Wymienią słupy, oprawy i kable. Ulica Dworcowa zyska nowe oświetlenie ledowe

fot. M. Baranowski/MSI

Niebawem rozpocznie się kolejny etap inwestycji mającej na celu zmianę oświetlenia na ulicach Gliwic na bardziej ekologiczne. Tym razem przebudowane zostanie oświetlenie na ul. Dworcowej.

Przy ul. Dworcowej, na odcinku od ul. Jagiellońskiej do ul. Jana Pawła II i Mikołowskiej, zostaną wymienione oprawy, słupy oświetleniowe i kable zasilające. Pojawi się nowe, ledowe oświetlenie, wyglądem nawiązujące do tego przy ulicach Wyszyńskiego, Strzody, Bojkowskiej, Pszczyńskiej, Akademickiej, Kujawskiej i Panewnickiej oraz na Drogowej Trasie Średnicowej. Przetarg na wykonanie robót budowlanych został już ogłoszony. Oferty można składać do 4 lutego.

Do końca roku planowana jest jeszcze budowa nowego oświetlenia przy ul. Rybnickiej i Tarnogórskiej.

Wartość projektu „Ekoświatło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” wynosi 14,1 mln zł, z czego 4,1 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Kompleksowa wymiana oświetlenia w Gliwicach ograniczy zużycie energii elektrycznej i koszty konserwacji.

Uporządkuje też miejskie oświetlenie – na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie emitować będą jasne, zimne światło. Z kolei w ścisłym centrum będzie ono cieplejsze, niemal pomarańczowe.

(żms)/UM(mf)
fot. M. Baranowski/MSI

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
OLO
OLO

JAK CIEPLE I POMARANCZOWE WIDAC JUZ PO ULICY ZWYCIESTWA, WYGLADA JAK ZADUPIE W KOZIEL WOLCE

Miastodemolka
Miastodemolka

To wspaniała wiadomość z miasta nieustających sukcesów. Mnie tylko martwi, że ci, co najpierw rozkopują chodniki, a potem je kładą “na nowo” robią to tak dziadowsko, że płyty zaraz albo się zapadają, albo klawiszują. Ktoś tę robotę chyba nadzoruje a ktoś inny chyba odbiera, a nikt nie widzi, że to jest fuszerka za miliony naszych złotych. Przy redakcji już dwa razy poprawiali spartaczoną robotę, a po miesiącu chodnik wygląda gorzej niż przed “naprawą”. Podobnie jest na Wyszyńskiego vis-a-vis Urzędu Miejskiego (po drugiej str. jezdni). Duże w tym zasługi ma spółka miejska ŚSM i wykonawca instalacji parkomatów i tablic informacyjnych w… Czytaj więcej »

asd
asd

Najpierw niech uzgodnią z Tauronem wymianę słupów oświetleniowych. Żeby nie było jak na Częstochowskiej – nowe słupy stoją, a starych nie można usunąć, bo się nie dogadali wcześniej z firmą.

Beton
Beton

Kolejna ulica zyska status ulicy rodem z ciemnogrodu. Na prawdę nie można zainstalować oświetlenia oszczędnego emitującego więcej światła ?

__________
__________

Gdyby jakimś trafem gaz bardzo staniał, to daję głowę, że jakiś urzędomatoł postanowiłby wymienić w całym mieście oświetlenie na gazowe

Skąd was biorą partacze?
Skąd was biorą partacze?

“Pojawi się nowe, ledowe oświetlenie, wyglądem nawiązujące…”
Jak czytam to “wyglądem nawiązujące” to mnie aż strzyka w trzewiach. I to nie przez to, że jestem po ciężkim dniu pracy.

Wnerwiony do białości -zimnej
Wnerwiony do białości -zimnej

“Wartość projektu „Ekoświatło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” wynosi 14,1 mln zł, z czego 4,1 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Kompleksowa wymiana oświetlenia w Gliwicach ograniczy zużycie energii elektrycznej i koszty konserwacji.” No raczej! Skoro znacznie ograniczono ilość światła, to się rozumie samo przez się, że i koszty ograniczono nie? “Uporządkuje też miejskie oświetlenie – na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie emitować będą jasne, zimne światło. Z kolei w ścisłym centrum będzie ono cieplejsze, niemal pomarańczowe.” Dlatego, że nie mieszkam w centrum zostałem ukarany zimnym światłem. Tylko Deibl mógł to wymyślić. Tak DEIBL.… Czytaj więcej »

fatal error
fatal error

Dobrze też wiedzieć, że do tej pory oświetlenie było zabałaganione. Za jedyne 14 mln odmieni się życie w mieście. Szkoda tylko, że na gorsze.

Ogarnijcie się w tym Ratuszu
Ogarnijcie się w tym Ratuszu

Bawicie się w jakieś idiotyczne niczemu nie służące kolorowanki oświetlenia widoczne tylko z lotu ptaka a nie wpadło wam do tych pustych makówek, że przydałoby się WRESZCIE zainwestować w czujniki zmierzchowe? Bo jakbyście nie zauważyli to JEST PROBLEM.

Alex
Alex

Uporządkuje też miejskie oświetlenie – na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie emitować będą jasne, zimne światło. Z kolei w ścisłym centrum będzie ono cieplejsze, niemal pomarańczowe.

No i jak to będzie wyglądać z lotu ptaka? Jak performance pod tytułem “sik na śniegu”.

ważny urzędas
ważny urzędas

Nowoczesne oświetlenie ledowe wspaniale podkreśli detale architektoniczne Biedry i Aldika.

real
real

Ono niczego nie podkreśli, chyba że niewiedzę gliwickich decydentów

Ampuła
Ampuła

Wzorzec Świetlnego Masterplanu miasta Gliwice:
– Zawsze, jak mnie całujesz, włączasz różowe światło… Dlaczego?
– Po prostu dla nastroju. Na przykład: jak o czymś myślę, to włączam niebieskie…
Miś (1981)
reż. Stanisław Bareja

Ewa
Ewa

Cieplejsze, niemal pomarańczowe światło cudnie rozświetli trujący Gliwiczan rakotwórczy smog.

krzysztof
krzysztof

w Gliwicach to się lody kręci , ale cóż mieszkańcy sobie wybrali przyszłość raczej ich część.frankiewicz swoją d,,,,,,ę wsadź w autko zafundowane przez radnych i dymaj na SOWIŃSKIEGO zobacz jak twoi fachowcy drogę spierd,,,,,,,i TY ZA TO ODPOWIADASZ CZŁOWIECZKU OD MILIONOWYCH INWESTYCJI i już nie pie,,,,l że masz za mało wypłaty.Kwitnie dziadostwo i wstecznictwo miasta

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Czemu znów się s[odziewam bubla za nasze pieniądze?

czesław
czesław

ponoc Netflix ma krecic serial w Gliwicach o Nosferatu. Wybrali lokalizacje Zwyciestwa ze wzgledu na znakomite oswietlenie i stylizowany trakt pieszy. Sam Hrabia ma mieszkac w bylym hotelu Oberschleisen ( obecnie stylowo przebudowanym na warowanie. Moze nasze miasto wyplynie na tym niczym Sandomierz na ojcu M

Perez
Perez

Stwierdzenie ze LED jest w tym wypadku bardziej eco jest paranoja. Pozatym….po co wymieniac slupy I kable zasilajace??

AndrzejD
AndrzejD

Nie zadawaj głupich pytań – żeby wziąć większą działkę od całości

black_horse
black_horse

Niech mi ktoś wyjaśni: w jaki sposób nowe słupy, nowe kable, nowe oprawy są bardziej ekologiczne od starych ? Nowe żródła światła: czytaj żarówki rozumiem, ale że aż nowe słupy ? Śmierdzi na kilometr.

Edek z fabryki
Edek z fabryki

I tak marnuje się pieniądze podatników. Rakotwórczy smog zabija ludzi a władze fundują nam cieplutkie niemal pomarańczowe światło LED.

Zamienił stryjek ...
Zamienił stryjek ...

Gdzie cieplutkie tam cieplutkie. Na Pszczyńskiej, Andersa są prosektoryjne. A taka ładna kiedyś była Andersa.

ja234
ja234

Czyli dalszy ciąg “oszczędzania”, inaczej zaciemniania wioseczki na wstecznym. Przynajmniej nie będzie widać szpetoty,szarzyzny i brudu na glajwickich ulicach.
Postawią badziewne tandetne słupy z kiczowatymi kloszami i będzie pięknie.
Rozwój jak się patrzy.Sukces.

AndrzejD
AndrzejD

Stiborska (Jagiełło -zresztą) – zanim rozgrzebiecie na 2 lata, kolejny kawałek miasta, to powiedz kiedy zdemontujecie stare słupy z Częstochowskiej, i kiedy skończycie wyrywanie torów tramwajowych z Jagiellońskiej ?

Krzysiek
Krzysiek

Jadąc ul. Warszawską, pierwszy raz po wymianie oświetlenia, zastanawiałem się czemu tu tak ciemno. Skręt w boczną (Mastalerza) i nagle jasność – stare dobre latarnie, nie żadne ledwo świecące LEDy. A w deszczu to już kompletnie nic nie widać. Może te nowoczesne oprawy są bardziej ekonomiczne, ale nie tylko o to chodzi. Idąc tym tokiem rozumowania można w ogóle zlikwidować latarnie albo postawić tylko przy skrzyżowaniach.

Jack
Jack

A na Hłaski ciemno jak w …. A to poeta do … Nie był.

frankensztajn
frankensztajn

ul. Barlickiego jest jeszcze ladnie oswietlona stylowymi latarniami jak sie w nia wchodzi od razu tworzy sie fajny nastroj. Pytam sie specjalistow od masteplanu kiedy speiprzycie I ta ulice, ludzie robcie zdjecia tych ulic gdzie jest jeszcze stare dobre sodowe oswietlenie.

real
real

Za czasów jak była tam dyrekcja zakładu energetycznego to była najpiękniejsza ulica w mieście, i te “płaczące drzewa” i światła w kocich łbach. Chodziło się tam z przyjezdnymi robić zdjecia.

Ampuła
Ampuła

Tak, uroku tej ulicy nie zapomnę. Razu jednego w zimowy wieczór zaparkowałem auto na wolnym miejscu pod ZE, czyli jednocześnie pod malowniczo udekorowanym lampkami drzewem. Po paru godzinach wróciłem tam z odwiedzin na Zwycięstwa, w stroju galowym, w nastroju wypitym. I najpierw stanąłem jak wryty, potem parę minut kląłem własną głupotę, a dalej to już przez dobre pół godziny walczyłem z pokładami ptasiego gówna, żeby móc stamtąd odjechać. Nauczka na całe życie. Lepiej porzucić auto na awaryjnych na środku skrzyżowania, niż beztrosko wbić na wolne miejsce parkingowe pod drzewem z zamontowanym centralnym ogrzewaniem dla zimujących w Polsce ptaków.

Robert
Robert

Nie ma ważniejszych inwestycji w mieście?

sin city
sin city

Takich, które generują ruch pieniądza? Nie ma.

hanek mały
hanek mały

Na ul. Rybnickiej ? przecież będzie rozkopywana z powodu włączenia do niej obwodnicy.

Zawiedziony
Zawiedziony

Okropne to oświetlenie nie można było dać jaśniejszych tych ledów ? Okazuje się także ,że w Gliwicach w XXI wieku są ulice np.boczne Kozielskiej StareGliwice w ogóle nie oświetlone aż strach wracać tamtędy do domu.Może najpierw podstawa czyli zapewnienie wszystkim oświetlenia w ogóle a potem wymiana na inne błyskotki wątpliwej jakości z resztą .