Wycinka ośmiu drzew w parku w centrum Gliwic. Niedawno doszło tam do niebezpiecznej sytuacji

Wycinki wśród starych drzew są nieuniknione, choć tych rzecz jasna zawsze żałujemy najbardziej. Wszak – o ile żyją – zapewniają najwięcej tlenu, cienia i ochłody. Aktualnie w parku Chopina trwa usuwanie ośmiu zamierających drzew.

 
Na początku września w parku Chopina odbywał się Piknik Seniora. Impreza dedykowana starszym mieszkańcom Gliwic mogła potencjalnie zakończyć się tragicznie, bo (jak wiemy nieoficjalnie) w trakcie jej trwania przewrócił się fragment drzewa. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Były też inne sytuacje – rok temu okazało się, że rosnąca obok placu zabaw (w tym samym parku) katalpa zagraża bezpieczeństwu. Plac zamknięto do momentu jej wycięcia. Innym razem solidny konar złamał się i spadł obok ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Berbeckiego. Co byłoby gdyby akurat ktoś tamtędy przechodził lub przejeżdżał?

Zapewne to wszystko wzięto pod uwagę, gdy do Urzędu Marszałkowskiego złożono wniosek o wycinkę kilku najbardziej zagrażających bezpieczeństwu drzew.

Rada pyta o kondycję drzew

Drzewa w Parku Chopina idą pod topór. Owszem, po telefonie do kierownictwa parku, przesłano nam pozwolenie na wycinkę wraz z określeniem jej przyczyn, rodzaju i terminu nasadzeń zastępczych, ale niepokoi nas kondycja drzew w tym parku. Dlaczego są w tak złym stanie? Czy podejmowane są działania związane z leczeniem drzew? Nie omieszkamy zadać tych pytań i żądać odpowiedzi od kierownictwa MZUK-u – zapowiada Małgorzata Konior przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście w internetowym wpisie.

Drzewa do wycięcia

MZUK wnioskował o wycinkę do Urzędu Marszałkowskiego i otrzymał zgodę. Nie są to rzecz jasna rośliny zdrowe, lecz zamierające, pokryte owocnikami grzybów i posiadające wypróchnienia. Część z nich przebadano nawet specjalnym tomografem. I tak, wśród przeznaczonych do usunięcia, znalazły się:

  • 2 sztuki klonów srebrzystych;
  • 3 sztuki lip holenderskich;
  • 1 sztuka lipy drobnolistnej;
  • 1 sztuka klonu pospolitego;
  • 1 sztuki świerku kłującego.

Prace przy usuwaniu tych drzew już trwają, a ostateczny termin realizacji wyznaczono na 30 listopada. Oprócz tego konieczne będzie wykonanie nasadzeń zastępczych na terenie parku (będą to 2 graby pospolite, 1 dąb błotny, 2 klony srebrzyste, 1 lipa drobnolistna i 2 robinie akacjowe). Mają zostać zrealizowane do końca maja przyszłego roku.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

33 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
AndrzejD
26/10/2022 22:07

” niepokoi nas kondycja drzew w tym parku. Dlaczego są w tak złym stanie? ”
Bo dramatycznie obniżył się tam poziom wód gruntowych na skutek zbudowania tunelu DTŚ-ki – niedouki z MZUKU !
Jakie jest ukształtowanie terenu w centrum Gliwic ? Park leży nieopodal Kłodnicy – która jak każda rzeka leży w obniżeniu. Teren na północ od tego parku (Szobiszowice) i na południe (Sikornik) leży na wzniesieniu. Jak wbiliście ściany szczelinowe kilkanaście metrów wgłąb gruntu to którędy mają spłynąć wody gruntowe od strony północnej ? Przez beton ?

Bogna
27/10/2022 15:05
W odpowiedzi na  AndrzejD

To kiedy w parku pojawią się drzewa w donicach?

Pomyśl
27/10/2022 22:20
W odpowiedzi na  AndrzejD

Jak już jesteś tak zorientowany w temacie Andrzej, to na pewno wiesz, że przy budowie DTŚ zabudowano system nawadniający park Chopina (który ma zrekompensować drzewom to, co zbiera drenaż wokół tunelu)? Sprawdź sobie na MSIPie wodociąg w alei Berbeckiego i na wysokości ul. Konopnickiej

AndrzejD
28/10/2022 09:07
W odpowiedzi na  Pomyśl

…i ten system działa tak jak kamery w mieście przez które nic nie widać o czym przekonujemy się za każdym razem jak policja publikuje wizerunki sprawców pobic

jhjkhkjhkjhkjhkjhkj
30/10/2022 10:30
W odpowiedzi na  AndrzejD

zbudowano, po trzech latach , drzewa zaczęły umierać już w trakcie budowy… a poza tym ten system nawadniający ma niewystarczającą wydajność i – trzeba go napełniać wodą regularnie, a nie zostawić samemu sobie……dokładnie pod parkiem chopina był ciek wodny podziemny i drzewa miały dużo w miarę czystej wody.. ściany dtś-ki zablokowały cały spływ wód podziemnych od pólnocnej częsci miasta do kłodnicy..i dlatego dtśka jest wyposażona w przepompownię wód podziemnych, bo inaczej ściany by już pływały.

Pomyśl
27/10/2022 22:23
W odpowiedzi na  AndrzejD

No i ścian szczelinowych się nie zabija. Gdzieś słychać dzwon, tylko w którym kościele?

AndrzejD
28/10/2022 09:11
W odpowiedzi na  Pomyśl

Wiem doskonale jak wygląda technologia budowy ścian szczelinowych i wiem że ich się nie zabija ani nie wbija – to była taka przenośnia którą rozumie każdy kto jest nieco bardziej inteligentny od urzednika

Pomyśl
28/10/2022 10:21
W odpowiedzi na  AndrzejD

Zmień ten stereotyp, zatrudnij się i pokaż co umiesz, wszędzie w UM są wolne miejsca! Z Twoim profesjonalizmem w ciągu pół roku zostaniesz naczelnikiem!

Piotr
26/10/2022 20:27

Budowa wykopu dla DTŚ obniżyła poziom wód gruntowych, o czym inżynierowie dobrze wiedzą. Mogło to grozić także uszkodzeniem sąsiednich budynków, tak jak to stało się przy ul. św. Katarzyny.

Jan
27/10/2022 04:29

Wystarczy systematycznie obcinać te gałęzie uschnięte i jest ok !
Czy ktoś widzi jak drzewa wyglądają przy gliwickiej onkologi ?
To jest przykład sposobu zapobiegania tragedii.
Taka jemioła nie wysysa soków drzewa w jeden dzień ale jak ktoś tak dba i dopuszcza do schnięcia drzewa to potem tak jest .

Felicja
27/10/2022 08:59

na saturna chcą wyciąć bo im niby chodnik drzewa niszczą
nic, że cień,
nic że drzewa duże wieloletnie
nic, że ptaki mają schronienie
chodnik krzywy, to zamiast naprawić, najłatwiej drzewa wyciąć
paranoja jakaś

Sosenka
27/10/2022 09:12
W odpowiedzi na  Felicja

YYY… a jak korzenie tego drzewa wrastają pod chodnik to jak go naprawić? Zdjąć kostkę, usunąć podbudowę, OBCIĄĆ KORZENIE i mamy efekt taki sam. Po prostu kiedyś sadzono małe drzewka przy chodnikach a teraz są duże…

Felicja
27/10/2022 12:10
W odpowiedzi na  Sosenka

ale każde drzewo od razu wycinać??
musi być inny sposób

Pomyśl
27/10/2022 22:07
W odpowiedzi na  Felicja

Zatrudnij się w MZUKu i dbaj o gliwickie drzewa, świat czeka na takich specjalistów!

SS3
28/10/2022 03:52
W odpowiedzi na  Felicja

Jest – kładka nad korzeniami.
Obawiam się, że jak wykonawstwo dostanie P(wiadomo co dalej), to po kilku miesiącach posłuży jako szalunek dla betonu w ramach poprawiania.

Aga
27/10/2022 09:08

A co z wycinką zdrowych lasów naokoło??? Czy ktoś się zastanawia nad tym barbarzyństwem???? To szaleństwo trwa ,warto pojechać do lasu i zobaczyć tą istną rzeź

Łowca lemingów
27/10/2022 15:28
W odpowiedzi na  Aga

Lasy naokoło zazwyczaj są lasami gospodarczymi co oznacza, że posadzone drzewa po pewnym czasie wycina się. Podobnie jak z trawą którą kosi się parę razy w roku.

Aga
29/10/2022 19:01
W odpowiedzi na  Łowca lemingów

Czyżby? Nie porównuj lasów do trawinka lasy to tlen a to co się teraz w nich dzieje to barbarzyństwo !!!!

helcia
27/10/2022 07:23

A to zawdzięczamy Frankiewiczowi. Zniszczy przez swoje decyzje park, tramwaje itp. Teraz dorabia się w Warszawie. A nam pozostanie Pluskadełko i park z krzakami zamiast drzew, demolowany przez pijanych chuliganów nocami. Bo siły porządkowe chyba boją się tam wchodzić nocą, tacy dzielni

Beton
27/10/2022 10:21
W odpowiedzi na  helcia

Nareszcie ktoś wspomniał o tramwajach. Już się martwiłem…

DD
27/10/2022 00:19

Tak to komuna bis kształci nam inżynierów i specjalistów wszelkiej maści. Niedługo Traczyk całe Gliwice wykupi a reszta cwaniaków będzie jego radą nadzorczą i koalicją dla naszego dobra.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu przez DD
Rysiek
27/10/2022 09:13

Po co w parku park zabaw?

tomek
27/10/2022 21:23

Kawałek niezłej działki niedaleko centrum. Zamiast sadzić zielsko, możnaby zrobić np. parking żeby było bliżej z niego do centrum.

Janek
26/10/2022 20:45

Drzewa umierają stojąc. Każde żywe stworzenie kiedyś umiera, drzewa również.

SS3
28/10/2022 03:52
W odpowiedzi na  Janek

Bakterie też?

Pan M
26/10/2022 21:41

Niech ekolodzy wezmą drzewka do domu i po problemie

AndrzejD
26/10/2022 22:09
W odpowiedzi na  Pan M

a ty się podłącz pod rure wydechowa swojego pełnoletniego volkswagena albo beemki

Karawaniarz
27/10/2022 06:41
W odpowiedzi na  AndrzejD

@AndrzejD

Klasa, na prawdę klasa

gargulec
27/10/2022 08:31
W odpowiedzi na  Karawaniarz

II B?

Pan M
27/10/2022 21:35
W odpowiedzi na  AndrzejD

Precz z ekoteroryzmem

Aga
27/10/2022 09:09
W odpowiedzi na  Pan M

Lepiej zamilcz zamiast pie*****

Ampuła
27/10/2022 10:27

Dane drzewo, podlegające warunkom wolnostojącym, napotykając na szkodniki i żywioły, umiera.
Praw natury pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb.
Kniejarze niech to sobie podkreślą wężykiem.

SS3
28/10/2022 03:54
W odpowiedzi na  Ampuła

Co to są „szkodniki” ?