W to zapomniane miejsce znów wróci życie. Trwa budowa osiedla na terenie dawnej cegielni

Teren po dawnej cegielni w Ostropie ma zamienić się w nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Choć do zakończenie budowy jeszcze daleka droga, do pierwszych lokali mieszkańcy wprowadzą się jeszcze w tym roku.

Osiedle “Stara Cegielnia” ma oferować 100 mieszkań o zróżnicowanym standardzie. To duża szansa dla miejsca, które opuszczone w ostatnich latach, kojarzyło się głównie z wypadkami na pobliskich gliniankach.

Odpowiedzialna za inwestycję spółka HS Nieruchomości kończy właśnie budowę pierwszych dwóch segmentów mieszkalnych.

– To najlepsza oferta dla osób, które cenią nieograniczone możliwości, jakie daje Śląsk: niespotykane piękno natury, loftowy design oraz czerpanie z tradycji i kultury – czytamy na stronie internetowej inwestycji.

Szczególną rolę na osiedlu, a zarazem jego punkt rozpoznawczy stanowić ma budynek dawnej cegielni wraz z widocznym z daleka ceglanym kominem.

– Budynek docelowo stanie się zapleczem komercyjnym osiedla tzn. miejscem na sklepik osiedlowy, fryzjera, kosmetyczkę, bistro i inne usługi. Dach cegielni zostanie zaadaptowany na restaurację z widokiem na jezioro – mówi Katarzyna Dębiak z HS Nieruchomości. – Chociaż otoczenie osiedla jest dobrze zaopatrzone w punkty gwarantujące wygodne życie, to możliwość posiadania takiego zaplecza blisko mieszkania będzie nieoceniona – dodaje.

Małe centrum usługowe to tylko jedno z planowanych przeznaczeń dla budynku. Sporą część przestrzeni zająć ma bowiem także Centrum Rehabilitacji Onkologicznej, które powstanie przy współpracy z jedną z fundacji. Prace w tym zakresie mają jednak ruszyć dopiero w 2020 roku. Na razie wewnątrz ceglanego obiektu hula wiatr i aż trudno wyobrazić sobie jego nową funkcję.

Na prezentowanych przez spółkę wizualizacjach uwagę zwraca też projekt mola wypuszczonego w głąb jednego ze zbiorników wodnych. Entuzjaści tego nietypowego rozwiązania muszą jednak obejść się smakiem.

– Wizualizacje są odważne, jednak proszę się nimi nie sugerować, ponieważ architekci dali upust swoim fantazjom. Zbudowanie takiego obiektu pochłonęłoby wiele funduszy i czasu, jednak miłośnikom widoków zapewniamy, że te z restauracji na dachu będą wystarczająco urokliwe – zapewnia Katarzyna Dębiak.

Zlokalizowany na terenie osiedla zbiornik wodny zostanie wykorzystany do pozyskiwania energii. Inwestor chce wybudować pompę ciepła, która będzie zapewniać ciepłą wodę dla całego osiedla.

– Niezależnie zbiornik pełni funkcje rekreacyjne, jednak na ten moment bez możliwości kąpieli – zaznacza Dębiak i podkreśla, że wypadki, do których dochodziło tu w przeszłości zdarzały się na drugim zbiorniku, który należy obecnie do miasta. – Zdarzenia te były raczej wynikiem brawury po alkoholu, a nie zagrożeniami płynącymi z samego zbiornika wodnego – dodaje.

W “Starej Cegielni” do dyspozycji mieszkańców będą lokale jednopoziomowe o wielkości 47 i 61 m2 oraz powstałe w wyniku modułowego łączenia mieszkania dwupoziomowe i segmenty jednorodzinne o powierzchni od 94 do 183 m2. Na osiedlu przewidziany jest także podziemny parking a kompleks będzie zamknięty dla osób z zewnątrz.
Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Melchior
Melchior

Ciekawe czy nowi mieszkańcy wiedzą o pobliskiej strzelnicy garnizonowej? A może deweloper już zdążył ich okłamać, że wkrótce ją zamkną tak jak to robili w innych miastach?

Autochton
Autochton

Mieszkańcy osiedla “Na wzgórzu” obok poligonu mogą się przekonać każdej nocy jakie to ciche i urokliwe miejsce ;-)

Matełusz
Matełusz

A ktoś im kazał się tam budować?
Widziały gały co brały.

rrolch
rrolch

Niech się cieszą, że to nie jest wrocławski Kozanów :)

Marcin
Marcin

Ale bzdury opowiadasz chlopie… mieszkam na zielonym i nocne strzelanie jest rzadkością, Nie śledze tego dokładnie, ale może raz w miesiacu? Nikt z mojej rodziny nie ma problemów z zaśnieciem, nawet uwagi na to nie zwracamy

Autochton
Autochton

To cieszę się.

AMF
AMF

Zawsze można nastawiać a potem protestować. W tym wypadku wsparcie zewnętrzne zapewnione.

genek
genek

Dlaczego deweloper blokuje przejazd działkowcom po drodze publicznej i każe sobie za to płacić?!
To samo robił gościu co sobie uzurpował własność drogi i zamykał przejazd szlabanem!!!!!

Łukasz
Łukasz

Przecież to jest droga PRYWATNA! Wystarczy spojżeć na stronę msip!

rys
rys

A od kiedy to ulice są w prywatnych rękach???!!!!!!

Aqwe
Aqwe

odkąd urzędasy za pieniądze takie drogi sprzedały prywaciarzom, a teraz taki blokuje, bo mu wolno, czyli na złość ludziom, bo zawsze o to chodzi, żeby było na złość.

loto
loto

Całe szczęście że szlaban postawili. Ci co na pełnym gazie na quadach z poligonu lub na poligon tą drogą jeżdzili już nie będą :) Będzie zdecydowanie bezpieczniej. A że droga prywatna to będą nią jeżdzić tylko Ci co mają tam domy czy mieszkania.

Cookie Monster
Cookie Monster

Okolica ładna – budynki natomiast na wizualizacji moim zdaniem conajwyżej przeciętne.

Urko
Urko
Nawet na wizualizacji, że osiedle budowane jest wg zasady : Minimum przestrzeni+ maximum powierzchni = maximum zysku dewelopera. Jeśli do tego dodać centrum usługowe + CRO + parking podziemny (w wersji 1 samochód na mieszkanie ) na końcu człowiek z odrobiną wyobraźni zobaczy zapchane samochodami lokatorów, pracowników i pacjentów CRO wąskie osiedlowe uliczki. Good Luck and Good Night. BTW . Jestem ciekawy jak szanowny deweloper chce w realu połączyć przeznaczenie komercyjne budynku cegielni , który ma być miejscem na sklepik osiedlowy, fryzjera, kosmetyczkę, bistro i inne usługi z faktem zamknięcia obiektu na zewnątrz. Generalnie jak czytam takie oklepane frazesy deweloperów… Czytaj więcej »
Janusz Borowicz

No i z czasem Biedronka powstanie :)

gliwiczanin2a7
gliwiczanin2a7

już widze jak robią się plamy od przeciekającego deszczu na najwyższym pietrze albo po prostu pękają płyty gipsowe i odpada farba na łączeniach. To jest jakaś choroba tego typu budynków dajcie im jakis czas i zaczynają wychodzić jakiegoś rodzaju niedoróbki lub złe materiały.

fdgfdgfdg
fdgfdgfdg

a nie raczej “specjalistyczna deweloperja” gdzie wszyscy idą na “metry metry metry” ?

Jerzy Kozioł

A powiedzcie czy miasto mając już teren nie mogło wpaść na ten pomysł i samo wybudować mieszkania komunalne? Od razu odpowiadam na tezę że miasta na to nie stać. Mozna budować na kredyt który następnie można spłacać z czynszów

Mateusz Sowa

Można tylko że miasto najwyraźniej nie chciało, nie opłacalny biznes, lepiej by inwestor się tym zajął ;) smutne ale prawdziwe

Michał Dyl

Całe szczęście, że miasto się za to nie zabrało. Conw rękach miejskich to wiecznie nierentowne. A tak prywatny właściciel będzie musiał zadbać, żeby wszystko było w porządku.

Lesław Dynak

Na kredyt to miasto wzięło się za dokończenie budowy mauzoleum czytaj Hala P… i parę innych ważniejszych poronionych pomysłów

ja234
ja234

Wizualizacje, obietnice, że już, już w tym roku się wprowadzą ludzie..
Mało realne jest zakończenie inwestycji w tym roku, do końca roku zostały niecałe 2 miesiące, nie wierze, że zdążą..

zyz
zyz

Nikt nie pisze o zakończeniu inwestycji. A wręcz, że do tego daleka droga. Natomiast inną sprawą jest oddanie pierwszych lokali (na przykład dwóch).

Przemek Wroński

Szkoda tylko że zablokowali drogę na działki

zyz
zyz

Partyzanci Antka i zbowidowcy będą musieli się przedzierać lasami. Ale oni przyzwyczajeni …

Izabela Wójcik

Oj w lecie chodziło się kąpać nad te stawy nazywane “bagier”. Od rana do wieczora tam siedzieliśmy.

SZOFER
SZOFER

A co z firmą “SZYMCZYK”, która tam była ??? Jakieś 13 – 14 lat temu tam pracowałem i to była moja baza transportowa. Pamiętam, jak ci co danego dnia nie mieli roboty, szli na urlop albo przychodzili i pracowali przy odzysku cegły, rozbierając ten moloch od środka. Miał tam być piękny warsztat …

rocki
rocki

Dla tych co chcą zamieszkać w Ostropie polecam:
https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.28449&longitude=18.59405&id=686

damik
damik

własnie ta stara cegielnia wykorzystac na mieszkania socialne ale napewno bedzie inaczej lokale na sprzedaz za pół milina heee

Monika Richter

prywatne osiedle getto zamykane ciekawa perspektywa i jeszcze mur wokoło taki na 3m