W sobotę zarezerwujcie dwie godziny na… nocny spacer po centrum Gliwic. Warto zabrać latarki

Już w najbliższą sobotę, 10 października odbędzie się pierwsza edycja Gliwice Light Art Festival (GLAF).

To święto sztuki świetlnej, które ukaże miasto w nowej odsłonie.

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”#ff8d8d” class=”” size=””]Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 21:00 i potrwa do 23:00.[/pullquote]

Podczas nocnej przechadzki główną ulicą miasta – Zwycięstwa, będzie można zobaczyć projekcje mappingową (grafika wyświetlana na tle budynków), taniec wertykalny, świetlny performance oraz zmappowany wiersz. Nieopodal na moście nad Kłodnicą staną podświetlone rzeźby. Ponadto na gliwickim Rynku zaplanowano: mapping 3D, koncert Gromowładnych na cewkach Tesli oraz grę kinect.

Gliwice zostaną rozświetlone twórczością lokalnych artystów: motion designera Rafała Pietrowicza alias Rufusa, performera Adama Laskę, grupę Gromowładnych, poetę Krzysztofa Siwczyka, rzeźbiarza Jerzego Jachowicza oraz formację artystyczną LineAct.

– Chciałabym aby GLAF był okazją do spojrzenia na piękne budynki przy Rynku i ulicę Zwycięstwa z nocnej perspektywy. Dlatego trzeba koniecznie wziąć ze sobą latarki, sądzę że warto spojrzeć na architekturę Gliwic w tym kontekście

– mówi Joanna Karweta, była radna, pomysłodawczyni wydarzenia.

Po co latarki? Na czas świetlnych projekcji wyłączone zostanie oświetlenie uliczne w tym rejonie, dzięki czemu pokaz powinien być widoczny znacznie lepiej.

Jak zapewniają organizatorzy, Gliwice Light Art Festival będzie niebywałą okazją zobaczenia artystycznego oblicza miasta, które dzięki światłu ukaże swoje piękno w każdym calu. Festiwal ma na celu poszerzyć gron odbiorców współczesnej sztuki światła oraz pokazać, że Gliwice są prężnie rozwijającym się ośrodkiem zarówno kulturalnym, jak i technologicznym. Organizatorzy nie ukrywają, że mają nadzieję zainaugurować w ten sposób cykliczną imprezę, która na stałe wpisze się w charakter Gliwic i przyciągnie tu szeroką publiczność.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatywa, Prezydent Miasta Gliwice, Urząd Miasta Gliwice
Partnerzy: Stowarzyszenie Melina, Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy, Stowarzyszenie GTW, Stacja Artystyczna Rynek, Super AV, i3D, Gliwicki Teatr Muzyczny, Stara Fabryka Drutu, IKAR.
Patroni medialni: Nowiny Gliwickie, 24Gliwice, Reflektor, Ultramaryna, SilesiaSpace, Tuba Gliwic, Gliwicenication.


Szczegółowy program

RYNEK
21.00 ? otwarcie Gliwice Light Art Festival przy Ratuszu
21.00, 22.00, 23.00 ? cykliczna prezentacja mappingu ?25 lat Samorządności ? autorstwa Rafała Pietrowicza na budynku Ratusza
21.00-23.00 ? gra kinect ?Gliwice dawniej, Gliwice dziś? na wirtualnej podłodze przygotowanej przez firmę i3D
21.15 i 22.15 ? koncert na cewkach Tesli w wykonaniu grupy Gromowładni w podcieniach Rynku (w razie niepogody w Stacji Artystycznej Rynek)

DOM TEKSTYLNY WEICHMANNA, UL.ZWYCIĘSTWA
21.00-23.00 ? interaktywny mapping, generowany głosem autorstwa Rafała Pietrowicza

IKAR, UL.ZWYCIĘSTWA
21.00-23.00 ? pokaz wiersza autorstwa Krzysztofa Siwczyka pt: ?Sytuacja po wszystkim?
21.30, 22.30 ? taniec wertykalny w wykonaniu grupy LineAct, nawiązujący do wyświetlanego na budynku wiersza Krzysztofa Siwczyka pt: ?Sytuacja po wszystkim?

[fbvideo link=”https://www.facebook.com/GliwiceLightArtFestival/videos/vb.537015203123223/540473062777437/?type=2&theater” width=”720″ height=”” onlyvideo=”1″]

HOTEL DIAMENT, UL.ZWYCIĘSTWA
21.00-23.00 ? świetlny performance ?Noc? w wykonaniu Adama Laski

MOST NAD KŁODNICĄ, UL.ZWYCIĘSTWA
21.00-23.00 ? ekspozycja podświetlonych rzeźb autorstwa Jerzego Jachowicza