Wady i zalety biznesu rodzinnego

Biznes rodzinny to zazwyczaj działalność przekazywana z pokolenia na pokolenie. Własna firma to duże wyzwanie oraz odpowiedzialność, jednak prowadzenie jej z pasją może przynieść wiele korzyści. Pracowanie z najbliższymi może być zarówno dobrym, jak i złym pomysłem i z pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jakie są blaski i cienie prowadzenia rodzinnego biznesu?

 

Jakie są korzyści rodzinnego biznesu?

Praca w gronie rodzinnym ma swoją istotną zaletę – oznacza dobrą znajomość współpracowników. Z pewnością to właśnie rodzina zna nas najlepiej, a co za tym idzie – możemy liczyć na większą wyrozumiałość zespołu, z którym współpracujemy. Nasi najbliżsi wiedzą o naszych mocnych i słabych stronach, dzięki czemu łatwiej będzie rozdzielić obowiązki i wykonywać je w satysfakcjonujący wszystkich sposób. Rodzinny biznes to także szansa na rozwój oraz naukę nowych rzeczy – to właśnie najbliżsi są osobami, które najbardziej wierzą w nas i nasze możliwości. Pracując z rodzinnym gronie mamy również znacznie większą kontrolę nad losami firmy. Nasz głos jest brany bardziej pod uwagę i możemy mieć czynny udział w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących działalności.

Co przemawia na niekorzyść pracy w rodzinnej firmie?

Rodzinny biznes to niestety także wiele minusów. Jednym z popularniejszych jest przenoszenie pracy i konfliktów do domu – to bardzo częste zjawisko, które zaburza work-life balance i zabiera czas na odpoczynek od obowiązków. Z tego powodu cierpią też na tym relacje między członkami rodziny. Brak oddzielenia pracy od czasu wolnego oraz rozmowy skupiające się tylko wokół tematu pracy pogarszają więzi między najbliższymi. Biznes rodzinny to również większe ryzyko jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Wszelkie niepowodzenia i straty wiążą się z tym, iż wierzyciele mogą upominać się o pokrycie długów nawet z majątku osobistego. W związku z tym bankructwo firmy może dotknąć także bezpośrednio związane z nią gospodarstwo domowe.

Rodzinny biznes, tak jak każdy inny, ma swoje słabe i mocne strony. Dla jednych rodzinne przedsiębiorstwo to spełnienie marzeń, a dla drugich początek kłopotów. Dlatego też przed podjęciem się takiego przedsięwzięcia warto rozważyć wszelkie za i przeciw, aby podjąć najlepszą z możliwych decyzji.

 
Zastanawiasz się jak zmienić pracę? Odwiedź porady.pracuj.pl. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.

materiał partnera /Grupa Pracuj