Wraca problem zimowych trucicieli. Kontrola straży miejskiej zakończyła się “surowymi konsekwencjami”

Ekologia sobie, życie sobie. W Gliwicach wciąż nie brakuje osób, które do ogrzania swojego domu wykorzystują… odpady. Takiego delikwenta ujawniono kilka dni temu w Szobiszowicach.

 
O sprawie za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała straż miejska.

Wraca problem niedozwolonego spalania odpadów. W ostatnią sobotę, 6 listopada, udaliśmy się na ul. Tarnogórską (dzielnica Szobiszowice) w celu potwierdzenia zgłoszenia o zanieczyszczeniu powietrza – relacjonują strażnicy w komunikacie.


Podczas podjętych czynności okazało się, że właściciel jednego z budynków spalał w piecu, oprócz brykietu, ścinki płyt meblowych. Wobec sprawcy niedozwolonego termicznego przetwarzania odpadów wyciągnięto konsekwencje prawne. Surowe konsekwencje

– zapewnia straż miejska.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że za wykroczenie polegające na spalaniu odpadów może zostać nałożony mandat karny w wysokości do 500 zł z art. 191 ustawy o odpadach, bądź sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

(żms)/SM Gliwice
fot. SM Gliwice

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Ad
10/11/2021 21:08

Niech węgiel, gaz i prąd jeszcze bardziej zdrożeją, to wszyscy będziemy spalać płyty meblowe…

łańcuch do piły
11/11/2021 08:52
Reply to  Ad

Pod topór pójdą lipy z ul. Mickiewicza a następnie park: Chopina, Chrobrego, Szwajcaria, Starokozielski, Las Dąbrowa no i Wilcze Doły rzecz jasna.

Lolek.
12/11/2021 16:04
Reply to  Ad

Już z tymi podwyżkami prądu nie staszczcie. Tak się prezentują moje rachunki w listopadzie, na przestrzeni 4 lat.

12.11.2021 – Zużycie energii: 91 kWh – 106,10 zł
12.11.2020 – Zużycie energii: 91 kWh – 95,14 zł
12.11.2019 – Zużycie energii: 45 kWh – 62,27 zł
13.11.2018 – Zużycie energii: 100 kWh – 90,05 zł

karibu
10/11/2021 19:06

Przyjedźcie na Żerniki, to wam bloczków braknie.

Ja
11/11/2021 21:27
Reply to  karibu

… i Ostropę

Zenek
10/11/2021 20:08

Czepiacie się.
Przecież wszyscy wiedzą, że śmieci dzielą się na niepalne oraz takie które można spalić.
Te zaś (palne)dzielimy na takie które można spalić w dzień lub w nocy.
Kontrolę przeprowadzono w niewłaściwej godzinie.

harmonogram
11/11/2021 08:48
Reply to  Zenek

Na szczęście straż miejska nie pracuje w nocy a w nocy i tak już nikt nie pali bo ma dawno napalone w dzień.

Marcin
14/11/2021 11:34
Reply to  harmonogram

Nie wiem w jakich godzinach pracuje Straż Miejska, ale ze statystyk poziomu zanieczyszczenia wynika, że rozpalanie w piecach zaczyna się ok. godz. 16 i trwa do ok. 20-21.
Z drugiej strony rozumiem też, że wtedy jest już ciemno i nie można zobaczyć, z którego komina wydobywa się dym.

Blofeld
10/11/2021 17:53

Takich zaradnych “właścicieli” są w Gliwicach setki…

wiatrak
11/11/2021 08:58
Reply to  Blofeld

Co tam Gliwice, ekologiczny prezydent USA Józio Biden na szczyt klimatyczny przyjechał z ekipą w 90 samochodach i zostawił ślad węglowy na prawdziwie amerykańską skalę, o takiej świcie to nawet nie marzył król słońce Ludwik XIV.

Ciekawy
11/11/2021 10:16

A co z mieszkaniami którymi jest właściciel miasto Głowice albo zakłady pracy np. GZUT kto będzie ich karał sami siebie ? oto jest pytanie ? Pzdr.

Marcin
14/11/2021 11:35
Reply to  Ciekawy

W mieszkaniach komunalnych kara będzie jednocześnie przychodem i wydatkiem. Wyjdzie na zero.

Borowik
12/11/2021 07:18

Jakiś żart z tymi mandatami i kontrolami.
Ja mam sąsiada który zasypuje wszystkich sadzą bo w kominku na drzewo pali węglem. O zadymieniu to już nawet nie mówię…
Zgłoszenia od kilku lat na SM nic nie dają bo najpierw były gadki że jak się pali węglem to musi być dym i sadza :) No co za odkrycie dyżurnego.
Później COVID i oni nic nie mogą bo się boją …
A teraz nie reagują więc ilość mandatów jakie wystawili pomyliły im się z tymi za parkowanie.

hanek mały
12/11/2021 14:26

Do kogo mieszkańcy powiatu mają zgłaszać trucicieli, kiedy akurat tu nie ma straży miejskiej, a pracownicy gmin to same rodziny trucicieli ?

Zamiejscowy
12/11/2021 14:39
Reply to  hanek mały

Zmieńcie wójta

euroentuzjasta
11/11/2021 08:45

Tylko gaz od Putina importowany z Niemiec to jest prawdziwa ekologia i właściwy kierunek.

Emiljan
12/11/2021 01:11
Reply to  euroentuzjasta

Przypomnij sobie genezę NS i nie siej propagandy. Polacy sami nie chcieli żeby było inaczej.

wrębiarka
11/11/2021 08:54

Wszyscy panikujecie, pan prezydent Duda na szczycie klimatycznym orzekł że “Polska węglem stoi”.

Obserwując
16/11/2021 13:21

Truciciele nie wiedzą,że trują siebie i swoje bombelki,ale co tam.Trujcie dalej.
Wlepiać mandaty po 10 tys.

SS3
10/11/2021 19:24

Surowymi konsekwencjami to byłoby uwędzenie go w tym dymie.

emeryt
11/11/2021 09:06
Reply to  SS3

Teraz wędliny się wędzi w płynnym “dymie”, zdrowo to, ekologicznie, ekonomicznie i prostsze technologicznie.

Pokot
11/11/2021 13:35

Chwała bohaterom

Neptunder
21/11/2021 21:49

Miala byc spalarnia smieci , niestety nie z tego nie wyszlo , Zabrze z Gliwicami sie niedogadalo,
a potem przyszla ciemnosc , ktora rzadzi do dzis.

RychK
10/11/2021 20:50

Może pomogło by kontrolowanie składu pyłu w przewodach kominowych, np wyrywkowo, a dla recydywistów cyklicznie.
Jako konsekwencje wykrycia związków pyłu nieobecnych w paliwach stałych, a wykrytych w osadzie kominowym, kara finansowa + odebranie uprawnień do opalania pieców paliwem stałym …

Zenek
11/11/2021 13:00
Reply to  RychK

Słuchaj Rychu, jeśli ja mam stały dostęp do śmieci, to jest to paliwo stałe! czy nie?

Oburzony
11/11/2021 12:54

Nie rozumie!
Skoro funkcjonują takie podmioty jak miejskie spalarnie śmieci, to co oni chcą od prywaciarzy?

Czy ja już sobie prywatnie spalić śmieci nie mogę, państwo ma monopol?

Zaorać ten pis

SS3
11/11/2021 14:19
Reply to  Oburzony

Jak rozumiem masz instalację oczyszczającą kilkukrotnie większą od dedykowanemu zadaniu pieca i stację pomiarową monitorującą skład spalin?