Willa Caro i Zamek Piastowski nie dla osób niepełnosprawnych. Grupa mieszkańców chce to zmienić


“Pełnosprawne Gliwice” to komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców, którzy rozpoczęli właśnie zbiórkę podpisów pod projektem uchwały dotyczącej dostosowania Willi Caro oraz Zamku Piastowskiego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zarówno Willa Caro jak i Zamek Piastowski to jedne z ważniejszych obiektów zabytkowych w Gliwicach, które każdego roku odwiedza tysiące mieszkańców jak i turystów. Niestety osoby z niepełnosprawnościami wciąż pozbawione są możliwości korzystania z szerokiej oferty tych miejsc (strome i liczne schody, mała czcionka, brak audiodyskrypcji, pętli indukcyjnych itd.). Dostęp jest również utrudniony dla seniorów.

Dostosowanie tych dwóch miejskich obiektów kulturalnych jest pierwszym celem, jaki postawili sobie członkowie komitetu, ale zapowiadają kolejne.

Zdają sobie sprawę, że projekt, o który występują, wymaga wielu uzgodnień, konsultacji oraz finansowania. Ich zdaniem istnieje jednak konieczność racjonalnego i kompleksowego dostosowania Willi Caro i Zamku Piastowskiego poprzez stosowne modyfikacje i adaptacje. Obecne możliwości w zakresie projektowania uniwersalnego jak również technologie dają szeroką pulę rozwiązań w tym zakresie.


W innych miastach się udało

Pomimo, że zarówno Zamek Piastowski jak i Willa Caro mają specyficzną budowę, działacze “Pełnosprawnych Gliwic” zaznaczają, że nie takie miejsca o charakterze historycznym w naszym kraju zostały dostosowane, podając przykład Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Wawelu, czy też Łazienek Królewskich w Warszawie. Możliwości fiansnowania widzą natomiast nie tylko w miejskiej kasie, lecz poprzez nowy ministerialny program dotyczący dostępności obiektów publicznych, jak również szeroki wachlarz dotacji na ten cel, jakie miasto może pozyskać.

Przypomnijmy, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest nowym narzędziem, które od tego roku mają do dyspozycji mieszkańcy miasta Gliwice.

Uprawnia mieszkańców do wniesienia projektu uchwały pod obrady radnych. Inicjatywa ta może dotyczyć wyłącznie spraw należących do właściwości Rady Miasta. Dla projektu trzeba zyskać poparcie minimum 300 gliwiczan. Więcej na temat procedury OIU pisaliśmy tutaj.

“Pełnosprawne Gliwice”

“Pełnosprawne Gliwice” tworzą gliwiccy społecznicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz politycy: Agnieszka Filipkowska, Marcin Włodarczyk, Anna Kurzaj, Paweł Kobyliński oraz Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Jak sami podkreślają inicjatywa, która ich połączyła jest jednak w pełni apolityczna i ma na celu wyłącznie poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Gliwicach. W serwisie facebook.com stronę “Pełnosprawnych Gliwic” można znaleźć tutaj.

(żms)/mat. pras. “Pełnosprawne Gliwice”
fot. mat. pras. “Pełnosprawne Gliwice”

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Elka

To ładnie, że myśli się o niepełnosprawnych i jestem za udostępnianie im czy też ułatwianie osobom niepełnosprawnym dostępu w różne ciekawe miejsca. Zastanawiam się jednak jak można to zrobić w miejscach/budowlach zabytkowych, nie zmieniając jednocześnie ich wyglądu czy historycznego/zabytkowego charakteru. Z czystej ciekawości pytam. Przecież dawne zamki pełne są schodów, nieraz stromych i krętych. W jaki sposób dobudować tam podjazdy czy windy by jednocześnie nie zniszczyć tego co jest?

Alex

Wszystko ładnie wygląda w zamyśle, na papierze, w prawie, ale kiedy inżynier spotka się z konserwatorem zabytków, to zaczynają się przysłowiowe schody. Wymogi bezpieczeństwa, UDT, przepisy budowlane często po prostu kolidują z technicznymi czy prawnymi możliwościami przystosowania budynku. Warto więc zacząć od rozeznania możliwości wykonania takiego dostosowania, bo pisanie pism do urzędów jest z góry skazane na “standardową odpowiedź numer 1”.

:)

Żeby jeszcze w tych muzeach było co oglądać! Absurdalna akcja pod publiczkę. Zamiast kombinować jak wydać pierdyliard złotych na windy i przebudowy, dawno temu można było zrobić internetową stronę z wirtualnym zwiedzaniem, gdzie można dokładnie obejrzeć wszystkie a nie tylko aktualnie prezentowane zbiory i przeczytać lub posłuchać o nich. I ciągle można to zrobić, zamiast wciągać niewidowmych na piętra, żeby sobie poczytali w Braille’u o tym, czego nie widzą. Ale przy takim rozwiązaniu nie da się bić piany i lansować wśród wyborców. Powinni oprzytomnieć, Willa Caro i Zamek Piastowski to nie Wawel, a Gliwice to nie Łazienki Królewskie.

Wrzodzisław

To samo chciałem napisać. W środku naprawdę nie ma nic aż tak ciekawego i cennego, żeby wywalać kupę kasy na przewrócenie zamku do góry nogami. Naprawdę lepiej byłoby wydać tę kasę na przystosowanie do potrzeb niepełnosprawnych innych, ważniejszych dla nich miejsc, a nie jakiegoś zapyziałego muzeum. Wirtualne zwiedzanie muzeum jest dobrym pomysłem.

:(

Dobrze prawisz. Po co w ogóle takie kaleki mają z domu wychodzić? Niech siedzą w domu, przynajmniej nie będzie trzeba na nich patrzeć i wydawać pierdyliard złotych na windy i przebudowy.

:)

Animatorzy akcji “takie kaleki” zauważyli dopiero 13.08.2019? Dziwne, bo wszyscy na zdjęciu wyglądają na dorosłych (no może poza psem), ba! bardzo zaangażowanych w sprawy miasta aktywistów, a tu się okazało, że bariery architektoniczne dotąd im umykały… Spieszę donieść, że inna miejska instytucja, duma magistratu i posłanki Golbik, Stacja Artystyczna Rynek, też nie daje szansy na wizytę “kalekom”, a zdrowi na schodach ryzykują urazem głowy. Da się tam wykombinować jakąś fajną windę na klatce schodowej szerokości metra? A jak się jeździ wózkiem albo chodzi o kulach po źle wybrukowanych uliczkach Starówki i Rynku, bo wygląda na to, że zrobiono tam wiele,… Czytaj więcej »

:(

No i słusznie. Po co robić ułatwienia dla kilku osób za grube pieniądze? Niech mają przeszkody w postaci krawężników, nierówno wybrukowanych uliczek, braku podjazdów i wind. Nie ma się co zapatrywać na ten zgniły lewacki zachód. Tam kaleki praktycznie same mogą iść do kina, teatru, muzeum, knajpy, lekarza, a nawet do pracy chodzą. A tu jest Polska, nie potrzeba nam takich dziwów. Przegonić całe te tałatajstwo, które robi sobie kampanie wyborczą. Po za tym, jak nas nie interesują jakieś liche bibeloty, bohomazy, stare garnki i zegarki. To tym bardziej paralityków, kulawych, ślepych i głuchych nie zainteresują takie rzeczy. To oczywista… Czytaj więcej »

:)

To “tałatajstwo”, jak je wdzięcznie nazywasz, radośnie biło brawo, kiedy Frankiewicz nieudolnie brukował uliczki i Rynek, kiedy urządzał galerie miejskie w lokalach nieprzystosowanych dla chromych i w dalszym ciągu uważa go za wspaniałego prezydenta, a nawet widzi w nim przyszłego super senatora. To tałatajstwo przez 30 lat nie widziało niepełnosprawnych nawet w lustrze i teraz też nie ma pretensji do wodza i jego urzędników, bo najwyraźniej dopiero niedawno dowiedziało się o Art. 73 Konstytucji RP. I teraz tałatajstwo poinformuje o nim Frankiewicza, który najlepszym zarządcą w kraju jest i basta i jak będzie miał dobry humor, to może coś da.… Czytaj więcej »

MariaMaria

Tyle lat rządzą w Gliwicach i dopiero teraz zauważyli niepełnosprawnych i ośrodki kultury gliwickiej

:)

Obudzili się wczoraj. A jak pani radna na wózku załatwiła sprawę nieczynnych wind i niekompetentnej obsługi w Hali Arena? Coś cicho nad tą trumną, a już zabrała się za muzeum.

Laszlo_egesz

Ciekawe czy zaplanują windy w zamku

:)

Chyba zewnętrzne, co z pewnością korzystnie wpłynie na wygląd budynku, bo na stryszek nawet sprawnym osobom jest trudno się dostać. Ciekawe, że w Willi Caro niedawno wielkim kosztem i poświęceniem zainstalowano klimatyzację, bo się latem pracownicy pocili, ale o niepełnosprawnych nie pomyśleli. Zresztą do “Czytelni Sztuki” chromi mogą wejść chyba tylko przez piwniczne okienko.

rep.

Do mądrali “:)”. Masz złe informacje. Klimatyzacja jest tylko na wystawach, a pracownicy pocą się. Lepiej ci?

Fiku Miku

@Laszlo_egesz. Tak, będzie winda ekologiczna. Na ciekły wodór. Wsiadasz w Gliwicach a wysiadasz w Bhutanie w ramach współpracy miast z World Technopolis Association.

Fiku Miku

A co z wejściem na szczyt wieży w kościele Wszystkich Świętych?

DD

Zdecydowanie należy w trymiga zainstalować windę i ruchomy taras widokowy z napojami chłodzącymi na szczycie.

ja234

Wszystko fajnie,de facto napisali pismo sami do siebie.Teraz będą dzielnie walczyli z nonsensami tworzonymi przez niech samych ( urzędasów i radnych).Może zobaczą jak bardzo glajwice są na wstecznym.(1234)

Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Toż to przecież Twoi idole partyjni. Brakuje do kompletu towarzysza Lubnauer.

Laszlo_egesz

Szanowna redakcjo, dlaczego moje pytanie o potencjalny pomysł zainstalowania windy w zamku został zmoderowany i wycięty?


MOD: Nie został wycięty, tylko filtr zatrzymał go do sprawdzenia. Najprawdopodobniej jedno z użytych słów musiało się wcześniej pojawiać w jakimś spamie.