Woda podrożeje. Spowoduje to podniesienie cen energii, a w konsekwencji produktów i usług

Nowe prawo wodne, które zostało przegłosowane w Sejmie 18 lipca przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, zakłada podwyżkę ceny 1 m3 wody o 11 groszy. W praktyce stawki mogą wzrosnąć nawet o 20%.

Potrzeba przygotowania ustawy wynikała z konieczności dostosowania polskich przepisów do wymogów Unii Europejskiej. Taka zmiana pozwoli spełnić warunki wstępne Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) przyjętej przez Parlament Europejski w 2000 roku.

Dostosowanie polskiego prawa do wymogów RDW umożliwi naszemu krajowi wykorzystanie 3,5 mld euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe. Gdyby nie zostało to zrobione na czas, Unia Europejska mogłaby ukarać Polskę poprzez nałożenie sankcji.

Woda podrożeje?

Mimo zapewnień polityków, iż przy spełnieniu warunku ograniczenia zużycia wody do 5 m3/ osobę/ dobę, cena wody nie powinna ulec zmianie, eksperci są innego zdania. Według wyliczeń Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie podwyżek rachunków za wodę rzędu 40 zł rocznie na każdego członka rodziny można spodziewać się od razu po wejściu w życie nowych przepisów.

Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego szacuje, że nowe przepisy spowodują dla mieszkańców naszego regionu podwyżkę cen hurtowych wody o 20 proc.

W Gliwicach woda ze stawką 11,59 zł za 1 m3 wody wraz z odprowadzeniem ścieków, jest na porównywalnym poziomie cenowym jak w Warszawie. Pisaliśmy o tym w czerwcowym artykule. Jeżeli spełnią się prognozy Urzędu Marszałkowskiego, po wejściu w życie prawa wodnego gliwiczanie zapłacą łącznie za wodę i ścieki 13,91 zł/m3.

Ceny produktów pójdą w górę, zapłaci konsument

Wzrost cen wody odczuje dotkliwie branża energetyczna. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie (TGPE), organizacja branżowa zrzeszająca największe polskie koncerny energetyczne, wyliczyło, ile może kosztować energetykę wdrożenie Prawa wodnego w optymistycznym i pesymistycznym wariancie.

W pierwszym, wysokość opłat dla branży wynikających z nowych przepisów wyniesie 95 mln zł. Jednakże według drugiego, skrajnie niekorzystnego wariantu koszty mogą wynieść nawet 18 mld zł.

Jak wskazują eksperci TGPE, rozbieżność w powyższych szacunkach wynika z faktu, iż sposób naliczania opłat za usługi wodne zawarty w ustawie jest niezwykle skomplikowany i w dużej mierze uzależniony od interpretacji poszczególnych zapisów.

Wzrost kosztów dla elektrowni spowoduje podwyżkę cen prądu, zarówno da gospodarstw domowych, jak i odbiorców przemysłowych. Odbije się to na cenie produktów i usług, w konsekwencji za wprowadzenie nowego prawa wodnego zapłaci konsument – podwójnie – za wykorzystaną wodę oraz podczas zakupów.

(żms)/solidarnosckatowice.pl/Łukasz Kaczmarczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Rozum
Rozum

Wbrew pozorom wyborców PiSu ta podwyżka nie “trafi” Ściana wschodnia -Polska C bastion Kaczora to studnie.Miejścy zwolennicy dobrej zmiany “myja się ” w solariach lub na basenach.Waleniem z ryja się nie przejmują.Czyli co ? polacy dalej brudasami Europy ?

Rentier bezpartyjny
Rentier bezpartyjny

BRAWO WYBORCY PiSu ! Co wam dobra zmiana dała w postaci 500+ to wam zabierze w postaci -1000.Mnie kasy nie zabraknie .A wam ?

Kuba Lewiniec

A może Unia tak się zainteresuje, żeby dostosować zarobki w Polsce do tych unijnych? Przez te ich przepisy za wywóz śmieci płacimy jak za zboże, teraz woda podrożeje też przez jakieś poje…. przepisy unijne. Ciekawe co będzie następne?

Michał Kotnis

Unia się interesowała nowymi kierunkami rynków zbytu. Obiecywała i gwarantowała nam wszystko to, co w niej było ale tylko do 2004 roku. Po wejściu – mamy, co mamy. Dobrze było by zweryfikować obietnice z realiami dnia dzisiejszego.

Irena Franik

Michał Kotnis Tak ci źle w tej Uni drogi pobudowane rolnicy dostają dofinansowania teraz będzie lepiej bo obecny rząd zrobi wam tak dobrze ,że wyjdzie wam bokiem PIS

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Irena Franik: Pozcztaj jaki jest mechanizm dotacji unijnych a później komentuj. Tutaj wpisu nieststy nie możesz cofnąć a siejesz zamęt. Jesteśmy członkami Unii drugiej kategorii. Drogi pobudowane na początku w kierunku zachód-wschód na dodatek płatne, rolnicy dostają dopłaty o połowę mniejsze niż rolnicy w “Unii panów”, wyrżnięta konkurencja pod firmy i koncerny z Unii panów. Bokiem to wychodzi cała ta UE

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Kuba Leniwiec: Urzędnicy już sobie dostosowują. Zobacz na zarobki naczelników w UM, podwyżki w ZUS…. oni mają dobrze.

Iwon Iwon

Jak jesteście tacy antyunijni to honorowo byłoby nie brać z tej Unii kasy.Noo ale honoru coraz mniej.Unia jes beee,ale kasa unijna jak najbardziej sie należy.Źenada !

Damian Lang

Lekarz dla ciebie

Anna Szaruga

To nie unia przegłosowała nowe prawo wodne tylko PIS gdyby byli tacy dobrzy za jakich się uważają to by nie podnosili tych opłat….ale kasiury zaczyna brakować na ich programy flagowe i ojca R więc trzeba sięgać do kieszonek podatników.

Michał Kotnis

Irena Franik Dobrze było by dokonać choć pobieżnej analizy, od momentu podjęcia decyzji o budowie dróg, poprzez wystąpienia o pozwolenia na budowę, pozyskiwanie środków, przetargi na budowę dróg, kto je wygrywa, jak buduje i jak są rozliczone. A potem, kto ostatecznie zbiera zyski. Nie mówię już o tym, że A1 jeszcze nie wybudowana – już remontowana. Ciemnym można jeszcze bardziej tą Unią zaciemnić a KOD owcom rozwiać wszelkie wątpliwości do do tego, kto i jak wiele nam daje -bo my nic do kasy unijnej nie dajemy..

Rentier bezpartyjny
Rentier bezpartyjny

Walić biednych ! Brawo PiS

$2.19 za 3.83 litra ostatnie tankowanie usa
$2.19 za 3.83 litra ostatnie tankowanie usa

Rentier kupuj elektryczny samochod bo Kaczynski ma pomysl na oplate paliwowa…

Rentier
Rentier

Naprawdę dam radę.Mam dwa .Jeden o pojemności 1800 cm3 drugi prawie 4000 m3 Ps.Pozdrawiam kolegę ,który podobnie jak ja ma (miał) przyjemność tankowania “na galony”

Broszka z Jablonexu
Broszka z Jablonexu

Dobra zmiana……………………….ceny

Henrietta Światły
Joachim Schwierz

A może by tak najpierw zarobki dostosować do tych Unijnych, to o tym już nikt z rządzących nie pomyśli, tylko podwyżki, podwyżki, śmieci, woda i co jeszcze?

Barbara Ziajka

Niech dalej wydają nasze pieniądze na miesięcznice, 500+, kościoły-ciekawe ile wytrzymamy?

Magdalena Rylska Rafał Łukasik

No właśnie…niby podwyżek ma nie być przez 2 lata, chociaż podejrzewam, że coś tam będzie na przestrzeni tego czasu, w formie raczej “dodatkowych opłat”, niż szumnie zwanej podwyżką….

Stanisław Bąkowski

No to jeszcze paliwo w górę i możemy żyć pełnią szczęścia …

Ampuła
Ampuła

Rząd, który dużo rozdaje, musi najpierw bardzo więcej zabrać. Tym samym, którym rozdaje.Obdarowywanie doprowadza naród do bierności osobistej. Skoro od dziecka słyszy się, że “mamy na ciebie zasiłek od państwa”, to zasiłek utrwala się w świadomości, jako obiekt dążeń. Dla wielu – jedyny obiekt.

Damian Lang

Lapowka dla ciemniakow wyborcow pis kosztuje 500+

Irena Piątkowska

I ciekawe jak będzie się tłumaczyć Pani Premier

Urko
Urko

Mniej więcej tak: “Przez 8 lat Polki i Polacy…..” :-)

Adam Danik

A Pani Premier to ktoś by się tłumaczyć ?. “Przez 8 lat Polki i Polacy…”

Rentier
Rentier

Sęk w tym,że Pani Premier to………………………………..nikt

Irena Piątkowska

A co święta krowa nietykalna

x. Adam
x. Adam

Wcale mnie to nie ciekawi, bo powie jak zawsze

Sebastian Piontek

Trzeba opłacić 500 +

Aleksandra Kubas

Ok. Musisz Natalia koniecznie wkroczyć do jakiejś partii. Bo pie***leniem na fejsbuku to co najwyżej podnosisz sobie ciśnienie. Nie podoba Ci się to zmień to albo zamilcz. Pozwól, że nadal pozostanę przy dobrym nastroju. Zły mi przeszkadza

Natalia Makowska

Aleksandra a myślisz ze skąd rząd bierze te pieniądze?

Natalia Makowska

Od wielu lat aparat rzad sam przyznaje sobie podwyżki, tak. Myslisz ze teraz to sie zmieni? 500+ na kazde 2 dziecko dosc mocno obciaza budzet. Zdecydowanie bardziej niz 100ml na ZUS. Nie rozumiem twej radości. Ciebie tez to dotknie.

Natalia Makowska

Aleksandra ja Ciebie nie obrażam ja sie pytam. Nie podoba mi się i robie coś zeby to zmienic. Dziękuję za twe dobre rady – nie skorzystam. Zadałam Ci po prostu pytanie.

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Natalia Makowska I oczywiście głupie komentarze odnośnie 500+ …rozumiem ze rezygnuje pani honorowo z emerytury wypisując brednie bo ma pani świadomość ze pani składek już niema (poszły na wypłaty dla obecnych beneficjentów ZUS ) i to ze składek pokolenia 500+ będzie wypłacana pani emerytura …

Aleksandra Kubas
Natalia Makowska W odpowiedzi na Twoje pytanie: tak myślę, ze to się teraz zmieni. Dodam, ze każde drugie i kolejne dziecko w mądrze rządzonym kraju przyniesie dochód dla Państwa. Dziecko to inwestycja, tak ja myślę. Mam syna, ma on 8 lat i jego “koszt” to miesięcznie 2100 zł. To jest koszt jego zajęć dodatkowych, dobrego jedzenia, mieszkania, unbrań, książek, wyjść kulturalnych. Jak ty Natalia bedzies zmiała swoje dzisecko, a moze nawet dwoje to zobaczymy czy będziesz na nie patrzeć jak na koszt czy jak na inwestycję. Zastanów się kogo Ty obrażasz czepiając sie 500+, bo w moim otoczeniu są wspaniali… Czytaj więcej »
Natalia Makowska

Pani Danuto, od początku mojej pracy zawodowej odkładam pieniądze na ten czas kiedy już pracować nie będę. A że tak mamy to w kraju urządzone, przede mną dokladali do kasy, ja dokladam do kasy, pani doklada, i potem ktos inny bedzie… takie zycie.

Sebastian Piontek

Haha jaka burza się rozpętała. A jak myślicie skąd rząd bierze kasę? Z podatków i innych danin które płacimy. A to świadczenie solidnie obciążyło budżet. Nawet jeśli są to małe kwotę to jeśli policzysz to przez ilość obywateli to robią się to duże kwoty. I osobiście uważam że powinno być górne kryterium zarobków aby otrzymać świadczenie bo rozdawanie każdemu to nie jest rozwiązanie dla państwa. A i rodzice gdzie oboje nie pracują i siedzą sobie tylko na zasiłkach bo po co pracować. Jak dostaniemy więcej niż jakbyśmy pracowali cały miesiąc za najniższą krajową, też nie powinni dostawać

ja234
ja234

No i pisiory będą miały kasę na pińćet i na kary finansowe, które nałoży KE na pislandię za niszczenie sądownictwa.
I wszyscy będą mieli pińćet minus…ale co tam…

gliwiczanka
gliwiczanka

Skąd ściągnąć pieniądze aby załatać dziury w budżecie państwa? Ano podnosząc ceny najprostszych produktów: paliwo, woda, gaz, energia no i podatki. Jednym dano a wszystkim zabiorą – to polityka każdego rządu jaki by nie nastąpił. Nie o partie chodzi ale o działania każdego rządu jaki nastąpi jeden po drugim. I o to im chodzi!!!

krzysztof
krzysztof

tylko własna studnia …… i niech drożeje

Michał Słodczyk

Szkoda że nikt nie zauważył że paliwo niedawno kosztowało on 4,08 A dzisiaj 4,25 A niby nie miało zdrożeć wskutek tego wszystko idzie do góry.

Kasiek Żylińska Krawczyk

Sami chcieliście tego je**nego rządu, więc przestańcie jęczeć i biadolić bo już się nie da was czytać

Anna Damian Spałek

Woda za darmo! Jest dla wszystkich ludzi scieki rozumie trzeba płacic… Ale w granicach rozsądku…

kto bajki opowiada w końcu co?
kto bajki opowiada w końcu co?

A to nie tak do końca jak napisane-we wszystkich TV słyszę że zostanie na takim samym poziomie tu piszą że podrożeje, to jak to jest ?.Jeszcze inne stacje TV podają że to dla tego że poprzednia ekipa nic nie robiła i UE kary by zastosowała ale PIS się za to w końcu zabrał.

Krzysztof Kiziel Olek

Ale pani “premier” powiedziała że podwyżek cen wody nie będzie

Ryszard Boba

Siedz narodzie cichutko jak myszka pod miotla…a za chwile to juz tylko jak pokorne baranki pojdziecie na rzez i pozostanie placz i zgrzytanie zebami

takietam
takietam

Ceny wody w Polsce najwyższe w całej Unii Europejskiej! Największa podwyżka była za czasów PO-PSL!
Z wyników najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego cen usług wodno-kanalizacyjnych w Polsce, wynika, iż w Polsce przez ostatnie osiem lat, ceny wzrosły o 60-procent!

olo
olo

Beata powiedziała ze nie POdrozeje. chyba tylko w Gliwicach gdzie rzadza złodzieje z PO