Wilcze Doły: minister środowiska zablokuje budowę zbiornika retencyjnego? (TV)

– Retencja jest bardzo ważna, ale systemy retencyjne nie mogą być budowane w sprzeczności z dobrem mieszkańców i ze szkodą dla przyrody

– mówił w czwartek na konferencji prasowej minister środowiska, Michał Woś. Spotkanie z prasą odbyło się na Wilczych Dołach, gdzie wkrótce ma ruszyć budowa zbiornika retencyjnego.

Minister zwróci się do władz Gliwic o przeprowadzenie ponownej inwentaryzacji przyrodniczej terenu. Jeżeli do tego nie dojdzie, zagroził, że organy ochrony środowiska mogą blokować realizację inwestycji.


– Po szczegółowej analizie akt postępowania okazało się, że w 2015 roku przedstawiono tu inwentaryzację przyrodniczą, która nie odpowiada innym, nowszym inwentaryzacjom, m.in. z 2019 roku

– mówił Michał Woś. – Stan faktyczny jest taki, że pozwolenie budowlane jest już wydane, natomiast my wystąpimy do prezydenta Gliwic z informacją o konieczności przeprowadzenia ponownej inwentaryzacji przyrodniczej. Bez niej nie będzie udzielona żadna zgoda przez organy ochrony środowiska na jakiekolwiek ewentualne wyłączenia, gdyby okazało się, że gatunki chronione, o których mówią nowsze inwentaryzacje rzeczywiście tutaj są – mówił Woś.

– Przykro mi, że o tej sprawie dowiedziałem się jak większość mieszkańców z mediów, a cały proces konsultacyjny został przeprowadzony w taki sposób, że musimy teraz tu stać i bronić tego terenu – mówił radny sejmiku wojewódzkiego Bartłomiej Kowalski. – Warto podkreślić, że mieszkańcy nie są przeciwni retencji i budowie tego zbiornika, ale nie w takim wymiarze. Te potrzeby nie są tak ogromne, by bezpowrotnie utracić ten teren – przekonywał.

– Bardzo się cieszymy, że sprawą zainteresowały się odpowiednie służby odpowiedzialne za ochronę środowiska – komentuje Jakub Słupski ze stowarzyszenia Miasto Ogród Gliwice, jeden z organizatorów akcji Ratujmy Wilcze Doły – Faktycznie w procesie inwestycyjnym zostały popełnione błędy prawne. M.in. nie wzięto pod uwagę gatunków chronionych, które żyją na tym terenie. Zostało to potwierdzone przez ekspertyzy sporządzone przez naukowców, a zamówione przez mieszkańców i opłacone z funduszy składkowych – mówi Słupski i podkreśla, że społecznicy nie chcą angażować się w politykę, ale współpracują ze wszystkimi, dla których ważna jest ochrona Wilczych Dołów.

Magistrat zapowiedział na godzinę 15:00 konferencję prasową w sprawie słów ministra. Wcześniej, urzędnicy wielokrotnie komunikowali, że wszelkie formalności i wymagania prawne zostały spełnione, a inwestycja jest gotowa do realizacji. Przypomnijmy, niedawno wybrano wykonawcę zbiornika (zobacz: Miasto zdecydowało: Zbiornik na Wilczych Dołach wybuduje PRUiM. Koszt to 16,5 mln zł).

O samej sprawie informowaliśmy wielokrotnie (zobacz m.in.: To koniec “Wilczych Dołów”? Plany budowy zbiornika retencyjnego budzą kontrowersje). Na Wilczych Dołach, w pobliżu ul. Pliszki i kościoła NMP Matki Kościoła ma powstać zbiornik retencyjny. Cała inwestycja zajmie aż 10 hektarów. Wybrany wariant budowy zakłada, że zbiornik będzie przede wszystkim konstrukcją “ziemną” (wykonaną w gruncie). Teren ma zostać zabezpieczony narzutem kamiennym przed osunięciami i rozmyciem. Konstrukcję betonową (3% całości) będą natomiast posiadać urządzenia hydrotechniczne. Według dokumentacji wycięte zostaną 662 drzewa.
(msz)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Alex

Na gliwickim geoportalu można sprawdzić przebieg instalacji kanalizacyjnej. Wystarczy prześledzic bieg Ostropki i policzyć ile kolektorów ma ujście do jej koryta i że jej przepustowość też ma pewne granice. Głównym odbiornikiem jest Kłodnica zbierająca wodę z Ostropki, DTŚ-ki, wybetonowanej Politechniki – i to wszystko w Centrum. Zbiornik na Wilczych Dołach to placebo jeśli cały system oparty jest na zamulonej Kłodnicy, płynącej przez środek miasta, której poldery są zabudowane

w pogoni za octem

bardzo rzeczowa i merytoryczna wypowiedż.dziękuję,tylko nie wiem czy gliwickie lemingi cokolwiek zrozumieją.

Żool

Tak jest – trzeba pogłębić/odmulić/odgruzować dno Kłodnicy. Są do tego sprzęty – skrzyżowanie barki z koparką.

asdf

A czy prezydent miasta zamierza jakoś wspierać retencję dofinansowując zbieranie deszczówki, analogicznie jak w innych miastach? Bo najłatwiej dać zbudować ogromny zbiornik miejskiej spółce. A inicjatywy oddolne leżą, bo prezydent nie potrafi się komunikować z mieszkańcami i wspierać ich działań.

Małoretencyjny

No właśnie w tym sęk, że trzeba będzie dofinansować pracowników z Ukrainy do zbierania deszczówki, bo wszyscy nauczyciele aktualnie zbierają truskawki.

Beton

Dobrze, że to nie śp. minister Szyszko, bo wyciąłby wszystko w pień jak w Puszczy Białowieskiej…

Mama

Powtarzam… chodzi o dotacje 13 mil dla PRUiM z uni i zabezpieczenie terenu dla inwestorow pod przyszle budowy…. popatrzcie tylko na mapy satelitarne… obwodnica + nowe budynki = nowe miejce pod inwestycje za 3 mln z kasy miasta…

Żool

Trzeba mieć jaja – było zapuszkować ekologistów zaraz na początku, wyciąć zarażone drzewa póki nie było ich za dużo zamiast cackać się z tą bandą i pozwalać na mnożenie się kornika. Także w pełni popieram co napisałeś – wyciąć w pień ekologów – nie pozwolić na szerzenie się kornikowej zarazy.

Beton

Widzę, że nie wyczułeś ironii. Puszcza to nie las przemysłowy więc kornik jest naturalnym dewastatorem drzewostanu. A namnaża się na suchych drzewach. A są one suche właśnie przez ogólnokrajowe osuszanie, regulowanie koryt rzek i inne “usprawnienia” wykonane ludzką ręką. Wytnijcie wszystko, potnijcie na deski, a puszczę wasze dzieci zobaczą na starych zdjęciach. Architekci krajobrazu q#rwa…

Ostatni Sprawiedliwy

@Beton. Kornik wchodząc do drzewa powoduje jego obumarcie i uschnięcie. Nie masz zielonego pojęcia o kornikach i szkodach jakie wyrządza ale się wypowiesz.

Tomcio

“Po szczegółowej analizie akt postępowania okazało się, że w 2015 roku przedstawiono tu inwentaryzację przyrodniczą, która nie odpowiada innym, nowszym inwentaryzacjom, m.in. z 2019 roku.”
No tak w 2015 roku powinna być gotowa ta z 2019. Logiczne …

Krzysztof

Ale budowa wielkiego gigantycznego zbiornika ma być teraz a nie w 2015r. Może sięgnąć po opracowania z 1905 roku albo jeszcze starsze? A tak poza tym to wylewa Ostropka a nie Doa, Więc inwestycja jest nie tam gdzie trzeba

tylko się cieszyć

A minister środowiska nie zablokuje budowy przekopu Mierzei Wiślanej ? PiS zmienił Ministra Ochrony Środowiska na Ministra Środowiska bo ochrona jest nieistotna, zresztą już przy sprawie Rospudy to pokazali oraz jak wywozi się drewno z puszczy a korę z kornikami w lesie pozostawia.

Mosiek

Czy aby na pewno chodziło o ratowanie wilczych dołów? Przyjeżdża na miejsce właściwy resortowo minister rządu. Zapowiada stanowcze i konkretne działania w tej sprawie i wydawałoby się, że protestujący powinni być usatysfakcjonowani, a tu cisza! Ani jednego wpisu z podziękowaniem. Wypowiadają się jedynie hejterzy.

hejter

To dlaczego nie dziękujesz ?

Arletta

A z czego się cieszyć? Że Tovmasyan usłużnie zadzwonił do Warszawy, że “jest parę głosów do zdobycia”?
Że nagle PiS dostał napadów troski o środowisko, ale kiedy demolował Białowieżę, Mierzeję Helską – to jakoś było o tym cicho?
Z tego się cieszyć?

Mosiek

Nie ma się z czego cieszyć? Możliwość zablokowania inwestycji was nie cieszy, to o co wam chodzi?

Ostatni Sprawiedliwy

@Arletta. Białowieżę demolował kornik i w trosce o puszczę wycięto i wywieziono drzewa. Co takiego wydarzyło się na Mierzei Helskiej?
Jak gliwiccy włodarze będą budować na Wilczych Dołach zaporę wodną i przystań dla łodzi podwodnych to też Cię to nie zdziwi, ale będzie przeciw PiS i będzie O.K.

Chłodne Oko

“Zieloni Działacze” z Sikornika nie dajcie się wciągnąć w politykę PiS bo oni wam obiecają obecnie przed 12 lipca wszystko co może im pomóc wygrać wybory prezydenckie. Dzisiaj minister Meląg rano mówi, że zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku w związku z pandemią zostaje od poniedziałku wstrzymany i nagle po trzech godzinach decyzja zostaje zmieniona. Dlaczego ??? bo to może zaszkodzić kandydatowi w wyborach. Dokładnie tak samo będzie z waszą walką przeciw projektowi retencji wody na potoku i zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu dla centrum miasta. Niech tylko Prezydent RP zostanie wybrany to już nie będą (PiS) musieli się “układać” z społeczeństwem.

alleluja i do koryta

Po wpadce z ułaskawieniem pedofila niczego się nie nauczyli. Dlaczego mnie to nie dziwi ?

Podejrzane

Faktycznie, trochę zbyt duży “arsenał” wytoczono na tak małą sprawę.

kasztanka naczelnika

Strzelają z armaty do komarów nad potokiem Doły. Wygląda na to, że i minister MON się do tego włączył.

DD

A jak uważasz o czym to świadczy, że trzeba było sięgać aż po taki “arsenał”. Potrafisz wyciągać wnioski?

bez wysiłku

To świadczy że taki nadmierny arsenał jest zgodny z PiSocjalistyczną gigantomanią, co zostało już udowodnione poprzednimi wypowiedziami forumowiczów, nie czytałeś ich ?

Meh

Meh, świadczy o tym, że pis dziobie następcę królika za przegrane wybory

Krzysztof

***** nie rozumisz że nie należy miwszać polityki do konkretnego problemu! Wylała Ostropka bo nie zebrano skoszonej trawy i zatkała kraty na wlocie do podziemnego kanału (bo UM Gliwice zawalił na całej linii mimo kamer monitoringu) więc trzeba zbudować stanowczo za duży zbiornik na potoku Doa? Czy logika to dla ciebie zupełnie obce słówko

Cliper

A urząd lotnictwa cywilnego prosimy o szczegółowe skontrolowanie lotów nad gliwicami a w pierwszej kolejności tego który starał się zagłuszać Pana ministra podczas wizyty w parku przyrodniczym wilcze doły

Tomek

Dobrze, że można jeszcze liczyć na rząd pis-u, bo ekipa Frankiewicza wraz z Neumannem zrobi wszystko byle zaszkodzić mieszkańcom i zrobić im na złość nie licząc się z ich zdaniem.

George

Miasto ogród Gliwice ? Bardzo proszę o zmianę nazwy na Miasto Beton Gliwice. Zieleń znika. Beton wszędzie i kamień … Ale teraz brawo uratujemy parę drzew . Podziw i szok. Już mi lepiej…

DD

Niektóre komentarze bardzo ciężko zrozumieć na tym forum.

Radek

Przegrali wybory z kretesem to teraz pokażą na co ich stać, a co…

ADAMEK

Jeszcze trochę i zapłaczesz bawolim głosem za powodu Twoich wygranych.

fsf

OCHRANIAJĄ SWOJE DOMY A NIE PRZYRODĘ!!!!

Nobody

Hmm 6k podpisów na 180k to faktycznie duzo:) ale zawsze pisowi się trochę przyda, mniej przegrają :)

H2O

Zaraz, zaraz… “Dofinansowanie budowy zbiorników retencyjnych przy domach jednorodzinnych”… Przecież Gliwice to nasz Dom. A Gliwiczanie to Jedna wielka Rodzina… Czyli mamy Dom JednoRodzinny. No to siup.. kontrol pe, drukujemy, podpisujemy i do Urzędu. Przy poziomie weryfikacji wniosków o dotacje znanym z tarczy antykryzysowej, piątka dla każdego zapewniona…

gmG

Ostropka dokłada do puli wody do Kłodnicy. Tymczasem od dawna i od samego początku jej biegu nie interesuje nikogo z UM. Tymczasem sporo wody można by zatrzymać stosunkowo niskimi nakładami finansowymi. Sprawa pierwsza dopilnować by nie były zasypywane tereny przy jej korycie przecież każdy inwestor zaczyna od zwożenia byle czego i podnosi rzędną terenu ( w okolicy cegielni to Mad Mobil i właściciel byłej cegielni) i dolinka zasypana. Od Daszyńskiego w górę jej biegu kiedyś Ostropka meandrowała, kiedyś przez idiotyczną regulację zrobiono prosty kanał. Teraz cichcem, właściciele gruntów zwożą byle co i podnoszą teren by ich nie zalało spychając wodę… Czytaj więcej »

Ampuła

Duże inwestycje samorządów to niewygodna konkurencja dla Wielkich Budów PiSocjalizmu Centralnie Planowanego. A te z wodą związane, to już szczególne oczko w pustogłowiu PiSowskich sztabowców i propagandzistów. Mierzeja się kopie, a w czerwcu władza przecięła pod Raciborzem wstęgę otwarcia największej polskiej budowli hydrotechnicznej. To suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Czyli taki, jaki Gliwice chcą zbudować u siebie… Na 26 kilometrach kwadratowych okolic Raciborza widać nie stwierdzono w przeszłości, ani nie spodziewano się w przyszłości, występowania gatunków chronionych. Zresztą, nawet gdyby po Wilczych Dołach biegała saola i gniazdował tam albatros, PiSpołeczniacy z osiedla Sikornik z klęczącym umiłowaniem zamiast miejskiej budowy wybiorą rządowy program… Czytaj więcej »

Mac

A ty zobacz właśnie zachowanie przyrody w czaszy zbiornika Raciborz a tu u nas mądralo…. Potem pisz

Krzysztof

Dla ciebie liczy sie tylko “wielka polityka” To że wycięte zostanie dużo drzew to ci nie przeszkadza bo jesteś chyba z Warszawy! Na tym maleńkim potoku który czasem całkiem wysycha były przed wojną 3 małe zastawki i całkowicie wystarczały i nie zmieniały charakteru okolicy. Wylała kiedyś znacznie większa Ostropka (a nie Doa) bo wspaniali urzędnicy UM nie zauważyli że skoszone i nie zebrane trawy zatkały kraty na wlocie do podziemnego kanału. Tak duży zbiornik nigdy nie będzie wypełniony a zatem nie będzie w nim przepływu wody czyli będzie śmierdzącym błotnistym bajorem. Tak wygląda bardzo wiele zbiorników z mała ilością wody.… Czytaj więcej »

Tomasz

No to obroncy Wilczych Dołów pogrzebali całą akcje sprowadzeniem funkcjonariusza PiS na 3 dni przed wyborami. Rozumiem protesty ale coś takiego w głowie się nie mieści.

Obserwujący

Pisiory mieszają.Tylko to umieją najlepiej.
Mamy dość!

w pogoni za octem

brawo!Panie Ministrze trzeba utemperować tą rozbuchaną gliwicką klikę.peowskie lemingi robienie bezkarnych wałków się skończyło,możecie za przykładem swego “bezpartyjnego” guru,wyjechać do stolicy

Kolik

Mam nadzieję że ci wszyscy podpisani na tych listach gwarantują to że poniosą koszty za straty wyżądzone przez ewentualną powódź!

Mac

Oczywiście. Jak wody będzie w potoczku powyżej 6 m3 na sekundę bo tyle ma upust zbiornika. Mniejszy przepływ przechodzi. A te 6 m3 to klodnica teraz ma….

Małoretencyjny

No i przepadnie dofinansowanie 5 tyś na retencję.. czy budżet miasta to udźwignie?

spoko, spoko

Glapiński dodrukuje papierów bez problemu, aż asystentki wpadną w taki zachwyt jak nigdy dotąd.

treya50

To nie asystentki tylko hurysy prezesa NBP

spoko, spoko

No niech ci będzie ale według mnie to nie za bardzo asystentki prezesa NBP wypełniają definicję hurysy.

Anieja

A co będzie jak nadejdzie powódź i zaleje Gliwice? Zbiorniki retencyjne muszą być dla dobra mieszkańców i ochrony ich życia i mienia. Czy ci państwo, którzy się tak chętnie lansują przed wyborami prezydenckim jak nadejdzie powódź równie chętnie wyłożą kasę na usuwanie skutków powodzi? Nie – bo ich już nie będzie zapewne na tych stołkach co obecnie!

Mac

Zbiornik w tej konstrukcji nie zatrzyma powodzi!!!

Krzysztof

Chyba jesteś z Warszawy i nigdy nie widziałeś potoku Doa! On każdego roku wysycha całkiem Raz wylała 3 razy większa od niego Ostropka ale dlatego że skoszone a nie zebrane trawy zatkały kraty na wlocie do kanału czego nie zauważyli wspaniali urzędnicy UM mimo monitoringu. Teraz ci urzędnicy chcą udowodnić ze trzeba 10 Ha zdewastować! ale na innym potoku! Dlaczego nie przedstawią obliczeń retencji do publicznej wiadomości? Prawdziwa cnota krytyk się nie boi – ale to właśnie są krytykowane przez ciebie metody PiS – nie podawać żadnych rzeczowych argumentów tylko straszyć powodzią i to nie na tym potoku

kam

jasne niech kolejna większa powódź zaleje centrum miasta

Ola

Gdybys chociaż trochę wysiłku włożył w zgłębienie sprawy to odkryłbys, że Wojtowianka nie ma udziału w podtopieniach centrum a zbiornik jest budowany pod przyszłą deweloperke. Za publiczne pieniądze i kosztem środowiska naturalnego ma on ułatwić życie inwestorom którzy nie będą musieli sami zatroszczyć się o zrzuty deszczówki, wystarczy ze ją przekierują do nowego zbiornika.

włożyłem wysiłek

@Ola A to całe nowe osiedle wybudowane przez deweloperów za Oś. Waryńskiego to gdzie zrzuca deszczówkę, gdzie wybudowano tam zbiornik ? Zresztą cały Sikornik to od lat 60-tych XX wieku to do jakiego zbiornika zrzuca deszczówkę jak również inne osiedla w Gliwicach, w Polsce i na świecie ?

Kolik

A ty widziałeś gdzieś żeby ktoś budował w zbiorniku retencyjnym! Siejesz tylko ferment.

bez wysiłku

Gdybyś włożyła choć trochę wysiłku to byś wiedziała, że padający deszcz nie rozpoznaje czy dany teren jest zabudowany czy też nie i dostarcza tyle samo wody, dokładnie tyle ile mu w danej chwili pasuje.

Podejrzane

Tiaa, bo jak sięgnąć pamięcią, to nie Kłodnica zawsze była przyczyną powodzi, tylko jakiś zestaw kałuż w polu.

zielona żabka

A Kłodnica to skąd niby przybiera wody jak nie z zestawu kałuż w polach ? Z jej źródła tyle wypływa ? Bardzo podejrzane, kałużowa teoria spiskowa. Antonio Wrakcierewicz musi to rozkminić.

Krzysztof

Czy kiedykolwiek widziałeś potok Doa i Ostropkę? Jeżeli mówisz że Kłodnica wylewa bo to wody tych połączonych potoków są przyczynami powodzi to zapytam cię gdzie mieszkasz bo sadzę że chyba w Australii. Te wody potoków wpływają do Kłodnicy kolo mostu na ul Dworcowej więc jak mogą mieć wpływ na podtopienie parku Chrobrego czy domów koło Politechniki? Zwłaszcza potok Doa na którym ma być ten wielki zbiornik jest niezwykle groźny i np w zeszłych latach całkiem wysechł.

znane od dawna

@ Podejrzane A skąd się wziął termin “zlewnia rzeki”. Do szkoły nie chodziłeś ?