W Ostropie powstanie kolejne nowe osiedle. Boom budowlany nie wszystkim się podoba

Na terenie Ostropy i jej okolic w ciągu najbliższych lat powstanie kilka nowych osiedli mieszkaniowych. Zainteresowanie deweloperów spotyka się jednak z chłodnym przyjęciem dotychczasowych mieszkańców, a tutejsza Rada Dzielnica otrzymuje coraz więcej uwag i próśb o interwencję.

– Każdy zielony kawałek naszej dzielnicy jest sprzedawany w ekspresowym tempie – mówi nam jeden z przedstawicieli Rady Dzielnicy Ostropa.

Jako pierwsze powstały (administracyjnie jeszcze na terenie Wójtowej Wsi) Apartamenty Nowa Ostropa. Inwestycja, która jest ciągle w trakcie realizacji, docelowo składać się będzie z 37 apartamentów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej przy ul. Witosa.

REKLAMA

Tuż obok powstaje osiedle Stara Cegielnia, które finalnie ma zapewnić około 100 nowych mieszkań, zlokalizowanych na opuszczonym do niedawna terenie kojarzonym głównie z wypadkami na pobliskich gliniankach. Teraz charakter tego miejsca ma się z zmienić i – jak przekonuje inwestor – “bliskość zarybionych rozlewisk wodnych” będzie jednym z walorów osiedla.

Na kontakt z przyrodą stawia też osiedle Leśna Ostropa. Jedenastohektarowy teren niedaleko starej kopalni został podzielony na 93 działki budowlane, gdzie ma powstać zabudowa jednorodzinna. Za projekt osiedla odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego (znanego m.in. z projektu “Arki” w Brennej).

Kolejna inwestycja to Osiedle Architektów w pobliżu skrzyżowania ul. Architektów i Daszyńskiego (na dotychczasowych terenach zalewowych potoku Ostropka). Będzie składać się z trzech trzykondygnacyjnych budynków. Łącznie na ok. 50 mieszkań.

To prawdziwy boom budowlany w tym rejonie miasta. Na inwestycje pozwalają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a Ostropa przyciąga zainteresowanie deweloperów ze względu na swoją atrakcyjność.

Jest stąd względnie blisko do centrum miasta, a w dzielnicy nadal czuć atmosferę dawnej wsi. Co ciekawe, ten ostatni aspekt bywa przedmiotem uwag zgłaszanych przez nowych lokatorów.

– W spokojnej dzielnicy zaczyna wyrastać osiedle, na którym mieszkańcy mają coraz mniej do powiedzenia, a nowym mieszkańcom przeszkadzają między innymi dzwony z kościoła, syrena strażacka, samolot, który lata ze spadochroniarzami lub piejący rano kogut – mówią nam w radzie dzielnicy.

To jednostkowe przypadki, ale w przyszłości może być ich więcej. W radzie martwią się, że dla Leśnej Ostropy nadal nie określono drogi dojazdowej do osiedla – czy przez Kozłów, czy – już zatłoczonymi – drogami dzielnicy (m.in. ul. Daszyńskiego). Dla wielu nowych lokatorów zaskoczeniem jest też obecność poligonu wojskowego w pobliżu osiedli, gdzie regularnie odbywają się ćwiczenia.

Casus Ostropy to ciekawy przypadek zderzenia interesów inwestorów, starych mieszkańców i nowych lokatorów. Nad zdrowym rozsądkiem czuwać w takich sytuacjach mają miejscowe przepisy. To właśnie o ich zmianę wnioskowali niedawno mieszkańcy sąsiedniej Wójtowej Wsi. Pod petycją do prezydenta Gliwic podpisało się 622 osób. Sprzeciwiają się budowie osiedla na ok. 250 mieszkań (w 6 blokach) w okolicy ul. Dolnej Wsi i Głowackiego. Wnioskodawcy chcieliby, aby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został zmieniony na taki, który nie będzie zaburzał ładu urbanistycznego okolicy.

Podobnych petycji może być w tej okolicy więcej. Rolnicze tereny na południu Gliwic w MPZP w większości przeznaczone są pod zabudowę. Atrakcyjność terenu każe przypuszczać, że wkrótce znajdą się kolejni inwestorzy, a na przestrzeni lat między Trynkiem, Wójtową Wsią i prowadzoną własnie obwodnicą zachodnią wyrośnie nowa dzielnica. O tym jak będzie wyglądać w dużej mierze zależy od planu zagospodarowania. Dlatego jego aktualizacja (także dla Ostropy) może stać się w najbliższych latach jednym z priorytetów dla gliwickich radnych i urzędników.

(msz)

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Beton

Działki są atrakcyjne i trudno się dziwić właścicielom, że je sprzedają. Rada dzielnicy może ogłosić zrzutkę przeciwników i skupywać niezabudowane grunty, aby nikt inny tego nie zrobił. Dziwić się jednak należy zdziwieniu nowych mieszkańców, że wyje syrena, lata samolot, dzwoni kościół, czy obecny jest poligon. Jeżeli im to przeszkadza, to znaczy że niewystarczająco dobrze przygotowali się do zakupu nieruchomości – nie zrobili sobie rozeznania po okolicy. Dobrze im tak, a jeszcze zimą będą mogli zobaczyć teoretycznie przeźroczyste powietrze na własne oczy. Rdzenni mieszkańcy dzielnicy całe lato segregowali śmieci skrupulatnie gromadząc je w piwnicach, aby zimą po dodatkowej segregacji na palne… Czytaj więcej »

Bób, Hummus, Włoszczyzna

Rdzenni mieszkańcy? Uśmiałam się.

Hahaha

No tak, rdzenni to już dawno mieszkają w Niemczech ;-)

Niuchacz mimo woli

W której dzielnicy nie słychać samolotu wiszącego ~km nad miastem?

:)

W Czechowicach – nowym siole prezydenta.

MW

Problem samolotów, szczególnie jednego “akrobacyjnego” była poruszana już wielokrotnie, ostatnio nawet w Starostwie odbyło się spotkanie z mieszkańcami Żernicy w tym temacie. Ktoś orientuje się jakie pojawiły się pomysły?

ja234

Może trzeba uderzyć prosto do aeroklubu i stanowczo porozmawiać z nimi.Możę petycja, pismo jakieś niech mieszkańcy napiszą.
Nie może być tak, żeby jeden p4444444cący samolocik hałasował.(1808)

silverariel

Może, może…pies szczeka, kogut pieje a samolocik…lata:)

Bóbr, Homar, Dziczyzna

Niech lata, nikt mu tego nie zabrania, ale albo po cichu, albo poza terenami zamieszkałymi.

Stary

Rakieta Grom..

hanek mały

To nie jest samolot akrobacyjny, tylko turbośmigłowy, wyzłomowany na Węgrzech, a zakupiony przez biznesmena, który uzyskał dodatkowe źródło dochodu, wywożąc skoczków spadochronowych. Poczytajcie jakie spustoszenie w organizmach powoduje dźwięk pracującej turbiny.

Willma

Tu nie chodzi o bloki…. problem w tym, że przyjedzie hałastra do dotąd spokojnej dzielnicy

Laszlo_egesz

Doprecyzuj, proszę, kogo masz na myśli?

Stroppendorfer

Nowobogackich cfaniaków :-)

Kaja

Bez przesady! Ludzie, którzy ciężko pracują całe życie i stać ich na nowy dom, mieszkanie muszą być cwaniakami? Wypraszam sobie takie komentarze!

Willma

To, że Cię stać to jedno… ale to, że nadajesz się do zamieszkania w takiej dzielnicy jak Ostropa to drugie… później takim osobnikom przeszkadza pianie koguta, zapaszek z gospodarstwa, dzwony kościelne czy msza po niemiecku…..

Bobik

To jest sprzeczność – najpierw mieszkańcy sprzedali działki inwestorom – mając świadomość przyszłych budów, a teraz blokują te inwestycje…
Pieniądze tak ale dotrzymanie słowa nie… a może to tylko Ci którzy zazdroszczą tym co się obłowili. Jakby nie patrzeć Ostropa to dzielnica miasta a nie wsi.

Ksenomorf

“bliskość zarybionych rozlewisk wodnych” to jest jedno wielkie siedlisko komarów . Ma deweloper fantazję :)))

Marcin

Klientom można sprzedać wszystko, byle tylko opakowane w ładnym papierku. W Gliwicach sprawdza się to od lat.

Anna

a odkomarzaniu słyszał? :)

(_x_)

Skuteczny jest DDT.

Reklamy kłamią

Słyszał, ale nikt nie widział.

:)

Ładu urbanistycznego w Wójtowej Wsi, Ostropie i innych wsiach nikt nie widział i dopóki się wszystkich samowolek i kaprysów arkitektów nie wyburzy, to jeszcze długo nie zobaczy. Jeżeli jakieś osoby uważają, że mają tam “ład”, a nowe osiedla ten “ład” zaburzą, to powinno się im zorganizować wykłady z urbanistyki z obowiązkiem uczestnictwa.

Bób, Hummus, Włoszczyzna

Mieszkańcy chałup boją się rozstania z piecami, bo w związku z budową nowych osiedli dzielnica zostanie podłączona do PEC-u i dostaną nakaz przyłączenia lub instalacji ogrzewania elektrycznego lub gazowego. Skończy się radosne palenie śmieci.

gmG

W celu gazyfikacji mieszkańcy Ostropy skrzyknęli się w Stowarzyszenie i dołożyli do tej gazyfikacji SWOJĄ KASĘ mimo kłód rzucanych przez urząd miejski pod nogi.

MaBeNa

Wszyscy mieszkańcy Gliwic mieli się zrzucić? Gaz w kuchence to nie to samo co piec gazowy do ogrzewania domu. I rachunki też inne.

gmG

Nie mieszkańcy – gazownicy , czy na budowę Biedronki się zrzucałeś/aś, czy koordynowałeś/aś prace inwestycyjne itp itd ? nie ? to zamilcz…

Ampuła

Ochronić i zachować rdzenny niedowład kanalizacyjny! Przebitkę smrodów z nieszczelności instalacji. Wykształcone pokłady kałonośne. Podpłocia rozmiękłe podsiąkaniem. Samoistne wybicia źródełek ścieków ciekłych. Naturalnie wyerodowane odkrywki szamb. Zrzuty treści wucetowej domowej roboty do rowów publicznych. Swobodny wypływ cieczy spod kożucha.
Zraszanie upraw za stodołą metodą automoczową.

Ps

Ampuła daj w końcu namiar na swojego dilera proszę

guliwer

dokładnie, gość jest jakimś nieszczęśliwym człowiekiem, któremu najwyraźniej życie średnio wyszło i się pociesza mędzeniem jak stara baba i zawsze w ten sam deseń – nudny dziad, głowę dam że jest po 50tce (nie obrażając innych seniorów, nie każdy gorzknieje)

gmG

Od kilku lat mamy kanalizację i mieszkańcy w opinii PWIK najsprawniej ( w odniesieniu do innych skanalizowanych dzielnic) wykonali podłączenia podpisali umowy na odbiór ścieków. Nie bierz tyle…

Willma

Z trolami nie ma co dyskutować….

DD

Rada dzielnicy Ostropa to tak marny zespół zaślepionych ludzi własnym ja, że zawsze budzą się dopiero po fakcie. Zatem z braku aktywności sami doprowadzają do nieodwracalnych decyzji niby samorządu Gliwic. Siedźta wewnątrz własnego płota rdzenni mieszkańcy i czekajta na więcej miłych niespodzianek.

gmG

To kandyduj do Rady i ją obudź, ciekawe że jak poszukuję się kandydatów to milczysz. Poznaj ten miodek dla PP Frankiewicza RO to wrzód na doopie demokracji. Jeśli nie wiesz to mieszkańcy Ostropy wygrali z Urzędem w Sądzie Administracyjnym i mieszkańców Ostropy przepraszali urzędnicy za niewłaściwe traktowanie przy przyjmowaniu wniosków do planu zagospodarowania przestrzennego.

DD

No właśnie ten planowany miszung architektoniczny na Ostropie to zapewne skutek przepracowania i aktywności RO, no i ta ich na “bieżąco” uaktualniana strona internetowa też wiele o nich mówi.

Niuchacz mimo woli

Akurat dzwony o 6:00 rano, syreny o 02:00 w nocy i samoloty buczące cały weekend nad głową przeszkadzają większości a nie żadnym jednostkowym przypadkom. Podobnie jak smog, który już o sobie przypomniał na Wieczorka dzisiejszego ranka.

asdf

Smog w Gliwicach to temat rzeka. W ciągu ostatnich kilku dni mieliśmy już przekroczone normy zapylenia, a jest dopiero wrzesień. Przy temperaturach ujemnych będzie pewnie siwo na zewnątrz. Z roku na rok tzw. “kopciuchy” starzeją się coraz bardziej.

Ostatni Sprawiedliwy

Szanowna redakcjo, Osoba pod nickiem “Bób, Hummus, Włoszczyzna” celowo użyła takich słów na swój pseudonim bo są kontrowersyjne i obraźliwe. Takich słów na transparencie użyła pani Klaudia Jachira, blogerka znana z internetowego hejtu. Niedawno zamieściła zdjęcie pod pomnikiem Powstańców Powstania Warszawskiego z transparentem o takiej treści, co wzbudziło oburzenie nawet w środowisku PO-KO (z którego ramienia startuje w najbliższych wyborach parlamentarnych). Naśmiewanie się z wartości jakie towarzyszyły młodemu pokoleniu, idącemu do walki i poświęcającemu własne życie przeciwko okupantowi jest obrzydliwe. Nawet polskie kobiety które utrzymywały bliskie stosunki z Niemcami w czasie okupacji, nie odważały się na tak bezczelne szydzenie, co… Czytaj więcej »

:)

Polska PiSowska wprowadza zakaz używania i wykreśla ze słownika języka polskiego następujące słowa: tęcza, gender, homoseksualizm, banan, bób, humus, włoszczyzna, lewica, socjalizm, komunizm, nazizm, rower, latte. Lista będzie uzupełniana. Jednocześnie Polska PiSowska nadaje sobie prawo do jasnowidzenia i maniakalnej podejrzliwości wobec wszystkiego i każdego. Polska PiSowska nie będzie się wypowiadać na temat, ale przy każdej okazji będzie się powoływać na krzywdy zaznane i urojone, obrazę uczuć i wyobrażeń (w tym religijnych).

p.s.
“Bób hummus włoszczyzna” – kulinarna strona internetowa, plakat, nadruk na odzieży, poduszkach, torbach, etc.
Pora zwiększyć dawkę stoperanu.

Gruntowy przymrozek

One nie znały słowa hummus

Stroppendorfer

Tutaj jest Śląsk i mamy w nosie waszych powstańców…

Ostatni Sprawiedliwy

Cyt.:”Kolejna inwestycja to Osiedle Architektów w pobliżu skrzyżowania ul. Architektów i Daszyńskiego (na dotychczasowych terenach zalewowych potoku Ostropka). Będzie składać się z trzech trzykondygnacyjnych budynków. Łącznie na ok. 50 mieszkań.”.
Kto wydaje pozwolenie na budowę na terenach zalewowych. Czy ten teren już nie będzie zalewowy. Jaka jest zasadność wybudowania poniżej (przy ulicy Słowackiego) polderów, jeżeli na terenach zalewowych powstanie osiedle?

Gruntowy przymrozek

Naiwni kupią, przypomnij sobie wrocławski Kozanów. A potem pretensje bo się nie ubezpieczali i wyciągają łapska po zapomogi.

Ostatni Sprawiedliwy

@Gruntowny przymrozek. Rzecz jest w tym jaki ubezpieczyciel ubezpieczy nieruchomość na terenie zalewowym?

Gruntowy przymrozek

Każdy, kwestią wysokość składki

gliwicjus

Osiedle zlokalizowane w najniższym punkcie okolicy i to pewnie jeszcze z podziemnym garażem… Tylko czekać pierwszego letniego oberwania chmury.

ja234

Więc właśnie kupują, nie wiedząc co dokładnie.Po prostu bezmyślnie kupują na hasło “atrakcyjna lokalizacja”, a potem myślą.Taki to współczesny suweren.
Najlepiej niech kupują tych mieszkań, domków na wsi gdyż sami nie wiedzą co, gdzie kupują.
Nowi mieszkańcy muszą po prostu zaakceptować stan zastany i szanować obecnych mieszkańców ich zwyczaje, a nie z pretensjami, że syrena, dzwony kościelne. A jak im przeszkadza to NIE KUPOWAĆ mieszkań w takiej lokalizacji, oczywiście muszą wiedzieć jakie jest sąsiedztwo a nie na ślepo.A potem zdziwienie własną…głupotą?bezmyślnością? butą? arogancją?(1747)

Marcin

“nowym mieszkańcom przeszkadzają między innymi dzwony z kościoła, syrena strażacka, samolot, który lata ze spadochroniarzami lub piejący rano kogut”

Przeprowadź się na skraj miasta, żeby poczuć wiejski klimat. Narzekaj na dzwony z kościoła, syrenę strażacką czy odgłosy zwierząt…

Przygotujcie się na lament nowych lokatorów, którzy po wprowadzeniu się do mieszkań ze zdziwieniem odkryją, że zieleń z wizualizacji zniknęła, a wokół budują się kolejne osiedla :))

Gruntowy przymrozek

Dzwonienie w kościele o 6 rano to przykład zwykłej złośliwości.

Ksiądz Marek

Nieakceptowanie tegoż dzwonienia to także zwykła złośliwość. Dzwonienie było, jest i będzie

Patrycja

Jak już klecha coś napisze to ręce opadają … A co ma zrobić człowiek który wraca po nocce i nie może zasnąć bo dzwony w sekcie biją

maxistrant

Po nocce jak po 1 i 2 zmianie wypada pójść do kościoła podziękować Panu za pracę a księdzu za modlitwę.

Laszlo_egesz

Jednocześnie szczodrze wspomagając święty przybytek swym grosiwem. I nie mam tu bynajmniej na myśli fałszywie brzęczącej mamony, a szlachetnie i dyskretnie szeleszczące bilety Narodowego Banku Polskiego.

DD

Dzwony w każdym kościele biją po kasę. Daj w łapę księdzu to przestaną bić.

ja234

No właśnie widać, że kler ma problemy z akceptacją i tolerancją.
Nieakceptowanie=TOLERANCJA.
Dzwonienie kiedyś może się skończyć…
Dzwonić to sobie możesz…na obiad….( 1400)

on567

Nie zdążyłeś. Jednak 1401.

Taki mamy klimat

A ja tak się zastanawiam, czy to przypadek, że najpierw tworzy się lofty tudzież inne “słitaśne” dzielnice a dopiero potem “uzupełnia pozostałą przestrzeń” pastelowymi klocami. Dlaczego nie na odwrót? Nie byłoby zbytu?

gmG

W sierpniu 2008 roku Ostropka zalała dolinkę i zatopiła kładkę. W Urzędzie Miejskim powinni o tym wiedzieć

wiesniak

Problem samolotu nad wyjącego nad Gliwicami to nie wina lotniska. Na terenie lotniska jeden gość prowadzi działalność polegającą na sprzedaży skoków na spadochronie z Turbofinista. To właśnie ten samolot tak wyje nad Gliwicami całymi piątkami sobotami i niedzielami. Wystarczy złożyć petycje do miasta celem ograniczenia godzin działaności tej firmy i problem hałasu samolotu właściwie zniknie.

''

Ciekawe ile w tym boomie powstało mieszkań w ramach programu mieszkanie+ ?

Patrycja

Myślenie gliwiczan: Niech deweloperzy nie stawiają bloków dla młodych Polaków bo nam przeszkadza ich obecność , niech się cisną u rodziców albo wyjadą do Niemiec. Ale chętnie przyjmiemy Ukraińców ze Lwowa

''

Ciekawe ile wtym boomie budowlanym, powstało mieszkań w ramach programu mieszkanie+ ?

VAkk

Wpis, a raczej nick z godz. 14,37 jest nie do przyjęcia. Redakcjo opanuj się, to jest ordynarny hejt plujący na tych wszystkich co ginęli za Polskę

:)

A ten z 14:38 może być, czy też nie? Można sobie być idiotą, ale po co się tym afiszować?

Gruntowy przymrozek

Ty tak na poważnie? Wszak od wzniosłości do smieszności raptem jeden kroczek.

dajcie więcej bobu i hummusu

jak ktoś miał na tyle mało rozumku, żeby ginąć za jakiś kraj a nie zająć się swoimi najbliższymi to mu się jakiś ogromny szacunek nie nalezy

Dziadek

Ginęli w obronie i za wolność Swojej Ojczyzny ,mojej też, a nie “za jakiś kraj”!Ludzie o takiej mentalności jak Ty to potrafili tylko gacie zbrązowić,jak Ojczyzna była w potrzebie!

:)

W powstaniu warszawskim (a nie kraju, Polski czy Ojczyzny) ginęli AK-owcy, a wg wykładni PiS tylko “wyklętym” należy się szacunek. Stąd maniakalne pretensje i żale wobec jakiegoś wegetariańskiego transparentu na tle pomnika to jaskrawy przykład schizofrenii cynicznie wykorzystywanej w walce politycznej.

The Tiger@

Nie, oni “gaci nie brązowili”. Oni przeżywali. Oczywiście, że w historycznego punktu widzenia okazywali się tchórzami, ale z genetycznego punktu widzenia mieli większe prawdopodobieństwo przekazania swoich genów dalej. Dlatego bohaterom chwała, ale tym, którzy nie chcieli nimi być nie należy odmawiać szacunku (jeżeli nie szkodzili przy okazji trzecim).

Dziadek

Szczury wiedzione instynktem po to uciekały ze statku przed katastrofą,żeby przekazać swoje geny potomstwu!

The Tiger@

Oczywiście – to naturalne zachowanie. Sztuka jest połączenie trzech nieśmiertelności – genetycznej, historycznej i transcendentnej. No i nie wolno nikogo piętnować za inne wybory.

Dziadek

Szczurza filozofia?….Tchórz…to tylko tchórz !!!

The Tiger@

Ogólna teoria socjologiczna. Dotyczy ludzi, chociaż szczurów w pewnym sensie też. Oczywiście Tobie to może nie odpowiadać, ale wątpię byś był autorytetem naukowym, historycznym, bądź moralnym.

Dziadek

Nie uważam się za autorytet naukowy,czy moralny, a historycznym?….(mam nadzieję,że jeszcze kilka lat pożyję)…. :). Na temat ” nieśmiertelności historycznej i transcendentnej”…..moje szare komórki podpowiadają…(.Dziadek!! Za wysokie progi Filozofii …;) )Co do nieśmiertelności genetycznej,odpowiem tak”Nieśmiertelny Historycznie Tchórz, który BoChatersko zbrązowił gacie ,mógł przekazać potomnym swoje geny…Pewnie znajdą się tacy dla których będzie to brzmiało DUMNIE.

The Tiger@

Ale duma tutaj jest wtórna, bo nie daje nic żadnej nieśmiertelności. Natomiast dla niektórych osób ma użyteczność chwilową. O tej nie należy zapominać, ale ona jest wtórna w tej dyskusji.

Dziadek

Masz święte prawo być wtórnie,a nawet pierwotnie w historycznej nieśmiertelności, dumny z użytecznością chwilową i nieśmiertelności transcendentnej oddawać cześć i szacunek z historycznego punktu widzenia tchórzowi.

Pas i żegnam.

:)

Inną prawidłowością jest to, że najwięcej o bohaterstwie i odwadze perorują osoby, które nie miały okazji do wykazania się w okolicznościach do tego zaistniałych lub po prostu chorobliwi tchórze, którzy z wiekiem wyparli swoją słabość z pamięci i budują fałszywy wizerunek własnej osoby jako zasłużonej, odważnej i bohaterskiej. Prawdziwi bohaterowie są skromni, a wobec innych wyrozumiali.

Dziadek

To co napisałeś powyżej, to z własnego doświadczenia?

Stroppendorfer

A naszej nie…

The Tiger@

Nie, nie jest to hejt na nich.To po prostu konkurencyjny zestaw wartości (odżywczych w tym wypadku).

(_x_)

To sobie robią przyjemną “atmosferę”.

The Tiger@

Najlepiej jest ich po prostu ignorować. Ta samo jak ich odpowiedników z drugiej strony spektrum politycznego.

Egon

Nie żartuj, nasi raczej z Polską walczyli :-)

Ostatni Sprawiedliwy

@Egon. Ramię w ramię z Armią Czerwoną.

Egon

Przynajmniej do 1941 ;-)