Wykonawca robót budowlanych wybrany. Nowy obiekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku

Na placu Grunwaldzkim wkrótce powinna rozpocząć się budowa pawilonu gastronomicznego, w którym mogą być też organizowane kameralne imprezy kulturalne. Opublikowano wyniki przetargu na to zadanie – wybrana została oferta firmy Energo-Bud Sp. z o.o., która wyceniła roboty na blisko 3,3 mln zł.

 
Niedługo mają ruszyć prace, a finał inwestycji – zgodnie z zapowiedziami MZUK, który odpowiada za jej realizację – powinien nastąpić w połowie przyszłego roku.

Radni byli ZA

Na ostatniej sesji Rady Miasta obecni na sali radni jednogłośnie opowiedzieli się ZA zmianami w uchwale budżetowej zakładającymi m.in. zwiększenie finansowania dla inwestycji, jaką jest budowa restauracji Parkowej na placu Grunwaldzkim, zwanej potocznie „Okrąglakiem”. Głosowanie poprzedziła krótka wymiana pytań i odpowiedzi. Radna Katarzyna Kuczyńska-Budka starała się dowiedzieć, czy zwłoka w projektowaniu obiektu nie wpłynęła ostatecznie na wyższy koszt robót, a także czy wpływ na to miało zwiększenie jego kubatury.


Obecny kształt czy projekt „Okrąglaka” to jest efekt bardzo wielu spotkań z mieszkańcami, z wnioskodawcami tego projektu, z grupą, która reprezentowała wnioskodawców. Założenia projektowe odpowiadają przyszłym funkcjom tego obiektu – dla tych funkcji konieczne jest zachowanie pewnych parametrów projektowych i stąd też nieco większy kształt – wyjaśniał w odpowiedzi wiceprezydent Mariusz Śpiewok.

Koszt również istotnie wzrósł dlatego, że w okresie i pandemii, ale przede wszystkim w okresie popandemicznym, w okresie, w którym wybuchła wojna na Ukrainie, wszystkie koszty modernizacji, budów nam istotnie wzrosły – również ten koszt Okrąglaka

– dodał Śpiewok.

Z kolei radny Łukasz Chmielewski dociekał, po zapytaniu przesłanym od jednego z mieszkańców Wójtowej Wsi, czy w przyszłej restauracji Parkowej zachowana zostanie funkcja społeczna tego obiektu. Wiceprezydent Aleksandra Wysocka zapewniała, że od początku zakładano tam zarówno funkcje gastronomiczną i kulturalno-społeczną.

– Takie będą założenia w momencie po zakończeniu realizacji w poszukiwaniu operatora, dzierżawcy tego obiektu, aby powstało tam coś, co roboczo nazywamy „lokal na kulturę” – mówiła wiceprezydent Wysocka.

W „okrąglaku” nie znajdzie się natomiast miejsce dla siedziby Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś – to ma zostać wygospodarowane w przebudowywanej szkole przy ulicy Ligonia.

Przypomnijmy, że rozstrzygnięty niedawno przetarg obejmuje wykonanie nowego obiektu – będzie to pawilon oparty na planie ośmiokąta o powierzchni około 270 m2, z elewacją z elementami transparentnymi.

Na parterze przewidziano salę konsumpcyjną z barem, z rozsuwanymi przeszkleniami otwierającymi wnętrze na zielony krajobraz. Zaprojektowano również zadaszone podcienia ze stolikami, które w sezonie letnim stanowić będą przedłużenie sali konsumpcyjnej.

Na wyższym poziomie znajdować się ma antresola, której kameralny charakter będzie można wykorzystywać m.in. podczas imprez kulturalnych, takich jak spotkania literackie, wieczory poetyckie, minikoncerty czy wystawy. Obiekt zostanie wykończony, ale ewentualne umeblowanie czy zakup sprzętu to już zadanie przyszłego dzierżawcy.

Wokół pawilonu zaprojektowano elementy małej architektury, a w otoczeniu obiektu posadzone zostaną m.in. klony, a także byliny: trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam’, trzcinnik krótkowłosy oraz miskant chiński.

(żms)

16 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze