Wyniesione przejścia dla pieszych powstaną w 10 lokalizacjach. Pojawią się też doświetlenia

To dobra wiadomość dla pieszych, natomiast kierowcy niekoniecznie się ucieszą – w Gliwicach w kolejnych miejscach powstaną wyniesione przejścia dla pieszych i – zgodnie z zapowiedzią – ma ich być aż 10. Oprócz tego, w ramach GBO pojawi się również doświetlenie przejść.

 
Rozwiązanie, które ma powstrzymywać kierowców przed wjeżdżaniem z impetem na pasy, zastosowano w 2022 roku w Sośnicy, na zbiegu ulic Pogodnej i Przyszłości, a także w Szobiszowicach, na skrzyżowaniu ulic Michałowskiego i Lublinieckiej. Od momentu ich powstania można zaobserwować, że kierujący zdecydowanie zwalniają przed wyniesieniem, nie chcąc uszkodzić podwozia samochodu. Korzystają na tym oczywiście piesi – zwiększa się ich bezpieczeństwo.

W tym roku tego rodzaju skuteczne spowalniacze ruchu pojawią się w kolejnych lokalizacjach. Gdzie konkretnie? W odpowiedzi na zapytanie radnej Agnieszki Filipkowskiej Urząd Miejski wymienił 10 miejsc:


  • ul. Okrzei (3 przejścia przy posesjach nr 20, 23, 27),
  • ul. Dubois (przy posesji nr 22),
  • ul. Elsnera (przy posesji nr 25-29),
  • ul. Orląt Śląskich (przy posesji nr 25),
  • ul. Sienkiewicza (przy posesji nr 9),
  • ul. Królowej Bony (przy posesji nr 6),
  • ul. Gierymskiego (przy posesji nr 7),
  • ul. Beskidzka (przy posesji nr 18a).

Przyglądając się umiejscowieniu planowanych wyniesień można zauważyć, że część z nich będzie zlokalizowana w okolicach szkół, co na pewno zwiększy bezpieczeństwo uczniów, znajdą się też w rejonie parku, przedszkola i szpitala, a także popularnego klubu muzycznego, gdzie w przeszłości w rejonie pasów dochodziło do zdarzeń drogowych.

Realizacja tych przedsięwzięć zostanie dofinansowana z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Doświetlone zostaną… 3 przejścia

Oprócz budowy wyniesionych przejść, Wydział Usług Komunalnych gliwickiego magistratu w bieżącym roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego planuje wykonanie doświetlenia 3 przejść dla pieszych znajdujących się przy ul. Daszyńskiego tj. przy Cukierni Marysieńka, przy drodze serwisowej koło wjazdu na autostradę oraz przy ul. Ceramików.

Wspomniany wydział UM deklaruje, że posiada także kilka projektów budowy oświetlenia miejskiego, z uwzględnieniem doświetlenia przejść dla pieszych, jednak ich realizacja uzależniona jest od pozyskania finansowania zewnętrznego.

Miasto zapewnia, że poza wymienionymi działaniami, podejmuje też inne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa – należą do nich: wymiana źródeł światła na inne o większej mocy, regulacja położenia opraw i źródeł światła, montaż dodatkowych opraw oświetleniowych na istniejących słupach oświetleniowych w zależności od możliwości technicznych.

(żms)