Wycinka ośmiu drzew w parku w centrum Gliwic. Niedawno doszło tam do niebezpiecznej sytuacji

Wycinki wśród starych drzew są nieuniknione, choć tych rzecz jasna zawsze żałujemy najbardziej. Wszak – o ile żyją – zapewniają najwięcej tlenu, cienia i ochłody. Aktualnie w parku Chopina trwa usuwanie ośmiu zamierających drzew.

 
Na początku września w parku Chopina odbywał się Piknik Seniora. Impreza dedykowana starszym mieszkańcom Gliwic mogła potencjalnie zakończyć się tragicznie, bo (jak wiemy nieoficjalnie) w trakcie jej trwania przewrócił się fragment drzewa. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Były też inne sytuacje – rok temu okazało się, że rosnąca obok placu zabaw (w tym samym parku) katalpa zagraża bezpieczeństwu. Plac zamknięto do momentu jej wycięcia. Innym razem solidny konar złamał się i spadł obok ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Berbeckiego. Co byłoby gdyby akurat ktoś tamtędy przechodził lub przejeżdżał?

DRODZY CZYTELNICY! TRWA CISZA WYBORCZA. DO ZAKOŃCZENIA WYBORÓW WSZYSTKIE WASZE NOWE KOMENTARZE BĘDĄ MODEROWANE, MOGĄ WIĘC UKAZAĆ SIĘ Z OPÓŹNIENIEM. KOMENTARZE MAJĄCE CHARAKTER AGITACJI ZOSTANĄ OPUBLIKOAWANE PO ZAKOŃCZENIU CISZY WYBORCZEJ.

Zapewne to wszystko wzięto pod uwagę, gdy do Urzędu Marszałkowskiego złożono wniosek o wycinkę kilku najbardziej zagrażających bezpieczeństwu drzew.

Rada pyta o kondycję drzew

Drzewa w Parku Chopina idą pod topór. Owszem, po telefonie do kierownictwa parku, przesłano nam pozwolenie na wycinkę wraz z określeniem jej przyczyn, rodzaju i terminu nasadzeń zastępczych, ale niepokoi nas kondycja drzew w tym parku. Dlaczego są w tak złym stanie? Czy podejmowane są działania związane z leczeniem drzew? Nie omieszkamy zadać tych pytań i żądać odpowiedzi od kierownictwa MZUK-u – zapowiada Małgorzata Konior przewodnicząca Zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście w internetowym wpisie.

Drzewa do wycięcia

MZUK wnioskował o wycinkę do Urzędu Marszałkowskiego i otrzymał zgodę. Nie są to rzecz jasna rośliny zdrowe, lecz zamierające, pokryte owocnikami grzybów i posiadające wypróchnienia. Część z nich przebadano nawet specjalnym tomografem. I tak, wśród przeznaczonych do usunięcia, znalazły się:

  • 2 sztuki klonów srebrzystych;
  • 3 sztuki lip holenderskich;
  • 1 sztuka lipy drobnolistnej;
  • 1 sztuka klonu pospolitego;
  • 1 sztuki świerku kłującego.

Prace przy usuwaniu tych drzew już trwają, a ostateczny termin realizacji wyznaczono na 30 listopada. Oprócz tego konieczne będzie wykonanie nasadzeń zastępczych na terenie parku (będą to 2 graby pospolite, 1 dąb błotny, 2 klony srebrzyste, 1 lipa drobnolistna i 2 robinie akacjowe). Mają zostać zrealizowane do końca maja przyszłego roku.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS