Wielka wycinka na Korfantego, pod piłę pójdzie 65 drzew. “Część z nich zamarła lub zamiera”

Zły stan fitosanitarny drzew ma być przyczyną wycinki 65 drzew na ul. Korfantego. Prace mają rozpocząć się jeszcze w lipcu, a ZDM już uzyskał stosowne zezwolenia.

 
O planowanej wymianie drzewostanu w ciągu ul. Korfantego, gliwicki ZDM poinformował podczas lipcowego spotkania kierownictwa miasta z radami dzielnic. Dziś tę informację potwierdziła rzeczniczka drogowców.

– Część z drzew zamarła lub zamiera. Na ul. Korfantego często dochodzi do rozłamywania martwych konarów

– informuje Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – W minionym tygodniu martwe drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód – dodaje.


Jak informują drogowcy, pozyskano zezwolenie na usunięcie 65 drzew (klon zwyczajny). To zdecydowana większość rosnących drzew przy ul. Korfantego. W zamian jednostka planuje nasadzić 100 sztuk sadzonek klonu polnego w odmianie elegant (docelowo osiąga wysokość do 7 metrów).

– Ten sam gatunek został niedawno wprowadzony na ul. Długosza, co spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców – mówi Stiborska.

OBROŃCY DRZEW: “JEŚLI JUŻ WYCINKA, TO ROZŁOŻONA NA LATA”

Cała wymiana drzewostanu na Korfantego ma nastąpić w okresie najbliższych miesięcy. To budzi obawy aktywistów zajmujących się miejską zielenią.

– Pomysł wycinki wszystkich drzew przy ulicy jest skrajnie zły. Jeśli już są ważne powody żeby wymieniać zdrowe drzewa na inne, powinno się to rozłożyć na lata

– komentuje Jakub Słupski ze Stowarzyszenia Miasto Ogród Gliwice. – Mieszkańcy znają te drzewa, chodzą pod nimi codziennie, i widzą, że większość jest w dobrym stanie. Każde drzewo należy oceniać osobno, niedopuszczalne jest stosowanie jakiejś “odpowiedzialności zbiorowej” – mówi i podkreśla, że trwa sezon lęgowy, a wycinka w sąsiedztwie gniazd spowoduje płoszenie ptaków i dlatego wymagana jest zgoda RDOŚ. – W jej braku, wycinka będzie nielegalna, i ze względu na skalę może nawet stanowić przestępstwo – podsumowuje Słupski.

ZDM zapewnia, że posiada “wszelkie potrzebne zgody”.

– Teraz usunięte zostaną tylko te drzewa, które są martwe i stanowią największe zagrożenie dla ludzi i mienia. Resztę prac zaplanowano jesienią – informuje Jadwiga Stiborska.

Jesienią przeprowadzone zostaną także nasadzenia zastępcze. Obwód pnia nowych sadzonek klonu polnego w chwili nasadzeń ma mieć ok. 16 centymetrów.

Zmiany przy ul. Korfantego wpisują się w szerszy plan miasta wymiany drzewostanu w Gliwicach. Tylko w najbliższych miesiącach miejskie jednostki MZUK i ZDM planują wyciąć na terenie miasta 1579 sztuk drzew (urzędnicy wskazują na ich zły stan fitosanitarny i kwestie bezpieczeństwa). W zamian planowane są nasadzenia w liczbie 1980 sztuk. Jak informują urzędnicy, większość nasadzeń ma zostać przeprowadzona w miejscu dokonanych wycinek.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Stasiu Sobczyk

Pytanie podstawowe: Co się stało, że te drzewa obumarły i co ZDM zamierza zrobić, żeby nowe nasadzenia nie umarły?

Ot Gliwice

Dołączam się do pytania. Co zrobiono, aby zdiagnozować przyczynę i przeciwdziałać w przyszłości?

Renia

Psy podsumują drzewa stąd taki ich stan

Wszystko na nie

Ja też chętnie się tego dowiem

helcia

NIGDY nie widziałam, aby w Gliwicach dbano o zieleń, aby spryskiwano drzewa, które zaczęły chorować, lub krzaki itp. Najlepiej NIC nie robić a w razie czego – wyciąć lub usunąć. Ot, Gliwice

Harald

Po co drzewa ,stwarzają niebezpieczenstwo

parKing

Ich brak stwarza większe. Np. niedotlenienie mózgu.

Sffre

Jedno z ostatnich ładnych miejsc w Gliwicach, gdzie można było latem zrobić spacer w upalny dzień. Dziękujemy ZDM Gliwice. Najgorsza instytucja wszechczasów.

Gliwiczanin

Jedna z najpiękniejszych ulic w Gliwicach.

Kibic Piasta

Zniszczą wszystko co piękne w Gliwicach ! Stop wycince !

Samuela

Ile razy na przestrzeni lat i jakie działania podjął ZDM w celu leczenia i ochrony drzew w przestrzeni miejskiej? Od razu odpowiadam: ZERO.

mietek powroźny

Zgadza się, nawet nie potrafią albo nie chcą wycinać jemioły, która osłabia drzewa.

Wszystko na nie

No nie, ktoś przecież te drzewa posadził;-)

helcia

Niemieccy gospodarze

Ad

@Samuela
masz rozdwojenie jaźni czy co?

Michał

piękny przykład dbania o zieleń stanowi Plac Piłsudskiego…ćma bukszpanowa zjadła bukszpany gdzie powszechne stosowanie oprysków środkami biologicznym jest w stanie uratować bukszpany. Teraz chyba wszyscy czekają na cud aż coś z suchego wyrośnie…i jakby nie było pomysłu co dalej

Fiku Miku

Drzewka o obwodzie 16 cm (jak to ładnie brzmi: 16 cm!) to drzewka o średnicy 6 cm, kij od łopaty ma 5 cm.

DDDddd

mi z obliczeń wychodzi, że dla 16cm obwodu, średnica będzie miała 5.1 cm, czyli jak wspomniany kij od łopaty…

Fiku Miku

Masz rację

Adamo

W ŁABĘDACH WYCIĘTO KILKA AKACJI W CZERWCU NA UL S. BYTOMSKICH JECHALI AŻ SIĘ KURZYŁO DO SAMYCH KORZENI , BYŁO ZIELONO A TERAZ SŁOŃCE PALI, ZERO CIENIA … ZAMIAST PRZYCINAĆ TO CZEKAJĄ AŻ SIĘ ROZROŚNIE I WTEDY ZAGROŻENIE DLA RUCHU I LUDZI …. PIEKNY KRAJ … A CO ZA MIASTO ….

Stary

Na Korfantego, dawniej T. Lellka, a wcześniej też Korfantego, zawsze były klony karłowate rosnące po obu stronach ścieżki rowerowej. To była jedyna ścieżka rowerowa w mieście, w czasach gdy rowerów było naprawdę niewiele. Nigdy nie rosły tam wysokie drzewa a pamiętam tę ulicę od lat 50-tych. Teraz jakiś geniusz wymyślił posadzenie drzew, które mają dorosnąć do 7 m wysokości. Czyli będzie galimatias. Dodatkowo cięcia będą wykonane jednorazowo co zdemoluje ulicę na lata zanim zieleń się odbuduje. Podobnie zrobiono z ul. Chopina, gdzie były kiedyś stare robinie. Wyrżnięto je wszystkie i dopiero po kilku latach pojawiły się nowe nasadzenia. Co z… Czytaj więcej »

Kibic Piasta

“Część z nich zamarła lub zamiera” … ZDM, wam zamarła dbałość o drzewostan w całych Gliwicach.!!! Stop wycince ! Stop Betonozy !

gliwicjus

A już liczyłem, że o tej ulicy sobie nie przypomną…

Fiku Miku

Nasadzenia powinny być równoważne w masie (lub też obwodzie pnia) drzewostanu, czyli jeżeli wycięto drzewa o obwodzie 40-50 cm to nasadzenie powinny być o takim samym obwodzie.

Ad

A może w polu powierzchni przekroju poprzecznego???
Przy takiej “logice” to powinni zaorać tam asfalt i poczekać 5 lat aż samosiejki wzejdą… a potem młodnik… a potem las…

Fiku Miku

Czego nie zrozumiałeś? Obecnie chcą wyciąć drzewa żeby posadzić kikuty.

Janda

Drzewa obumarly same z siebie, bo przecież nie z winy niedbalstwa ZDM, a co do tej reszty która jest zdrowa to po prostu humanitarnie skrócą ich cierpienie jakim jest dla zieleni życie w Gliwicach.

zzieleniały

nie tylko dla zieleni… Współczuję ludziom, którzy mieszkają tu od urodzenia. Mi kilka lat wystarczyło. Miała być perła Górnego Śląska. Zielone, spokojne miasto. Aż mam dreszcze na myśl o tym jak “zielono” cicho i bez smrodu palonego syfu jest w innych miastach GŚ.

Gliwiczanin_od_urodzenia

Stiborska kłamie. Wycinka drzew na ulicy Długosza NIE spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców. Wręcz przeciwnie. Mogę to udowodnić. A jeśli Stiborska przekonuje, że było inaczej, niech poda przynajmniej liczbę tych mieszkańców. Nota bene – większość z nich nic nie wiedziała o wycince, a świadoma reszta, której zależało, protestowała !!! Czy urzędnicy byli kiedykolwiek na Długosza czy Korfantego? Wątpię…Nowoczesne i przyjazne miasta dbają o zieleń !!!

behaton

Nie jest to dziwne, skoro nie mogą rosnąć przybetonowane gliwicką betonozą w postaci chodnika i ścieżki rowerowej jak to widać na fotografii.

treya50

Czy jest jeszcze w Gliwicach ulica – szpaler drzew ? Chyba nie, a jeśki to gdzieś na peryferiach, w centrum mamy betonozę :( ostatnia Korfantego pójdzie pod topór !

Xsenofob

Smażyli jajecznicę na płytach Rynku, teraz będzie można smażyć na Korfantego.
Szykujmy patelnie. Albo taczki dla zarządu ZDM.

Dociekliwa

Skąd te drzewa mają brać wodę? Z tych wąskich przerw w betonie? Ile wody przedostanie się do gruntu przez te szczeliny w trakcie, nie tak znowu częstych, opadów? Gdyby tam były wody gruntowe mówilibyśmy o terenach podmokłych a tak nie jest. Takie drzewa potrzebują trochę więcej powierzchni chłonnej niż 1 m2 przerwy w betonie.

Perez

mieszkalem doslownie za rogiem, codziennie w drodze do pracy przechodzilem przez Korfantego…..moim zdaniem jedna z najladniejszych uliczek w calych Gliwicach.

Moze czas sie sprawdzic kto wydaje te absurdalne decyzje, bo jakos ciezko mi uwierzyc ze na jednej ulicy prawie wszystkie (w miare mlode drzewa) sa chore i nadaja sie tylko pod topor.

Blofeld

Te chude patyczki na fotach to ma być to okropne zagrożenie? Chyba dla planów wycinkowych ZDM

sddsds

Zamiera bo z obu stron BETON i wąski pasek trawy pomiędzy. Drzewa nie miały szans z bezgraniczną głupotą.

Fiku Miku

Czy istniejące zdrowe drzewa od razu trzeba wycinać? Nie jest możliwe przesadzenie ich w inne miejsce, takie które nie będzie zagrażało samochodom np. obwodnica od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego?

Ad

“Nie jest możliwe przesadzenie ich w inne miejsce”…
ludzie, co wyście za szkoły kończyli?

wnerwiony

Co za durne miasto. Znowu kikuty nasadzą, a wytną dorodne drzewa. W większości szkółek, można kupić już całkiem duże drzewka i nie trzeba zaczynać od “badylka”.

Obserwując

No jasne,wyciąć,zabetonować i będzie “nowocześnie” według urzędasów.
Zetdeeeemm to sam nadaje się do wywalenia z pracki.
Co to za idiotyczne określenie na wycinkę drzew?jaka wymiana?nie wymiana tylko wycinka,ZNISZCZENIE ŚRODOWISKA i DRZEW.

Andrzej

Jak możemy zaprotestować

Lidia

Nijak .cieszyć sie

w pogonii za octem

to miasto to najgorsze miejsce do życia na całym Górnym Śląsku.włodarze tej mieściny,zobaczymy kto tu będzie mieszkał za 10 lat?,wielu moich znajomych ,albo już się wyprowadziło do miast ościennych,ALBO MA TO W PLANACH.

Kibic Piasta

zacytuję klasyka ” ja wam wójta nie wybierałem”

666

Pogadali? jutro będzie następny temat. Kraj stoi już jedną nogą nad przepaścią finansowo, ekonomiczną, społecznomoralną a Wy nawet w prostej sprawie drzew nie potraficie się zorganizować, szczekając i czekając aż inni zareagują. Lubicie horrory, to doczekacie niebawem w realu.