Wycinka ośmiu drzew w parku w centrum Gliwic. Niedawno doszło tam do niebezpiecznej sytuacji

Wycinki wśród starych drzew są nieuniknione, choć tych rzecz jasna zawsze żałujemy najbardziej. Wszak – o ile żyją – zapewniają najwięcej tlenu, cienia i ochłody. Aktualnie w parku Chopina trwa usuwanie ośmiu zamierających drzew.

 
Na początku września w parku Chopina odbywał się Piknik Seniora. Impreza dedykowana starszym mieszkańcom Gliwic mogła potencjalnie zakończyć się tragicznie, bo (jak wiemy nieoficjalnie) w trakcie jej trwania przewrócił się fragment drzewa. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Były też inne sytuacje – rok temu okazało się, że rosnąca obok placu zabaw (w tym samym parku) katalpa zagraża bezpieczeństwu. Plac zamknięto do momentu jej wycięcia. Innym razem solidny konar złamał się i spadł obok ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Berbeckiego. Co byłoby gdyby akurat ktoś tamtędy przechodził lub przejeżdżał?

Zapewne to wszystko wzięto pod uwagę, gdy do Urzędu Marszałkowskiego złożono wniosek o wycinkę kilku najbardziej zagrażających bezpieczeństwu drzew.

Rada pyta o kondycję drzew

Drzewa w Parku Chopina idą pod topór. Owszem, po telefonie do kierownictwa parku, przesłano nam pozwolenie na wycinkę wraz z określeniem jej przyczyn, rodzaju i terminu nasadzeń zastępczych, ale niepokoi nas kondycja drzew w tym parku. Dlaczego są w tak złym stanie? Czy podejmowane są działania związane z leczeniem drzew? Nie omieszkamy zadać tych pytań i żądać odpowiedzi od kierownictwa MZUK-u – zapowiada Małgorzata Konior przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście w internetowym wpisie.

Drzewa do wycięcia

MZUK wnioskował o wycinkę do Urzędu Marszałkowskiego i otrzymał zgodę. Nie są to rzecz jasna rośliny zdrowe, lecz zamierające, pokryte owocnikami grzybów i posiadające wypróchnienia. Część z nich przebadano nawet specjalnym tomografem. I tak, wśród przeznaczonych do usunięcia, znalazły się:

  • 2 sztuki klonów srebrzystych;
  • 3 sztuki lip holenderskich;
  • 1 sztuka lipy drobnolistnej;
  • 1 sztuka klonu pospolitego;
  • 1 sztuki świerku kłującego.

Prace przy usuwaniu tych drzew już trwają, a ostateczny termin realizacji wyznaczono na 30 listopada. Oprócz tego konieczne będzie wykonanie nasadzeń zastępczych na terenie parku (będą to 2 graby pospolite, 1 dąb błotny, 2 klony srebrzyste, 1 lipa drobnolistna i 2 robinie akacjowe). Mają zostać zrealizowane do końca maja przyszłego roku.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS