Wycinka drzew przed dworcem PKP wzbudza sprzeciw. „To niepotrzebne, głupie, wsteczne” (TV)

– Przykre jest to, że o takich sprawach dowiadujemy się z dnia na dzień. Wczoraj mieliśmy komunikat Zarządu Dróg Miejskich w tej sprawie, dzisiaj już jest wycinka – mówi radny Łukasz Chmielewski (PiS), który wraz z gliwickimi społecznikami zjawił się w południe przed dworcem PKP, gdzie usuwane są drzewa.

Udostępniona w środę, na minutę przed 15:00, informacja o wycince drzew w rejonie dworca PKP i pl. Piastów szybko zmobilizowała środowisko miejskich aktywistów. W czwartek na miejsce prowadzonych robót przybyli przedstawiciele „Zielonych Gliwic”, grupy Nic o Nas bez Nas, Energii dla Gliwic, OSOM Gliwice, Stowarzyszenia Zdrowe Gliwice, Ratujmy Wilcze Doły, a także radny Prawa i Sprawiedliwości.

– Od rana trwa wycinka dorosłych, dorodnych drzew, które sobie tutaj swobodnie rosły. W naszej ocenie można by te drzewa tutaj, przynajmniej część, uratować przesadzając je – mówi Paweł Harlender z Ośrodka Studiów o Mieście Gliwice, który zaznacza przy okazji, że w związku z przygotowaniami do budowy budynku Centrum Przesiadkowego po drugiej stronie dworca PKP, już wcześniej wycięto kilkaset drzew.

– Od roku 2014 mamy do czynienia w Gliwicach z cyklicznym wycinaniem ogromnej ilości drzew. Czyli tutaj nie ma polityki, która tak strategicznie, tak przyszłościowo zachowywałaby obszary zielone, tak by mieszkańcy mieszkali w lepszym, czystszym, zdrowszym środowisku – dodaje Małgorzata Tkacz-Janik.

Wszystkie drzewa w rejonie dworca PKP, poza jednym – iglastym, zostaną usunięte w związku z przebudową dróg po południowej stronie dworca PKP. Znikną również dwa spore okazy, które jako jedyne wysokie drzewa ostały się w tej części miasta. Ich usunięcie zaplanowano na najbliższy tydzień.

Uważamy, że jeszcze jest moment i czas na to, żeby prezydent zastanowił się i choćby jedno, dwa, trzy drzewa postarał się przesadzić i uratować

– apeluje Harlender.

Społecznicy wspólnie zmierzyli obwód lipy stojącej bezpośrednio pod gliwickim dworcem i przywiązali do drzewa symboliczne serce z zapisanym jego szacowanym wiekiem, wysokością i wynikiem pomiaru.

***
Działacze przygotowali też alternatywny herb miasta Gliwice.

Sezon wycinek w pełni

W czwartek rano dokończono usuwanie drzew przy ul. Wyszyńskiego, które, jak tłumaczy ZDM – z uwagi na kiepski stan fitosanitarny – zagrażają bezpieczeństwu pieszych i kierowców. Jeszcze w tym tygodniu planowane są kolejne cięcia. Jak podaje strona „Zielone Gliwice” w mediach społecznościowych, w piątek (19.02) będzie realizowana wycinka drzew stwarzających zagrożenie dla osób i mienia przy ulicy Barlickiego. O tych zamiarach ZDM na swojej stronie na razie nie poinformował.

Miasto: Wycinki nie da się uniknąć

W sprawie kontrowersyjnej wycinki pojawił się też komunikat rzecznika prezydenta.

„Drzewa w mieście stanowią ogromną wartość. Konieczność wycinki każdego z nich jest bardzo drobiazgowo analizowana. Zdecydowana większość wycinek wynika z naturalnych procesów starzenia i zamierania roślinności. W 2020 r. z terenów zarządzanych przez miasto usunięto 851 drzew. W ich miejsce pojawiło się jednak aż 3147 nowych nasadzeń.
W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie informowaliśmy o planach przebudowy placu przed dworcem PKP, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz placu Piastów. To ogromna, rozpoczynająca się właśnie​ inwestycja powiązana z budową centrum przesiadkowego po północnej stronie dworca. W jej wyniku gruntownie przebudowany zostanie układ drogowy, a przestrzenie publiczne w tym rejonie miasta zyskają nowe, atrakcyjne i uporządkowane​ zagospodarowanie.

Przetarg na budowę został ogłoszony pod koniec lipca ubiegłego roku. Przed jego ogłoszeniem prezydent Gliwic polecił Zarządowi Dróg Miejskich analizę możliwości zachowania jak największej ilości zieleni znajdującej się na terenie planowanej inwestycji oraz uzupełnienie projektu o dodatkowe nasadzenia.

Niestety zakres przebudowy dróg oraz instalacji podziemnych sprawia, że zdecydowana większość znajdujących się na tym terenie drzew będzie musiała zostać wycięta. Do wycinki przeznaczono 65 drzew. Konieczność wycinki wynika po części z ich złego stanu a po części ze zmian układu drogowego oraz koniecznych do przeprowadzenia prac związanych z instalacjami podziemnymi.
W związku z tym projekt został uzupełniony o dodatkową zieleń. Na terenie inwestycji zostanie nasadzonych 150 drzew oraz ponad 8 tys. krzewów. W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie publikowaliśmy materiały przedstawiające planowane zagospodarowanie zieleni. Zgodnie z intencją prezydenta Gliwic przestrzenie publiczne w tym miejscu mają być uporządkowane i urządzone z jak największą możliwą ilością zieleni.​ Planowane są nasadzenia roślinności wysokiej jakości, która w szybkim czasie sprawi, że nowe​ przestrzenie publiczne w centrum będą miały atrakcyjny i przyjazny charakter”
– czytamy w informacji otrzymanej od Łukasza Oryszczaka, rzecznika prezydenta Gliwic.

wiz. Mostostal Zabrze Biprohut

(żms)
fot. 24gliwice.pl
wid. ŁG/24gliwice.pl