Wycinka w Lesie Łabędzkim budzi niepokój gliwiczan: “To zielone płuca Gliwic”. Co na to Nadleśnictwo?

W Lesie Łąbędzkim od dłuższego czasu trwa wycinka drzew prowadzona przez właściciela tego terenu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Sygnały w tej sprawie docierają do naszej redakcji od Czytelników zaniepokojonych skalą wycinki.

– W Lesie Łabędzkim Lasy Państwowe dokonały masowej wycinki drzew. To nic, że jest to zgodne z prawem. Ten las to zielone płuca Gliwic. Tam, gdzie rosły okazałe drzewa pozostało zaorane pole – pisze pan Jan.

Sprawą zainteresował się również magistrat. W imieniu mieszkańców o wyjaśnienie powodów tej akcji wystąpił prezydent Gliwic.


17 marca nadeszła odpowiedź z Nadleśnictwa Brynek, z którego wynika, że wycinka dotyczy starych drzew i jest zgodna z Planem Urządzenia Lasu pod nowe nasadzenia. Nadleśnictwo zapewniło jednocześnie, że prace powinny zakończyć się wiosną i wtedy też zostaną naprawione zniszczenia w śladzie ścieżek leśnych – informuje Agnieszka Setnik, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Nadleśnictwa Brynek:

„Nadleśnictwo Brynek w odpowiedzi na pismo z dnia 02.03.2020 r. informuje, że zakres oraz intensywność prowadzonych cięć na terenie tzw. Lasu łabędzkiego wynika z aktualnie obowiązującego Planu Urządzania Lasu sporządzonego dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2020–2021. Przytoczony dokument został zatwierdzony do stosowania decyzją Ministra Środowiska z dnia 07.09.2012 r.

Obecnie prowadzone prace na w/w terenie mają na celu usunięcie starych (przeszłorębnych) drzewostanów brzozowo-sosnowych i zastąpienie ich młodym pokoleniem dębowo-bukowym. Wymaga to prowadzenia cięć w formie gniazdowej i przerębowej, których zadaniem jest przygotowanie miejsca do posadzenia nowego docelowego pokolenia lasu oraz odsłonięcia istniejących, wartościowych pod względem hodowlanym podrostów. Dalsze prace związane z procesem przygotowania gleby do sadzenia oraz właściwym sadzeniem docelowych gatunków drzew mających w przyszłości tworzyć dojrzały drzewostan powinny zakończyć się zgodnie z planem wiosną br. 

Odnosząc się do tematu tzw. leśnych duktów, pragniemy wskazać, że są to drogi technologiczne służące w pierwszej kolejności do realizacji wszelkich zadań gospodarczych i ochronnych ciążących na nadleśnictwie. Uszkodzenia dróg leśnych powstałe w wyniku wywozu drewna są w miarę możliwości nadleśnictwa naprawiane po zakończeniu procesów gospodarczych na danym terenie leśnym”.

(mf/MSI), fot. nadesłane przez Czytelnika

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bart

Fakt jest taki że z lasu zrobił się park drzewa przerzedzone i puste pola otwarte przestrzenie źle to wygląda i nie wierzę w żadne dobre intencje z tego powodu nie zdziwiłbym się jakby deweloper zrobił tam osiedle tu nie chodzi o dobro roślin ale o kasę może I za drewno a sciezka rowerowa rozjeżdżona traktorami pełno błota i kolein

Bogna

Największym złem miast są deweloperzy. Przypomnę o drzewach w donicach w byłych ogrodach Bony. W zamian za wycinkę deweloper w dniu wizyty komisji UM zamiast posadzonych przedstawił drzewa w donicach. Potem te drzewa zniknęły.

Szczery

Ja się zawsze zastanawiam, czy niektórym osobom wyrwało z klawiatur ZNAKI PRZESTANKOWE – czy ich nie opanowali na wczesny etapie edukacji?

hapek

pier nie na temat gościu..

Jest faja

To zwykły tumanizm. Dawniej szkoły próbowały, z lepszym lub gorszym skutkiem, ale jednak, edukować takich tumanów. Obecnie jest na tumanizm pełne przyzwolenie. Rodzice przynoszą zaświadczenie o od lekarza który żyje z ich wystawiania i tuman dorasta pod parasolem ochronnym. Aż w końcu zaczyna gdzieś pisać i wtedy wychodzi tuman z worka.

Maniek

Tak naprawdę to tutaj nie ma znaczenia jeśli treść jest w miarę zrozumiala

ble ble ble

Sądzisz, że “Lasy Państwowe” sprzedały cześć lasu deweloperowi ?

(_x_)

W pierwszej kolejności ogarnij interpunkcję. Następnie zostaw gospodarkę leśną leśnikom. Nie masz zielonego pojęcia w temacie, ale się wypowiesz.

Ewka

Wycinka trwa już chyba 3 rok,w tych ogrodzonych kwartałach jakoś nie widać , żeby coś rosło ,no chwasty napewno. Nie jest prawdą , że sprzęt jeździ po drogach technicznych ,ale ora ten las wzdłuż i wszerz. A w lesie jest sporo suchych drzew i tych nikt nie wycina.

ble ble ble

A jak niby sprzęt ma wycinać las jeżdżąc tylko po drogach technicznych ? Na miejsce jedzie drogą techniczną, która pełni również funkcje przeciwpożarowe umożliwiając, chociażby szybki dojazd samochodom straży pożarnej a potem wjeżdża na teren wycinki i wycina drzewa. A żeby posadzić las to trzeba najpierw grunt zaorać. Aby utworzyć w lesie zbiornik wodny przeciwpożarowy trzeba również “wyorać” spory dół. Nie byłaś nigdy w lesie i nie widziałaś nigdy młodnika posadzonego w bruzdach ani zbiornika przeciwpożarowego ?

Laszlo_egesz

jak zobaczyłem “ble ble ble” to odstąpiłem od czytania i zrolowałem w dół

ble ble ble

Bez czytania miażdżą cię moje argumenty.

ble ble ble

@Ewka Weszłaś głębiej i dokładnie się przyjrzałaś tak aby dostrzec maleńkie kilkunastocentymetrowe sadzonki ? Lasu nikt nie plewi a chwasty rosną znacznie szybciej niż młode drzewka, po za tym to nie chwasty a runo leśne. A może w ramach kwarantanny i samotnych spacerów na odludziu oraz gimnastyki może byś trochę ten las po plewiła ku chwale ekologii ?

Ewka

a może Ty ble ble ble jesteś z Nadleśnictwa ,bo tak ich bronisz .A w ramach Twojej kwarantanny przejdź się i zobacz ile jeszcze drzew jest zaznaczonych do wycinki

ble ble ble

Bronię, czy często chodzę po lasach w różnych województwach przy okazji urlopów i innych turystycznych wyjazdów i jak wiele osób obserwuję to co się po lasach dzieje a czego tylko ty jedyna nie zdołałaś dostrzec ?

Fiku Miku

@Ewka. Jesteś dyplomowaną dendroloszką?

Zdzisława Niepiernik

Pojedźcie sobie do lasu pod Orzeszem.
O przepraszam: tam już nie ma lasu. Za Szyszki wszystko wycięto. Przecudnie to wygląda. Jakby bydło weszło i wszystko ukradło.

Laszlo_egesz

Przed Toszkiem również

DD

Bo ciągle jesteśmy pierwotną dziką cywilizacją do tego chciwą i zapatrzoną tylko w siebie. Nie rodzą się już mężczyźni z twardą ręka ale tchórze i cienkie bolki. W gliwickiej radzie miasta powinny zasiadać kobiety o mocnych charakterach a nie to to co tam teraz ględzi, i powtarza od lat w kółko to samo. Jak czegoś nie skopiują od innych to sami nic nie wymyślą. To taka gliwicka beznadzieja.

stefan

…jak zwykle człowiek ingeruje w przyrodę, bo wydaje mu się, że wie najlepiej!!! Ludzkość trzeba powiedzieć szczerze, że to największa zaraza na ziemi! To, że drzewa mają już swoje lata nie znaczy, że trzeba je wycinać. Podejrzewam, że poszło jakieś duże zlecenie na meble i zabrakło desek…tyle w temacie!

ble ble ble

Bardzo zawężasz temat, tak wąsko jak twoje horyzonty. Jakie meble, tylko tyle w temacie? Drewniane ekologiczne budownictwo to ekologiczna przyszłość ekologicznej Europy. W ekologicznym Bergen, ekologicznej Norwegii wybudowano ekologiczny 14 piętrowy wieżowiec “Treed Tower” o ekologicznej drewnianej konstrukcji a i Gliwice nie są całkiem na końcu ekologi, gdyż lodowisko “Tafla” jest już od kilkunastu lat przykryte dachem również o ekologicznej konstrukcji drewnianej.

Pieseł

To ty nie wiesz, ze to co potocznie nazywamy lasem, to nie jest żaden las, tylko uprawa leśna? Tam się zbiera plony tak samo jak na polu z ziemniakami czy pszenicą. Jak urośnie, to się wycina i sadzi się nowe, proste. Prawdziwe lasy są tyko w parkach narodowych, reszta to tylko plantacje drzew.

Glen

Pieseł- nic dodać, nic ująć.,, pozostawic naturze,,….. Co? Szruczne plantacje?

Fiku Miku

@stefan. Następna dendroloszka?

treya50

Na meble to chyba musi być wysuszone drewno, a nie takie świeże jeszcze z sokami ?

Anomin

Najgorsze jest to, że w niemal każdym lesie, lasu w lesie, jest tak z 60% reszta to są, świeże poręby, starsze poręby, już młodniki i troche większe zagajniki. Ogólnie w majestacie prawa rżną lasy na potęgę! (I nie chodz, że tylko za pisiorow za popaprancow bylo tak samo, jak nie gorzej)… Wie ten co jeździ po lesie

józef

zrubćie jak najwięcej dokumentacji fotograficznej a po analizie wszystko bedzie jasne .bo ja tam widze też zdrowe dęby wycięte.taki wyćięty średni dąb to około 150 lat rośnie,a oni chcą na jego miejsce sadzoneczke na 40 centymetrów posadzić.ich złodzieji niema kto posadzić!!!!

Ostatni Sprawiedliwy

Największe spustoszenie w lasach zrobili Niemcy w czasie II WŚ. Po wojnie, w Polsce było 19% powierzchni lasów. Obecnie jest prawie 30%, czyli przyrostu mamy 50%.

treya50

A ile lat już jest po wojnie, żeby ciągle rozpatrywać te straty i to w lasach ???

Wojtek

Nie będę wdawał się w polemikę czy PIS czy PO. Mieszkam tu od urodzenia i każdego dnia lasu coraz mniej. Od dziecka obserwuję ten las i zawsze były wycinki i nasadzenia, przy czym teraz intensywność jest ogromna. Przez prawie 50 lat nie wycięto tyle lasu ile przez ostatnie 2.5 roku…

Adamo

Kłamstwo, raz jeszcze Kłamstwo, wycinka obejmuje najładniejsze i najzdrowsze drzewa, reszta “leży” , opiera się, lub ledwie stoi czekając na następne silne powiewy.
Samosiejki i inne “badyle” maja się dobrze, wycina się najlepsze okazy, proszę zobaczyć na fotkach to są chore okazy, bardziej chora retoryka z Nadleśnictwa. Rado Osiedlowa z Łabęd czemu nie interweniujesz , czemu nie piszę się skarg na działania potentata, który zawsze ma rację, za chwile usłyszymy iż mamy zarazę kornika i trzeba wycinań najlepsze okazy by “ratować”.
Pamiętam las Łabędzki 20 lat temu coś pięknego a teraz to bardziej śmietnik niż las

ble ble ble

To jeszcze nic, najgorsze jest to, że leśnicy specjalnie sadzą las w taki sposób aby był jak tylko możliwe odporny na szkodniki i pielęgnują je tak aby drzewa rosły szybko bez sęków aby były jak najlepszej jakości, dorodne, zdrowe, stanowiące jak najlepszy materiał budowlany a nie opałowy i wycinają je na dodatek w najodpowiedniejszym do tego celu wieku.

Jan Siwiec

To co pisze Nadleśnictwo, to ocieplanie wizerunku. Mam duźo zdjęć wyciętych dębów, buków i olch – dorodne i okazałe. Nie wszystko zdąźyli wywieźć i zaorać. Zaprowadzę p.Nadleśniczego. Pozostały zaorane pola bez podrostów, ściółki, grzybni.
Wielki wstyd! Do tego odsłonięto cieki wodne! Zaprowadzę!

Jan Siwiec

A teraz wisienka na tort dla Nadleśnictwa Brynów. Oznakowano kolejne połacie Lasu do wycięcia. Dorodne buki, jakimi mroźna się szczycić, noszą już znamiona śmierci. Protestujmy, bo jak nie, to z Lasu Łabędzkiego pozostanie wydmuszka!

ble ble ble

Nadleśnictwa “Brynów” czy nadleśnictwa Brynek ? Brynów to dzielnica Katowic ale w Katowicach nie ma takiego nadleśnictwa. Czy w nadleśnictwie Brynów (Katowice), Brynek będzie wycinanie lasu “po gliwicku” ?

Halina

Ile lat poczekamy, aż młode drzewa staną się płucami dla miasta? A co w tym czasie, nadleśnictwo Brynek wymyśli jakiś inny sposób zamiany CO2 w tlen???

ble ble ble

Może będzie importować z Niemiec ?

Kazik

Już wymyślił rozwiesil tablice wejście zabronione miny bomby wejście grozi śmiercią zapomniał o muchomorach też grozi śmiercią.

0tZhA

Zacznijcie dyskusję od podstaw: Kto jest właścicielem i kto jest administratorem gruntu na którym rośnie “Las łabędzki”? Urzędnikom municypalnym gówno – za przeproszeniem – do tego, co wyprawiają firmy działające na zlecenie Nadleśnictwa, na zarządzanym przez PGL LP terenie, który formalnie należy do Skarbu Państwa. Ewentualne skargi na nieprawidłowości związane z wycinką należałoby kierować bezpośrednio do organów państwowych: Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska. Wszelkie wnioski dot. kierunków i planów gospodarowania na tym i pozostałych terenach będących “we władaniu” LP można (i należy) składać do Biura Urządzania Lasu (działa takowe przy każdej Regionalnej Dyrekcji LP – ta dla obszarów leśnych… Czytaj więcej »

?!

Urzędnik, o którym Pan tak lekceważąco pisze, zapytał o wycinkę w imieniu mieszkańców, którym niszczenie lasu się nie podoba i na ich prośbę. Sami nie pytali, bo doczekać się odpowiedzi od spółki Skarbu Państwa to rzecz prawie niemożliwa. Czy LP to państwo w państwie? A mieszkańcy to nie są częścią państwa, naszego, wspólnego? Czy państwo to dojna krowa? Czy to własność wyłącznie tych, którzy mają władzę? A inni? Nawet zapytać nie mogą, bo takich, jak Pan to oburza? Ciekawe, dlaczego?

Oporni na wiedzę

Polecam poszerzenie horyzontów.
https://www.youtube.com/watch?v=_Nq35D1sDG4

Teresa

Wycinaja zdrowe a stare i galezie leza bo się nie da sprzedać

ble ble ble

Stare zostawiają jako miejsca lęgowe dla ptaków a gałęzie można sobie kupić u leśniczego jako ekologiczny opał i będzie to na pewno najtańsze możliwe do kupienia drewno.

Jan Siwiec

Czas nazwać rzecz po imieniu. Źyjemy w dobie ocieplania się klimatu i walki ze smogiem.
To, co zrobiono w Lesie Łabędzkim, to barbarzyństwo ekologiczne. Ten Las chroni nasze zdrowie. Jeśli moje słowa kłamią, to czekam na proces sądowy. Występuję z otwartą przyłbicą.

Anita

Glupie gadanie akurat w naszym lesie to jest potrzebne las Labedzki jest bardzo zaniedbany, mieszkamy tam od 28 lat i wczesniej ten las byl ladniejszy, czysciejszy i nie byl tak zarosniety krzaczorami, drzewami jak teraz, duzo drzew jest polamanych leza jedne na drugich az strach chodzic tam na spacery samemu a co dopiero z dziecmi. Juz dawno z nezem zauwazylismy ze nic w naszym lesie sie nie robi

Kolik

Powiedzcie mi dlaczego najwięcej do powiedzenia mają ci co nawet fasoli na gazie wychodować nie umieją. Gospodarka leśna tak właśnie wyglądał że wycina się drzewa stare i niepożądane, a sądzi się te bardziej cenne.

Adamo

Właśnie, był kiedyś w tym lesie widział co wycinają a co stoi nadal, jak nie to zajmi się pisaniem ale w zeszycie szkolnym ……

Kz

Ps. Nie zapominajcie że PO chciało prywatyzacji lasów, czas zacząć chodzić na wybory i pozbyć się sitwy która po pseudo upadku komuny dostała władzę. Hania wycięła pół Warszawy, co można?

Mixer

Módl się o zdrowie reszta uleciała bezpowrotnie

Eleonora

Już widać powszechne poruszenie w partyjnych szeregach jedynie słusznej Partii Jarosława z metra ciętego Kwaka. Może dożyjesz czasów iż dotrze do szarych komórek co to jest partyjniactwo i PISiorstwo w pozornym Państwie gdzie aparatczyk i funkcjonariusz ma więcej do powiedzenia niż wykształcony i doświadczony samorządowiec czy też specjalista w każdej dziedzinie życia społecznego. Ale do tego się dorasta

ble ble ble

Akurat świat Lasów Państwowych to hermetyczne ściśle zawodowo środowisko i akurat tam nie ma znaczenia żadna opcja polityczna, czy to PiS czy PO.

Ola

Ha ha ha ha . Tylko tyle o tym hermetycznym , bezpartyjnym środowisku. Z jednym się zgadzam…to,co piszesz to jedno wielkie BLE,BLE,BLE

ble ble ble

W którym miejscu napisałem, że jest bezpartyjne ? Tak ci się bebla w miejscu na mózg, że aż ci cię na oczy rzuciło i nie potrafisz przeczytać ze zrozumieniem.

treya50

Oj ma, jeszcze jak ma !!!

Fiku Miku

@Eleonora. Pokaż mi wykształconego i doświadczonego samorządowca. Ja słyszę kwiczenie przygłodzonych świń, oderwanych od koryta. Jest jedna specjalistka od mielenia ozorem na każdy temat, znana z tego, że jest żoną następnego przykurcza.

Saeeet

A może by tak na mapie to pokazać bi takie fotki to ja mogę strzelić że swojego ogródka…

Robert

Ciekawe z jakiego materiału Pan Jan ma meble w domu?

Cliper

A mnie wk…stan dróg leśnych które służą nie tylko lesnikom ale wszystkim którzy korzystają z tego dobrodziejstwa.bloto-kałuże-jednym slowem syf! W czeskiej Vysocinie tez byly ostre wycinki i kręcił ciężki sprzet ale drogi prawie nietknięte

helmut

Jeżeli symbolem Warszawy jest dziś palma, to harce ówczesnych “dygnitarzo-spekulantów” nie szokują. Należy jednak pamiętać, że kto sieje wiatr, zbiera także burze. Kiedy umrze przyroda, umrze ludzkość. Chlebem ze złota nie sposób się najeść, o czym mogli sie przekonać Jacek i Placek, w filmidle :” O dwóch takich, co okradli….”

Obserwujący

No jasne.Pisiory tną drzewa.Każdy pretekst jest dobry.
Również “zgodnie z prawem”.Tudzież zgodnie z planem zalesiania…który sami sobie ustalają i zatwierdzają.Ot, dojna zmiana.

Glen

Redakcjo komentarz do usunięcia ??!!

(_x_)

Po co? Przekonał mnie, że jest idiotą.

(_x_)

Tną, bo papier toaletowy teraz jest w cenie. A Ty się podcierasz palcem?

(_).(_)

Papier toaletowy jest bardzo dobry zwłaszcza na PiSowską sejmową biegunkę legislacyjną, choć naprawdę to PiSlam nie używa papieru toaletowego a lewej ręki i wody.

awgy

Mam propozycję: niech te Brynkowe wsiury odpie… się od Gliwic

ble ble ble

Znowu stękanie, kiedy ekologiczny producent ekologicznych elektrycznych samochodów Tesla wyciął pod Berlinem 92 hektary lasu to nikt nie płakał.

The Tiger@

Akurat trochę osób tam protestowało.

ble ble ble

A tu choć jedna osoba protestowała przy okazji dyskusji na temat ekologii ekologicznych elektrycznych samochodów ?
A do drzew to się tam po przypinali łańcuchami i kłódkami jak to mieli onegdaj w zwyczaju, czy już duch ekologii w narodzie zaginął ?

(o)|(o)

I obie sąd przekonał, że nie mają racji

Kz

Wszystko jasne klepnięte w 2012 podziękujmy POganom

Laszlo_egesz

Masz jakiś fetysz z wstawianiem PO gdzie się da, samorealizujesz się przy ty tym?

\\\\\\

Podejrzewam, że wpada w samozachwyt lub orgazm