W wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego będą mieszkania. Wokół 5 bloków. Jest pozwolenie na budowę

NOVA PROJEKT

110 lokali mieszkalnych ma znaleźć się w nowym osiedlu mieszkaniowym, które powstanie wokół wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego. Mieszkania mają znaleźć się także w wyremontowanym zabytku. Projekt otrzymał już pozwolenie na budowę.

 
To może być przełomowy moment w historii wieży ciśnień przy ul. Sobieskiego. 21 kwietnia 2022 roku gliwicki Wydział Architektury i Budownictwa wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, która obejmuje powstanie osiedla mieszkaniowego wokół wieży, ale także modernizację samego zabytku.

Zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektową powstać mają trzy budynki mieszkalne wielorodzinne oraz dwa budynki mieszkalno-usługowe wraz z garażem podziemnym. Łącznie zaprojektowano 110 lokali mieszkalnych i 5 lokali użytkowych z przeznaczeniem usługowo-handlowym. Garaże na 126 miejsc postojowych mają zostać połączone z wieżą podziemnym łącznikiem. Z dokumentacji projektowej wynika, że budynki będą miały 4 kondygnacje i barwę czarną, ciemnografitową i „drewnopodobną”.

NOVA PROJEKT

CO POWSTANIE W WIEŻY?

W zabytku, właściciel, pyskowicka spółka GWC (powiązana z firmą Komsta Okna i Drzwi S.A.) zamierza zlokalizować 27 lokali mieszkalnych i 2 lokale przeznaczone na usługi handlu.

– Zaprojektowano również dach wieży, który nie jest zagospodarowany dla jakiejś dodatkowej funkcji, natomiast na siódmej kondygnacji nadziemnej wieży przewidziano dla mieszkań taras mieszczący się w obrysie budynku, na części jego obwodu

– informuje Tatiana Marcinów, Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.

Na dachu wieży ma pojawić się konstrukcja ażurowa o ciemnografitowej barwie. W ramach inwestycji planowane są nasadzenia 35 drzew (m.in. buków zwyczajnych, platanów klonolistnych, grabów pospolitych czy dębów szypułkowych).

NOVA PROJEKT

Zakończone w kwietniu postępowanie w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę było drugim dotyczącym tej samej inwestycji. Przed rokiem urzędnicy odrzucili przedstawiony projekt ze względu na niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt przebudowy i nadbudowy wieży ciśnień przygotowała pracownia NOVA PROJEKT Tomasz Korek z Katowic. Inwestor, spółka GWC na razie nie zabrała oficjalnego głosu w sprawie planowanej inwestycji. Data jej realizacji również nie jest znana.

OD AUTORA:

W długoletniej i trudnej historii ratowania zabytku przy ul. Sobieskiego, jeszcze nigdy nie było tak blisko przełomu. Cena za uratowanie zabytku będzie jednak wysoka, choć w warunkach oddania wieży w ręce wolnego rynku, trudno było spodziewać się innego rozwiązania.
Głównym problemem nie jest li tylko bezpośrednie sąsiedztwo wieży, bo bloki mieszkalne jeżeli zostaną dobrze wkomponowane mogą się obronić (i tak są o piętro niższe od tych prezentowanych przed laty w nieoficjalnych wizualizacjach). Osiedle na kilkaset nowych mieszkańców to przede wszystkim silna i trwała ingerencja w przestrzeń historycznego osiedla GAGFAH i placu Grunwaldzkiego (nowe apartamentowce powstaną też po drugiej stronie parku – przy ul. Kazimierza Wielkiego). Kameralny charakter całej dzielnicy powstającej niegdyś pod okiem Karla Schabika jest zagrożony.

Michał Szewczyk

Rys. Nova Projekt

119 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
W przyszłość patrzę
02/06/2022 07:46

Tak jak podsumował Michał Szewczyk. Cały urok tej dzielnicy zostanie zniszczony. Tym urokiem jest cisza, spokój, senność, stosunkowo mały ruch samochodowy, mnóstwo zieleni. Ten klimat tworzony jest właśnie przez rodzaj zabudowy wymuszający małą ilość mieszkańców na znacznym obszarze. Po raz kolejny za nic ma się te aspekty. 126 miejsc postojowych sprawi, że każdego dnia 200 samochodów będzie pokonywało drogę do i z pracy a drogi dojazdowe trzeba będzie rozbudować i w końcu wyrżną te lipy bo widać jak na dłoni w czym dokładnie one przeszkadzają. UM przechodzi sam siebie żeby wydusić z tego rejonu najmniejszy grosz, ale bez nazywania spraw… Czytaj więcej »

Kapitalizm
02/06/2022 08:08
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

Trzeba było wykupić działkę z wieżą i zagospodarować teren i obiekt na swoją modłę, czyli to co się nie uda na Placu Grunwaldzkim – zieleniec z wieżą jako okrąglakiem z tanią gastronomią i kulturą wysoką.

syrop glukozowo-fruktozowy
02/06/2022 08:33
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

Mam dziwne przeczucie, że za jakiś czas wieża ulegnie „samospaleniu” i ze względów „bezpieczeństwa” zostanie podjęta decyzja o jej rozbiórce.

kiedy
02/06/2022 09:34

To zaistniałą sytuację będzie można doskonale wykorzystać i po pożarze na szczycie wieży zostanie zamontowana obszerna platforma na której zostaną ustawione setki uli a pszczółki będą korzystać z zasobów kwietnej łąki na Placu Grunwaldzkim jak również kwietnej łąki na polderach przy ul. Słowackiego czy nawet dalej zapuszczą się aż nad nowy suchy zbiornik na Wilczych Dołach. W wielu innych miastach ule ustawiane są na dachach wieżowców to i na dachu wieży ciśnień można. Wieża zyska nową funkcję a w jej grubych ceglanych, chłodnych murach może zainstalować się gliwicki związek pszczelarski bez konieczności instalowania energochłonnych i nieekologicznych urządzeń klimatyzacyjnych. Pyszny zdrowy… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 29 dni temu przez kiedy
partyzant z wyciętego lasu
02/06/2022 09:59
W odpowiedzi na  kiedy

A pokąsane przez pszczoły dzieci odczują zdrowotne i dobroczynne dla ich młodych organizmów działanie pszczelego jadu, nauczą się być odpornymi na ból, przestaną się mazgaić i fajtłapowate mamyje wyrosną na dzielnych i odważnych w boju żołnierzy w obliczu specjalne operacji wojskowej.

Ostatnio edytowany 29 dni temu przez partyzant z wyciętego lasu
preppers
02/06/2022 10:06

Niejedno dziecko nawet połknie pszczołę co wyszkoli w nim w przyszłości zdolność do radzenia sobie z trudnościami w nieregularnych dostawach porcji żywnościowych na polu walki.

gliwicjus
02/06/2022 08:43
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

Niestety obawiam się, że masz rację.

Helmut
02/06/2022 08:57
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

Mówisz prosto z mojego serca. Niestety jest, tak jak piszesz.

kiedy
02/06/2022 09:14
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

Typowe pierdo-lamento.

Greta
02/06/2022 10:36
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

W wieży można zainstalować gigantyczny transformator na prąd z węgla, który z łatwością zasili ładowarki dla tych 200 samochodów a ich elektryczny cichy szelest będzie miał pozytywny wpływ na skołatane nerwy gliwiczan zasiadających na ławkach Placu Grunwaldzkiego.

bywalec dancingów
02/06/2022 10:46
W odpowiedzi na  Greta

Albo elektrownię szczytowo-pompową ?

elektryka prąd nie tyka
02/06/2022 10:48
W odpowiedzi na  bywalec dancingów

To już prędzej magazyn energii na zdezelowanych akumulatorach po samochodach elektrycznych.

Greta
02/06/2022 10:50
W odpowiedzi na  elektryka prąd nie tyka

Tak akumulatory fajnie płoną co znakomicie koreluje z przyszłością wieży.

elektryka prąd nie tyka
02/06/2022 11:09
W odpowiedzi na  Greta

Te najnowsze przyszłościowe polimerowe akumulatory będą płonąć jeszcze lepiej, nic tak fajnie nie pali się jak plastik a ile różnorakich gazów cieplarnianych się przy tym wydziela, wieża na pewno będzie dużą atrakcją w mieście.

od pomysłu do przemysłu
02/06/2022 12:09
W odpowiedzi na  elektryka prąd nie tyka

To może w wieży od razu zainstalować ekologiczną spalarnię odpadów ?

kiedy
02/06/2022 11:39
W odpowiedzi na  elektryka prąd nie tyka

Ciepło z komputerów będzie zimą ogrzewać ule na dachu.

Irek
02/06/2022 11:43
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

kilka lat jęków, że wieża niszczeje i nie ma jej komu wyremontować. Po czym znajduje sie ktoś, kto znalazł

Pluskadełko
02/06/2022 12:21
W odpowiedzi na  Irek

Co mam ci powiedzieć? Gdy wybawiciel od śmierci głodowej gwałci wyzwoloną osobę to dobrze czy źle? To jest zwykły gwałt na tej okolicy.

bywalec dancingów
02/06/2022 13:27
W odpowiedzi na  Pluskadełko

To bardzo dobrze bo powstaje nowe życie co jest kapitalne w obliczu katastrofy demograficznej.

Mosze
03/06/2022 08:04
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

Przewspaniały prezydent Neumann na spotkaniu z mieszkańcami dzielnicy Śródmieście i Politechnika wyznał możliwość sprzedaży szpitala i nieczynnej kotłowni. Obszar między ul. Kościuszki a nieruchomością z wieżą to około 5 ha terenu.
Planów inwestycyjnych jest więc w okolicy Placu Grunwaldzkiego ilość ogromna.
Deweloperzy będą czekać na przetargi…

ekoprzodownik
03/06/2022 15:11
W odpowiedzi na  Mosze

Gdy zrealizowany zostanie pierwszy krok w deweloperce to łatwiej będzie wydawać WZ-tki na kolejne wielokondygnacyjne apartamentowce takie których wysokość będzie większa niż komin nieczynnej kotłowni bo analiza w kontekście istniejące już obok zabudowy będzie wykazywała zgodność inwestycyjną, Na dachach nowych wysokościowców będzie można zabudować turbiny wiatrowe, które umożliwią odlot mieszkańcom apartamentowców do miejsc pracy

"przyszłość"
05/06/2022 14:29
W odpowiedzi na  W przyszłość patrzę

A następny krok po wybudowaniu blokowiska wokół wieży to likwidacja targowiska, bo potrzebny będzie parking dla mieszkańców

Wrzodzisław
02/06/2022 05:14

…a potem, jak zwykle, okaże się, że wieża ciśnień jest w tak fatalnym stanie, że trzeba ją będzie po prostu rozebrać. Tak jak było z katowickim dworcem i szeregiem innych budynków, np w Warszawie

Wsp
02/06/2022 09:14
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Akurat kiedy mowa o rozbiórce wieży to słuszna idea. To się nie nadaje do zamieszkania a innych rozsądnych przeznaczeń nie widać nawet w światłych umysłach lokalnych społeczników.

Franz
02/06/2022 10:53
W odpowiedzi na  Wsp

Dobrze, że we Wrocławiu mają światlejszych.

tory na TIRy
02/06/2022 13:51
W odpowiedzi na  Franz

I dzięki tej światłości nie ma miesiąca aby w nie wykoleił się we Wrocławiu tramwaj na wykoślawionym nie remontowanym od dziesięcioleci torowisku.

To straszne
02/06/2022 14:01
W odpowiedzi na  tory na TIRy

Co ty powiesz?? Nie ma miesiąca mówisz hmm.

przesiadkowicz
02/06/2022 14:44
W odpowiedzi na  To straszne

W lutym się nie wykoleił.

tory na TIRy
02/06/2022 15:03
W odpowiedzi na  przesiadkowicz

No nie wiem, może jeżdżące po szynach samochody ubiły na nim śnieg i torowisko się wyrównało.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
02/06/2022 09:30
W odpowiedzi na  Wrzodzisław

Oni tam juz wiedzą jak ugryźć temat :)

Szczery
02/06/2022 07:09

Może czas na emeryturę i zniknięcie z UM a nie kurczowe trzymanie się stołka grubo po 70?

Wasilij Zajcew
02/06/2022 08:32
W odpowiedzi na  Szczery

Co ma pernik do wiatraka? Teren jest prywatny, nie miejski…

Franz
02/06/2022 10:28
W odpowiedzi na  Wasilij Zajcew

Ale takim nie był. Miasto po doprowadzeniu obiektu do ruiny w swoim stylu pozbyło się problemu.

Ostatnio edytowany 29 dni temu przez Franz
Adam
03/06/2022 15:51

W najładniejszym miejscu Gliwic ma stanąć szpetny czarny klocek, bez żadnego nawiązania do otoczenia. Niszczenie układu urbanistycznego trwa…

Eee tam
04/06/2022 06:40
W odpowiedzi na  Adam

Nie czarny klocek a cały zestaw „Lego”

Maciek
02/06/2022 19:03

Makabra. Jak to się ma do architektury całej dzielnicy, nie mówiąc o samej wieży? W prymitywny sposób otoczyć wieżę paskudną typówką to głupi pomysł. To jest miejsce na konkurs architektoniczny.

Philip
02/06/2022 23:52

„Wieża” ma jeszcze szansę zawalić się podczas prac budowlanych.
Przetrwała wiele lat nie dbania o nią, dewastacji, ale budowy może nie przeżyć.
Jak się nie będzie zgadzał rachunek ekonomiczny dewelopera to „wieża” wyzionie ducha…

Adam
02/06/2022 17:31

Kolejny czarny, szpetny budynek. Nasi absolwenci architektury mają równo zryty beret, nie stać ich na nic innego niż czary klocek z oknami. Zaśmiecanie krajobrazu miejskiego trwa.

beret
02/06/2022 17:32
W odpowiedzi na  Adam

Wybieleje na słońcu i od kwaśnych deszczy.

Adam
02/06/2022 18:06
W odpowiedzi na  beret

Nic nie zbieleje, najwyżej wybrudzi sie jeszcze bardziej. Nigdzie w cywilizowanej Europie, nie buduje sie czarno-szarych klocków z oknami, tylko u nas. Masowe opętanie brzydotą. Dekadencja.

beret
02/06/2022 18:30
W odpowiedzi na  Adam

Dlaczego mamy naśladować Europę, masz wobec Europy jakiś kompleks niższości ?

Philip
03/06/2022 07:51
W odpowiedzi na  Adam
Adam
03/06/2022 15:38
W odpowiedzi na  Philip

To są jakieś domy socjalne na jakimś zapupiu. To ma być wzór do i szczyt ambicji naszej architektury? Zdjęcia slumsów z Indii tez będziesz też bezmyślnie naśladował? Znajdź sobie lepsze projekty do naśladowania, albo wymysł coś ładnego…. Aaa zapomniałem … wy umiecie tylko przerysowywać zagraniczne katalogi…

SS3
03/06/2022 17:23
W odpowiedzi na  Philip

Co to za budynki?

PS: No i trochę kula w płot bo mieszkania w tle w pastelowych kolorach, które to u niektórych architektów prawie, że wstrząs anafilaktyczny wywołują ;-]

Philip
03/06/2022 07:47
W odpowiedzi na  Adam

Autor projektu jest podpisany, proszę jego zapytać jakiego wydziału architektury jest absolwentem? Niekoniecznie musi to być Politechnika Śląska.
Na wydziałach architektury prowadzone są zajęcia z projektowania, ale na żadnym nie uczy się „projektowania dla deweloperów”…
Oni chcą mieć tani projekt, nieskończenie dużo powierzchni mieszkalnej, jak najmniej miejsc postojowych i tanią realizację. Kluczową rzeczą jest tani projekt…

SS3
03/06/2022 17:27
W odpowiedzi na  Philip

Skoro absolwenci architektury nie ogarniają, to może pora rozszerzyć zespoły projektowe o inne specjalności.

Hans
03/06/2022 23:10
W odpowiedzi na  SS3

Należy organizować dla deweloperów wykłady z patodeweloperki…

Eee tam
04/06/2022 06:44
W odpowiedzi na  Philip

Szare jest tańsze od kolorowego?

Bor
03/06/2022 11:10

Ten UM nie wyzwolił się jeszcze z pociotków ZF…

Paulina
03/06/2022 01:24

Obrzydliwy czarny kolor na budynkach, komu się to podoba, ponure to okropnie, paskudna moda nawiedzonych architektów, na Sikorniku obok kościoła te kilka niewysokich budynkow straszy czarnym kolorem, horrory ktoś lubi

Cerveza y Latifondo
04/06/2022 08:31
W odpowiedzi na  Paulina

Na pewno nie nawiedzeni, droga Pani. Brak wyobraźni, smaku i stylu do tego stopnia, że nawet architektura Bukaresztu późnego Ceausescu skrywa w sobie jakąś głębszą ideę. Takie nory goblinów znajdują się w piekle dla architektów, gdzie banici wolnego zawodu będą w nich mieszkać po czasy ostateczne.

hanek mały
05/06/2022 14:09
W odpowiedzi na  Paulina

Za PRL-u obśmiewali tych, którzy na Perkoza pomalowali balkony na czarno, że wyglądają po tym upiększeniu jak trumny.

Marcus
02/06/2022 08:26

Może jednak warto komponować stare z nowym? Uparte trzymanie się starych założeń architektonicznych prowadzi w naszych realiach do zastoju i,niestety, najczęściej zniszczenia zabytkowej tkanki miasta. A miasto musi żyć i umiejętnie godzić to co stare z nowym. inaczej zatrzyma się w rozwoju a jego cenne elementy, nieużywane będą tylko straszyć swoim stanem i rozsypią się…
Może warto podpatrzeć co robią w innych miastach, nie tylko w Polsce?

kiedy
02/06/2022 09:10
W odpowiedzi na  Marcus

W innym mieście Zabrzu pocięli palnikami i wywieźli na złom zabytkowy zbiornik na wodę w środku wieży ciśnień i urządzili w niej kawiarnię.

Marcus
02/06/2022 10:02
W odpowiedzi na  kiedy

Może czas spojrzeć dalej spoza tego grajdołka?
Czy tylko Zabrze , Bytom Katowice?
Jest w Polsce sporo innych miast, może na nich się wzorować?
Ciągle kompleks zapyziałego Śląska ma determinować to co się tu dzieje i powstaje?

kiedy
02/06/2022 10:11
W odpowiedzi na  Marcus

W Berlinie wyburzyli zabytkowy dworzec kolejowy po czym go odbudowali a następnie na jego miejscu wybudowali nowy.

euroentuzjasta
02/06/2022 10:57
W odpowiedzi na  kiedy

A kto bogatemu zabroni.

tory na TIRy
02/06/2022 11:02
W odpowiedzi na  euroentuzjasta

W Niemczech wszyscy są tak bogaci, że brakuje maszynistów, nikt nie chce robić za psie pieniądze.

Mosze
03/06/2022 17:22
W odpowiedzi na  kiedy

Podobnie jak w Katowicach…

zapyziałek
02/06/2022 11:13
W odpowiedzi na  Marcus

To może wzorem światowej stolicy turystyki Krakowa mogło by w Gliwicach spłonąć archiwum miejskie tak jak w Krakowie supernowoczesny obiekt tego typu ?

grajdołek
02/06/2022 12:47
W odpowiedzi na  Marcus

Ja bym wzorem Warszawy spuścił z oczyszczalni wszystkie ścieki do Kłodnicy tak jak z oczyszczalni Czajka.

kompleks
02/06/2022 13:28
W odpowiedzi na  Marcus

A ja bym zalał wodą tunel DTŚ tak jak tunel Wisłostrady po deszczu.

Gang PiSena
02/06/2022 16:50
W odpowiedzi na  Marcus

Wzorem Radomia mamy w Gliwicach lotnisko, z takim samym jak tam ruchem pasażerów.

DD
02/06/2022 17:37
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Czy jest zlokalizowane również w sercu dzielnicy mieszkaniowej i przy centrum miasta, dla podniesienia poziomu prozdrowotnych decybeli mieszkańcom całej gminy, przy równoczesnym dezinformowaniu, że nadmiar hałasu jako broń biologiczna nie jest dla organizmów biologiczny szkodliwa?

Gang PiSena
02/06/2022 18:27
W odpowiedzi na  DD

Dlaczego akurat mnie o to pytasz ?

hanek mały
05/06/2022 14:05
W odpowiedzi na  Gang PiSena

Ale mamy za to lokalnego „Czerwonego Barona Turbo” , który daje w kość w każdy weekend wyjąc ludziom nad głowami, nie dając skorzystać z ciszy i spokoju na własnych działkach.

Pluskadełko
02/06/2022 11:48
W odpowiedzi na  Marcus

Komponować stare z nowym trzeba z głową żeby nie obudzić się z ręką w nocniku. Gliwiccy decydenci co rusz muszą myć ręce, a i tego nie potrafią. Po zmoce całą swoją lichutką energię zużywają próbując naprawić błąd błędem.

Małgorzata
02/06/2022 12:02

Paskudne i znowu czarne! Czy naprawdę nie ma innych kolorów w budownictwie?

Jak nie ma
02/06/2022 14:05
W odpowiedzi na  Małgorzata

Są. Szare.

Greta
02/06/2022 14:48
W odpowiedzi na  Małgorzata

Kiedy wieża zapłonie, będą błyskać różne kolory.

w pogonii za octem
02/06/2022 16:53

ci dyletańci zniszczyli by nawet najbogatsze i najpiękniejsze miasto

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
02/06/2022 08:36

a kiedy wieża spłonie czy ją rozbiorą ? :)

kiedy
02/06/2022 09:06

A co tam będzie się palić, cegła czy stalowa konstrukcja ?

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
02/06/2022 10:17
W odpowiedzi na  kiedy

czyli co mogło to się spaliło. To co teraz może się tam przytrafić?

kiedy
02/06/2022 10:26

To wieża spłonie czy się spaliła ?

Greta
02/06/2022 10:53
W odpowiedzi na  kiedy

Wieża się będzie palić cyklicznie co jakiś czas.

kiedy
02/06/2022 10:54
W odpowiedzi na  Greta

biedne pszczólki

Bogna
03/06/2022 08:32

Beton, beton tam też beton. Ot taki urok Gliwic. A właściwie odwrotność uroku.

SS3
05/06/2022 16:03
W odpowiedzi na  Bogna

Wcale nie Gliwic. W Katowicach niby sztandarowa i ultrareprezentacyjna okolica czyli teren NOSPR/Muzeum ładnie wygląda z auteczka, bo z bliska to całe otoczenie budynków to tania betonoza.
W Rudzie, piękny zabytkowy dworzec też ubogacili kawałem betonu.
Oj długo można by wymieniać.

Toledeau
04/06/2022 16:59

Inwestor Kania budował budynek przy ul. Sobieskiego naprzeciwko szpitala. Wywożąc ziemię z wykopów pod fundamenty zniszczył ul. Sobieskiego poprzez tworzenie dziur w nawierzchni jezdni oraz zniszczył mieszkańcom tynki domów które pękały od wstrząsów transportu .Drogę naprawiało miasto. Urzędnik pewnie wie o tych przypadkach i wydając pozwolenie na budowę czyli na wszystkie czynności z budową związane naraża mieszkańców zabytkowych domostw na olbrzymie straty. Urzędnik jest albo niekompetentny albo ma ciągoty korupcjogenne

SS3
05/06/2022 16:08
W odpowiedzi na  Toledeau

Nie naraża na żadne straty wydając pozwolenie bo zgodnie z przepisami obowiązkiem inwestora jest przywrócić stan poprzedni.

Cerveza y Latifondo
03/06/2022 20:54

Z cyklu „jestę arhidektem” Oko Saurona i Minecraft w jednym.

SS3
05/06/2022 16:06
W odpowiedzi na  Cerveza y Latifondo

Ale jakby zwieńczeniem rzeczywiście było oko, to byłaby niezła atrakcja turystyczna.
Oby tylko orków nie przyciągnęła.

observer
04/06/2022 22:32

Jak można sprzedawać zabytkowe budowle chciwym developerom? Jaką korzyść będą mieli z tej transakcji mieszkańcy? Kolejne ohydne, ogrodzone osiedle? A przy tym mieszkańcy płacą największą daninę na rzecz miasta w PL. W zamian dostajemy parę drzewek posadzonych w taki sposób, że zdechną po roku. Pięknie się rozwijamy nie ma co

Obserwując
06/06/2022 12:18

Kolejna wyspa cieplna podwyższające i tak wysoką temperaturę.Brawo urzędasy.Lepiej zasadzić tam drzewa niż stawiać klocki klejone.

aaga
30/06/2022 13:31

tam powinno powstać – jak już- coś o pięknej „starej architekturze” pasujące do tamtejszej zabudowy a nie typowa deweloperska kupa jakiej w Gliwicach mnóstwo – mała powierzchnia i upchać jak najwiećej – (osiedle bursztynowe) kolory szarośc nijakość okna do podłogi ….tak się teraz buduje – nijak

Ksilaqui
02/06/2022 11:11

Już widzę jak ludzie, którzy kupili tam mieszkania kwiczą, że trzeba zlikwidować szpital bo karetki całą dobę jeżdżą na sygnałach i wypocząć nie można we własnym mieszkaniu…

Gliwiczanin
02/06/2022 11:30
W odpowiedzi na  Ksilaqui

mieszkam w tej okolicy od 2000 roku i jakoś tych karetek jadących na sygnale przez całą dobę nie słyszałem ale najlepiej wypisywać bzdury nie mając pojęcia o realiach.

Pluskadełko
02/06/2022 11:36
W odpowiedzi na  Ksilaqui

Karetki jeżdżą na sygnałach przez całe miasto przed szpitalem je wyłączają, a szpital przez dekady zaniedbań już jest niemal zlikwidowany.

likwidacja
02/06/2022 17:02
W odpowiedzi na  Pluskadełko

Powoli znika z widoku jest coraz niższy.

łańcuch do piły
02/06/2022 14:53

Jestem gotowy na roboty drzewne poprzedzające właściwą budowę.

Kafka za 2 zł
02/06/2022 08:00

Budowanie nowego okrąglaka na placu okazuje się coraz większym absurdem. Ceny materiałów budowlanych i usług rosną w takim tempie, że dziś za kwoty z BO możliwa jest budowa kabiny toaletowej a tu jeszcze niezawodny Frankiewicz umożliwił prezydentom wyrzucenie do kosza wybranych inwestycji a nawet całych Budżetów Obywatelskich.

bywalec dancingów
02/06/2022 10:41
W odpowiedzi na  Kafka za 2 zł

Topienie pieniędzy w okrąglak jest absurdem a topienie pieniędzy w remont Zameczku Leśnego nie jest.

?!
02/06/2022 11:29
W odpowiedzi na  bywalec dancingów

Jeżeli się nie zorientowałeś, to jest rok 2022 i po Zameczku Leśnym pozostały tylko mętne wspominki.

Pluskadełko
02/06/2022 11:38
W odpowiedzi na  bywalec dancingów

Jakiego Zameczku Leśnego?

bywalec dancingów
02/06/2022 11:42
W odpowiedzi na  Pluskadełko

Tego w parku Żorek i dokładnie tego, który nie został wyremontowany za to w zamian wyburzony, pytasz się jakbyś nie wiedziało.

Mieszkaniec Gliiwic
03/06/2022 11:09

Może i szkoda spokoju w jednej z najładniejszych dzielnic w mieście ale z drugiej strony to szansa na fajne zagospodarowanie popadającego w ruinę terenu jak i samej wieży.

observer
04/06/2022 22:38
W odpowiedzi na  Mieszkaniec Gliiwic

Grodzone osiedle to fajne zagospodarowanie? Dlaczego nie publiczny teren z zielenią i odrestaurowaną wieżą? Co, jesteśmy na to za biedni?

SS3
05/06/2022 16:16
W odpowiedzi na  observer

Patrząc na stan chodników to bieda aż piszczy.

Cliper
02/06/2022 09:47

Nad czym tu płakać?wieża odzyska blask,powstaną atrakcyjne mieszkania,teren od wieków straszył-odżyje.W Oslo powstają ultra nowoczesne osiedla w bezpośrednim sąsiedztwie starych fabryk..pięknie odrestaurowane budzą podziw

Małgorzata
02/06/2022 12:06
W odpowiedzi na  Cliper

Też wszystkie czarne tak ludzi zachwycają?

Pluskadełko
02/06/2022 12:47
W odpowiedzi na  Cliper

Teren nie straszył. Straszył drobniutki fragment wokół wieży. Ten teren to była najpiękniejsza, najbardziej urokliwa, część miasta. Blisko centrum a mimo to spokój jak na prowincji. Zachowany urok ówczesnej zabudowy co właśnie tworzyło ten niepowtarzalny klimat całego rejonu od Wójtowej Wsi aż do Kościuszki a nawet Starówki jeśli wziąć pod uwagę, nie do końca zdewastowane jeszcze perełki w postaci Korfantego, K.Miarki czy Lelewela. Więcej bloków to więcej samochodów, więcej pluskadełek, więcej sklepów, gastronomii, Biedronek, Żabek, Lidlów, Rossmanów i aptek Zdrowit. To więcej parkingów, żółtych barierek, hałasu, śmieci, pyłu, zgiełku i tego wszystkiego co ludzkie potoki niestety niosą ze sobą. Więcej… Czytaj więcej »

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez Pluskadełko
bywalec dancingów
02/06/2022 12:52
W odpowiedzi na  Pluskadełko

Szczególnie urzekły mnie te obskurne garaże z hałdami śmieci pomiędzy nimi tuż obok wieży.

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez bywalec dancingów
partyzant z wyciętego lasu
02/06/2022 13:45
W odpowiedzi na  Pluskadełko

Pominąłeś najważniejszy aspekt a mianowicie rozwój pod spodem, pod wieżą i nowym osiedlem powinien zostać wybudowany obszerny schron przeciwlotniczy w którym mogłaby się zmieścić ludność całej dzielnicy, to zagadnienie jest najbardziej pomijane przez włodarzy naszego miasta i mam nadzieję, że wreszcie naprawią swój błąd a budowa schronu dodatkowo doskonale łączy tradycje Gliwic z nowoczesnością szczególnie w obliczu specjalnej operacji wojskowej.

preppers
02/06/2022 14:47

To problem całego kraju, wzorem innych miast nie tylko zapyziałego Śląska.

Cliper
02/06/2022 20:02
W odpowiedzi na  Pluskadełko

Ciekaw jestem czy mieszkancy np.Dlugosza są tego samego zdania j.w?oni sami sobie juz dawno zgotowali sobie taki los!proszę spróbować przejechać przez to osiedle dużym samochodem..np śmieciarką czy straż pożarna!jeden drugiemu wilkiem za zaparkowane auta z każdej strony,mimo że z tyłu są garaże

SS3
03/06/2022 17:15
W odpowiedzi na  Pluskadełko

„Gratuluję wszystkim tym, dla których to jest właśnie definicja rozwoju. Jestem za rozwojem, ale na zewnątrz a nie za ciągłym majstrowaniem przy centrum i śródmieściu,”

Urban sprawl (rozlewanie się przedmieścia) to nie tylko rak przestrzenny ale i piramida finansowa prowadząca do bankructwa miasta. Więc dziękuję za taki „rozwój”.

Pio
02/06/2022 08:41

Dało się? Brawo.
Reszta malkontentów nich zbiera fundusze na inne obiekty jeśli tak im się ten projekt nie podoba.

kiedy
02/06/2022 09:08
W odpowiedzi na  Pio

Malkontenci potrafią się zebrać tylko do klawiatury.

Mistrzowie-Parkowania-Gliwice
02/06/2022 09:29
W odpowiedzi na  kiedy

to prawda. W Gliwicach mieszkańcy są w mojej opinii nad wyraz bierni, naiwni, obojętni. Niezainteresowani wspólną inicjatywą. Gliwiczanie to miasto w którym chyba zabito wspólne działanie – chęć poprawy i wiarę w to. No niestety