś dodać “nie chciałam”, ale gdyby dawali to bym brała. Kiedyś były inne czasy, o wiele łatwiej było wychować dzieci. Nie było problemu z pracą, wiele kobiet siedziało w domach i wychowywało dzieci, bo mężowie byli w stanie swoim zarobkiem utrzymać całą rodzinę. Wiele zakładów pracy organizowało bezpłatne kolonie i obozy dla młodzieży, nie było takiego wyścigu szczurów i chorej nagonki na kształcenie dzieci. Kiedyś dzieciaki spotykały się pod trzepakiem, biegały za szmacianą piłką, grały w podchody, łaziły… Czytaj więcej »
Jerzy Kozioł

Czy ja wiem czy się bierze, nie bardzo bo córka ma 37 lat a syn owie 34 i 16 więc najpierw sprawdz kobieto a pózniej warguj

Monika Ćwioro

Ale przecież poprzedni rząd wprowadził m.in. darmowe podręczniki, ulgi dla dużych rodzin i wiele innych udogodnień. Nie rozdawał kasy patologiom ale były próby pomocy rodzicom. A 500 plus nie ma i nigdy nie miało na celu pomocy dzieciom czy zwiększenia dzietności, po jest kupowanie elektoratu za nie swoje pieniądze

Jerzy Kozioł

A czy ten rząd zlikwidował darmowe podręczniki? A oprócz tego jakim prawem nazywasz rodziców wielodzietnych patologią ??? Na jakiej podstawie generalizujesz? Idąc Twoim tokiem myślowym można Ciebie nazwać złodziejem i kryminalistą, wszak pośród nas wszystkich tacy też są.

Beata Jagodnicka

Trudny temat ,bo nikt nie powie że zdecydował sie na dziecko bo 500+ w tym mu pomogło podjąć decyzje .Wyniki jednak mówią same za siebie liczba urodzeń wzrosła i to bardzo ,dla nas wszystkich to bardzo dobrze i mam nadzieje ze pienadze zostana dobrze wykorzystane na dzieci i pomoga rodzinie by matka mogła przez jakiś czas posiedzieć w domu i zajać sie wychowaniem swoich pociech ,wszak to pieniadze nas wszystkich bo z naszych podatków

ziomek
ziomek

liczba urodzeń w Gliwicach rośnie regularnie od kilkunastu lat

Roksana Jaros

Myślę że dla 500+ nikt normalny nie zdecyduje sie na dziecko. Po pierwsze może sie skończyć w każdej chwili po drugie utrzymanie dziecka kosztuje więcej niz 500zł, a po trzecie nie każdemu się należy. Jakaś patologia może faktycznie rodzi dla pieniędzy, ale normalny człowiek raczej tylko z tego powodu by się nie zdecydował.

Urbanek Krzysztof

Trzeci punkt jest nie prawdziwy.
*jedynie przy jednym dziecku poniżej 18 roku życie są jest próg dochodu.

Lolek
Lolek

I tu też jest właśnie problem z 500+. Ktoś może zarabiać 10000 zł i dostanie 500 zł bo mam dwójkę dzieci rodzina zarabiająca 2800 zł z jednym dzieckiem już tego 500 zł nie dostanie. Powinno być jednak jakieś kryterium dochodowe i zasada “złotówka za złotówkę”. Wtedy można by mówić o wspieraniu rodziny, a nie o kupowaniu głosów.

gliwiczanin
gliwiczanin

Skoro tak wam się nie podoba ten projekt 500+ to dlaczego z niego korzystacie. Nikt was do składania wniosku nie zmuszał. Petru też wielki przeciwnik tego pomysłu, a sam pobiera pieniądze na swoje dzieci, wiedząc że sam jest milionerem i kasy ma jak lodu.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@gliwiczanin. Petru to kasy nie ma. Jest kolejnym królikiem wyciągniętym z kapelusza, podownie jak Kijowski. Petru nie ma “pieniędzy jak lodu”, stopniały po sex-wyjeździe na Maderę. Ostał się ino oskubany kogucik.

Klaudia Joanna

Ludziom do łóżka zaglądać to nie ładnie może sprawdźcie jeszcze jaka była sprzedaż prezerwatyw to wtedy już z całą pewnością będziecie wiedziec czy działa

Krzysiek Wojak

ładnie i grzecznie powiedziane

Inga Baluch

Trzeba upaść na głowę,by rodzić dziecko dla pięciuset złotych.

Ampuła
Ampuła

Po przekroczeniu pewnego poziomu zamożności nawet nie przyjdzie Ci to do głowy. Grubo poniżej tego poziomu, wielka szansa otrzymywania pewnych pięciu stów co miesiąc przez kolejne 18 lat szybko potrafi tą samą głową zawładnąć.

Madka
Madka

Noemi, chodź szybko! Michelle i Ines przyszły się z tobą pobawić! Lećcie szybko pod trzepak, Aron z Majkelem już tam czekają, a Jonathan z Kaylą niebawem się zjawią. Zlata, Selena, Ryan i Roni pojechali z rodzicami do centrum handlowego a Assad poleciał z ojcem do Iraku.
Co ja mam z tą mojom córkom, ciężki jest żywot samotnej madki…

Tommy Lee Jones
Tommy Lee Jones

A gdzie Brajanek i Dżesika?

Kamil Zalewski

500plus jest od drugiego. Wiec faktycznie na 2ke dzieci jest 250 plus itd. Ludzie decyduja sie na dzieci bo troche ustabilizowala sie swiatowa gospodarka. Zaczyna brakowac i w pl ludzi do pracy, wiec Polak wie ze jesli ja straci pojdzie gdzie indziej za ta sama kase. I tyle. 500 plus niech se w buty rzad wsadzi. Lepiej byloby jakby z dzieckiem isc do lekarza bez kolejki polrocznej i leki dla tego dziecka byly za darmo jak i przedszkola i zlobki

Janusz Borowicz

Dziala

Wojciech Lewandowski

He nie można powiedzieć że dla 500+ ponieważ nie wszystkim się należy a co można dodać w naszym państwie nawet już becikowe nie należy się każdemu dziecku ponieważ przekroczy się dochód na członka rodziny co wszedło w życie od stycznia 2017 ;)

Dominika Bremer

Weszło to już ponad 3 lata temu

Lidia Boczula

Rodzą się dzieci nie z powodu 500 + tylko dlatego , ze dzieci z tzw wyżu demograficznego lat 80 w tej chwili po 30-tce chcą mieć pełną rodzinę. Pokończyli szkoły, podjęli pracę, dorobili się tzw stabilizacji, i kolejny naturalny krok to rodzicielstwo, a nie 500+. Ten kto ma dziecko z powodu marnego 500 złoty to nie ma się czym chwalić i z pewnością taka motywacja jest żałosna.

Grabar Grabarović

Pokolenie lat 90 po prostu dorosło i zakłada rodziny. Człowiekim z zdrowych zmysłach nie zdecyduje się na dziecko ze względów finansowych. Kiedyś nie było pieniędzy a nasi rodzice chowali o 3-4 dzieci…. teraz jedno to wielki wyczyn!

Mike J Primo

Efekt 500+ zapytajcie myśliwych i leśniczych jak nie potraficie na to odp. Nagły przypływ niższego elementu w piramidzie przyrody stwarza okazje dla wyższego elementu by się mogło mnożyć.
W ty przypadku jest to pieniądz

Ja
Ja

Tylko PIS

Blee
Blee

… kłamie i kradnie jak nikt dotąd

Gosia Ska

Wyż demograficzny rodzi dzieci

Bartłomiej Bar

Tzw. echo wyżu demograficznego, normalne zjawisko. Nie cud PizDu

Krzysztof Ruciński

Po prostu mija niż demograficzny i teraz będzie coraz więcej urodzeń?

Ciekawy
Ciekawy

Czy znane są statystyki jaki % tych dzieci ,to dzieci księży ?

syn zrodzony z grzechu
syn zrodzony z grzechu

Ani jedno.Księża są bez skazy.Podobnie jak na upublicznionej liście pedofili nie ma ani jednego księdza.

Zanatustra
Zanatustra

Ani jednego pedofila księdza nie ma na ogłonodostępnym wykazie.Ten drugi wykaz aż” promieniuje od świętości”

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Ciekawy. Zacznij chodzić na roraty to się dowiesz. Może i Ty zaciążysz.

Ona
Ona

Pan żartuje.Na roraty aby zaciążyć ? Tylko sponsoring.Kochany sponsoring.Rokrocznie wielebny sponsoruje wspólny wyjazd do ciepełka .I nie zaciążyłam.Wystrzegamy się przed niechciana ciązą oboje .

Kajtek
Kajtek

Za Tuska to by było mniej niż 1800 urodzeń, ludzie by nie widzieli perspektyw na przyszłość, jednak jest “dobra zmiana”

Justyna Gogolok Januszczak

Pewnie dlatego że było dużo cioz bliźniaczych :-) sama urodziłam bliźniaki :-) :-) a nie ze 500+ bo tego nie zaplanujesz pozdrawiam serdecznie

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Justyna Gogolok Januszczak: Poprawnie pisze sięciąż bliźniaczych.

Agnieszka Skarbińska

Nie bez powodu wprowadzono 500+ 1 kwietnia – zawsze będzie można w przyszłości powiedzieć, że to był Prima Aprillisowy żart, tylko zapomniano o tym wspomnieć. Jeśli ktoś decyduje się na dziecko ze względu na ten program, to albo jest prawdziwym żartownisiem, albo należy do tych, z których państwo zwykle ma najmniejszy pożytek. Chociaż… jakoś tam działa, bo ci ludzie zapewniają pracę osobom zatrudnionym w instytucjach, z których można brać coś za darmo, jak właściwie wykaże się życiową niezaradność.

Elżbieta Zajkowska

popieram

poziomka
poziomka

niezaradnoscia ?
Oni wiedza skad, gdzie i ile wyciagnac od panstwa.
To my pracujacy nie mamy pojecia.
Wiem co pisze bo kilka lat temu zalatwialem becikowe w MOPSie to przezylem szok.
Tylko ja, dumny polak ze sredniej klasy nie mialem opojecia jak to zalatwic, gdzie pojsc i na kogo morde wydrzec zeby cos zalatwic.
Przezylem szok, mimo ze zarbialem wowczas bdb jak na krajowe stndardy.

Grzegorz Gorol

Nawet jesli by tak bylo to i tak jest to drozsze od invitro zabitego przez “rzad”. A nie jest to zasluga 500 plus (chociaz powinno byc raczej minus). Autor powinien sie zastanowic w ciszy i nie zadawac idiotycznego propagandowego pytania.

Urbanek Krzysztof

Ile trzeba wydać, żeby urodziło się jedno dziecko z inVitro ? 300 tyś. ? 500 tyś. ? Jeszcze trzeba zauważyć, że ten program nie tylko jest do produkowania dzieci :)

Grzegorz Gorol

Urbanek Krzysztof teraz pytanie o to o co naprawdę pytasz…? Czy o średni koszt jednego dziecka z programu czy o wydatki rodziców aby doczekać dziecka. Ogólnie z invitro w ramach programu rządowego wydano po 25k zł na jedno dziecko. Czyli 30 razy mniej niż koszty 500+.

Kolejną zaletą invitro w odróżnieniu od 500+ to wspieranie świadomego rodzicielstwa w rodzinach gdzie dzieci mają szansę na nie bycie wychowanymi w patologii.

Obecnie celem 500+ jest uzależnienie ludzi od zasiłku w takiej formie.

Christopher Gracher

Popatrzcie w mopsie jak rodzenie dzieci stało się pracą dodatkową, nie ważne z kim liczy się sztuka. Podajcie może statystyki rozwodów ale wraz ze statusem tych osób!!!

Grażyna Kotarba

Dzieciaki z wyżu demograficznego rodzą dzieci