Wszyscy pracownicy KWK Sośnica zostaną przebadani. Po dwa punkty pobrań, m.in. przy hali Arena Gliwice

fot. PGG

Sytuacja epidemiczna w kopalni Sośnica jest poważna, do środy w wyniku zbieranych w ubiegłym tygodniu wymazów, wykryto tam zakażenia u 216 pracowników. Na jednym badaniu górników się jednak nie skończy.

W związku z nakazem przeprowadzenia badań na obecność Covid-19 (SARS-COV-2, red.) u wszystkich pracowników KWK SOŚNICA informujemy, że od dnia 15 maja 2020 do 17 maja 2020 powtórzone zostaną badania przesiewowe załogi KWK SOŚNICA – poinformował w czwartek WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica w serwisie facebook.com.

Wynika to z zasad sanitarno-epidemiologicznych wobec kilkudniowego okresu inkubacji koronowirusa. Musimy potwierdzić z absolutną pewnością, że wyniki badań są negatywne, a pracownicy mogą bezpiecznie wrócić do kopalni , aby móc rozpocząć wznawianie produkcji – dodają związkowcy.


Dwa namioty do poboru wymazu będą na parkingu KWK SOŚNICA, a dwa inne będą ulokowane na terenie parkingu przy Hali Arena w Gliwicach.

O dokładnym terminie, godzinie i miejscu badania zostaną Państwo poinformowani SMS-em przez Dyrekcję. Prosimy o przestrzeganie wyznaczonych godzin badań. Osoby, które wstawią się na badanie w innej niż wyznaczonej godzinie, zostaną przesunięte na koniec kolejki – apeluje Sierpień 80.

Związkowcy z KWK Sośnica będą na bieżąco informować o wszelkich zmianach dotyczących prowadzonej akcji pobierania wymazów.

Apel o zaprzestanie hejtu

Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, wydał w środę oświadczenie w reakcji na tzw. “hejt”, który pojawił się wobec górników i ich rodzin, w związku z licznymi zakażeniami w tej branży. Wcześniej o przejawach niechęci informował WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica.

(…) Polski rząd robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pracownikom kopalni, ale wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego. Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi i władzami spółek górniczych – wspólnie staramy się wypracowywać najbardziej optymalne rozwiązania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w regionie. Dlatego też, kiedy tylko wzrosła liczba zakażeń na terenie pięciu kopalń, podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich górników w nich zatrudnionych – zapewnił wojewoda.

Była to decyzja bezprecedensowa na skalę nie tylko kraju, a przeprowadzane badania mają na celu jak najszybsze zidentyfikowanie i odizolowanie osób zakażonych, po to, aby Covid-19 nie był transmitowany wśród kolejnych mieszkańców województwa

– zaznaczył Jarosław Wieczorek. – Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin! Tylko dzięki solidarnym działaniom nie tylko środowiska górniczego, ale i wszystkich mieszkańców naszego województwa w zakresie przestrzegania rygorów sanitarnych, będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakażonych górników z pięciu kopalni na południu Polski jest łącznie ponad 1,4 tys..

(nmm)/WZZ Sierpień 80 KWK Sośnica, UW Katowice
fot. PGG

Oświadczenie Wojewody Śląskiego

Wszystkim górnikom przesyłam słowa otuchy oraz podziękowania za ich niezwykle ciężką i odpowiedzialną pracę. Jednocześnie pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec fali hejtu, z jakim od kilku dni spotykają się pracownicy branży górniczej i ich rodziny – branży stanowiącej tak ważny trzon gospodarki energetycznej nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju.

Praca w kopalni wyróżnia się swoją specyfiką i trzeba mieć na uwadze, że chcąc zachować funkcjonowanie zakładu wydobywczego, nie sposób całkowicie wykluczyć bezpośredniego kontaktu pomiędzy górnikami, którzy nawet przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa, aby wykonywać swoje obowiązki, nadal są narażeni na ryzyko zakażenia. Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie, nie zaś piętnujące i pełne nienawiści słowa.

Chcę jednocześnie zaznaczyć, że polski rząd robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pracownikom kopalni, ale wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego. Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi i władzami spółek górniczych – wspólnie staramy się wypracowywać najbardziej optymalne rozwiązania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w regionie. Dlatego też, kiedy tylko wzrosła liczba zakażeń na terenie pięciu kopalń, podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich górników w nich zatrudnionych. Była to decyzja bezprecedensowa na skalę nie tylko kraju, a przeprowadzane badania mają na celu jak najszybsze zidentyfikowanie i odizolowanie osób zakażonych, po to, aby Covid-19 nie był transmitowany wśród kolejnych mieszkańców województwa.

Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin! Tylko dzięki solidarnym działaniom nie tylko środowiska górniczego, ale i wszystkich mieszkańców naszego województwa w zakresie przestrzegania rygorów sanitarnych, będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom.

Wspólnie dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Wojewoda Śląski
Jarosław Wieczorek

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Naród

Nie zgadzali się na skrócenie czasu pracy i obniżenie zarobków o 25% i rząd uległ przed groźbami. Teraz słodcy chłopcy z trwałym makijażem oprócz wypłaty, deputatu, 13 i 14 pensji i emerytury w wieku 45 lat kosztują nas dodatkowo cenę organizacji badań, koszty testów i ewentualnego leczenia. A efekt ich pracy jak się piętrzył na hałdach tak się piętrzy. Czeski właściciel kopalni Silesia rezygnuje z wydobycia i rząd już chce ją przejąć, żeby górnicy mogli dalej kopać. Rządowi i górnikom dziękujemy za ofiarną pracę.

Skarbek

Że też święta Barbara akurat wyjechała na ferie zimowe. W przeciwnym wypadku górnicy byliby bezpieczni i ze zdwojoną efektywnością wydobywaliby polskie czarne złoto, wysoko cenione na całym świecie.

chcielista to mata

Ryby, żaby i raki by pis Ryby, żaby i raki Raz wpadły na pomysł taki, Żeby opuścić staw, siąść pod drzewem I zacząć zarabiać śpiewem. No, ale cóż, kiedy ryby Śpiewały tylko na niby, Żaby Na aby-aby, A rak Byle jak. ↓ Karp wydął żałośnie skrzele: „Słuchajcie mnie przyjaciele, Mam sposób zupełnie prosty – Zacznijmy budować mosty!” No, ale cóż, kiedy ryby Budowały tylko na niby, Żaby Na aby-aby, A rak Byle jak. ↓ Rak tedy rzecze: „Rodacy, Musimy się wziąć do pracy, Mam pomysł zupełnie nowy – Zacznijmy kuć podkowy!” No, ale cóż, kiedy ryby Kuły tylko na niby,… Czytaj więcej »

chcielista to mata

a wystarczylo skoszarowac gornikow w hotelach i na miesiac wprowadzic zakupy dowozone do domu w postaci zapasu na miesiac bez lazenia bab gornikow na kawa i po chrupiace buleczki testy testy i kwarantanna jak przy dzumie lub wojnie chemiczno biologicznej na szczescie podobno w cieplych i suchych pomieszczeniach wirus rozpada najdalej po 2 tygodniach jest wrazliwy na wybielacze wode utleniona i alkohole w stezeniach 70% jest wiec stosunkowo latwy do dezaktywacju pytanie tylko czy rzad w swoich dzialaniach wlasnie nie liczy na smierc chorych i starych by ratowac sie zaoszczedzona kasa z zus i nfz oraz doladowac pieniedzy wlascicielom prywatnych… Czytaj więcej »

Obserwujący

Jeszcze jedno, hejt na górników, zawdzięczacie pisiory, swoim uległym i niefrasobliwym futrowaniem górników.Ich uprzywilejowanej pozycji.Olewaniem innych grup zawodowych.Wynoszeniem gorników ponad wszystkich.Efekty są.Jak to się mówi kto sieje wiatr zbiera burzę.

Podobnie jest z pińćetami, powinniście wstrzymać wypłatę pińćetom.

KLD

Górnikom na pewno przydadzą się maseczki ministra Szumowskiego. A jak zabrakło to wystarczy telefon do znajomego instruktowa jazdy na nartach i zaraz będą nowe.

Ostatni Sprawiedliwy

@Obserwujący. Chciałem Ci przypomnieć, że nie tak dawno pisałeś “umorusani specjalnej troski”.
Hejt wylewa się z ciebie uszami. Podobne stanowisko masz do “pińcetów”. Jeżeli nie rozumiesz pewnych mechanizmów to nie bądź w stosunku do nich nienawistny.

xxx

a co, nie są specjalnej troski?

Tadzio

Wiesz jak jest. Zmiana trwa 8 godzin. Ale praca na coraz głębszym i dalekim od szoli dole trwa 3-5 godzin, bo zanim zjadą, dojadą i zaczną pracę, to trzeba się zbierać, żeby się umyć. Z jakiegoś powodu ciężko styrani emeryci w wieku 50+ ciągle pracują, co widać w kolejkach do wymazów. Ci mają najwięcej pretensji, że ograniczenie pracy i zarobków najbardziej uderza w nich, nie w społeczeństwo.

chcielista to mata

mechanizm 500+ jest prosty niemieckie koncerny nie odczuwaly nacisku pracownikow w ich polskich fabrykach na podwyzki plac dodatkowo zyskaly na sprzedazy polakom produkcji z tych fabryk i z niemieckich hurtowni cos jak doplaty z niemieckich podatkow do zakupu niemieckich nowych samochodow przez niemcow tyle ze to bylo z niemieckich podatkow a 500+ jest z polskich podatkow zdartych od ludnosci tubylczej

chcielista to mata

no i frankowicze przestali sie tak burzyc
placa banksterom za walek na franku z kasy podatnika polskiego

Laszlo_egesz

Czy wśród obecnych jest ktoś, kto nie poczuł lekkiego rozbawienia czytając, zwłaszcza niektóre sformułowania zawarte w “oświadczeniu wojewody”?

Tymon

Prosta propaganda.. ciekawe czy sam w nią wierzy…

Urko

Jaki “wojewoda” takie i oświadczenie :-)

AndrzejD

No jak słyszę tow. Wieczorka, to jakbym słyszał tow. Edwarda Gierka na akademii Barbórkowej w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
…ciekawe tylko czy będziemy mieli powtórkę z sierpnia 1980r Taka piękna okrągła rocznica się szykuje.

Gorol

Całe społeczeństwo dopłaca od lat górnikom… Państwo ładuje kasę w tą studnię bez dna… Szkoda gadać. :(

Dziadek

Kopalnie WUJEK,BIELSZOWICE,HALEMBA,,POKÓJ,SOŚNICA do natychmiastowej likwidacji.
Trwale nierentowne i bez szans na poprawę miedzy innymi z powodu szczerpania złóż i kończenia się koncesji wydobywczych.

chcielista to mata

rozumie ze placa podatki i dostarczaja surowiec
jesli nie placac podatkow sa w stanie produkowac
to tylko idiota albo wrog polskiej gospodarki i samodzielnosci energetycznej takie kopalnie zamknie

Urko

“Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie, nie zaś piętnujące i pełne nienawiści słowa.”

Za wykonywaną pracę należy im się wynagrodzenie . Za fakt, iż wykonywana przez nich dobrowolnie na koszt innych obywateli praca jest zbędna , ogłupiająca i pozbawiona jakiegokolwiek sensu nie należy im się nic .
Jest za to całe mnóstwo okoliczności związanych z ich pracą , za które oprócz hejtu i nienawiści , należy im się jedynie splunięcie pod nogi

Obserwujący

Zawsze mogą się przekwalifikować zamiast stękać jacy to oni biedni i jaką to oni ciężko pracują.Ale gdzie tam, przecież pisiory ich utrzymują z pieniędzy podatników a tego to już suweren nie pojmuje.

Urko

Od początku lat 90 -tych ub.w wiadomo, że z “górnika nie ma pracownika” . Po 5 latach pracy na grubie jedyny zawód , który mogą wykonywać to bycie rencistą. Ze względów psychologicznych ….

chcielista to mata

rozumie ze koncerny naftowe sprzedaja rope po cenach ujemnych z przyczyn charytatywnych
zamiast wysadzic odwierty w powietrze

jak wida glupota polakow znana od wiekow jako haslo w encyklopediach
“koltun polski” wiecznie zywa

Stenia

Gdy w kraju ograniczona została działalność większości zakładów kopalnie nadal pracowały . Ale po co , jeśli na składach zalega węgiel. Prosta odpowiedz bo rząd bal się reakcji górników. Teraz w imię tego strachu sytuacja jest właśnie taka. Gdzie wtedy były związki zawodowe. Jakoś nikt nie protestował ze kopalnie pracują.

chcielista to mata

wystarczylo skoszarowac gornikow
kwarantanna testy

podobnie w handlu i w innych dzialach produkcyjnych szczegolnie w obrocie zywnoscia
i po 2 miesiacach nie byloby wirusa w polsce
ale dziwnym trafem rzad nic z tych rzeczy nie zrobil a wyddal bezproduktywnie miliardy rozrzucajac kase z helikoptera

tak jak zlikwidowano epidemie czarnej ospy we wroclawiu

Obserwujący

Pisiory niech już tak nie słodzą górnikom…wystarczyło wcześniej pozamykać kopalnie.Nie byłoby teraz tego gigantycznego problemu.
Wszyscy wiedzą,że jest to uprzywilejowana grupa zawodowa.

Ala

Jak zlapiecie koronowirus to zmienisz zdanie

covidowa panika

A co, jednym z objawów zarażenia się koronawirusem jest chwalenie grupy zawodowej górników ?

Zdzisława Niepiernik

Nie. Chwalenie grupy zawodowej górników jest raczej objawem defektu mózgu niestety…

Ace

Dokładnie, wszyscy się poświęcają..siedzimy w domach, mamy poobniżane pensje, ale górnicy są na specjalnych warunkach i mogą pracować dalej u w dodatku pyskuką ..skrajny egoizm i szerzenie wirusa-stąd hejt

Ostatni Sprawiedliwy

@Obserwujący. cyt.:”…wystarczyło wcześniej pozamykać kopalnie”. Wtedy prąd przywoziłbyś sobie do domu furmanką, w wiadrach.

bez przebaczenia

Węgiel z Rosji po szerokim torze nie jedzie w wiadrach na furmankach.

Gruntowy przymrozek

@Sprawiedliwy czy jesteś w stanie jakoś uzasadnić tą śmiałą tezę?

Ostatni Sprawiedliwy

@Gruntowy przymrozek. Wytwarzanie prądu pochodzi z elektrowni węglowych. Jeszcze coś trzeba Ci wytłumaczyć? (furmanka – dla zobrazowania odcięcia się od paliw kopalnych).

ZbawJarosław

Mosz recht! Elektrownie wodne to ściema, wiatraki kręcą się, żeby dzieci miały frajdę, a panele fotowoltaiczne chronią dachy przed słońcem. A durne banki przestają finansować wydobycie paliw kopalnych. Pewnie żydowski spisek.

chcielista to mata

doprawdy
widac z tego wpisu ze niepomiernie jestes zachwycony swoim rozumem

zamiast pracowac wyznajesz zasade wez kredyt i hulaj dusza
jak kolejne polskie nierzady od czasow gierka kiszczaka i jaruzelskiego dogadujacego sie z banksterami na branie kredytow za male co nie co na boku ?

ZbawJarosław

Hahaha! co za desperat! Polsce bardziej opłaca się przywozić węgiel z Australii i Afryki, o Donbasie nie wspomnę. Jakby pozamykali większość nierentownych kopalni, do których co roku dopłacamy ponad 10 mld zł to zysk z zaprzestania degadowania środowiska byłby milion razy większy. Ale niektórzy nie uwierzą, że białe jest białe, a czarne jest czarne, chociaż jako antysemici wierzą w cudowną zamianę wody w wino na żydowskim weselu. A najlepsze, że sami nie kupują niczego za co mogą zapłacić mniej.

chcielista to mata

mylisz sie bardzo wiele kupujemy to za co moglibysmy zaplacic mniej
np gorzale glowny produkt w spozywczych zakupach polakow

Zdzisława Niepiernik

Nie rób z siebie idioty: elektrownie zostały zmuszone do kupienia takiej ilości węgla, że hałdy są wyższe od chłodni kominowych.

chcielista to mata

raczej ciepla zima i padajaca gospodarka daje takie “oszczednosci”

TakieTam

A kto to jest pisior

Budyń

Jeżeli pytasz, to pewnie ty.

atris

Rozumiem, że lewak = Budyń

Tymon

Jestem ciekaw czym sobie zasłużyłem na cenzurę moich komentarzy… Jeśli kogoś wg redakcji obraziłem… macie adres email… piszcie i się do tego ustosunkuje …


MOD: Sprawdziliśmy, żaden Pana komentarz nie został usunięty.

Tymon

Dałbym sobie palec obciąć… ale teraz chodziłbym bez palca…. No cóż w takim razie coś mi go zjadło … Technika bywa czasem zawodna. Bynajmniej dziękuję za informację i proszę przyjąć moje przeprosiny :-)


MOD: Przyjmujemy i pozdrawiamy :-)

Mia

Ludzie ile jadu z Was się wylewa od lat kopalnie pracują na Śląsku są to ludzie którym należy się szacunek taki jak każdemu człowiekowi A czemu zamknąć kopalnie no najlepiej pozamykac to co mamy kopalnie huty które już są pozamykane i najlepiej wszystko ściągać z made in china…. żal mi was.

Realista

Precz z centrum Gliwic z tymi badaniami ,na odludzie a nie w centrum miasta .Gliwice z resztą są w najmniejszym stopniu
są górnicze ze wszystkich śląskich miast co za syf idzie w eter.Jako mieszkaniec Gliwic nie życzę sobie spędu ludzi zarażonych lub wskazujących w centrum miasta ,mimo że mi ich żal to nie mogą się kręcić w centrum i nas narażać.

Ostatni Sprawiedliwy

@Realista. Nie życzę sobie debili w naszym społeczeństwie. Dzięki Tobie wiem, że tacy niestety są w Gliwicach.

ostry cień mgły

Decyzja Partii jest święta i bronić będziesz do ostatecznego ośmieszenia. Normalny człowiek przynajmniej by milczał, ale nie oddany wyznawca Partii. Taki nie zna granicy ośmieszenia. Tak było z PZPR, a teraz z PiS i ZP.

Urko

@Ostatni Sprawiedliwy “Nie życzę sobie debili w naszym społeczeństwie”. Emigruj zatem . Ryli ze sobą zabierz. . Podobno atol Bikini mają znowu zasiedlać. Ryle mogą sobie Kopalnie Koralowca Promiennego otworzyć. A ty będziesz sobie mógł pomnik bandytów niezłomnie wyklętych postawić. Będzie ci świecił w nocy I to bez bateryjki :-)

chcielista to mata

urko swiecisz propaganda jak michnik cnota prawdomownosci

zrodlo swiecenia zapewnie to samo

Zdzisława Niepiernik

To co proponujesz: wymordować elektorat PiSu?

Lolek

@Realista tacy jak Ty, pewnie 1941 roku Żydów do stodoły w Jedwabne zaganiali. A dziś nie chcą by lekarze i pielęgniarki mieszkali w ich pobliży, w obawie przed zarażeniem. Stąd dewastacje samochodów i hejt.

nie przynudzaj

A skąd ty wiesz co wydarzyło się w Jedwabnem i na pod stawie czego ? W 2001 prokurator generalny Lech Kaczyński nakazał wstrzymać ekshumację.

chcielista to mata

poczytaj co pisal polski pisarz Prus o zydach to nagle okaze sie ze jesli chodzi o zydow to nie trzeba ich bylo nigdzie zaganiac trzymali sie swoich skupisk i swoich ulic nie wpuszczajac na nie polakow i w lublinie oraz w warszawie i inych miastach stale poszerzajac swoj stan posiadania kosztem glupich polakow a co do zaganiania to kazdy narod jak tylko poczul bezkarnosc to rozprawial sie z innymi ludzmi czesto tej samej kultury i narodowosci kazda mozliwa forma przemocy i zbrodni lacznie z panstwem izrael ktory w palestynie wdrozyl system eksterminacji wziety prosto z wzorcow stosowanych przez osadnikow w… Czytaj więcej »