Willa Caro i Zamek Piastowski nie dla osób niepełnosprawnych. Grupa mieszkańców chce to zmienić

„Pełnosprawne Gliwice” to komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców, którzy rozpoczęli właśnie zbiórkę podpisów pod projektem uchwały dotyczącej dostosowania Willi Caro oraz Zamku Piastowskiego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zarówno Willa Caro jak i Zamek Piastowski to jedne z ważniejszych obiektów zabytkowych w Gliwicach, które każdego roku odwiedza tysiące mieszkańców jak i turystów. Niestety osoby z niepełnosprawnościami wciąż pozbawione są możliwości korzystania z szerokiej oferty tych miejsc (strome i liczne schody, mała czcionka, brak audiodyskrypcji, pętli indukcyjnych itd.). Dostęp jest również utrudniony dla seniorów.

Dostosowanie tych dwóch miejskich obiektów kulturalnych jest pierwszym celem, jaki postawili sobie członkowie komitetu, ale zapowiadają kolejne.

Zdają sobie sprawę, że projekt, o który występują, wymaga wielu uzgodnień, konsultacji oraz finansowania. Ich zdaniem istnieje jednak konieczność racjonalnego i kompleksowego dostosowania Willi Caro i Zamku Piastowskiego poprzez stosowne modyfikacje i adaptacje. Obecne możliwości w zakresie projektowania uniwersalnego jak również technologie dają szeroką pulę rozwiązań w tym zakresie.


W innych miastach się udało

Pomimo, że zarówno Zamek Piastowski jak i Willa Caro mają specyficzną budowę, działacze „Pełnosprawnych Gliwic” zaznaczają, że nie takie miejsca o charakterze historycznym w naszym kraju zostały dostosowane, podając przykład Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Wawelu, czy też Łazienek Królewskich w Warszawie. Możliwości fiansnowania widzą natomiast nie tylko w miejskiej kasie, lecz poprzez nowy ministerialny program dotyczący dostępności obiektów publicznych, jak również szeroki wachlarz dotacji na ten cel, jakie miasto może pozyskać.

Przypomnijmy, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest nowym narzędziem, które od tego roku mają do dyspozycji mieszkańcy miasta Gliwice.

Uprawnia mieszkańców do wniesienia projektu uchwały pod obrady radnych. Inicjatywa ta może dotyczyć wyłącznie spraw należących do właściwości Rady Miasta. Dla projektu trzeba zyskać poparcie minimum 300 gliwiczan. Więcej na temat procedury OIU pisaliśmy tutaj.

„Pełnosprawne Gliwice”

„Pełnosprawne Gliwice” tworzą gliwiccy społecznicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz politycy: Agnieszka Filipkowska, Marcin Włodarczyk, Anna Kurzaj, Paweł Kobyliński oraz Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Jak sami podkreślają inicjatywa, która ich połączyła jest jednak w pełni apolityczna i ma na celu wyłącznie poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Gliwicach. W serwisie facebook.com stronę „Pełnosprawnych Gliwic” można znaleźć tutaj.

(żms)/mat. pras. „Pełnosprawne Gliwice”
fot. mat. pras. „Pełnosprawne Gliwice”