Wieża nadal niszczeje, właściciel milczy. Przy ul. Sobieskiego powstanie osiedle?

Wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego od lat nie miała szczęścia do właścicieli. Odkryta od kilku miesięcy plandeka ochronna na dachu zabytku każe postawić poważny znak zapytania także nad obecnym sposobem zarządzania obiektem przez spółkę Komsta Group.

Zakup wieży przez znaną pyskowicką spółkę wiosną 2018 roku rozbudził nadzieje, że przerzucany z rąk do rąk zabytek wreszcie będzie zrewitalizowany, a przynajmniej zatrzymana zostanie jego postępująca degradacja. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym był luty 2019 roku, kiedy wiosenna wichura zerwała plandekę ochronną zamontowaną jeszcze przez poprzedniego właściciela. Ponowne zabezpieczenie dachu nastąpiło dopiero po ponad trzech miesiącach – w czerwcu 2019 roku.

Już wtedy wydawało się że swoją opieszałość właściciel wynagrodzi przedstawieniem planu zagospodarowania terenu wokół wieży, a także pomysłem na sam zabytek. Takie przypuszczenia poparte były solidnymi przesłankami bo wypływały wprost od pyskowickiej spółki. Ostatecznie jednak do ujawnienia planów nie doszło. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że firma zdecydowała o tymczasowym zawieszeniu inwestycji.


Co miało powstać przy ul. Sobieskiego? Spekulacje dotyczyły przede wszystkim osiedla mieszkaniowego – pozwala na to zaktualizowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Taki pomysł był konsultowany w pierwszej połowie 2019 roku ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Konserwator wyraził nawet wstępną zgodą na budowę osiedla. Nieznane natomiast były zamierzenia wobec samego zabytku.

Z naszych informacji wynika, że Komsta Okna i Drzwi do swoich planów wróciła pod koniec roku. Przedstawiciele firmy nie udzielili nam jednak odpowiedzi na zadane pytania dotyczące inwestycji. W międzyczasie wiatr po raz kolejny zerwał część ochronnej plandeki na dachu wieży. I choć ubytek widoczny jest z dużej odległości od ponad dwóch miesięcy nikt nie zadbał o naprawę.

Gdy w ostatnich dniach do Gliwic dotarły podmuchy huraganu Ciara, prowizoryczne zadaszenie rozpadło się jeszcze mocniej.

W sprawie od kilku tygodni działają społecznicy, którzy wysłali do śląskiego konserwatora pisma informujące o postępującej dewastacji zabytku. Nie tak wyobrażano sobie “nową szansę” dla wieży, gdy w 2018 roku zmieniała właściciela. Zaawansowane prace nad osiedlem (m.in. współpraca z firmą PR-ową) nadal pozostawiają cień nadziei, że właściciel nie wycofa się ze swoich planów.

(msz)

Wnętrze wieży, archiwum 2013

Prawie 50-metrowa wieża ciśnień została wybudowana na początku ubiegłego stulecia. Miała sprostać potrzebom mieszkańców i dostarczać wodę do południowych dzielnic Gliwic. W czasach PRL opuszczony obiekt uległ stopniowej degradacji. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja zaadaptowania wieży na inkubator kultury i sztuki. W pomysł zaangażowany był znany fotograf Tomasz Gudzowaty. Propozycja podparta była imponująco wyglądającymi wizualizacjami, autorstwa renomowanej pracowni architektonicznej Medusa Group. Projekt “Plantacji sztuki” jednak nie powiódł się. W dodatku w 2008 roku, w wieży wybuchł pożar. Policja mówiła o przypadkowym zaprószeniu ognia przez nieznanego sprawcę. Od Gudzowatego obiekt odkupiła spółka Water Tower, która nie stosowała się do zaleceń konserwatorskich. Od Water Tower wieżę przejął Zakład Badawczo-Produkcyjny Mostostal. Po pewnym czasie okazało się, że pod tą nazwą kryje się ten sam właściciel. W 2013 roku obiekt znalazł się w rękach Cypriana Lutoborskiego, prywatnego przedsiębiorcy spod Warszawy. Pięć lat później wieża trafiła pod opiekę pyskowickiej spółki Komsta Group.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
mieszkanka Gliwic

Czy naprawdę nie istnieją żadne przepisy,zmuszjące właściciela do odpowiedniej dbałości o zabytek? Znam tę piękną wieżę od kilkudziesięciu lat i serce mi się kraje jak patrzę na jej powolną agonię. Może w końcu nowe władze Gliwic położą kres tej degradacji,bardzo na to liczymy.

4WD

Władze miasta, władze, które chcą wyrżnąć zabytkową pobliską aleję lip tego nie zrobią. Władze miasta nie po to pozbyły się problemu pozbywając się wieży żeby tym problemem zaprzątać sobie głowy. Władze miasta nie potrafią usunąć tagów z elewacji a co dopiero dbać o taki zabytek.

Agnes

Bo największym nieszczęściem miasta było trafić w 1945r. w polskie ręce….

nieszczęście

Drezno miało więcej szczęścia po dywanowym nalocie…

:)

Warszawa też, tylko co z tego, miszczu idiotycznych porównań? To, że dziś wyglądają lepiej niż przed zburzeniem?

nieszczęście

Wiem, architektura w stylu socrealizmu to dla ciebie najpiękniejsze budowle.

:)

Oglądam właśnie Drezno i faktycznie, socrealizmem bije po oczach z każdej fotografii. Warszawa to też socreal-koszmar. Za to Gliwice… Tu, panie, nic tylko chłonąć piękno, aż do porzygania.

Siwy

No to co szukasz ty gorolu na slasku,jedz w hadziajskie stony i tam mozesz koniki strugac z drewna,bo nic innego nie umicie.(no jeszcze kosze plesc)

Agnes

Warszafkę odbudowano rozbierając nasze zabytki…. resztę teraz doprowadzacie do ruiny….

miotacz ognia

A kto Warszawę celowo zburzył, wysadzając i podpalając kamienicę po kamienicy w jakim szczytnym celu ? Kto sieje wiatr ten zbiera ruiny…..

Greta

Ruiny to macie dzisiaj w większości “waszych” miast… Patrz Bytom, Zabrze… nie wspominając zaścianków z których pochodzicie…

ruina

A jak wyglądają obecnie w Berlinie zabytkowe obiekty olimpiady w 1936 r. a które to nie zostały zniszczone podczas wojny ?

kanalia52

I za nasze pieniądze.

Agnes

A co, nie jest tak ? Przynajmniej w przypadku Warszafki ? ;-)

lolo

Zgadzam się. Tez tego zaluje.

Siwy

Agnes ,swiete slowa.To co wojna i komuna nie zdazyla zniszczyc,to teraz niszcza.

modrzewiowa belka

A kto zniszczył na terenie Niemiec kilkanaście zabytkowych drewnianych wież radiostacji, tak że ostała się tylko jedyna w Polsce ? Drewniane wieże radiostacji przed wojną budowali w zasadzie tylko Niemcy, więc powinni być z tych budowli dumni, cały świat jak również Polska budował wieże i maszty radiostacji ze stali.

Marcell

Gdyby pozostało w poprzednich rekach było by pewnie odbudowane za złoto zrabowane w całej Europie i okupione milionami istnień ludzkich, fantastyczny sposób budować na czyjś koszt.

Hedwig

Już się tak nie kreuj na takiego świetego Polaka…my wiemy, ze wasza historia to 1000 lat nieprzerwanego męstwa i wspaniałomyślne dobroci dla innych narodów… mesjasze Europy…

4WD

O tym, że losem wieży będzie jej rozbiórka, a będzie, było wiadomo zaraz po pożarze dachu. To są zbyt cenne tereny pod deweloperkę żeby zabytek miał szansę się ostać. Do jej zachowania i renowacji trzeba trzech czynników – dobrej woli, determinacji i pieniędzy, które niekoniecznie się zwrócą z nawiązką. Dwa pierwsze w Gliwicach nie występują. Pieniądze by się znalazły, ale lepiej je zainwestować w osiedle, które w tym rejonie szybko przyniesie zysk. Największy pech tej wieży to jej lokalizacja ponieważ to najdroższa dzielnica miasta. Blisko centrum, cisza, zieleń, żadnej dwupasmówki już tam nie wybudują. Jedynie smog doskwiera bo blisko Wójtowej… Czytaj więcej »

:)

Stoją te strupy i nie wiadomo co z nimi zrobić. Druga w okolicy Dworca PKP bez pomysłu na wykorzystanie. Trzecia obok stadionu miejskiego, rzekomo służy miejskiej spółce ŚSM do szkoleń w wysokich technologiach (LOL). Czwarta sypie się w Sośnicy… Taką “wieżą” są ruiny Teatru Victoria – kolejny strup w ścisłym centrum, ale jaki “magiczny”. Ale niech tylko z któregoś kościoła spadnie dachówka, albo kapliczkę zachlapią samochody… Od razu rusza urzędnicza machina i z miejskiej kasy wysypują się setki tysięcy rocznie. Na coś trzeba się zdecydować. Ja wolałbym widzieć mieszkania na miejscu wzruszających serce rozpadających się kikutów bez funkcji.

mikrofala

Zapomniałeś napisać o piątej na terenie dawnej Huty 1 Maja i szóstej w Ostropie, wyremontowanej. Jak to nie wiadomo co z nimi zrobić ? Mogą przecież służyć jako podstawy pod stacje BTS nowej sieci 5 G na okoliczność której PiS 100 krotnie podniósł normy promieniowania elektromagnetycznego, dzięki czemu jankesi z hołubionej przez PiS Ameryki, tnąc koszty, za pomocą najtańszego sprzętu z Chin oszczędzając na pomiarach, obliczeniach i staranności w wykonaniu systemu windującej koszty, będą mogli niechlujnie i tanio wybudować “system” i za darmo poeksperymentować na zdrowiu Polaków, za nim to wprowadzą u siebie.

:)

Sam widzisz, jak słaba jest orientacja polskiej rdzennej i napływowej ludności o zasobach i korzyściach z poniemieckiej infrastruktury, bez której niemożliwym byłby skok cywilizacyjny do takich potęg zachodnich gospodarek jak Portugalia, którą 11-letni niszczyciel komunizmu “molotov cocktail boy”, a dziś MM’s wyśmiał, jako niedorozwiniętą, a naszą gospodarkę nazwał, o kant wyprzedzającą niedorozwojów z Lizbony. Hurra! Patrz na plusy, parówki zagotujesz bez wody, gdzie tylko zechcesz, chociaż Zachód te normy promieniowania ma od dekad i nikomu nie udało się tak zrobić hot-doga… Zaczynam się gubić w rozumieniu, kiedy antysemickie, ksenofobiczne i radykalne religijne prawactwo hołubiące Trumpa, który za niewolnicze stawki wykorzystał… Czytaj więcej »

mikrofala

Jakoś Szwajcaria nie garnie się ze swoimi normami do norm zachodnich, chyba nie jest na zachodzie.

Tajgier

którymi?

Laszlo_egesz

W okolicy Pola Wschód (Sośnica) w lesie stoją ruiny jeszcze jednej wieży ciśnień (przynajmniej kilka lat temu jeszcze stały).

CXZ5

“Zakup wieży przez znaną pyskowicką spółkę wiosną 2018 roku rozbudził nadzieje, że przerzucany z rąk do rąk zabytek wreszcie będzie zrewitalizowany, a przynajmniej zatrzymana zostanie jego postępująca degradacja.”
– nadziei nie było od początku, to było pozbawienie się kłopotu przez miasto. A co ich obchodzi jakaś wieża, przecież oni gardzą miastem i mieszkańcami. I mogą to robić bez końca bo lemingi i tak ich wybiorą.

Kurt

O co chodzi Wam: malkontenci i nieudacznicy? Wieża odkąd pozbyło jej się miasto ciągle jest obiektem do robienia interesów, generując przy tym opłaty, dochody, podatki. Zmieniają się właściciele, którzy to zarówno przy zakupie jak i sprzedaży muszą płacić koszty i podatki. Zarabia na tym zarówno skarb państwa, jak i nowi/starzy właściciele. Czego chcecie od nowego właściciela, Komsta nie jest filantropem, jeszcze go na to nie stać. Kupił, zapłacił podatki, teraz szuka pomysłu co z tym zabytkiem zrobić, najwyraźniej nie miał go w momencie zakupu. Prawdopodobnie też nie stać go na remont tego obiektu i próbuje coś z tym wymyślić. Rozkręcił… Czytaj więcej »

Ostatni Sprawiedliwy

Odpowiedni zapis w akcie notarialnym, powinien skutecznie zabezpieczyć zabytkowy obiekt. Np. zapis o niepogorszeniu stanu technicznego oraz następstwa niedostosowania się, z karami i przepadkiem mienia włącznie. Za trudne?

:)

Znajomość przepisów prawa jest mniej niż słaba, ale czego nie potrafiłby naprawić barbarzyńca, który karać chce wg średniowiecznych zasad.

Ostatni Sprawiedliwy

:). Uważasz, że w Wielkiej Brytanii obiekty wpisane na listę zabytków pod nadzorem English Heritage, która nakłada na właścicieli obowiązek dbania o stan techniczny i utrzymanie obiektów w nienagannym stanie technicznym jest działaniem barbarzyńskim?

:)

Uważam, że wydaje ci się, że lepiej znasz przepisy W. Brytanii, niż obowiązujące w Polsce. To ciekawe, bo nawet z artykułów opisujących absurdalny cyrk wokół tej wieży wynika, że przepisy sobie, a kolejni właściciele sobie. A wystraczyło uświadomić sobie, że tu jest Polska, już lepsza, bo dobrozmianowa.

Tomasz

Wieża nie ma szczęścia do właścicieli ale właściciele mają niesamowite szczęście że ta wieża jest i ochoczo ja kupują. Chyba wszyscy wiemy o co chodzi. ???????

gość

ynwestycja lepsza niż w stołeczne kamienice

Irek

Remont takiego obiektu zgodnie ze sztuka to pewnie pare ładnych milionów złotych.
Problem w tym, że sam remont nie załatwia sprawy.
Potem trzeba jeszcze ten obiekt utrzymywać. Ogrzewać, wentylować i na bieżąco serwisować. To kolejne grube tysiaki w skali miesiąca.
Tak długo jak nie będzie pomysłu na zagospodarowanie obiektu tak, by choć w części minimalizować straty związane z jego bieżącym utrzymywaniem, tak długo trudno się dziwić, że brak jest chętnych na remont.

4WD

Pomysły i realizacje są w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce “wieża ciśnień”.

Irek

Problem w tym, że większość tych pomysłów nie ma szans na utrzymanie się bez strat. Pytanie więc jak wysokie straty w skali roku są akceptowalne i kto je ma ponosić?

:)

Ty, obywatelu i podatniku! Możesz nie mieć chodnika, czy efektywnego transportu, ale każdą pustą ruderę należy odświeżyć, zabezpieczyć i efektownie oświetlić, żeby ładnie wyglądała na zdjęciu w smartfonie.

4WD

I w ten sposób płynnie doszliśmy do pytania – po co ktoś kupił skoro wiadomo, że z wyremontowania zysku nie będzie? Odpowiedź jest oczywista. Znają ją także rżnący głupa urzędnicy. Urzędnicy, których dyrektywa nadrzędna brzmi ZYSK. W takim Wrocławiu, Bydgoszczy, Malborku, Piotrkowie Trybunalskim, Giżycku, Morągu, Piszu, … dobrej woli i determinacji wykrzesano na tyle żeby stworzyć coś pięknego. W Gliwicach dobrej woli i determinacji nie wystarcza żeby wymóc na właścicielu poprawienie plandeki.

Irek

Naprawdę szkoda, ze niszczeje.
Ale napisz szczerze jaka byłaby Twoja reakcja gdybyś się dowiedział, że za remont miasto zapłaci jakieś 2 – 3 miliony złotych, a potem utrzymanie roczne tego pięknego obiektu kosztuje około 150 tysięcy złotych, przy założeniu, ze jest raczej stale zamknięty i udostępniony do oglądania kilka razy w roku?
Zakładam, ze wtedy byłaby jazda w drugą stronę, o niegospodarności miasta

4WD

Dlaczego miałaby być zamknięta? Nie mówimy o willi na Rybnickiej. Ta wieża była w posiadaniu miasta. Była jeszcze wtedy w doskonałym stanie. Gdyby wtedy wykazano się dbałością o zabytek kosztowałoby to ułamek tego co dziś. W sumie, to wolałbym żeby nawet kilkanaście milionów miasto zapłaciło za remont tej wieży, czy odbudowę teatru niż za instalację z blaszek i drutu pod radiostacją, tablice zmiennej (stałej) treści albo Piasta, który powinien sam się utrzymywać.
PS.
Na działalność hali frankiewicza i innych pijawek przyssanych do kadłuba “statku o nazwie Gliwice” i krzyczących – Płyniemy! pieniądze płyną bez obaw o zarzut niegospodarności.

Irek

Ty mnie nie musisz przekonywać, że miasto Gliwice bezmyślnie wydaje pieniądze właściwie na co dzień, ja to widzę i bez Ciebie. Ja odnoszę się tylko do tematu wieży, której też mi żal, ale po części rozumiem dlaczego jest tak jak jest. Pisałem, że utrzymanie wieży zamkniętej na cztery spusty kosztowałoby około 150 tysięcy złotych rocznie. Gdybyś chciał ja udostępnić do codziennego zwiedzania, to musiałbyś sporo do tej kwoty dołożyć. Wydaje mi się, ze naprawdę sporo. Wpływy z biletów, jeśli ktoś chciałby je wprowadzać pewnie nie wystarczyłyby na utrzymanie biletera. Można sobie pomarzyć np o fajnej restauracji na szczycie wieży, ale… Czytaj więcej »

Alex

Ciekawe, że podobno nikt nie ma pomysłu na zagospodarowanie wieży. Takie projekty realizowane są nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Gliwice mają kawał dobrej historii, znanych ludzi, którzy mieli znaczący udział w rozwoju światowego przemysłu, zabytki z tym związane i to bezpowrotnie niszczeje i odchodzi w niepamięć. Zabudowywanie każdego skwerka deweloperskimi klockami, prędzej czy później zemści się na nabywcach, bo deweloper swoją kasę przytuli, a ludzie zostaną z kredytami.

Irek

pomysłów znalazłoby się sporo. Pytanie kto ma zapłacić za remont i kto potem ma utrzymywać obiekt wiedząc, że koszty stałe są naprawdę spore?
Zakładając, że komuś będzie się chciało i jakimś sposobem dostanie dotację z Unii na remont (teraz to chyba nie takie proste) to nadal pozostaną koszty utrzymania jakieś 150 tysięcy rocznie przy założeniu że wieża jest raczej non stop zamknięta?
Ktoś tu już wspomniał, że na szczycie wieży można by zamontować infrastrukturę telefonii komórkowej. Pomysł niezły, ale to pewnie i tak nie pokryłoby wszystkich kosztów z bieżącym utrzymaniem budynku.

Alex

@Irek Co do kosztów – zgoda, ale to już problem inwestora. Dawne budynki wojskowe w kwadracie ulic Zawiszy Czarnego, Zygmunta Starego, Kościuszki, Kazimierza Wielkiego udało się wyremontować (zapewne sporym kosztem). Budynki starego archiwum przy Zawiszy Czarnego były w opłakanym stanie i nawet w środku lata, na ulicy – mówiąc obrazowo – “waliło grzybem”. Teraz już nikt nie pamięta, jak wyglądały przed remontem. Z nowszych spraw można wspomnieć “szkieletora”, z którego odpadały kawałki betonu – dzisiaj już nie szpeci. Technologie są dzisiaj zupełnie inne niż na początku XXI w. i wiele można zrobić. Również zgodzę się, że samą wieżą niewiele da… Czytaj więcej »

Anomin

Komsta jak bedzie budowal te “osiedle” to to na bank bedzie jeden ścisk, patrzcie jak to wygląda w Pyskowicach na Poziomkowej i podobnie się zapowiada w Czechowicach, wąziutkie drogi, chodniczki i po kilka hebli przed domem…

Obserwujący

To było wiadome od początku.Będzie niszczeć.Jedynie co oni rozbudowują to swoją fabryczkę okienek w pyskowicach,dostawili kolejnego blaszaka.
Komsta może i miała jakieś plany względem wieży, ale plany się zmieniły.Dlatego nie należy się spodziewać ich odpowiedzi, no bo co mieliby powiedzieć,że mają w nosie swoją wieżę tudzież wiedzą, że sprzedadzą wieżę jakiemuś dewe loperowi.

Janusz byznesu

Widzę, że gromadzi się tutaj pewna grupka nieudaczników życiowych, którzy nie mają nic do roboty i niczego sensownego do przekazania. Ludzie poszukajcie sobie jakiś pożytecznych zajęć, bo jak tak dalej będziecie tu piepszyć od rzeczy to żaden specjalista wam nie pomoże, pozostanie tylko pokój bez klamek w Rybniku, czuwaj ;-)

Karel

Dodatkowo tym nieudacznikom nie chce się chodzić na wybory!!! Zasiadają przed kompami i wylewają swoje bezsensowne żale na forach takich jak to. Potem to czytają, bo jest tego ze 70-90 komentarzy i myślą, że już się wszystko zacznie zmieniać bo nasmarowali 70 komentarzy. Wg. tych matołów tak powinno wyglądać uczestniczenie w życiu miasta.

Skg

Fajny by byl taki nasz zabytek moze troche turystów by tam przyciagnelo

kanalia52

Komsta myśli o zamknięciu fabryki a nie odbudowie wieży.

Perez

W Zabrzu wieze cisnien przejal urzad miasta i remont ruszyl. Dziwie sie ze Gliwice, bogatsze miasto nie chcialo tego zachowac dla was wszystkich.

Ampuła

W Zabrzu po prostu musieli wyłatać ruderę wieży, żeby do familoków chociaż przez godzinę udało się dopychać mieszaninę deszczówki z wodami gruntowymi. W soboty, między drugą a trzecią. W przeciwnym razie, dzielnicom biedaszybniczym groził wybuch różnych epidemii i ich wzajemnych mutacji. Gliwice są właśnie dlatego bogatsze, że nie trwonią kasy z budżetu ma bezsensowne remonty obiektów już całkowicie bezużytecznych. Źródło bieżącej wody w Gliwicach bierze swój początek w urokliwym zakątku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Rybnickiej. Stamtąd, eleganckimi rurami krystaliczna woda tłoczona jest nowoczesnymi metodami. Wprost do odbiorców końcowych. I oni, biorąc tusz, pluskając się w wannie czy napełniając… Czytaj więcej »

Laszlo_egesz

Da się tam jeszcze bezpiecznie wejść i nagrać jakiś materiał?

Obserwujący

Wejdź i sam się przekonasz.Nagrać filmik możesz przy użyciu drona.

Laszlo_egesz

a masz takiego z kamerą, pożyczysz (umiem latać, mój bez kamery)?

Obserwujący

Nie mam drona.Może masz możliwość zamontowania kamery do twojego drona?Trzeba mieć/dokupić gimbal plus zakup kamery.

Ampuła

Uchylanie plandeki siłami natury jest częścią czasochłonnego podnoszenia wartości działki. na której sterczy ten niechciany “wrzód”. Wiadomo, że “ta ziemia” skokowo zdrożeje, kiedy zostanie wywieziona ostatnia cegła porozbiórkowa byłej wieży. Czy czekanie na sprzyjające wiatry jest normalne w biznesie deweloperskim? Gdy halny duje i wstrzymuje pracę żurawia. Pod obłędnym dyktatem “zabytkowości”, proces budowania w Polsce jest dłuższy, niż murszenie, gnicie i rozpad. Mimo powszechnej dostępności nowoczesnych technik budowlanych, które pozwoliłyby w tydzień zastawić Wyspę Wielkanocną nowymi moai tak ciasno, że żaden turysta nie miałby gdzie postawić nogi. Albo w pół kalendarza egipskiego dobudować 1000 świeżych piramid, żeby rozładowało się parcie… Czytaj więcej »

Irek

Bez wątpienia jest to piękny obiekt i naprawdę żal, ze niszczeje. pytanie jednak kto powinien wieżę wyremontować i utrzymywać?
Co byś powiedział, jakbyś się dowiedział, ze miasto zamierza wydać kilka milionów złotych na remont wieży, a potem jakieś 150 tysięcy złotych rocznie na utrzymanie wieży w stanie permanentnie zamkniętym, bo każda próba zagospodarowania tego obiektu tylko zwiększa koszty bieżącego utrzymania?

trudno mi sobie wyobrazić jakąkolwiek komercyjną działalność dającą nadzieję na zysk przy tak wysokich kosztach utrzymania

Ampuła

Ok, napiszę prościej: jestem za obaleniem tej sentymentalnej rudery buldożerem w pokrzywy, żeby na jej miejscu mogło powstać coś nowego, użytecznego, potrzebnego i jeszcze piękniejszego.

alergia na januszy

Biedronka np.

Aldi

Albo niemiecki Lidl.

Beksa

…albo spalarnia niemieckich śmieci z czego same korzyści wynikają, czyli kasa dla miasta, premia dla decydentów, suplementy dla drzew z komina spalarni, oraz tlen dla mieszkańców, obniżenie słupków bezrobocia, ochrona środowiska w 100% gwarantowana.

mikroapartament

Cena terenu skokowo wzrośnie, co za tym idzie skokowo wzrośnie koszt wybudowanych lokali, ciekawe czy znajdą się na nie chętni, czy będzie to kolejna bańka spekulacyjna, tak czy inaczej suweren chętny na takie mieszkanie +, będzie się musiał dobrze, solidnie i porządnie ukredytowić na całe życie, swoje, dzieci i wnuków choć nie wiadomo czy w ogóle będzie miał potomków bo trzeba przecież tworzyć zapaść demograficzną zgodnie z najnowszymi europejskimi wartościami i trendami kulturowymi.

Drang nach Osten

A może Niemcy z Niemiec odkupią ten cenny zabytek od obecnego właściciela, rozbiorą go cegła po cegle, przeniosą go do siebie, tam złożą z powrotem i będą się nim cieszyć skoro taki cenny dla nich, w końcu wywieźli z Polski w czasie wojny wiele cennych zabytków a o tym zapomnieli ? Jeżeli brakuje im do tego odpowiedniej technologi to mogą o to przecież poprosić polskich ekspertów, którzy to przenosili i remontowali świątynie w Egipcie, czy choćby Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

The Tiger@

Cóż to za bzdury?

Przeklęty

Oni nie muszą przenosić go do siebie… oni kiedyś jeszcze tu wrócą.

The Tiger@

Niby po co mieliby tu wracać?

Bronisław

Wież takich na Górnym Śląsku jest prawie 50 lub 60 . I na dobrą sprawę tylko 2 lub 3 są zagospodarowane .Wątpliwej to wartości zabytki. Do czego mogą teraz służyć ? Plany ich wykorzystania to kosztowne i nieodpowiedzialne mrzonki – znamy to z Gliwic i Zabrza Kto po kupieniu dziwoląga zrobi z niego hotel lub jakąś galerię ? I ile za to zapłaci ? Utrzymywanie takich potworów jest zupełnie bez sensu. Wypisać z rejestru zabytków i wyburzyć ! Uwolnić miasta od tych “zabytków” !

Tak sobie.

W Gliwicach Ostropie Wieża Wodna inaczej zwana Wieżą Ciśnień nie niszczeje, właściciel o nią dba. Jednak można.

:)

Ciekawe, że wszyscy wymagają trwałego zadaszenia szkieletu wieży od firmy, ktorej nazwa “jak wół” wskazuje, że dachami się nie zajmuje. Jeszcze ciekawsze, że nikt nie wątpi w kompetencje firmy zajmujacej się oknami i drzwiami w budownictwie osiedla mieszkaniowego. Proponuję przestać się okłamywać, marzyć na jawie i pogodzić z koniecznością wyburzenia, bo kilka dekad przyglądania się ruderze, której nie ma za co i na co zaadaptować chyba wystarczy. Gliwice, miasto z czołówki najbogatszych, jak nas czarują pijarowcy, nie radzi sobie z wieżami, które ma w zasobach, a wymagacie od średniej wielkości firmy, żeby dla waszej przyjemności popełniła samobójstwo remontując zabytek, którego… Czytaj więcej »

remont wieży w Ostropie

Może jakimś rozwiązaniem dla wieży byłby klub dla osób nieposiadających samochodu i nieobciążonych złomem a jeżeli nie to na pewno powstaną tam mieszkania +.

:)

Rozczulające i żenujące jest to pełzające za mną poniżenie. Daj sobie żyć, wróć do main-nicka i spalaj się pod jednym imieniem, bo multiplikowanie głupkowatych nicków tak cię anonimuje, jak zmienianie głosu przez kolesia, który 10-ty raz okrada ten sam sklep bez maski. Plusiki nadreprezentowanych na tym portalu debili nie powinny cię zniechęcać, bo nie należysz do największych. Wybacz…To chyba zabrzmiało jak “nie poddawaj się, bądź sobią, kretynie!”. Nie mniej, bierz przykład z Jana Pawła II.

Marta

I dobrze, straszydlo bez sensu, był czas to kupić od miasta

silverariel

Oj, Marta! Bo będziesz białą damą na wieży……